gawolk 22.12.03, 14:28 mam zamiar kupic czekan, tylko ze nie wiem jaka jest wymagana długosc. ostatnio slyszalam zdanie, ze obecnie używa sie krotszych. czy to prawda? dodam, ze nie planuje zadnych ekstremalnych wspinaczek. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
marcin.gala Re: czekan 23.12.03, 11:59 krótkich czekanów, czyli dziabek, używa się do wspinania w lodzie. oczywiście można nimi posługiwać się również podczas chodzenia po lodowcach itp. ale jeżeli chcesz używać czekana do asekuracji podczas poruszania się w terenie śnieżno-lodowym, a nie do wspinania, to raczej polecam ci czekan nieco dłuższy, ok. 60 cm. łatwiej nim hamować, łatwiej się z nim poruszać. tylko trzeba się nauczyć specyficznych technik, które trudno wykonać z dziabką. zobacz www.petzl.pl/html/150_151/index.html Odpowiedz Link Zgłoś