Dodaj do ulubionych

Kapralu mam problem.Pomocy!!

IP: *.upc.chello.be 25.01.03, 12:58
www.jewish.org.pl/polskie/slowo/ringel.html
Otoz zainteresowala mnie postac zydowskiego historyka Emanuela
Ringelbluma ,przeczytalam wiec sobie jego zyciorys i tu nasunely mi sie
watpliwosci.Otoz autor biografii pisze,ze Ringelblum staral sie o przyjecie
na UW na wydzial lekarski ale sie nie dostal ze wzgledu na numero clausus(nie
jestem pewna czy dobrze napisalam prosze poprawic jakby co)
a dalej pisza,ze w 1922 roku dostal sie jednak na UW?Wiec jak to bylo?
Mozecie mi cos rozjasnic?
Obserwuj wątek
    • =kapral= Na chybcika 25.01.03, 13:38
      Gość portalu: Ania napisał(a):

      > <a href="http://www.jewish.org.pl/polskie/slowo/ringel.html"target="_blank">www
      > .jewish.org.pl/polskie/slowo/ringel.html</a>
      > Otoz zainteresowala mnie postac zydowskiego historyka Emanuela
      > Ringelbluma ,przeczytalam wiec sobie jego zyciorys i tu nasunely mi sie
      > watpliwosci.Otoz autor biografii pisze,ze Ringelblum staral sie o przyjecie
      > na UW na wydzial lekarski ale sie nie dostal ze wzgledu na numero clausus(nie
      > jestem pewna czy dobrze napisalam prosze poprawic jakby co)
      > a dalej pisza,ze w 1922 roku dostal sie jednak na UW?Wiec jak to bylo?
      > Mozecie mi cos rozjasnic?

      Zajrzałem. Wygląda na to, ze w danej uczelni stosowano tzw. kwoty czy limity pochodzeniowe: tylu i tylu kandydatów z okreslonej grupy wyznaniowej czy etnicznej. W Polsce kwestia dotykala przede wszystkim Żydów, bo z ich grupy wyznaniowej rekrutowało się na niektórych wydziałach niektórych uczelni (głównie medycyna i prawo) najwięcej kandydatów, w procencie wyższym (nie wiem, na ile wyższym) niz procent ludnosci żydowskiej w państwie.

      Podobnie jak w PRLu: tylu i tylu kandydatów z rodzin robotniczych, chlopskich, z inteligencji pracującej.

      Dokładnie ten sam koncept. Nazywa się prawniczo "numerus clausus", czyli "liczba ograniczona, zamknięta".

      Wyglada na to, że E. R. nie dostał się w danym roku do kwoty, a w późniejszym juz tak. Decyzja władz uczelni, bo w prawodawstwie zasada n.c. wówczas nie obowiązywała. Decyzje o ew. wprowadzeniu i wielkosci limitów podejmowały Senaty uczelni. Kwestia budziła zażarte spory. Chodziło m.in. o zapewnienie mozliwości studiowania młodziezy z biednych rodzin, objetych przez Państwo opieka stypendialną.

      Jest sporo materiałów w internecie.

      Zajrzyj np. pod


      forumakad.pl/archiwum/2000/05/artykuly/20-w_strone_historii.htm

      Radziłbym, żebyś zaczęła Aniu (mogę Panią tak nazywać?) używać polskiej wersji Google'a.


      www.google.pl/

      Znajdziesz tam opcję: Szukaj na stronach kategorii: Polski

      Możesz wtedy otrzymać informację jedynie z polskich lub polsko-języcznych stron internetowych.

      Oczywiscie, trzeba najpierw wejść w ustawienia i ustawic język. To samo w ustawieniach Twojej przeglądarki.

      Pozdrawiam,

      =









      • Gość: Ania Re: Na chybcika IP: *.upc.chello.be 25.01.03, 14:27
        =kapral= napisał:

        > Gość portalu: Ania napisał(a):
        >
        > > <a href="www.jewish.org.pl/polskie/slowo/ringel.html"target="_bl
        > ank">www
        > > .jewish.org.pl/polskie/slowo/ringel.html</a>
        > > Otoz zainteresowala mnie postac zydowskiego historyka Emanuela
        > > Ringelbluma ,przeczytalam wiec sobie jego zyciorys i tu nasunely mi sie
        > > watpliwosci.Otoz autor biografii pisze,ze Ringelblum staral sie o przyjeci
        > e
        > > na UW na wydzial lekarski ale sie nie dostal ze wzgledu na numero clausus(
        > nie
        > > jestem pewna czy dobrze napisalam prosze poprawic jakby co)
        > > a dalej pisza,ze w 1922 roku dostal sie jednak na UW?Wiec jak to bylo?
        > > Mozecie mi cos rozjasnic?
        >
        > Zajrzałem. Wygląda na to, ze w danej uczelni stosowano tzw. kwoty czy limity
        po
        > chodzeniowe: tylu i tylu kandydatów z okreslonej grupy wyznaniowej czy
        etniczne
        > j. W Polsce kwestia dotykala przede wszystkim Żydów, bo z ich grupy
        wyznaniowej
        > rekrutowało się na niektórych wydziałach niektórych uczelni (głównie
        medycyna
        > i prawo) najwięcej kandydatów, w procencie wyższym (nie wiem, na ile wyższym)
        n
        > iz procent ludnosci żydowskiej w państwie.
        >
        > Podobnie jak w PRLu: tylu i tylu kandydatów z rodzin robotniczych,
        chlopskich,
        > z inteligencji pracującej.
        >
        > Dokładnie ten sam koncept. Nazywa się prawniczo "numerus clausus",
        czyli "liczb
        > a ograniczona, zamknięta".
        >
        > Wyglada na to, że E. R. nie dostał się w danym roku do kwoty, a w późniejszym
        j
        > uz tak. Decyzja władz uczelni, bo w prawodawstwie zasada n.c. wówczas nie
        obowi
        > ązywała. Decyzje o ew. wprowadzeniu i wielkosci limitów podejmowały Senaty
        ucze
        > lni. Kwestia budziła zażarte spory. Chodziło m.in. o zapewnienie mozliwości
        stu
        > diowania młodziezy z biednych rodzin, objetych przez Państwo opieka
        stypendialn
        > ą.
        >
        > Jest sporo materiałów w internecie.
        >
        > Zajrzyj np. pod
        >
        >
        > <a href="forumakad.pl/archiwum/2000/05/artykuly/20-
        w_strone_historii.htm
        > "target="_blank">forumakad.pl/archiwum/2000/05/artykuly/20-
        w_strone_historii.ht
        > m</a>
        >

        Kapralu,zajrzalam z tym,ze znalazlam,ze projekt ustawy wniesiono w 1923 roku a
        on staral sie przed 1922 rokiem i jak to jest,ze na jeden wydzial nie przyjeli
        a na drugi przyjeli?W 1922 roku wlasnie.



        > Radziłbym, żebyś zaczęła Aniu (mogę Panią tak nazywać?) używać polskiej
        wersji
        > Google'a.
        >
        > Pewnie,ze Ania jest lepiej ,a google'a mam.Szukalam pod gettami lawkowymi i
        malo znalazlam.
        > <a href="http://www.google.pl/"target="_blank">www.google.pl/</a>
        >
        > Znajdziesz tam opcję: Szukaj na stronach kategorii: Polski
        >
        > Możesz wtedy otrzymać informację jedynie z polskich lub polsko-języcznych
        stron
        > internetowych.
        >
        > Oczywiscie, trzeba najpierw wejść w ustawienia i ustawic język. To samo w
        ustaw
        > ieniach Twojej przeglądarki.
        >
        > Pozdrawiam,
        >
        > =Tez pozdrawiam i wielkie dzieki.
        >
        >
        >
        >
        >
        >
        >
        >
        >

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka