Dodaj do ulubionych

Licheń - Las Vegas katolików

08.08.08, 21:29
Prawdę mowiac-sama komercja.Czy w takiej atmosferze jest klimat do
modlitwy,skupienia-nie o to chyba chodziło P.Jezusowi.On wygonił kupców ze
swiatyni.Tu wszystko jest towar.A ten maluczki co idzie sie pomodlic-zostaje
przytloczony,niemal wdeptany w ziemie przepychem,ogromem....Nie podoba mi sie to.
miasta.gazeta.pl/poznan/1,36035,5444735,Lichen_to_Las_Vegas_dla_katolikow_.html
Obserwuj wątek
    • edytka-1 Re: Licheń - Las Vegas katolików 08.08.08, 22:21
      Tym razem jestem zaskoczona! Taka awanturnica, ze wszystkimi
      wszczyna boje i chodzi do kosciolka?
      • uyu Re: Licheń - Las Vegas katolików 09.08.08, 01:20
        Czy, do jasnej cholery, nie ma na tym forum watku do ktorego to
        infantylne babsko - edytka - nie wsadziloby swojej niewyparzonej i
        durnej geby?

        Poziom rownie zenujacy jak ten architektury Lichenia.
    • ewa553 Re: Licheń - Las Vegas katolików 09.08.08, 09:49
      mnie sie ta idiotyczna gigantomania nie podoba. Tak jak nie podoba
      mi sie w polskim katolicyzmie przesadny kult Maryi, ktora stawiana
      jest niemalze na rowni z Chrystusem.
      Co do modlitwy, ktora powinna byc wlasciwie celem pielgrzymek:
      nigdy i nigdzie w takim tlumie i przy nawale "ozdobek" do ogladania
      nie mozna sie skupic i pomodlic. Ale tak juz jest. W Bazylice
      Sw.Piotra w Rzymie bylam wiele razy, ale modlilam sie jedynie
      jak bylam na niedzielnej Mszy. Ale przyznam z niejakim wstydem:
      dopiero ten artykul, ten watek mi to uswiadomily....
      • iryska2604 Re: Licheń - Las Vegas katolików 09.08.08, 11:13
        Ludzie odczuwajacy potrzebe modlitwy potrafią sie modlic wszędzie.Przeciez od
        wiekow kosciół uczy ze Pan Bog jest w nas.To po cholere taki przepych?I tu mi
        sie podobaja protestanci czy chociazby świadkowie Jehowy.UYU-a wiesz że ta
        glupota juz na mnie nie robi wrazenia?Ataki sa skierowane na mnie i Jagę i
        ten styl mi kogos przypomina.A niech jej bedzie .Lata mi to martwym leszczem.
        • laambra Re: Licheń - Las Vegas katolików 09.08.08, 13:05

          Zyczmy sobie blogoslawionego dnia, pelnego prawdziwego i jasnego
          spokoju. Szarpanie przynosi tylko choroby i nieszczescia.
          Miejsca kultu to potrzeba gleboka wierzacych. Maja sciane placzu
          wierni w Ziemi Swietej, Ganges swieca Hindusi, katolikom Pan dal moc
          Lichenia, Jasnej Gory i Swieta Lipke i Kalwarie Zebrzydowska. Wiecie
          Panie, ze o gustach sie nie mowi, wiara to przezycie osobiste i
          wymaga zrozumienia. W Polsce z tym zle. Brak zrozumienia,
          antysemityzm stal sie juz zauwazalny, inne odmiany braku zrozumienia
          uczuc, sa jeszcze przemilczane, szczesliwie czas jasnosci jest juz
          blisko. Mormoni i Mariawici, to ciekawe grupy wyznaniowe.
    • izis52 Re: Licheń - Las Vegas katolików 09.08.08, 16:30
      Temat - dynamit, więc mniej emocji,nie chcialabym zasłużyć na
      reprymendę, ale w sprawie gigantycznych i nie zawsze pięknych
      polskich budowli dyskutowalismy przy okazji zwiedzania starożytnych
      światyni w Egipcie. Faraon kosztem życia tysiecy niewolników
      budował monumenty, aby uwiecznić siebie i zjednać bogów ( światynie
      jak w Karnaku, Kom Ombo, Abu Simbel itp i jeszcze piramidę lub
      grobowiec) Przeznaczał na to znaczny budżet, a dziś podziwiając
      rozmyślamy czy słusznie ? Pewne jest to,że realizował swój pomysł.
      Dzisiejsze monumenty nie zadziwiają i myślę,że nawet nie doczekają
      kilkunastowiecznej patyny, a kto inspiruje pomysły za pieniadze
      wiernych ? Czy nie efektywniej te pieniadze mogłyby posłuzyć na
      pomoc charytatywną dla potrzebujacych ? osobiście wolę wspierać
      dobrze dzialający zespół charytatywny w parafii niż monumenty
      upamiętniające lub imperia kapłanów o zdecydowanych aspiracjach
      politycznych. A Panie i Panowie ?
      • jaga_22 Re: Licheń - Las Vegas katolików 09.08.08, 17:00
        Dlaczego na reprymendę Izis.Każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie,jak na to
        patrzy.
        Nie byłam w Licheniu i pewnie nie będę ,bo nie lubię tłumów.
        Tak sobie myślę.że przecież tylu ludzi tam jeżdzi nie tylko
        żeby popatrzeć na budowlę.Oni tam będąc chłoną tą atmosferę świętości.Niejeden
        coś tam przyrzeka przed ołtarzem.
        Ten przepych i ten wierny tam jest i czuje się wyróżniony,że może tam być.
        Jak mówi się o świątyniach,to sam obraz nasuwa się przed oczy,że to musi coś być
        pięknego, niepowszedniego.
        Jak czytam,to w ciągu roku przewija się 1.5 mil.wiernych
        i chyba uszczęśliwionych.
        Nie wszystko można przeliczyć na pieniądze.Pewnie będę odosobniona w tej
        wypowiedzi,ale ja tak myślę.

        www.lichen.pl/
        www.wiadomosci24.pl/artykul/lichen_sanktuarium_maryjne_w_obiektywie_36731.html
        • natlaa Re: Licheń - Las Vegas katolików 09.08.08, 17:47
          A ja mimo wszystko też uważam, że te pieniądze uratowałyby wielu
          ludzi. Czyż nie najpiękniejszym kosciołem jest przyroda? Pusta, bez
          tłumów? Czy Bozia mógłby być tak małostkowy? Czy zależy Mu na takim
          przepychu? Ja wierzę, że nie, więc jak koniecznie chcę sobie z Nim
          pogadać, to wybywam w plener. Dla mnie nawet pusta alejka w parku
          jest lepsza niż monumentalna budowla, zapchana ludźmi, różnymi
          ludźmi. A malutki, pusty, pachnący drewnem i kadzidłem kosciółek
          wiejski? Nie cudo? Po co Licheń?
          Choć z drugiej strony przyznaje, że chetnie oglądam puste koscioły,
          zachwycając sie ich architekturą i nastrojem. Nie byłoby ich teraz,
          gdyby ludzie nie chcieli sie przypodobać Bogu.
          • izis52 Re: Licheń - Las Vegas katolików 09.08.08, 22:30

            Natlaa,zgadzam się z Tobą, bo też lubię zaciszne lub puste
            koscioły,a od zawsze zastanawiam się nad fenomenem tłumów w
            sanktuariach. Włączyłam się prowokująco, bo irytuje mnie brak
            pokory zawodowych kapłanów z pomysłami za cudzy, często "wdowi
            grosz" i ich obłudę.
    • konfirm Re: Licheń - Las Vegas katolików 10.08.08, 08:00
      Bardzo trafny artykuł
      • jaga_22 Re: Licheń - Las Vegas katolików 10.08.08, 09:00
        Od najdawniejszych czasów,W każdej religii,
        człowiek budował Bogu świątynię.
        Podobno żeby mówić o świątyni, to trzeba do niej wejść i poczuć
        ten klimat tak wielkie robi na nas wrażenie.
        Mały kościółek jest dla małej grupy ludzi,bo po prostu się
        w nim ludzie nie zmieszczą.
        Teraz nie buduje się takich kościołów jak dawniej,są bardzo proste. Te stare
        kościoły strzeliste,czy barokowe z pięknymi
        ołtarzami przyciągają ludzi ,choćby w celach poznawczych.
        Są naprawdę piękne.
        Nie podobają mi się te nowe kościoły.
        • zajbel Re: Licheń - Las Vegas katolików 10.08.08, 09:55
          Tak się składa że mieszkam niedaleko Lichenia i często tam bywam, no
          tak przynajmniej raz w roku i są w dni powszednie takie godziny gdy
          nie ma tam tłoku i jejst urokliwie. Można pospacerować , usiąść ,
          pomodlić się jak kto umie. Są altanki gdzie nikt Cię nie widzi,
          podziemia, kapliczki. Ja to znam i z samym ogromem bazyliki już sie
          oswoiłam. Ale z łezka w oku wspominam Licheń sprzed 40 lat.
          • olejowy.bogacz Re: Licheń - Las Vegas katolików 10.08.08, 10:26
            Zajbel, a widzialas tam sluby? Mozna jakis okazaly slub zawrzec?
            Moze by kolege ozenic w Licheniu? Las Vegas mi sie bardziej podoba,
            ale daleko i vizy moga nie dac na takie fanaberie, a bez rodziny i
            znajomych, to nie warto. Czy tylko klecha wyciaga tam wdowom
            zaskorniaki, jak ktos tutaj napisal? Czy tam jest jakis staw??? Mam
            jedno zdjecie urocze od jakiejs dawnej znajomej. Siedzi dziewcze nad
            stawem. Chyba w Licheniu zrobione. Taka fajna fota,
            zamyslona,romantyczna rusalka/laska. Chyba tam podjade osobiscie. Te
            drewniane, kresowe kapliczki mi sie opatrzyly nieco, depresja z nich
            wieje i Rasputinem,co mam sie chowac po wiejskich kosciolkach jak
            stary zomowiec,ja nic nie mam do skrywania, pokazac sie chce. To mo
            taki Lichen by pasowal. No chyba, ze Zakopane, ma wiecej zycia ten
            kosciolek drewniany, tam jest nastroj ok. A przejade sie do tego Las
            Vegas, Lichenia.
            • edytka-1 Re: Licheń - Las Vegas katolików 10.08.08, 14:30
              Sanktuaria na calym swiecie gromadza tlumy wiernych.
              Swiatynia stoi i przyciaga pielgrzymow z Polski i zagranicy,
              datki na jej budowe zbierane byly rowniez w kraju i za
              granica. Moze dla niektorych jest to kicz i porazka
              architektoniczna, ale dla innych jest to miejsce kultu Matki
              Bozej. Nalezy dostrzec inny problem, a mianowicie ludzi
              starych, agresywnych, ktorzy wywijaja parasolkami i pluja na
              inaczej myslacych, ale pielgrzymujacych w to miejsce. Przeciez,
              to zaden przymus. Uklony dla hipokrytow.
              • iryska2604 Re: Licheń - Las Vegas katolików 10.08.08, 18:30
                Najgorzej jak ktoś ma pusto w mozgu i nie rozumie pojecia dyskusja i
                polemika.Co zrobic,nie kazdemu Pan Bóg dał po rowno...Niektorym poskąpił.
                • oponentka Re: Licheń - Las Vegas katolików 10.08.08, 20:31
                  Bez komentarza...
                  • iryska2604 Re: Licheń - Las Vegas katolików 10.08.08, 20:51
                    Własciwe podejscie.
                    • oponentka Re: Licheń - Las Vegas katolików 10.08.08, 21:04
                      E...tam, tak mi się tylko wyrwało.
                • edytka-1 Re: iryska26o4 10.08.08, 23:00
                  Dlaczego mnie nie dziwi twoja reakcja? Ty masz naprawde
                  powazny problem natury psychicznej. W tym wieku, to nawet
                  zadna terapia nie bedzie skuteczna.
                  Nie wiem dlaczego, czytajac twoje posty mam wrazenie, ze
                  naduzywasz alkoholu i wlasnie wtedy, kiedy masz stezenie w
                  organizmie walisz w klawiature.
                  • uyu Re: iryska26o4 10.08.08, 23:40
                    Nawet szkalowac innych trzeba umiec, a ty nawet na to jestes za
                    glupia.
                    • uyu poprzedni wpis jest przeznaczony dla edytki 10.08.08, 23:42
                      To tak dla sprostowania.
                      • iryska2604 Re: o kurka wodna!!! 11.08.08, 17:38
                        To z tym alkoholem bylo do mnie???Nawet nie wiesz jak mam ochotę nieraz sobie
                        walnac lufę-niestety nie mogę.Tak że pudło i to potęzne.Wymysl jakąs
                        sensowniejsza kalumnię a nie opluj sie przy okazji.
                        • dede43 Re: Licheń 11.08.08, 17:50
                          Zdaniem moich wierzących i praktykujacych koleżanek w Licheniu nie
                          mozna sie modlic w skupieniu, Nie ma atmosfery.
                          • bilora Re: Licheń 11.08.08, 19:28
                            Licheń miał być jakimś symbolem, nie bardzo w końcu wiem jakim. I
                            też uważam, że to przerost formy nad treścią, zupełnie niepotrzeby.
                            • iryska2604 Re: Licheń 11.08.08, 20:27
                              U nas niestety trolle pisza same bzdury
          • aga-kosa Re: Licheń - Las Vegas katolików 17.08.08, 10:53
            masz rację Zajbel , w Licheniu jest pięknie gdy nie ma tam pielgrzymek . Dla
            tych , którzy chcą spokojnie pozwiedzać proponuję /co sie sprawdza od kilku
            lat/, wizytę we wtorek po swiętach wielkanocnych .
            Podobny spokój jest w Częstochowie i Łagiewnikach .
            Kiedyś w Częstochowie trafiłam na pielgrzymkowy dzien i było "straszno i
            smieszno" -piknik.
            Obraz w starym kościele był widoczny i była atmosfera skupienia i szacunku .aga

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka