czarnamama 27.03.08, 19:34 ja myśle o ogniku szkarłatnym, co Wy na to? a może macie jakieś propozycje, bedę bardzo wdzięczna :) Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
wanda43 Re: co na żywopłot? 27.03.08, 21:20 Ja mam w planie obsadzenie ogrodzenia klematisami. Bardzo je lubie. Mialam kilka, ale Diabel w zeszlym roku wyciął wszystkie ku mojej rozpaczy. Odpowiedz Link Zgłoś
tresa5 Clematis 12.05.08, 15:48 to znaczy co sie z Twoimi stalo? nie wiem czemu moj zmarnial przez zime,a ubieglego roku taki piekny byl:/ Odpowiedz Link Zgłoś
jokaer Re: co na żywopłot? 27.03.08, 22:16 zależy jaką funkcje ma pełnić ten żywopłot jaki ma byc wysoki, jak gęsty, cięty czy nie, jaka ziemia, jakie temperatury zimą ???? --- dagmargallery.republika.pl/ www.ogrodziolowy.republika.pl/ Odpowiedz Link Zgłoś
czarnamama Re: co na żywopłot? 27.03.08, 22:33 mieszkam na pomorzu, na polu gdzie wiatry szaleją, ziemia gliniasta płot wysoki na 180cm(siatka), chodzi o to aby zasłonić siatkę :) Odpowiedz Link Zgłoś
jokaer Re: co na żywopłot? 28.03.08, 06:46 dla mnie najładniejszy zywopłot z liściastych to : cięte 1- grab pospolity 2- irga błyszcząca potem półformowane 1- tawuła -jaka to zalezy jaki zywopłot 2- pęcherznica kalinolistna ( rosnie z nich najszybciej) z iglastych : 1- cis 2- jałowce 3- tuje ognik jak myslałaś , też sie nadaje, ale da osłone niezbyt zwarta, niby mozna go ciąć, żeby zagęścić, ale obniża to jego odporność na mróz, bardziej nadaje sie na żywopłot nieformowany żeby szybko to mozna również posadzić dzikie wino, z tym , że trzeba by bardzo silnie go potem przycinać, wszystko zalezy , czy chcesz aby była to zwarta ściana czy tylko osłona siatki; wszystko ma swoje wady i zalety (jak zawsze zresztą) jeśli samą siatkę osłonić to bardzo ładnie wyglądają również wiciokrzewy pnącza nie zajmują tyle miejsca, z kolei zywopłoty z krzewów dają lepszą osłone właśnie przed wiatrem , kurzem i hałasem, ciete tez nie muszą zajmować dużo miejsca; no i sa również bardzo ładnym tłem dla reszty nasadzeń; jeszcze jest istotna kolorystyka bo ciemne optycznie oddalą ogrodzenie a jasne przybliżą --- dagmargallery.republika.pl/ www.ogrodziolowy.republika.pl/ Odpowiedz Link Zgłoś
czarnamama Re: co na żywopłot? 28.03.08, 10:26 Bardzo mi się spodobał Clematis alpina 'Pamela Jackman', ale boję się że przy wiatrach które z każdej strony wieją może się mu u mnie nie podobać :( i o pęcherznicy(czerwonolistnej Diabolo)też myślałam. Zapomniałam napisać,że obok na polu mam plantację choinek no i las blisko i dlatego o iglakach nie myślę bo mam ich pod dostatkiem. Z drugiej strony mam plantację dęba(w tamtym roku mączniak na nim szalał) i buka i na żywopłot pomyślałam o czymś co ma kolorki. Domek ma białą elewację i ciemnoszary dach więc takie kolorowe akcenty bardzo się przydadzą. Bardzo, bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi i cieszę się, że mam gdzie się udać po wiedzę. Niziutko się kłaniam i pięknie dziękuję i czekam dalej na wasze pomysły :))))))) Odpowiedz Link Zgłoś
leloop Re: co na żywopłot? 28.03.08, 11:35 szkoda, ze bukszpan tak wolno rosnie, bo mozna go pieknie formowac np. tak :) www.marqueyssac.com:80/index.html poza tym popularnym krzewem "zywoplotowym" jest ligustr, o ciemnozielonych, blyszczacych lisciach. ja osobiscie lubie krzewy, ktore maja owoce, zima raj dla ptakow. Odpowiedz Link Zgłoś
mm224 Re: co na żywopłot? 29.03.08, 14:39 Witam:) Chcę mieć żywopłot z dzikiej róży, czy to dobry pomysł? Zalety: pięknie pachnie, daje konfiturę i wino a złodzieja odstraszają kolce;) Odpowiedz Link Zgłoś
yoma Re: co na żywopłot? 29.03.08, 17:34 No nie wydaje mi się. Zdaje się, że mój dziadek też miał taki pomysł, chyba że to miał być różany ogród :) Róże, owszem, rosną, ale nikogo nie odstraszą. Mówię: Tarnina. Kolce ma, że nie daj Bóg, rośnie szybko i wszędzie, a i na wino się nada :) Odpowiedz Link Zgłoś
martvica Re: co na żywopłot? 01.04.08, 21:54 I ałycza. Wymagań nie ma, cięcie znosi świetnie, kolce ma. Jedyna roślina która wytrzymuje pod klonami, gdzie sucho i jeszcze cień. W słońcu nie tylko wytrzymuje, ale do tego ładnie wygląda i kwitnie :) Odpowiedz Link Zgłoś
mm224 Re: co na żywopłot? 18.04.08, 23:19 Dziękuję za pomysły. Tarnina i ałycza! Tam właśnie rosną klony i jest półcień więc ałycza byłaby ok ale wina nie daje...hm... Zastanowię się. Ale pozwólcie na parę krzaczków róży karbowanej, no chociaż dwa;) Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
dorotka.k1 Re: co na żywopłot? 02.04.08, 13:00 z liściastych: berberysy, porzeczka ozdobna, wyższe tawuły, śnieguliczka, jaśminowiec, na wyższe liguster, dereń, większe berberysy, karagana, wiąz, buk, pęcherznica, tamaryszek (trochę ażurowy), mahonia z iglastych odpowiednie gatunki tuj, jałowców, tsuga, cis, modrzew Odpowiedz Link Zgłoś
dorotka.k1 Re: co na żywopłot? 02.04.08, 13:01 a jeśli chodzi o ognika to mnie on bardziej pasuje na solitera lub w kompozycji z innymi krzewami Odpowiedz Link Zgłoś
jam-agru Re: co na żywopłot? 02.04.08, 21:55 Widziałam przepiękny żywopłot z ognika, zgrabnie uformowany, gęsty, jesienią niemal pomarańczowy. Parę lat trzeba poczekać, ale efekt będzie. Odpowiedz Link Zgłoś
neilos Re: co na żywopłot? 06.04.08, 17:36 Witam wszystkich. Mam na działce 15 letni żywopłot z grabów.Jest fantastyczny w lecie, natomiast kłopotliwy w utrzymaniu i bezlistny w zimie. Dlatego zaczęłam nasadzać drugi rząd żywopłotu, 1 m od istniejącego. Jest to żywopłot, który składać się będzie z przeróżnych krzewów, zimozielonych. Odpowiedz Link Zgłoś
rosannamarianna Re: co na żywopłot? 16.04.08, 01:51 Jeśli ma być liściasty i naprawdę wytrzymały a jeszcze ma szybko rosnąć i lubić przycinanie, to polecam Ci jaśminowca wonnego. Wbrew nazwie raczej nie pachnie, rośnie szybko, można go formować albo pozostawić swobodnie. Moje krzewy mają 5lati prawie 4,5m. Zimą przesłona jest jednak ażurowa, ale jeśli nie chcesz iglaków, to raczej wszystkie liściaste zimą są nagie... Odpowiedz Link Zgłoś