Dodaj do ulubionych

Program "Rodzina 500 plus"

28.10.15, 19:41
Kopiuje,bo może wisieć kłódka

Program "Rodzina 500 plus" jest finansowym comiesięcznym wsparciem dla rodziców na "pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych i wychowaniem dziecka". Będą oni mogli pobierać takie świadczenia do osiągnięcia przez ich dzieci pełnoletności. PiS stawia warunki, poniżej przedstawiamy te najważniejsze:

1. Aby otrzymywać 500 zł na pierwsze dziecko, dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 800 zł. W przypadku rodziców niepełnosprawnego dziecka taki limit zwiększony został do 1200 zł.

2. Na drugie i każde kolejne dziecko nie ma żadnych limitów w zarobkach. A to - zgodnie z zapowiedziami - oznacza, że rodzicom każdego drugiego i kolejnego, dziecka przysługiwać będzie dodatek.

3. Dziecko nie może być czyimś małżonkiem (to ważne, bo polskie prawo w uzasadnionych przypadkach dopuszcza małżeństwa nieletnich).

4. Dodatek składany jest na wniosek, który musi zostać złożony, nim dziecko skończy 17 lat.

Co ważne, dodatek finansowy będzie wypłacany również tym rodzicom, których dzieci kształcą się poza granicami Polski.

Świadczenie zaś będzie wstrzymywane - całe lub tylko jego część - gdy rodzice będą "marnotrawić lub wydatkować je niezgodnie z przeznaczeniem". Projekt ustawy nie precyzuje, czego nie wolno z tymi pieniędzmi robić, wskazuje tylko na główny cel przeznaczenia, jakimi są "potrzeby życiowe" dziecka i jego "wychowanie". W jaki sposób państwo dowie się, na co przeznaczany jest dodatek pięciusetzłotowy? Projekt ustawy mówi, że takie informacje będzie przekazywać "ośrodek pomocy społecznej lub inny organ publiczny". Czy to oznacza, że osoby pobierające świadczenia mogą spodziewać się kontroli np. w domu?

W projekcie ustawy znalazł się jeszcze zapis, że finansowa pomoc może zostać zastąpiona przez "świadczenia w formie rzeczowej".

Dwa wnioski w 2016 roku

Świadczenie przyznawane jest na okres od 1 listopada do ostatniego dnia października w kolejnym roku. Dodatek wychowawczy przyznawany jest tylko na ten okres i co roku trzeba wnosić o jego kontynuowanie. Od kiedy będzie można wnosić o jego przedłużenie? Corocznie wnioski mają być przyjmowane od 1 września.

Pierwszy rok obowiązywania ustawy - czyli rok 2016 - ma rządzić się innym kalendarium. Wyjątkowo świadczenia będą przysługiwać od 1 stycznia do 31 października. Czyli - aby otrzymywać 500 zł na dziecko w 2016 roku - będzie trzeba dwukrotnie udać się z wnioskiem do urzędu gminy lub miasta.

Limity, które uprawniają do świadczeń na pierwsze dziecko, mogą zostać zwiększone lub zmniejszone. Taką decyzję może podejmować Rada Ministrów nie częściej niż raz na dwa lata.

Co z ustawą "złotówka za złotówkę"?

Nasze wątpliwości budzi pominięcie w projekcie Prawa i Sprawiedliwości rządowej ustawy "złotówka za złotówkę". Przypomnijmy: uchwalona w tym roku ustawa pozwala rodzinom utrzymać finansową pomoc państwa nawet po przekroczeniu progu dochodowego. Każda przekroczona w dochodach złotówka to świadczenie pomniejszone o jeden złoty.

Czy program "Rodzina 500 plus" będzie współpracować z tą uchwaloną zasadą? Jeśli tak, to rodzina, która przekracza maksymalny próg 800 zł dochodu w przeliczeniu na osobę, będzie miała szansę ubiegać się o pięciusetzłotowy dodatek już na pierwsze dziecko. Dla przykładu: jeśli dochód w tej rodzinie na jedną osobę wynosi 1000 zł, to - zgodnie z zasadą, że każda dodatkowa złotówka potrąca jedną złotówkę w świadczeniu - otrzyma ona na pierwsze dziecko dodatek 300 zł. Skąd 300 zł? Rodzina o 200 zł przekroczyła próg dochodu, więc państwo o tę właśnie kwotę pomniejsza świadczenie. Oczywiście przy założeniu, że ustawa PiS-u będzie współpracować z zasadą "złotówka za złotówkę".

To nie jest jednak przesądzone. Wszystko zależy od tego, jak do tego podejdzie Prawo i Sprawiedliwość. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - autor ustawy "złotówka za złotówkę" - na pytanie, czy projekt PiS-u i rządowa ustawa mogą ze sobą współpracować, nie chce zabierać stanowiska i odsyła nas do Prawa i Sprawiedliwości. Do tej pory nie otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedzi od rzecznik PiS-u Elżbiety Witek.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,19103173,500-zl-na-dziecko-co-kryje-sie-w-kluczowym-projekcie-pis.html#MT
Obserwuj wątek
    • estella50 Re: Program "Rodzina 500 plus" 28.10.15, 20:56
      Dla mnie nie do przyjęcia są dwie sprawy:
      - przyznanie dodatku rodzicom na drugie i kolejne dziecko niezależnie od ich dochodu. Tak więc znowu nasze podatkowe złotówki będą "na waciki" dla bogatych;
      - niejasne, niedookreślone kryteria kontroli wydatkowania tych pieniędzy. Czy rodzice mają osobno zbierać paragony za bułki i mleko dla dziecka z dodatkiem? I co to znaczy np "marnotrawienie"? dla kogoś z MOPS-u to może być np nauka tańca, a dla innego "kogosia" przyjęcie urodzinowe, bo nie są to przecież niezbędne do życia potrzeby. Poza tym pani z MOPS może akurat nie lubić mamy jakiegoś dziecka i arbitralnie stwierdzi marnotrawstwo, a u innej, lubianej mamy przymknie oko na jakieś cuda-wianki.
      • zajbel Re: Program "Rodzina 500 plus" 28.10.15, 21:58
        Już widzę jak MOPS i GOPS palą się do nowych obowiązkow . Znów armia kontrolujących do zatrudnienia a bez dokładnych dyrektyw nikt nie jest głupi aby kontrolować.
    • drogadowlasnegom Re: Program "Rodzina 500 plus" 14.03.16, 11:32
      Tak naprawdę nie ma znaczenia na co wydajesz te 500 zł. Dopiero w przypadkach, gdy dziecko w potarganych ubraniach chodzi głodne do szkoły to będzie interwencja odpowiednich służb.

      Wszystko o programie Rodzina 500 plus znajdziecie we wpisie:
      www.jakoszczedzic.pl/2016/03/wszystko-o-programie-rodzina-500-plus.html
      • iryska2604 Re: Program "Rodzina 500 plus" 14.03.16, 19:02
        Przypomnę te listy ludzi mocno zawiedzionych

        forum.gazeta.pl/forum/w,29055,160582252,160582252,Jeszcze_o_500_bez_optymizmu.html
        • estella50 Re: Program "Rodzina 500 plus" 14.03.16, 20:02
          Teraz Biedroń u M.Olejnik w TVN 24 o 500+.
          Posłuchajcie praktyka.
          • jaga_22 Re: Program "Rodzina 500 plus" 14.03.16, 20:07
            Właśnie słucham,że przez 500+ społeczeństwo nie dostrzega złych rzeczy.
            • iryska2604 Re: Program "Rodzina 500 plus" 14.03.16, 22:28
              Bo u nas ludzie tylko słyszą masz, dajemy ci
              • iryska2604 Re: Program "Rodzina 500 plus" 18.03.16, 15:13
                Jestem ciekawa, jak będzie wyglądać procedura namawiania osób, które mogą pobrać to świadczenie, aby zrobiły to w formie obligacji, czyli de facto długu. Wiele zależy od sposoby wprowadzenia tego rozwiązania - mówiła z kolei w Polskim Radiu Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej. - Sądzę, że dotyczyłoby to wąskiej grupy osób. Temat jest dość złożony, bo pieniądze z programu 500+ miały pobudzić konsumpcję. Przy obligacjach ona się nie pojawi.

                wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19785946,obligacje-zamiast-gotowki-w-programie-500-taki-pomysl-ma-ministerstwo.html#MTstream
                No i wyraźnie widać ze nawet na tą obiecankę nie stać miłosciwie nam panujących. Juz to widzę jak sie ludzie zbiegaja po obligacje !
                • czuk1 Re: Program "Rodzina 500 plus" 25.03.16, 09:44
                  Irysko. Nie znam szczegółów. Ale myslę, że z tymi obligacjami to pomysł PKO BP , jedynego detalicznego sprzedawcy obligacji rządowych. Obligacje (wyżej oprocentowane sa niż lokaty bankowe)
                  ale też nisko.Prawdopodobnie sabo się sprzedają.I teraz , przy okazji +500 bank promuje ..... lokujcie te zapomogi w obligacje rządowe (np. 10 letnie) oszczędzać tak będziecie na studia dla dzieci.
                  Mozecie u nas w banku złozyć wniosek o te dodatki na dzieci, założyć konto bankowe, będą te zasiłki/
                  dodatki wypłacane bezpośrednio na wasze konto a wy inwestować będziecie automatycznie te dodatki
                  w obligacje skarbowe.
                  To o to chodzi.

                  Nie będzie dużo klientów ale.... pomysł promocyjny banku jest dobry.
          • czuk1 Re: Program "Rodzina 500 plus" 25.03.16, 09:36
            Może masz link do tego Estello ?

            "Teraz Biedroń u M.Olejnik w TVN 24 o 500+.
            Posłuchajcie praktyka.
            "
            • estella50 Re: Program "Rodzina 500 plus" 25.03.16, 13:39
              czuk1 napisał:

              > Może masz link do tego Estello ?
              >
              > "Teraz Biedroń u M.Olejnik w TVN 24 o 500+.
              > Posłuchajcie praktyka.
              "

              Potrzebujesz - masz!
              www.tvn24.pl/wideo/w-kropce-nad-i-robert-biedron-komentowal-biezaca-sytuacje-polityczna,1514012.html


    • kmietka2 Re: Program "Rodzina 500 plus" 25.03.16, 07:50
      wniosek będę składać w kwietniu kiedy ruszy możliwość składaniach przy pomocy ebankowości . ja temat załatwię przy pomocy mojego banku,pko bp.
      • dociek Re: Program "Rodzina 500 plus" 26.03.16, 10:45
        natemat.pl/175513,chcesz-wziac-udzial-w-programie-500-plus-uwazaj-na-falszywe-strony


        "W sieci pojawia się coraz więcej stron dotyczących programu "Rodzina 500 plus". W rzeczywistości jednak tylko kilka jest prawdziwych - ostrzegają ministerstwa: Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej oraz Cyfryzacji. Pozostałe to dzieła oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze bądź ukraść dane.

        – W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy znaczący wzrost liczby stron internetowych odwołujących się do programu "Rodzina 500 plus".
        "

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka