Dodaj do ulubionych

co na żywopłot?

27.03.08, 19:34
ja myśle o ogniku szkarłatnym, co Wy na to? a może macie jakieś propozycje, bedę bardzo wdzięczna :)
Obserwuj wątek
    • wanda43 Re: co na żywopłot? 27.03.08, 21:20
      Ja mam w planie obsadzenie ogrodzenia klematisami. Bardzo je lubie. Mialam
      kilka, ale Diabel w zeszlym roku wyciął wszystkie ku mojej rozpaczy.
      • tresa5 Clematis 12.05.08, 15:48
        to znaczy co sie z Twoimi stalo?

        nie wiem czemu moj zmarnial przez zime,a ubieglego roku taki piekny byl:/
    • jokaer Re: co na żywopłot? 27.03.08, 22:16
      zależy jaką funkcje ma pełnić ten żywopłot
      jaki ma byc wysoki, jak gęsty, cięty czy nie, jaka ziemia, jakie temperatury
      zimą ????


      ---
      dagmargallery.republika.pl/
      www.ogrodziolowy.republika.pl/
      • czarnamama Re: co na żywopłot? 27.03.08, 22:33
        mieszkam na pomorzu, na polu gdzie wiatry szaleją, ziemia gliniasta
        płot wysoki na 180cm(siatka), chodzi o to aby zasłonić siatkę :)
        • jokaer Re: co na żywopłot? 28.03.08, 06:46
          dla mnie najładniejszy zywopłot z liściastych to :

          cięte
          1- grab pospolity
          2- irga błyszcząca


          potem półformowane

          1- tawuła -jaka to zalezy jaki zywopłot
          2- pęcherznica kalinolistna ( rosnie z nich najszybciej)

          z iglastych :
          1- cis
          2- jałowce
          3- tuje

          ognik jak myslałaś , też sie nadaje, ale da osłone niezbyt zwarta, niby mozna go
          ciąć, żeby zagęścić, ale obniża to jego odporność na mróz, bardziej nadaje sie
          na żywopłot nieformowany

          żeby szybko to mozna również posadzić dzikie wino, z tym , że trzeba by bardzo
          silnie go potem przycinać,

          wszystko zalezy , czy chcesz aby była to zwarta ściana czy tylko osłona siatki;
          wszystko ma swoje wady i zalety (jak zawsze zresztą)

          jeśli samą siatkę osłonić to bardzo ładnie wyglądają również wiciokrzewy

          pnącza nie zajmują tyle miejsca, z kolei zywopłoty z krzewów dają lepszą osłone
          właśnie przed wiatrem , kurzem i hałasem, ciete tez nie muszą zajmować dużo
          miejsca; no i sa również bardzo ładnym tłem dla reszty nasadzeń;
          jeszcze jest istotna kolorystyka bo ciemne optycznie oddalą ogrodzenie a jasne
          przybliżą


          ---
          dagmargallery.republika.pl/
          www.ogrodziolowy.republika.pl/
    • yoma Re: co na żywopłot? 27.03.08, 22:32
      Tarnina
    • czarnamama Re: co na żywopłot? 28.03.08, 10:26
      Bardzo mi się spodobał Clematis alpina 'Pamela Jackman', ale boję się że przy wiatrach które z każdej strony wieją może się mu u mnie nie podobać :( i o pęcherznicy(czerwonolistnej Diabolo)też myślałam. Zapomniałam napisać,że obok na polu mam plantację choinek no i las blisko i dlatego o iglakach nie myślę bo mam ich pod dostatkiem. Z drugiej strony mam plantację dęba(w tamtym roku mączniak na nim szalał) i buka i na żywopłot pomyślałam o czymś co ma kolorki. Domek ma białą elewację i ciemnoszary dach więc takie kolorowe akcenty bardzo się przydadzą.
      Bardzo, bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi i cieszę się, że mam gdzie się udać po wiedzę. Niziutko się kłaniam i pięknie dziękuję i czekam dalej na wasze pomysły :)))))))
    • leloop Re: co na żywopłot? 28.03.08, 11:35
      szkoda, ze bukszpan tak wolno rosnie, bo mozna go pieknie formowac
      np. tak :) www.marqueyssac.com:80/index.html
      poza tym popularnym krzewem "zywoplotowym" jest ligustr, o
      ciemnozielonych, blyszczacych lisciach. ja osobiscie lubie krzewy,
      ktore maja owoce, zima raj dla ptakow.
      • mm224 Re: co na żywopłot? 29.03.08, 14:39
        Witam:) Chcę mieć żywopłot z dzikiej róży, czy to dobry pomysł? Zalety: pięknie
        pachnie, daje konfiturę i wino a złodzieja odstraszają kolce;)
        • yoma Re: co na żywopłot? 29.03.08, 17:34
          No nie wydaje mi się. Zdaje się, że mój dziadek też miał taki pomysł, chyba że
          to miał być różany ogród :) Róże, owszem, rosną, ale nikogo nie odstraszą.
          Mówię: Tarnina. Kolce ma, że nie daj Bóg, rośnie szybko i wszędzie, a i na wino
          się nada :)
          • martvica Re: co na żywopłot? 01.04.08, 21:54
            I ałycza. Wymagań nie ma, cięcie znosi świetnie, kolce ma. Jedyna roślina która
            wytrzymuje pod klonami, gdzie sucho i jeszcze cień. W słońcu nie tylko
            wytrzymuje, ale do tego ładnie wygląda i kwitnie :)
            • mm224 Re: co na żywopłot? 18.04.08, 23:19
              Dziękuję za pomysły. Tarnina i ałycza! Tam właśnie rosną klony i jest półcień
              więc ałycza byłaby ok ale wina nie daje...hm... Zastanowię się. Ale pozwólcie
              na parę krzaczków róży karbowanej, no chociaż dwa;) Pozdrawiam.
    • dorotka.k1 Re: co na żywopłot? 02.04.08, 13:00
      z liściastych: berberysy, porzeczka ozdobna, wyższe tawuły, śnieguliczka,
      jaśminowiec, na wyższe liguster, dereń, większe berberysy, karagana, wiąz, buk,
      pęcherznica, tamaryszek (trochę ażurowy), mahonia
      z iglastych odpowiednie gatunki tuj, jałowców, tsuga, cis, modrzew
      • dorotka.k1 Re: co na żywopłot? 02.04.08, 13:01
        a jeśli chodzi o ognika to mnie on bardziej pasuje na solitera lub w kompozycji
        z innymi krzewami
        • jam-agru Re: co na żywopłot? 02.04.08, 21:55
          Widziałam przepiękny żywopłot z ognika, zgrabnie uformowany, gęsty, jesienią
          niemal pomarańczowy. Parę lat trzeba poczekać, ale efekt będzie.
    • neilos Re: co na żywopłot? 06.04.08, 17:36
      Witam wszystkich.
      Mam na działce 15 letni żywopłot z grabów.Jest fantastyczny w lecie, natomiast
      kłopotliwy w utrzymaniu i bezlistny w zimie.
      Dlatego zaczęłam nasadzać drugi rząd żywopłotu, 1 m od istniejącego.
      Jest to żywopłot, który składać się będzie z przeróżnych krzewów, zimozielonych.
      • rosannamarianna Re: co na żywopłot? 16.04.08, 01:51
        Jeśli ma być liściasty i naprawdę wytrzymały a jeszcze ma szybko
        rosnąć i lubić przycinanie, to polecam Ci jaśminowca wonnego. Wbrew
        nazwie raczej nie pachnie, rośnie szybko, można go formować albo
        pozostawić swobodnie. Moje krzewy mają 5lati prawie 4,5m.
        Zimą przesłona jest jednak ażurowa, ale jeśli nie chcesz iglaków, to
        raczej wszystkie liściaste zimą są nagie...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka