duszkan 15.09.07, 21:13 Jak i kiedy zabezpieczyć różę pienną na zimę? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
horacy-horacy Re: Róża pienna 15.09.07, 21:26 najlepiej było by przygiąć ją do ziemi, jeśli jest taka możliwość i "koronkę" zabezpieczyć kopczykiem, bo skuteczność różnych "chochołów" jest dosyć umiarkowana, a kiedy - po pierwszych przymrozkach - róży nic się nie stanie na niewielkim mrozie. Odpowiedz Link Zgłoś
jerzy.wozniak Re: Róża pienna 17.09.07, 07:53 Róże pienne należy przed zimowaniem lekko przyciąć i o ile to możliwe owinąć słomą robiąc chochoła. To najbardziej skuteczna metoda zabezpieczenia nawet bardzo dużych krzewów. Praktykują to od lat na różach w Ogrodzie Botanicznym PAN. Przyginanie róż do ziemi, okrywanie ich nieprzewiewnymi materiałami lub liśćmi szybko wywołują choroby u tych wrażliwych krzewów. Tak przechowywane róze mają tez tendencję do zaparzania się szczególnie wczesną wiosna i w końcu zimy. Chochoł zapewnia ciepło oraz co równie ważne przy zimowaniu tych krzewów wymianę powietrza, nie są wówczas narażone na raka róży atakującego te rośliny właśnie w okresie zimowym i wczesna wiosną, gdy są niewłaściwie okryte. Jurek Odpowiedz Link Zgłoś
dronka3 Re: Róża pienna 27.09.07, 12:31 ja moją różę pienną wsadziłam do ziemi z doniczką, tak poradził mi sprzedający. nie wiem teraz co mam zrobić na zimę, czy zostawić w ziemi i okryć, czy wyciągnąć i gdzieś przechować? tylko gdzie? w altanie będzie na pewno za zimno, w piwnicy w domu za ciepło... poradźcie, co jest lepsze. Odpowiedz Link Zgłoś