kecawa
06.01.08, 10:57
Czy się komuś to podoba czy nie krzyż jest symbolem narodowym.Nie tylko
symbolizuje Chrystusa i jego mękę ale i symbolizuje naród polski. W XIX wieku
nastąpiło zlanie się symbolu męki Boga z symbolem narodu polskiego. W
przededniu powstania styczniowego w jednej z demonstracji w Warszawie gdy
padły salwy rosyjskiej piechoty i gdy upadł krzyż niesiony przez tłum
warszawiaków.Podniósł ten znak żyd i poszedł z nim dalej i kolejna salwa i
kolejny raz niosący ugodzony moskiewską kulą padł a wraz z nim upadł krzyż.
bezimienny poeta upamiętnił to tak
O królowie
wieczna wam wzgarda i wstyd
gdy Krzyż tłukli carowie
to bronił Go żyd
Jeśli ktoś nie zrozumiał to zadaję proste pytanie co podniósł i co niósł żyd(
dla nieznających realiów XIX wieku wyjaśniam żyd był wówczas tylko ortodoksą a
jako ortodoksa powinie co najmniej na widok krzyża splunąć)Czy niósł symbol
męki Boga czy jednak symbol polskiego narodu
serdecznie pozdrawiam kecaw kaczysta z miłym radosnym kwa kwa