Dodaj do ulubionych

XV pytanie "Wyborczej"

18.12.07, 20:59
(nie zadane): dlaczego Blida sie zastrzeliła?

Oto 14 zadanych pytań:
(www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4772386.html)

1. Dlaczego kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości zainteresowało
się tak bardzo przebiegiem śledztwa w sprawie śląskiej mafii
węglowej? Czy dlatego, że w zeznaniach dwójki głównych świadków -
Ryszarda Zająca i Barbary Kmiecik - pojawiły się nazwiska rzekomo
korumpowanych polityków SLD, w tym Barbary Blidy?
2. Czy Ministerstwo Sprawiedliwości naciskało na zatrzymanie Blidy
i - poprzez prokuraturę Apelacyjną i Okręgową w Katowicach -
wywierało presję na prokuratorów?
3. Kiedy i na jakiej podstawie o planach zatrzymania Blidy
informowany był premier Jarosław Kaczyński?
4. Jaki był przebieg narady u premiera, podczas której szef MSWiA
Janusz Kaczmarek oraz komendant główny policji Konrad Kornatowski
mieli mówić, że nie ma podstaw do zatrzymania Blidy?
5. Bezpośrednim celem zatrzymania Blidy była zaplanowana
konfrontacja z głównym świadkiem Barbarą Kmiecik i z prezesem spółki
węglowej Zbigniewem B., któremu b. posłanka miała wręczyć łapówkę od
Kmiecik.
Jeśli tak, to dlaczego wydano nakaz zatrzymania tylko Blidy, a
pozostała dwójka dostała zwykłe wezwania na przesłuchanie? Sprawę
Zbigniewa B. miesiąc temu ostatecznie umorzono.
6. Czy Kmiecik w zamian za to, że będzie obciążać polityków lewicy,
dostała od śledczych gwarancję, że sama uniknie odpowiedzialności?
7. Dlaczego do prowadzenia tak ważnego śledztwa wyznaczono tylko
jednego prokuratora i trzech niedoświadczonych asesorów? Czy
dlatego, że asesorów łatwiej skłonić do oczekiwanych przez
przełożonych decyzji? Czy przełożeni mówili asesorom, że uzyskanie
przez nich nominacji na prokuratora uzależnione będzie od wyników
śledztwa?
8. Czy przyspieszenia śledztwa domagało się też kierownictwo ABW,
szczególnie szef Agencji Bogdan Święczkowski?
9. Skąd ABW znała datę zatrzymania wcześniej niż prokurator
prowadzący śledztwo?
10. Dlaczego służby specjalne były pewne, że po zatrzymaniu Blidy
sąd zgodzi się na jej aresztowanie? Według Kaczmarka szef ABW
Święczkowski miał się chwalić podczas narady u premiera, że nie
będzie z tym kłopotu.
11. Dlaczego ABW nie sprawdziła, czy Blida ma w domu broń?
12. Kto kazał wysłać pod dom byłej posłanki SLD ekipę z kamerą?
Dlaczego nagrywano tylko z zewnątrz, a funkcjonariusze mieli
sfilmować jedynie wyjście zatrzymanej? Czy nagranie z zatrzymania
miało trafić do telewizji?
13. Dlaczego koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann zaraz
po tragedii informował, że całość zdarzenia jest nagrana? Czy ktoś
go wprowadził w błąd, czy może jednak istnieje film z wnętrza domu
Blidów?
14. Czy zatrzymanie Blidy miało być tematem konferencji prasowej
ministra Ziobry, na której miał ogłosić sukces w walce z "układem"?

Powtórzę XV (nie zadane) pytanie: dlaczego Blida się zastrzeliła?
(www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4772386.html)
Obserwuj wątek
    • aaki ojejku! a czy to takie wazne? 18.12.07, 21:06
      nie bądz małostkowy i nie czepiaj sie dupereli
    • frank_drebin Re: XV pytanie "Wyborczej" 18.12.07, 21:14
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=28&w=73476043
    • trzymilionowy.post Re: XV pytanie "Wyborczej" 18.12.07, 21:30
      am6284355 napisał:

      > (nie zadane): dlaczego Blida sie zastrzeliła?

      I bardzo dobrze, że takie pytanie zadałeś ty.
      Ja nie znam na nie odpowiedzi.
      Z pewnością natomiast zadawać je będzie wiele
      razy jakiś przedstawiciel PiS w komisji.
      Pewnie Kempa lub Dera.
    • am6284355 Re: XV pytanie "Wyborczej" 18.12.07, 23:28
      Pod żadnym z podanych linków i w żadnym z zamieszczonych dotychczas
      komentarzy nie ma nawet próby konkretnej odpowiedzi na proste
      pytanie: dlaczego Blida się zabiła?
      Dlaczego wzięła pistolet i strzeliła sobie w serce?
      • frank_drebin Problem w tym czy chciala sie zabic, czy tylko 18.12.07, 23:36
        udac samobojstwo i widowiskowo odjechac do szpitala karetka. Czytalem pare
        wypowiedzi fachowcow na ten temat w roznych zrodlach. Miala zaladowana amunicje
        tzw. obezwladniajaca, ktora na odleglosc obezwladnia i nabija duzego siniaka.
        Natomiast z tzw. przylozenia moze zabic. Nie przewidziala tego lub ktos ja zle
        poinstruowal .....
        am6284355 napisał:

        > Pod żadnym z podanych linków i w żadnym z zamieszczonych dotychczas
        > komentarzy nie ma nawet próby konkretnej odpowiedzi na proste
        > pytanie: dlaczego Blida się zabiła?
        > Dlaczego wzięła pistolet i strzeliła sobie w serce?
    • 440417mz Re: XV pytanie "Wyborczej" 18.12.07, 23:53
      Pkt 6 zadanych pyta wyjaśnia dalszy bieg zdarzeń.B Kmiecik uzyskała status
      świadka koronnego w zamian za bezkarność.A konfabulowała według zapotrzebowania
      politycznego prokuratorów?Logika na to wskazuje!
      • trzymilionowy.post Re: XV pytanie "Wyborczej" 19.12.07, 00:00
        Tak tylko w kwestii formalnej. Żadnego statusu świadka
        koronnego nie uzyskała. Faktycznie jednak jest możliwość, że dzięki
        złożonym zeznaniom włos jej z głowy nie spadnie.
        • 440417mz Re: XV pytanie "Wyborczej" 19.12.07, 00:06
          W kwestii też formalnej.Dlaczego więc chodzi wolna od dłuższego czasu?Przecież
          nawet w/g słów Aleksis, B B była tylko trybikiem w jej interesach.Główna
          bohaterka afery węglowej(znam to bo mieszkam w Katowicach)na wolności.A ma też
          ;udział;w innych sprawach.Nieformalny świadek koronny?
          • trzymilionowy.post Alexis skorzysta z dobrodziejstwa artykułu 229 § 6 19.12.07, 00:13
            Czynny żal
            Barbara K., ps. Alexis skorzysta z dobrodziejstwa artykułu 229 §
            6: "Nie podlega karze sprawca, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista
            albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję
            publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do
            ścigania przestępstw...". Nie odpowie za korumpowanie prezesów
            spółek węglowych.
            www.polskathetimes.pl/50,12017.htm?listpage=2
            • 440417mz Re: Alexis skorzysta z dobrodziejstwa artykułu 22 19.12.07, 00:25
              Ale o ile się orientuję z takiej łaskawości(?)tego art,można skorzystać tylko
              przed podjęciem takiej wiedzy przez organa ścigania.A BK zeznawała i zamknięto
              już po uzyskaniu tej wiedzy przedtem, przez prokuraturę.Czyli prokuratura już
              wiedziała o jej przestępstwie.Cosik mi to brzidko wonio-w prokuraturze.
              • trzymilionowy.post Re: Alexis skorzysta z dobrodziejstwa artykułu 22 19.12.07, 00:34
                Ta sprawa ewidentnie śmierdzi ale tym już pewnie zajmie się komisja.
                Zwłaszcza, że zeznania Kmiecik były znane na kilka miesięcy przed
                próbą zatrzymania Blidy. Czekały sobie nie wiadomo na co.

    • am6284355 Kilkanaście wpisów i ani jednej odpowiedzi? 19.12.07, 09:24
      Na takie proste pytanie?
      Przypominam: dlaczego Blida się zastrzeliła?
      • kozaki_wiesi Re: Kilkanaście wpisów i ani jednej odpowiedzi? 19.12.07, 09:29
        Bo była niewinna. Jak wiadomo tylko niewinni strzelają do siebie na
        widok służb.
      • logo.vlad Poszukaj sobie dobrego medium... 19.12.07, 09:37
        ...potem jeden seansik z wirującym stolikiem i będzie odpowiedź.

        Bo tutaj - o ile na forum nie pisuje duch p. Blidy - to i tak
        otrzymać możesz jedynie domysły i hipotezy...
    • yaddo Odpowiedź 19.12.07, 10:02
      Chciała zwrócić uwagę na nagonki PiS-u, a zwłaszcza nagłośnić swoją sprawę. Bo,
      po aresztowaniu zapomniano by o niej, a ona siedziałaby latami w więzieniu.

      Nie chciała się zabić, ale zranić, żeby wylądować w szpitalu, a nie w więzieniu.


      „Wprost”:

      Wiemy już natomiast, że Barbara Blida była posiadaczką zarejestrowanego na nią
      pistoletu "Astra" który był wyposażony w tzw. amunicję nieprzebijalną czyli
      nieostrą dokładnie taką jakiej się używa na pokładach samolotów przez
      antyterrorystów

      -" W pocisku jest zwinięty worek ze śrucinami. Wszystko jest zszyte, zaklejone
      plastrem, włożone w odpowiedni sposób w łuskę i pokryte plastikową osłoną - mówi
      ekspert z Laboratorium Kryminalistycznego KGP"

      Po oddaniu strzału plaster, opuszczając łuskę, robi się okrągły i uderza w
      człowieka. Strzał oddany z kilku metrów nie może być śmiertelny. Możemy
      natomiast przypuszczać, iż Barbara Blida "oddała strzał" z przyłożenia, a nabój
      trafił w aortę. W takim razie musiał przejść między żebrami. Uderzenie w aortę
      spowodowało potężne ciśnienie, które doprowadziło do śmierci.


      Rozmowa z Robertem Wroną, wieloletnim instruktorem strzeleckim, wykładowcą
      policyjnej szkoły policealnej AS w Sosnowcu

      Dziennik Zachodni: Czy rewolwer Astra, który miała Barbara Blida, to dobra broń?

      ROBERT WRONA: Bardzo dobra. Ma kaliber 9 mm. Służy głównie do samoobrony. Jest
      pozbawiony zabezpieczeń, a przez to szybki. Po prostu wyjmuje się go, naciska
      spust i pada strzał. Tak natychmiast.

      DZ: A czy można z niego strzelić sobie w pierś tak, by wlot pocisku (tak jak w
      wypadku postrzelenia Barbary Blidy) był na wprost?

      RW: Zwykle strzał pada pod pewnym kątem. Jednak, gdy ujmie się rewolwer w obie
      ręce i przystawi do piersi, przyłożenie może być prostopadłe. To jest możliwe.

      DZ: Co to jest amunicja nieprzebijalna, którą miała w magazynku Astry Barbara Blida?

      RW: Chodzi zapewne o "szerszenia" lub "komara". W pocisku jest woreczek śrutowy.
      Przykrywa go plastikowa osłona. Całość jest zaklejona plastrem. Taki pocisk nie
      zabija. Używa się go do obrony. Z kilku metrów obezwładni. Ale do penetracji
      ciała nie dojdzie. Może przewrócić, albo wyrwać z ręki broń, czy też inne
      niebezpieczne narzędzie.

      DZ: A z bliska potrafi zabić?

      RW: Raczej nie. Może wejść w ludzkie ciało góra na 1,5 do 4 cm.

      DZ: A jednak po postrzeleniu takim pociskiem zmarła Barbara Blida.

      RW: Nie chcę wchodzić w kompetencje lekarzy, ale w jej przypadku, jak
      słyszałem, była rozerwana aorta. To mogło się zdarzyć. Chodzi o ciśnienie gazów.
      To one mogły uszkodzić naczynie. Gdyby kobieta wymierzyła kawałek dalej,
      przeżyłaby. A tak śmierć nastąpiła prawdopodobnie z wykrwawienia. To oczywiście
      czysto teoretyczne rozważania.

      DZ: Czyli miała ogromnego pecha?

      RW: Tak. Bo to raczej nie miało prawa się wydarzyć. I broń, i pociski musiały
      zostać kupione do obrony. Chodziło o to, by szybko obezwładnić napastnika np. w
      sytuacji włamania do mieszkania. Do tego ta broń świetnie się nadawała.

      Rozmawiała: Aldona Minorczyk-Cichy"
    • paczula8 Re: XV pytanie "Wyborczej" 19.12.07, 10:23
      am6284355 napisał:

      > (nie zadane): dlaczego Blida sie zastrzeliła?


      a) bo taką podjęła decyzję.
      b) bo miała broń.
      c) bo nie załozono jej kajdanek.

      Punkty b i c obciażają CBA. Do stwierdzenia tego faktu żadna komisja
      nie jest potrzebna. Komisja jednak powstaje => zastanawiam sie,
      jaki jest prawdziwy cel tej komisji?
      • kozaki_wiesi Re: XV pytanie "Wyborczej" 19.12.07, 10:25
        koszmarny błąd policji, która ugięła się pod presją komuszej
        histerii gdy kajdanki założono łapówkarzowi G.
        • paczula8 Re: XV pytanie "Wyborczej" 19.12.07, 10:29
          kozaki_wiesi napisała:

          > koszmarny błąd policji,


          dokładnie tak, miekkie serce.

          Natomiast to co sie teraz wokół tej tragicznej smierci wyrabia jest
          żenujace.
      • am6284355 Nie udawaj, Pacuła 19.12.07, 10:33
        Jeśli nie rozumiesz pytania "dlaczego Blida sie zastrzeliła", to
        przynajmniej odpowiedz na swoje pytanie "dlaczego podjęła decyzję o
        zastrzeleniu się"
        • paczula8 Re: Nie udawaj, Pacuła 19.12.07, 10:45
          am6284355 napisał:

          > Jeśli nie rozumiesz pytania "dlaczego Blida sie zastrzeliła", to
          > przynajmniej odpowiedz na swoje pytanie "dlaczego podjęła decyzję
          o
          > zastrzeleniu się"

          Dlaczego podjęła decyzję, nie wiem. Komisja tez sie tego nie dowie.

          I bądź uprzejmy nie przekręcać mojego nicka.
          • am6284355 Re: Nie udawaj, Pacuła 19.12.07, 11:42
            Na mieście mówią, że wolała szybką śmierć niż publiczny proces i
            karę.
            Ale czy to w ogóle istotne, dlaczego się zabiła?
            • paczula8 Re: Nie udawaj, Pacuła 19.12.07, 11:56
              am6284355 napisał:

              > Na mieście mówią, że wolała szybką śmierć niż publiczny proces i
              > karę.

              No cóz, może Ci sie moja odpowiedź nie spodoba, ale rozumiem jej
              wybór. Nie oceniając jej, ani jej wyboru ... po prostu rozumiem go.

              > Ale czy to w ogóle istotne, dlaczego się zabiła?

              Zabiła się. Jak sam wyżej napisałeś, byc może dlatego, że chciała
              uniknąc publicznego procesu. Jak widac zabiła sie niepotrzebnie...

              Niezależnie od tego, była winna czy nie, szanuję tę kobietę. I
              szanuje jej decyzję. A Ty?
    • am6284355 Szacunek??? 19.12.07, 12:17
      Jeśli była winna (kradła, fałszowała, wyłudzała itp.), to nie mam
      dla niej szacunku.
      Jeśli nie była winna, to nie rozumiem, dlaczego się zabiła.
      Ponieważ nie wiem, czy była winna, mam do niej stosunek absolutnie
      obojętny.
      • paczula8 Re: Szacunek??? Tak. 19.12.07, 12:42
        jak każdy niewinny człowiek,

        lub jak człowiek, który 'zmył z siebie hańbę' - tak to sie
        traktowało w czasach, kiedy honor jeszcze cos znaczył.

        Barbara Blida zasługuje na szacunek ... i na to, żeby uszanowac jej
        wolę, o której wspomniałes kilka postów wyżej.


        am6284355 napisał:

        > Jeśli była winna (kradła, fałszowała, wyłudzała itp.), to nie mam
        > dla niej szacunku.
        > Jeśli nie była winna, to nie rozumiem, dlaczego się zabiła.
        > Ponieważ nie wiem, czy była winna, mam do niej stosunek absolutnie
        > obojętny.
    • haen1950 Re: XV pytanie "Wyborczej" 19.12.07, 12:30
      Trzeba trochę prześledzić jej życiorys i charakter. Twarda z niej
      była baba i Ślązaczka - inżynier budowlaniec, jeżeli ktoś wie, co to
      znaczy.

      Ale nie wylkuczam możliwośći, że chciała się tylko postrzelić.
    • mietowe_loczki Re: XV pytanie "Wyborczej" 19.12.07, 13:04
      Skoro interesuje cię, dlaczego ludzie popełniają samobójstwo, proszę:

      www.kms.cm-uj.krakow.pl/ArchMedSadKrym/2002/1_2002/21-30.htm
      Zwłaszcza fragment:
      Temat ten jest nadal bardzo aktualny i wymaga kompleksowego
      potraktowania, gdyż jak donoszą międzynarodowe statystyki liczba
      samobójstw we wszystkich krajach stale wzrasta i jest jedną z 10
      głównych przyczyn śmierci wśród dorosłej populacji miejskiej (2, 7).
      Zachowania samobójcze są zazwyczaj wynikiem wielu złożonych
      przyczyn: zaburzeń psychicznych, czynników społecznych, zaburzeń
      osobowości oraz chorób fizycznych.

      pl.wikipedia.org/wiki/Samob%C3%B3jstwo
      Zwłaszcza fragment:
      Próba popełnienia samobójstwa jest najczęściej poprzedzona stanem
      ciężkiej depresji. Nie wszystkie rodzaje depresji wiążą się jednak z
      chęcią popełnienia samobójstwa. Samobójstwo popełnia się zazwyczaj
      pod wpływem impulsu w pierwszej, ostrej fazie depresji albo po
      przejściu w fazę utajoną.

      www.psychologia.edu.pl/index.php?dz=slownik&op=spis&id=764
      Zwłaszcza fragment:
      Czynniki ryzyka popełnienia samobójstwa:
      pora roku: wiosna i jesień;

      dni tygodnia: poniedziałek i wtorek;

      wiek powyżej 45 r.ż.;

      płeć męska;

      rozwód lub owdowienie;

      osamotnienie;

      zła sytuacja materialna;

      utrata pracy;

      samobójstwo wśród osób bliskich;

      przewlekłe choroby somatyczne;

      przewlekłe bóle;

      nieuleczalne choroby;

      sygnały samobójstwa;

      złowieszczy spokój;

      depresja o ciężkim nasileniu, z poczuciem winy, niską samooceną,
      lękiem, bezsennością i myślami samobójczymi;

      nadużywanie alkoholu;

      schizofrenia zwłaszcza z omamami słuchowymi rozkazującymi;

      zaburzenia osobowości.

      oraz:

      www.zaburzenia.pl/content/view/79/3/

      Cieszę się, że mogłam ci jakoś pomóc, i że dzięki temu nie będziesz
      już musiał tracić czasu na pisanie, przynajmniej w tym wątku.
    • jack20 Re: XV pytanie "Wyborczej" 19.12.07, 13:10
      Widocznie miala mysli samobojcze a perspektywa aresztu i
      ewentualnego wiezienia ta mysl zrealizowala w czyn.
    • am6284355 Może chociaż komisja? 19.12.07, 13:55
      Widzę, że "GW" nie postawi tego pytania, a forumowicze nawet nie
      próbują odpowiedzieć na nie, nie wysuwają hipotez. A przecież to
      taka prosta kwestia, przypomnę: dlaczego Blida się zastrzeliła?
      Mam nadzieję, że przynajmniej komisja śledcza będzie chciała to
      ustalić...
      • mietowe_loczki przecież dostałeś odpowiedź, 19.12.07, 17:22
        dlaczego są popełniane samobójstwa.

        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=28&w=73475605&a=73500026
        A że odpowiedź była nie po twojej linii, trudno.
        • am6284355 GWprawda 19.12.07, 23:46
          Może i dostałem odpowiedź, ale nie na zadane pytanie.
          Proste, przypomnę: dlaczego Blida się zastrzeliła?
          • joella.r jest możliwość, że się nie zastrzeliła 19.12.07, 23:52
            wszystko się wyjaśni
            tylko dlaczego tak namolnie dopytujesz forumowiczów, którzy mogą jedynie spekulować?
            • am6284355 Re: jest możliwość, że się nie zastrzeliła 20.12.07, 00:03
              kiedy nawet nie spekulują...
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka