Dodaj do ulubionych

Odkłamać historie

17.05.21, 18:45
Odkłamać historie!

Z przymrużeniem oka, ale i na serio :-)
Gisteren om 11:38 ·
W ostatnich dniach głośno było w mediach na temat Józefa Piłsudskiego. Z prostej przyczyny ! W dniach 12 -15 maja minęła
kolejna rocznica tzw. przewrotu majawego, jaki miał miejsce w 1926 roku.
Ciężko jest w jednym krótkim poście przedstawić kim był Piłsudski, ale na pewno nie był tym , za kogo przedstawia go propaganda . Krótko mówiąc :
1/Piłsudski nie był twórcą Legionów Polskich (1914), był tylko twórcą Związku Strzeleckiego, który w postaci I Brygady Związkowej został do Legionów Polskich wcielony.
2/ Legiony Polskie w ramach armii austriacko - węgierskiej stworzyło wielu polskich patriotów, wśród których główną rolę odegrali :
a/ Leon Biliński - Polak, ale Minister Skarbu Austro- Węgier
b/ Juliusz Leo - ówczesny Prezydent miasta Krakowa
c/ Michał Dobrzyński - z ramienia CK namiestnik Galicji.
Dowódcą Legionów Polskich został emerytowany generał Armii Austriackiej Karol Trzaska - Durski
3/ Piłsudski został tylko szefem I Brygady Związkowej, złożonej z członków wspomnianego już Związku Strzeleckiego, którą wcielono do Legionów Polskich.
4/ Przecenia się też rolę Piłsudskiego w sprawie podpisania Traktatu Wersalsiego, którego przecież w Wersalu w ogóle nie było. Główną rolę odegrał I.J.Paderewski , którego w sprawach finansowo - ekonomicznych wspierał R. Dmowski. Należy tu jednak wspomnieć, że Paderewski dużo wcześniej poznał W. Wilsona, prezydenta USA, który w Wersalu grał "pierwsze skrzypce. To z zapobiegliwości Paderewskiego w Traktacie Wersalskim znalazł się punkt 13 zredagowany przez Prezydenta USA i zatwierdzony przez Kongres punkt o treści : "Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową. "
5/ Po podpisaniu Traktatu Wersalskiego, gdzie Piłsudski nie odegrał żadnej roli, chciał udowodnić, że on też coś potrafi i ruszył więc
z wojskiem na Kijów ! Tam poniósł kleskę , wrócił i złożył na ręce Witosa dymisję. Myślał, że Witos będzie go prosił , żeby tego nie robił, tym bardziej , że pod Warszawę zbliżała się już sowiecka armia Tuchaczewskiego. A tymczasem Witos przeczytał , schował do szuflady. Naczelne dowództwo Armii powierzył generałowi
Tadeuszowi Rozwadowskiemu, a Piłsudskiego zrobił dowódcą płockiego odcinku frontu. Wkurzony Ziuk zabrał d*****ę w troki i pojechał samochodem do Stróż pod Bobową w Małopolsce, gdzie wtedy przebywała jego kochanka , a późniejsza żona z dzieckiem. Na front pod Płock wrócił kiedy już Armia Sowiecka była w odwrocie. Główną rolę w tej bitwie odegrali inni Polacy :T. Rozwadowski - główny strateg bitwy, a poza tym J. Haller , Wł. Sikorski , Wł. Anders,, K, Sosnkowski i inni ! Piłsudski nie mógł tego strawić i gnębił ich później jak tylko mógł, osadzając część z nich w więzieniach.
6/ Przewrotu w 1926 roku podjął się ze zwykłej megalomanii. Po dokonaniu przewrotu 1926 rok, główni zwycięzcy Bitwy Warszawskiej, na czele z generałem Rowadowskim wyladowali za kratkami i niektórzy stracili życie w niewyjaśnionych okolicznościach.
7/. Piłsudski obalił legalny rząd. i stał się takim samym satrapą, jak dziś jeden kurdupel z Żoliborza.
8/ Wielu psychiatrów potwierdzało, że pod koniec życia coś nie tak z jego gówką było , ale oficjalnie dalej jest jednym z naszych głównych bohaterów i to jest żałosne !
O tym, że jak wiele historyków twierdzi podpisał lojalkę HK - Stelle (wywiad austriacki), a także z niemieckim Abwehr, to tak na 100 % nie wiadomo, ale dziwnym jest, że Niemcy wypuścili go z więzienia w Magdeburgu, podobnie , jak wcześniej Lenina i jeszcze go wyposażyli na drogę, żeby nie musiał na piechty zasuwać ?
Obserwuj wątek
  • buldog2 Re: Odkłamać historie 17.05.21, 22:29
   Z innej mańki.
   Ileś lat temu słuchałem audycji wspomnieniowej poświęconej tamtym czasom. Wiekowa już Pani, która je pamiętała, powiedziała, że kiedy wojsko wkroczyło do Lublina, w obecności Piłsudskiego ktoś powiedział: "Zdobył pan Lublin dla Polski". Piłsudski poprawił go: "Dla siebie".

   Przysięgam, niczego nie przekłamuję.
  • yoma Re: Odkłamać historie 17.05.21, 22:58
   No, nareszcie ktoś to napisał :)
   • j-k ale k... co ? 17.05.21, 23:28
    yoma napisała:
    > No, nareszcie ktoś to napisał :)


    ale k... co ?

    Pilsudski zostal symbolem polskiego ruchu niepodleglosciowego.

    bylo paru innych zasluzonych, Sikorski, Dmowski, Daszynski, Korfanty....

    Pilsudski sie wybil.

    i tak zostalo.

    ktos musial zostac symbolem odrodzonej Polski.
  • pies.na.czarnych Re: Odkłamać historie 17.05.21, 23:49
   Agent obcych służb symbolem? Na Wschodzie bez zmian, jest tak jak było.
   • j-k psa, belgijska belkotko. 18.05.21, 06:13
    pies.na.czarnych napisała:
    > Agent obcych służb symbolem?


    nie sluzyl niemcom ,ani russkim

    podpisal papiery z wywiadem austriackim.

    a to akutat bylo wtedy w Polskim Interesie Narodowym.

    sojusznikow - kazdy potrzebuje.

    Tfu(j), jak zawsze, Dr. J.K.

  • speedy13 Re: Odkłamać historie 18.05.21, 01:19
   pies.na.czarnych napisała:
   > pojechał samochodem do Stróż pod Bob
   > ową w Małopolsce, gdzie wtedy przebywała jego kochanka , a późniejsza żona z dz
   > ieckiem.

   A to akurat jest bujda, a nie żadne "odkłamywanie". Piłsudski wyjechał z Warszawy samochodem 12 sierpnia 1920 późnym wieczorem - po 23, przed północą, a może było już nawet trochę po północy 13 sierpnia. A 13 sierpnia o 10 rano spotkał się na naradzie z generałami L. Skierskim i E.Rydzem-Śmigłym w Dęblinie czy też w obozie wojskowym pod Dęblinem. Z Warszawy do Tarnowa jest około 300 km (plus pewnie jeszcze coś do owej Bobowej). Z Tarnowa do Dęblina jest ok. 230-240 km. Biorąc pod uwagę jakość ówczesnych dróg i jakość ówczesnych samochodów wydaje się kompletnie niemożliwe, żeby zrobić w około 10 godzin dystans grubo ponad 500 km i to w nocy i po nieutwardzonych drogach.
   • pies.na.czarnych Re: Odkłamać historie 18.05.21, 02:23
    > Na front pod Płock wrócił kiedy już Armia Sowiecka była w odwrocie. Główną rolę w tej bitwie odegrali inni Polacy…
   • sverir Re: Odkłamać historie 18.05.21, 06:21
    " Biorąc pod uwagę jakość ówczesnych dróg i jakość ówczesnych samochodów wydaje się kompletnie niemożliwe, żeby zrobić w około 10 godzin dystans grubo ponad 500 km i to w nocy i po nieutwardzonych drogach."

    Biorąc pod uwagę tylko jakość ówczesnych samochodów, to byłoby to możliwe. Już w 1919 roku Essex zaliczył 50-godzinówkę ze średnią prędkością 90 km/h (blisko 5000 km). Ale fakt - brak dróg i stacji benzynowych po drodze raczej uczyniłoby niemożliwą taką podróż po Polsce.
  • zdravko_vypic Proszę bardzo, już odkłamuję 18.05.21, 02:27
   pies.na.czarnych napisała:

   > Odkłamać historie!
   >
   > c/ Michał Dobrzyński - z ramienia CK namiestnik Galicji.

   Michał Bobrzyński.
   My Chorwaci byliśmy wtedy praktycznie częścią Królestwa Węgier. Ta banda madziarskich dzikusów usiłowała wtedy zmadziaryzować przymusowo i bardzo brutalnie wszystkie krainy należące do korony węgierskiej, ale im się - przynajmniej w Chorwacji - nie udało.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka