Dodaj do ulubionych

problem z trawnikiem

19.06.13, 00:38
Witam. Bardzo proszę o pomoc w sprawie mojego 3-letniego trawnika. Wiosną tego roku przejechany był wertykulatorem i aeratorem. Rozsypałam też nawóz, jednak po koszeniu trawa plackami zaczęła w oczach schnąć. Odczekałam kilka dni , wybrałam suchą i posypałam nową trawę, która powoli zaczyna wschodzić. Jednak po kolejnym koszeniu robi się to samo, z tym ,że tych suchych placków jest coraz więcej. Nie wiem ,co mam robić, zupełnie nie wiem co mogło być powodem. Bardzo proszę o pomoc, czy ten trawnik da się jeszcze uratować, czy tylko wymiana wchodzi w grę.
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9af23d5cf5a23641.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4592b20d0806be7e.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/33ed19c5430f60f7.html
Obserwuj wątek
    • horpyna4 Re: problem z trawnikiem 19.06.13, 08:05
      Może przedobrzyłaś z nawozem i teraz trawa jest wypalona w miejscach największego stężenia. Z nawozami trzeba bardzo uważać; lepiej dać za mało, albo wcale, niż za dużo.
    • solejrolia Re: problem z trawnikiem 19.06.13, 09:55
      ostatnie zdjęcie, coś mi przypomina;-) jak były te deszcze, i nawet jak juz nie padało, to mokro, i mokro, i wciąz mokro, i generalnie pole ryżowe, ominięcie jednego, czy dwóch koszeń trawnika i trawa wyciągnęła się, poszła w kłosy, częściowo zakwitła. pomijam, jaki miałam problem z wykoszeniem, najpierw na wysoko, potem niżej, teraz już koszę normalnie, ale z daleka wydaje się, jakbym miała takie własnie podsychające miejsca, może nie dokładnie w formie placków jak u ciebie, tylko tak po to tu, to tam).
      postanowiłam, że na razie nic z tym nie robimy, tzn. rozsiałam nawóz, kolejną dawkę w tym roku, i teraz, na te upały, odpaliłam nawodnienie, ale nawet nie dosiewam. poczekam, poobserwuję co dalej, ale myślę, że w końcu trawnik powinien zregenerować się, (daję mu czas do połowy lata, potem zastanowię się ponownie co dalej)

>Bardzo proszę o pomoc, czy ten trawnik da się jeszcze uratować, czy tylko wymiana wcho
      > dzi w grę.

Daj mu szansę:-)
      I zgadzam się z moją poprzedniczką, horpyną4, lepiej nie przedobrzyć z nawozem, dawkę nawozu zawsze można podzielić. (na trawnik zazwyczaj daję florovit, albo fruktowit, to są nawozy szybko działające, efekt jest własciwie po kilku dniach widoczny)
    • asiek25 Re: problem z trawnikiem 19.06.13, 11:37
      Mój trawnik wyglądał podobnie do Twojego, więc wpadłam na "genialny" pomysł i w miejscach przesuszonych dosypałam dodatkowo nawozu, mając nadzieję, że się "wyrówna".
      Efekt teraz jest taki, że wysuszonych plam nie mam, ale w tych miejscach wyrosła bardzo bujna, gęsta trawa, która dodatkowo zmieniła kolor na ciemniejszy :D
      No i mam teraz trawnik łaciaty :DD
      Myślę, że te wysuszone plamy to efekt przenawożenia lub niedonawożenia w stosunku do innych miejsc. Ja bym albo zostawiła, licząc na to, że trawa sama się w pustych miejscach w końcu rozpleni, albo dosiała. Z tym, że tu chyba też istnieje ryzyko, że dosiana trawa będzie innego koloru?
      • moo-n Re: problem z trawnikiem 19.06.13, 11:56
        Wygląda to na przenawożenie azotem. Tak jakby ktoś szedł( widać takie ścieżki) i pod nogi prawie sypał nawóz, dlatego w pewnych miejscach jest większe stężenie.Zbyt duża dawka azotu plus nadmiar wody na mało przepuszczalnym gruncie oznacza porażenie grzybem i zamieranie trawy w tym miejscu.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka