Dodaj do ulubionych

Legionowo Pekinem Mazowsza .... a Serock nie ???

15.11.16, 21:26
Patrz link poniżej ..... palenie śmieciami jest i u nas popularne popularne sad
Czasami czuję się jak frajer, że palę gazem

gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/powiat-legionowski/powiat-pierwsze-mrozy-zatrute-powietrze-legionowo-pekinem-mazowsza/
Obserwuj wątek
  • aganiok32 Re: Legionowo Pekinem Mazowsza .... a Serock nie 22.11.16, 22:25
   To jest potężny problem, ale większość ludzi nie zdaje sobie sprawy czym tak naprawde grozi wdychanie tak zanieczyszczonego powietrza. Astma i alergie u dzieci, rak płuc, choroby serca i inne. Brak skutecznej edukacji, zbyt niskie kary i brak nadzoru i mamy to co mamy.
   • grzeczny_m Re: Legionowo Pekinem Mazowsza .... a Serock nie 23.11.16, 23:35
    To nie jest do końca tak jak piszą legionowskie gazety szukając z problemu taniej sensacji, śmiem twierdzić że nawet zadowolone są z takiego stanu rzeczy bo mają o czym pisać i te artykuły wzbudzają emocje.
    Problem zanieczyszczenia powietrza to nie jeden Kazio który przez komin wypuścił stary regał, to problem naszego kraju i polityki energetycznej.

    Pierwszą sprawą jest jak każdy pewnie wie, przyjęcie przez rząd założenia że nasza energetyka dalej będzie oparta na węglu. Węgiel i górnicy.
    Węgiel którego wydobycie 1 tony kosztuje tyle ile tona węgla na rynku, choćby w portach ARA. Nasz rząd raz już kupił całe zapasy węgla z kopalń a teraz szykuje się na kolejny wykup zapasów i dobrze się domyślacie! Wcześniejszy został sprzedany, tylko po jakich cenach? Rynkowych czy kopalnianych?
    W 2017 roku do górnictwa dokładamy 7 mld zł ale dodatkowo na każdym miesięcznym rachunku za prąd pojawi się 8 zł opłaty przejściowej, na elektrownie. Kasa z podatków idzie na to żeby górnicy nie przyjechali palić opony pod Sejmem i elektrownie w których większość udziałów mają firmy zagraniczne/prywatne.
    Na ekologie kasy zabrakło, została na Śląsku i poszła kominem .... niech będzie Elektrowni Kozienice.

    Programy ekologiczne z funduszy NFOŚ czyli Kawka, Ryś i Prosument po zmianie ekipy po prostu umarły! A tivi jeden wróbelek ćwierkał że "te środki zostały przesunięte na inne, SZTANDAROWE projekty rządu". Czyli kasę na termomodernizację budynków, ograniczenie niskiej emisji i fotowoltaike rozdaliśmy w programie 500+
    A były to środki w większości pochodzące z UE z których trzeba będzie się rozliczyć... Tylko smród został i ograniczyć go nie ma za co.

    Jak mieszkamy w gminie Serock? Są "stare" ciągi ulic gdzie istnieje jakaś infrastruktura w postaci gazociągów, jednak nowe domy czy ulice takiego luksusu nie mają bo nowe domy stoją tam gdzie były wcześniej pola a w pola nikt gazociągów nie budował.
    Taki mamy klimat że każdy dom musi mieć jakąś ciepłownie więc ten pali groszkiem, ten czym ma a szczęściarze mają gaz. Jaka jest szansa aby większość gminy pokryć siecią gazową? Bez wsparcia z "góry" są one zerowe! "Góra" nasze podatki wydała na inne sztandarowe projekty, smród ma się coraz lepiej.

    Programy gminne bo jak wcześniej wspominałem rządowe nie funkcjonują nazywają się pięknie - deklaracja wymiany pieców! Cudowna nazwa! Świadczy ona o wysokim poziomie referatu ochrony środowiska, nie każdy rozróżni piec od kotła a oni to potrafią wink
    Zacytuje ze strony serockiego urzędu:
    "Program będzie realizowany jedynie w przypadku pozyskania przez Gminę dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie."
    HEHEHE i bez komentarza

    Serock obudził się z letargu i za przykładem Legionowa, Wieliszewa promuje ekologiczny gaz projektem praktycznie bez szans na powodzenie (patrz wyżej).
    Jeśli nawet w co wątpię znajdą się środki to do czego podłączymy te gazowe "piece" skoro nie ma dostępu do gazociągu a koszt budowy przyłącza nawet do istniejącej sieci będzie wielokrotnie wyższy niż oferowana dotacja. Koszt paliwa pomijam ale jest to drugi, decydujący czynnik.
    Znów zacytuję ze Strategii Rozwoju Gminy Miasto i Gmina Serock na lata 2016-2025 strona 54:
    "Niskie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii."
    No drodzy urzędnicy! To już jest skandal! A co WY zrobiliście aby było takie zainteresowanie? W gminie Łubiennica była dotacja na min. kolektory słoneczne i przymiarka do fotowoltaiki z szansą na realizacje. A projekty w gminie Nieporęt? Trochę inwestycji mieli.
    A Serock? Pomijając kolektory które sami inwestorzy instalowali na dachach wiem o dwóch instalacjach fotowoltaicznych w Kani? i nowa w Stasim Lesie, to sukces gminy czy prywatne inwestycje? Więc ja można pisać o braku zainteresowania nie oferując NIC!

    Więc może by udawać że coś się robi "piece wymieniając" promować takie rozwiązania fotowoltaika+pompa ciepła/klimatyzacja/promienniki IR czy inne nowoczesne i ekologiczne rozwiązania nie potrzebujące infrastruktury której NIE MA.
    Może zamiast wzorem legionowskich aktywistów szczuć każdego u kogo pojawi się dym nad kominem zaprosić tą ekipę - czysteogrzewanie.pl/promocja/wyklady-i-pokazy-ekonomicznego-palenia-w-piecu/
    czy wydrukować gotowe i bezpłatne ulotki:
    czysteogrzewanie.pl/promocja/ulotki-i-plakaty/
    Metodę sam sprawdziłem, działa. Można palić węglem bez smrodu, sadzy i zużywać mniej węgla.
    Nie tylko gaz "piec" i oglądanie się na środki zewnętrzne, wasze środki wystarczą aby zrobić akcję edukacyjną i mieć efekty od już.
    • aganiok32 Bardzo, bardzo dobrze napisane! 28.11.16, 19:32
     Chapeau bas!
     • grzeczny_m Re: Bardzo, bardzo dobrze napisane! 30.11.16, 13:14
      @aganiok32
      Bo się zaczerwienie wink

      Poniżej cytat z projektu Ministerstwa Środowiska skierowanego do konsultacji a dotyczącego drewna energetycznego:
      "Do drewna energetycznego MŚ chce ponadto zaliczyć "rozdrobniony lub pozostający w stanie nierozdrobnionym surowiec drzewny i materiał roślinny zbudowany głównie z tkanki drzewnej, pozyskany w kraju lub za granicą", w tym "elementy drewniane po rozbiórce obiektów wielkogabarytowych oraz małej architektury", a także "elementy wyposażenia wnętrz wycofywane z eksploatacji wskutek zużycia fizycznego lub moralnego", o ile spełniają określone w rozporządzeniu cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-chemiczne."

      Czyli regały, wersalki, tapczany są drewnem energetycznym! Super pomysł...
      A biomasa lokalna czyli "coś" co jest spalane razem z węglem (dając nam słupki wykorzystania energii odnawialnej) to taka biomasa wytworzona w promieniu 300km od instalacji OZE - słoma od chłopa z pod Suwałk spalona w EC Żerań to ekologia...
      Coś więcej pisać?
      • grzeczny_m Re: Bardzo, bardzo dobrze napisane! 05.12.16, 11:55
       Drodzy seroccy urzędnicy, tu macie gotowe rozwiązanie:
       gramwzielone.pl/energia-sloneczna/24287/pompa-ciepla-panele-solarne-perpetum-mobile
       Ekologiczne i nie wymagające budowy infrastruktury bo przyjmujemy że dostęp do energii elektrycznej ma każdy.
       A jakby jeszcze zrobić zwolnienie choćby z części podatku od nieruchomości dla posiadacza podobnego rozwiązania (czyli PV+pompa ciepła, PV+kocioł elektryczny, PV+klimatyzacja) przy braku wsparcia ze strony państwa była by to zachęta do własnej inwestycji i .... już smile

       Jutro odbieram dokumentacje przyłączenia mojej instalacji fotowoltaicznej do sieci - tak zakończy się epoka węgla.
       • grzeczny_m Re: Bardzo, bardzo dobrze napisane! 10.01.17, 20:14
        Jak podaje strona serockiego urzędu:
        www.serock.pl/2206,2017.html?tresc=12982
        WFOŚiGW zbiera wnioski na dotacje i pożyczki związane z kolektorami słonecznymi, fotowoltaiką i pompami ciepła, nie znalazłem informacji jaka kwota jest przewidziana na woj. mazowieckie ale warto się pospieszyć jeśli ktoś jest zainteresowany.
        Fakt dotacja jest niska, po odliczeniu PODATKU OD DAROWIZNY wychodzi przy fotowoltaice ok. 6500 zł czyli średni koszt 1Kwp.
        Biorąc pod uwagę że za "poprzedniej ekipy" było to 40% wszystkich kosztów kwalifikowanych (instalacja, projekt, montaż) to śmiesznie mała dotacja szczególnie przy ogromnej biurokracji którą trzeba przeskoczyć ale warto.
        Można zlecić firmą przygotowanie kompletnej dokumentacji ale uczulam osoby zainteresowane aby sprawdzić koszt instalacji przy zakupie "gotówkowym" gdyż podobnie jak w Prosumencie koszt instalacji może być sztucznie zawyżany.
        A kto nie chce czekać zawsze może posłużyć się kredytem na dobrych warunkach (WIBOR3M + 4pp) oferowanym przez Podkarpacki Bank Spółdzielczy i jedną firmę z branży.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka