Dodaj do ulubionych

PeOwski cud gospodarczy

12.08.22, 10:23
Z okazji dyskusji na temat CPK warto przypomnieć parę ciekawych faktów. Otóż w Łodzi jest lotnisko znaczy sie port lotniczy im Władysława Remonta tfu chciałem Reymonta napisać. Port ów należy do samorządu łódzkiego. Wykazuje on niesamowitę wskaźniki ekonomiczne. Na czym polega ten fenomen? Otóz port ten jako jedyny chyba na świecie poprawił swoje wyniki finansowe w czasie Pandemii c19. Na czy polegał ten cud? Otóż normalnie ów port lotniczy notował rocznie straty rzedu 30-40 PLN. Ale jak dziaalność lotniska zawieszono i to strata roczna zmalała. No powiedzcie czy to nie cud? Zdanowska powinna dostac nobla z ekonomii.

Tekst linku
Obserwuj wątek
  • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:26
   A Tusk opowiada peowskiej ciemnocie że tu koniecznie trzeba postawic na lokalne porty lotnicze typu Modlin czy Łódź, które to on i jego partia tak dzielnie budowali. A tych co sie wzieli za CPK to pod sąd trzeba postawić i rozliczyć.
   • oby.watel Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:47
    yabbaryt napisał:

    > A Tusk opowiada peowskiej ciemnocie że tu koniecznie trzeba postawic na lokalne
    > porty lotnicze typu Modlin czy Łódź, które to on i jego partia tak dzielnie bu
    > dowali. A tych co sie wzieli za CPK to pod sąd trzeba postawić i rozliczyć.

    Po co utrudniać zadanie nieprzyjaciołom? Jedno wielkie lotnisko, jedna wielka elektrownia, jeden wielki koncern paliwowy, jedna wielka firma energetyczna itd. itp... A durnowaci Niemcy ograniczyli się do jednego narodu, jednego rajchu i jednego wodza.
    • manhu Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 14:47
     oby.watel napisał:
     > Jedno wielkie lotnisko, jedna wielka elektrownia, jeden wielki koncern paliwowy, jedna wielka
     Nie zapominaj o jednej wielkiej PGS: www.bankier.pl/wiadomosc/Kowalczyk-Polska-Grupa-Spozywcza-zaczyna-funkcjonowac-To-historyczny-moment-8326998.html

     Ciekaw jestem za ile paniki cukrowej odpowiada PGS (gdzie mała komisja śledcza?), bo wg PIS to wina Wyborczej gazeta.pl, że pisali tyle artykułów. Panika wybuchła nie przez gazeta.pl, ale że w Biedronce były niższe ceny niż w hurtowaniach więc sklepy wykupywały tam towar, więc Biedronka wprowadziła reglamentację, a dalej już motłoch się rzucił do kupowania cukru za wszelką cenę. Dziennikarze mieli prawo to opisać, natomiast jak w detalu może być taniej niż w hurcie (poza promocją)? Realna opcja to, że PGS nie dostarczyła wystarczająco dużo cukru do hurtowni, a Biedronka miała stare zapasy.

     PIS to PZPR-bis więc i takie metody jak CPK czy Orleno-Lotoso-PGNIGo-... Najlepiej jedna firma im. Lecha Kaczyńskiego zajmująca się wszystkim od cukru, przez loty, piłkę nożną czy wywóz śmieci. 100% własności państwa.
   • margit49 Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:53
    yabbaryt napisał:

    > A Tusk opowiada peowskiej ciemnocie że tu koniecznie trzeba postawic na lokalne
    > porty lotnicze typu Modlin czy Łódź,
    >
    Albo Radom. Pisowski tuz intelektu Marek Suski zapowiadał, że przeznaczone jest dla podróżujących na południe :D
    No i Port połączy region radomski z miastami w Europie, a to wzmocni gospodarczy potencjał Radomia.
    • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:02
     W przyszłości bedzie lotniskiem zapasowym do CPK.
     • margit49 Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:13
      yabbaryt napisał:

      > W przyszłości bedzie lotniskiem zapasowym do CPK.
      >

      Aha, podobnież jak Modlin i Łódź?
      • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:22
       Modlin to był od samego poczatku poroniony pomysł tym razem Struzika z PSL. Z lotniska tego zrezygnowało wojsko, gdyż znajduje sie ono blisko dużych cieków wodnych więc okolica czesto i gesto jest zamglona. No dobra wybudowali terminal i nastepnie podpisali umowe z Rayanem, ze tylko Rayan moze korzystac z tego lotniska. No więc lotnsko ma jakieś 2 miliony pasażerów rocznie i też deficytowe. Ale czego się można spodziewać po tych fachowcach?
    • prze.nick Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:24
     Nie śmiał bym się z pomysłu lotniska w Radomiu.
     Izraelici byli nim zainteresowani z jakiegoś ważnego powodu
     www.fakt.pl/pieniadze/biznes/izrael-chce-wydac-40-mld-euro-na-kupno-lotniska-w-radomiu/gljl4zv
     • prze.nick Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:28
      Nie śmiałbym się oczywiście miało być
     • margit49 Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 12:58
      prze.nick napisał:

      > Nie śmiał bym się z pomysłu lotniska w Radomiu.
      > Izraelici byli nim zainteresowani z jakiegoś ważnego powodu

      Gdyby Izraelczycy zainwestowali, może i byłby jakiś pożytek. Odwiedzają tu święte dla siebie miejsca, zachowane kirkuty itd.
      A Izraelita intronizowany na króla Polski, pobłogosławiłby przedsięwzięcie. Biznes by się kręcił.

      Bo pierwotnie wybudowane, było po prostu bezużyteczne. Bez pasażerów. I przewoźników oczywista oczywistość. Omijano Radom szerokim łukiem, Regularne loty z Radomia odbywały się zaledwie przez dwa i pół miesiąca.
   • j-k MODLIN nie jest lokalnym portem lotniczym 12.08.22, 14:57
    yabbaryt napisał:
    > A Tusk opowiada peowskiej ciemnocie że tu koniecznie trzeba postawic na lokalne
    > porty lotnicze typu Modlin czy Łódź


    MODLIN - NIE jest lokalnym portem lotniczym (jak Lodz) - tylko uzupelniajacym portem lotniczym Warszawy.

    przed kryzysem w 2019 obsluzyl 3 mln pasazerow - tyle co Wroclaw, lub Poznan.
  • oby.watel Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:27
   Opowiedz coś o PiS-owskim cudzie gospodarczym. Na przykład o inflacji. 15,6% to pięć razy tyle ile udało się osiągnąć PO.
   • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:30
    Chętnie coś powiem ale może w innym wątku. W tym wątku chciałbym sie skoncentrować na sprawach związanych z CPK i regionalnych portach lotniczych, które były rozbudowywane za czasów rządów PO
    • weteran-czasu Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:39
     Czekamy na wątek o cudzie gospodarczym PiS.
     Nie wymiguj się tylko zakładaj wątek.
    • oby.watel Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:42
     yabbaryt napisał:

     > Chętnie coś powiem ale może w innym wątku. W tym wątku chciałbym sie skoncentro
     > wać na sprawach związanych z CPK i regionalnych portach lotniczych, które były
     > rozbudowywane za czasów rządów PO

     Sugerujesz, że jak się to lotnisko przesunie nieco bliżej Warszawy i powiększy dziesięciokrotnie, to zacznie przynosić zyski? A co z lotniskiem, z którego bliżej do Afryki? Opowiedz coś o nim i zyskach jakie przynosi.
   • szwampuch58 Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:31
    Pisior jest na sciezce,SMS-y z centrali PiS- u nakazujOm zamulac
  • weteran-czasu Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:38
   Skoro łódzki port lotniczy przynosi straty, to tym bardziej CPK , którego lokalizację wyznaczono kilkadziesiąt km od Łodzi, będzie przynosił o wiele większe straty. Zapytaj pisdaków po co zdecydowali się na budowę CPK.
   To, że za pilnowanie łąki Horała i fumfle z PiS mają korzyści finansowe jest rzeczą oczywistą. To, że kilkudziesięciu przydupasów PiSwładzy dostaje co miesiąc po kilkanaście tysięcy zł na rękę za nic, to też wiadomo. Jaki jest sens budowania czegoś za miliardy zł, co po otwarciu za rok zostanie zamknięte?
   • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:02
    Bzdura. Rentowność lotniska zalezy od liczby obsługiwanych pasażerów. W Łodzi obsługuje sie rocznie około 250 000 pasażerów. Ponizej tysiaca dziennie czyli tyle co nic. Obecnie odbywa sie tam przewaznie jeden lot przylot i odlot dziennie. A obsłudze trzeba bulić za pełną zmianę. Łodzianie i tak nie korzystaja z tego lotniska no chyba ze leca na Stansted (Londyn). Jak mają inną destynacje to juz muszą jechać np. na Okęcie.
    CPK to inna bajka i inna skala, bedzie połączone z Warszawą i Łodzia koleją dużych prędkości. CPK przejmie na poczatek ruch z Okecia, Modlina, Radomia i Łodzi, potem takze z innych wiekszych miast polskich.
    Da to na dzień dobry ponanad 20 -40 milionów obsługiwanych pasażerów. Wiecej pasażerów oznacza wiecej lotów i wiecej destynacji. A jak będzie więcej destynacji to CPK stanie sie lotniskiem przesiadkowym dla zagranicznych pasażerow, zwłaszcza tych lecacych do Azji. Czyli nastapi tak zwany efekt skali.
    • weteran-czasu Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 12:29
     Tak tak, zamiast do W-wy przyleci na pole z burakami między W-wą a Łodzią.
     To podobnie jak z elektrownią węglową. najpierw PiSwładza zbudowała inwestycję do połowy za półtora miliarda złotych, potem zburzyła za następne pół miliarda. Teraz mówią, że to wina Brukseli - ściślej rzecz ujmująć Tuska, bo elektrownia by się teraz przydała. Pomijając ocenę tego wszystkiego, to z planami i przygotowaniami 4 miliardy zł bezpowrotnie wsiąkło.
    • buldog2 Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 17:26
     To z grubsza tak, jak budowa stoczni oceanicznych w Radomiu, jeszcze bliżej Warszawy, to nie może nie przynosić dochodu, szczególnie że to wymyślił PIS. A kolej dużych prędkości, to reklamowana przez Pinokio podziemna naddźwiękowa kolej próżniowa, prezes Kaczyński ręczył za pomysły Pinokio. Tak samo jak za SKOK Wołomin.
    • sverir Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 19:30
     "Bzdura. Rentowność lotniska zalezy od liczby obsługiwanych pasażerów."

     To jest ćwierć bzdury. Być może w firmach zachodnich nikt Ci nie wyjaśnił zjawiska kosztów marginalnych i stąd wydaje Ci się, że ekstensywna gospodarka finansowa przedsiębiorstw to najprostsza droga do maksymalizacji zysków, ale tak wcale nie jest. Z czasem kolejne angażowane jednostki dóbr zaczynają przynosić najpierw mniejsze zyski, a w końcu zaczynają przynosić straty. Liczba obsługiwanych pasażerów niewątpliwie sprzyja maksymalizacji zysków, ale w pewnym momencie pojawiają się też koszty, których liczba tych pasażerów nie pokrywa w takim samym stopniu. Dlatego w USA najbardziej dochodowym lotniskiem nie jest wcale Atlanta, Dallas/Fort Worth, ani nawet Denver, czyli trójka najbardziej obleganych lotnisk, tylko JFK. Można mieć więcej pasażerów, choćby milion, którzy upakują się w dwudziestu samolotach, tylko wsiądą i wysiądą. Można mieć stu pasażerów, z których każdy kupi po kanapce, gazecie, a potem odleci pięćdziesięcioma samolotami. Struktura dochodów lotnisk to nie tylko opłaty od pasażerów, stąd nie ma takiego prostego przełożenia - więcej pasażerów = z definicji większa rentowność.
     • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 20:20
      nie wiem czemu ma ten wywód służyć. Chyba zamuleniu sprawy. Chcesz udowodnić, że CPK nigdy nie będzie rentowny w przeciwieństwie do Portu lotniczego w Łodzi.
      Tak na sekunde wchodzac w sprawy amerykańskie to port Atlanta jest głównie portem krajowym, takim własnie CPK ale krajowym. Tam ludzie którzy lecą z jednego krańca USA na drugi przesiadają się. To port głownie dla masowego biednego krajowego podróżnika. JFK to port międzynarodowy tam latają samoloty na liniach zagranicznych biznesmani, turyści zagraniczni. Ci pasażerowie mają więcej pieniędzy i większe potrzeby. Ale w sumie co to ma do rzeczy
      • sverir Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 20:46
       Który fragment w jakikolwiek sposób świadczy o tym, że chcę "udowodnić, że CPK nigdy nie będzie rentowny w przeciwieństwie do Portu lotniczego w Łodzi"? Retoryczne pytanie, bo to oczywiste - żaden. Zacytowałem fragment Twojej wypowiedzi, której dotyczył mój wywód,właśnie po to, żebyś wiedział. Ale mniejsza z tym, przyzwyczaiłeś mnie.
       Ad rem i na drugą sekundę - czy swoim wywodem zaprzeczyłeś temu, o czym napisałem? Nie. Potwierdziłeś, że liczba pasażerów nie jest jedyną zmienną, która wpływa na rentowność lotniska. Tyle ma do rzeczy.
  • weteran-czasu Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 10:57
   Jeden taki w PiSie wymyślił, że z całej Europy ludzie będą pociągami ( stąd ie tory kolejowe na planach) przyjeżdżać do wybudowanego w Polsce CPK płacić kasę, wsiadać do samolotów i lecieć do Moskwy, Pekinu albo do Nowego Jorku. Podkreślił, że na tym można nieźle zarobić. Zachwyt na Nowogrodzkiej był tak wieki, że krzyknięto chórem :" Budujemy". Obecny etap to gadanie, filozofowanie, pilnowanie łąki i krojenie podatniczej kasy. Sądzę, że na krojeniu kasy się skończy tak, jak każde przedsięwzięcie PiSwładzy.
   • oby.watel Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:00
    weteran-czasu napisał:

    > Jeden taki w PiSie wymyślił, że z całej Europy ludzie będą pociągami ( stąd ie
    > tory kolejowe na planach) przyjeżdżać do wybudowanego w Polsce CPK płacić kas
    > ę, wsiadać do samolotów i lecieć do Moskwy, Pekinu albo do Nowego Jorku. Podkre
    > ślił, że na tym można nieźle zarobić. Zachwyt na Nowogrodzkiej był tak wieki,
    > że krzyknięto chórem :" Budujemy". Obecny etap to gadanie, filozofowanie, pilno
    > wanie łąki i krojenie podatniczej kasy. Sądzę, że na krojeniu kasy się skończy
    > tak, jak każde przedsięwzięcie PiSwładzy.

    Z Łodzi pojadą do CPK, wsiądą do samoloty, polecą do Radomia, by stamtąd polecieć dalej do Afryki.
   • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:09
    Kolejna bzdura. Pociągami na CPK beda dowożeni pasażerowie z Polski. Bo CPK bedzie także węzłem kolejowym.
    Ale jak juz pisałem duza ilość polskich pasażerów oznacza duża ilość destynacji. Duża ilość destynacji oznacza że CPK stanie sie hubem przesiadkowym także dla pasażerów zza granicy którzy przyleca na CPK.

    Ja domyslam, sie że dla peowskiej ciemnoty takie rzeczy sa trudne do pojecia. Ja natomist kilkanascia lat pracowałem jako inżynier w zachodnich korporacjach. I dla mnie oczywistym jest to, że efekt skali jest kluczowy dla ekonomii takiego projektu.
    • szwampuch58 Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:28
     I promami z Radomia,pisior
    • margit49 Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:45
     yabbaryt napisał:

     > Ja domyslam, sie że dla peowskiej ciemnoty takie rzeczy sa trudne do pojecia. J
     > a natomist kilkanascia lat pracowałem jako inżynier w zachodnich korporacjach.

     Gdyby tak było, widziałbyś niedorzeczności w tym przedsięwzięciu, tym bardziej w wykonaniu pisowskich "budowniczych". Niczego nie wybudują. Tak, jak przez ostatnie 7 lat.
     Ale za to na pastwisku od kilku lat pasie się ponad 300 osób i nikt nie wie, jaki jest zakres ich obowiązków. Poza ich rzecznikiem, niejakim Horałą.
     I to jest ten oczywisty, kluczowy efekt ekonomiczny :D Dla "budowniczych", oczywista oczywistość
     Zyskują na tym
    • weteran-czasu Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 12:32
     Człowieku yabbaryt,
     wypisujesz takie brednie, że pacjent zakładu specjalnej troski lepiej by tego nie ujął.
     Poluzuj, bo na torsje zbiera.
     • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 20:22
      Albo kłamiesz albo piszesz bzdury albo obrażasz. Szkoda czasu. Szwampuch level
    • ukos Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 19:58
     yabbaryt napisał:

     > Ja domyslam, sie że dla peowskiej ciemnoty takie rzeczy sa trudne do pojecia.

     Wiele rzeczy jest bardzo trudnych do pojęcia. Miliony tanich mieszkań i samochodów elektrycznych, stępka rozbudowana do postaci promu, nowoczesne elektrownie węglowe, stopa inwestycji na poziomie 23% PKB, co tylko chcesz i ogólna szczęśliwość. Rozumiem, że to wszystko i jeszcze więcej istnieje w równoległej PiSSowskiej rzeczywistości. Dostrzeżenie tego wymaga jednak tak głębokiej wiary, że dostępne jest tylko najbardziej wtajemniczonym PiSSowcom. Zwykły laik, nie obdarzony aż taką łaską wiary nie potrafi jednak tych cudów odróżnić od fatamorgany.
  • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 11:38
   Żeby było smieszniej projekt CPK wpisuje sie w unijną polityke redukcji CO2. Za Tuska ue promowało budowanie małych regionalnych portów lotniczych, czyli z definicji nie rentownych i tak naprawdę nabijajacych kasę duzym hubom przesiadkowym takim jak Franfurt, czy Amsterdam.
   Ale teraz sa nowe wyticzne z Brukseli. Ograniczamy loty krajowe, na rzecz ruchu kolejowego który generuje znacznie mniej CO2. Ale to dotyczy chyba tylko zachodniej Europy, bo ryży europejczyk bardzo sie buntuje przeciwko CPK. CPK to nie tylko lotnisko ale i węzeł kolejowy, dzieki któremu będzie można zbudować siatke połaczeń kolejowych między duzymi polskimi miastami. Pozwoli to zmniejszenie ruchu samochodowego gdyz przejazdy kolejowe staną sie szybsze. No niby fajnie nieby redukcja CO2 ale kuźwa to oznacza że zachodnie koncerny będa w Polsce sprzedawały znacznie mniej samochodów.. a nie o to kuźwa w tej ekologii chodzi, żeby zachodnie koncerny miały tracic. Zwłaszcza w Polsce.
   • weteran-czasu Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 12:36
    Takie pierdoły wypisuj na forum u Rydzyka,
    choć on też jak słyszał Kaczyńskiego krzyczącego o CPK,
    to pukał się po głowie.
   • buldog2 Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 17:33
    Przecież PIS nie przejmuje się emisją CO2, gadanie tu o zachodnich koncernach samochodowych to odlot prawdziwy, psychiczny (nie z CPK).
    • yabbaryt Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 19:45
     przejmuje się importem ropy i niemieckich samochodów
     • sverir Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 20:47
      " przejmuje się importem ropy i niemieckich samochodów"

      Mógłby się jeszcze przejąć tanimi fabrykami części do tych niemieckich samochodów. Podobno mamy wielki potencjał, więc szkoda, że to nie u nas składa się te samochody.
   • sverir Re: PeOwski cud gospodarczy 12.08.22, 19:38
    ". Za Tuska ue promowało budowanie małych regionalnych portów lotniczych, czyli z definicji nie rentownych"

    To nie do końca tak. Z definicji nierentowne (tak to się pisze) są lotniska do 500 tysięcy pasażerów, natomiast porty regionalne to takie do 3 mln pasażerów. W każdym razie różnie z tym bywa - na Słowacji lepiej sobie radzą mniejsze Koszyce niż większa Bratysława, w Austrii większy dochód przynosi Innsbruck, mniejszy niż Salzburg, ale większy niż Graz, który to Graz przynosi mniejsze zyski niż Salzburg. W Niemczech Brema ma większe zyski niż niewiele mniejsze Hahn, które w ogóle nie ma zysków, tylko potężne straty. To i tak nic w porównaniu z niewiele mniejszym od Hahn Leipzig/Halle, przy których malutkie Paderborn (ok. 700 tysięcy pasażerów) jest mistrzem osiągania zysków

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka