16.05.07, 11:14
Jako, że w różnych wątkach pojawiają się wzmianki o dworcach, proponuję
oddzielny wątek, w którym będzie można posnuć sobie wizje, pomarzyć albo się
powyzłośliwiać i żółci trochę wylać. Dla każdego coś miłego :-)
Obserwuj wątek
    • le_szek Re: Dworce 16.05.07, 11:18
      I na początek coś zza miedzy, ale w temacie, bo o przejmowaniu dworców przez miasta:

www.zaglebie.info/news_aktualnosci.php?n=4399
      ==========
      Czy dworzec w Będzinie przejmie miasto?

Na dworcu w Będzinie znajdzie się siedziba straży miejskiej. - Budynek z lat
      socjalizmu w opinii znawców ma piękną bryłę - mówi Arkadiusz Dusiński, komendant
      Straży Miejskiej w Będzinie. - Jednak jest zaniedbany i gmina musi go
      wyremontować. Do końca roku będą trwały prace na zewnątrz, zimą wewnątrz.
      Planujemy przeprowadzkę za rok. Znajdziemy się wówczas w centrum miasta i
      wydarzeń, w lepszych warunkach lokalowych niż mieliśmy do tej pory.

PKP oddały Będzinowi dworzec w bezpłatną dzierżawę na 30 lat. Jednak
      samorządowcy liczą, że z czasem w całym kraju kolej odda je gminom w zarząd, nie
      ma bowiem pieniędzy na ich utrzymanie. Wtedy gmina stanie się pełnoprawnym
      właścicielem. W 2006 roku tylko 13 małych dworców kolejowych zostało sprzedanych
      prywatnym inwestorom [...]
      ==========

Podoba mi się zwłaszcza wypowiedź komendanta SM - czy w latach 20. XX wieku był
      już socjalizm? ;-) Szkoda, że pan nie ma podstawowych wiadomości na temat, o
      którym mówi...
    • kelo Re: Dworce 16.05.07, 15:57
      Co za kretyn napisał ten artykuł. "Budynek z lat socjalizmu". Aż mnie przygieło dobrze, że siedzę. Budynek dworca w Będzinie jest wzorcowym przykładem modernizmu 20 lecia międzywojenego, spapranym dobudówkami socjalistycznymi. Podecznikowy przykład wspaniałej architektury jakiś palant nazwał socjalistycznym.
      • kelo Re: Dworce 16.05.07, 16:00
        www.mwiki.pl/pl/wiki/Grafika:Bed005n.jpg
        Tak wyglądał przed wojną. Tylko na tym zdjęciu można podziwiać wpływy kubizmu na architekturę dwudziestolecia międzywojennego.
        • kelo Re: Dworce 16.05.07, 16:13
          Przeca wim, przeczytałem artykuł z linka. Broń mnie Boże żebym ja to do Ciebie napisał. Takie mamy właśnie dziennikarstwo. Przecież wystarczy uruchomić gógle.
          • le_szek Re: Dworce 16.05.07, 16:15
            Nie wziąłem tego do siebie, chodziło mi o to, że winny jest raczej komendant
            straży, bo to on mówił, a dziennikarz zawalił o tyle, że tego nie sprawdził.
    • le_szek Strzemieszyce 17.06.07, 23:45
      Niewiele zostało z dawnej świetności :-(

img182.imageshack.us/my.php?image=1001571rt9.jpg
      img337.imageshack.us/my.php?image=1001573em5.jpg
      img294.imageshack.us/my.php?image=1001577xp4.jpg
      img182.imageshack.us/my.php?image=1001578yo0.jpg
      img402.imageshack.us/my.php?image=1001579sg9.jpg
      img296.imageshack.us/my.php?image=1001580fh8.jpg
      img118.imageshack.us/my.php?image=1001581qq0.jpg
      img526.imageshack.us/my.php?image=1001582yb5.jpg
      img402.imageshack.us/my.php?image=1001583jg8.jpg
      img337.imageshack.us/my.php?image=1001584wb0.jpg
      • magdalenaka Re: Sosnowiec 18.06.07, 07:26
        Dziś z samego rana odwoziłam niemęża na Intercity. Matko z córką jak tam
        śmierdzi!! Połączenie odoru z pięknie wyremontowanym wnętrzem daje efekt
        powalający na kolana. Aż mi żal ludzi, którzy tam pracują. Być może wyjdę na
        bezdusznego potwora ale czy na dworcu nie może być jakiejś ochrony albo patrolu
        straży miejskiej, która pilnowała by tam porządku i wyganiała bezdomnych??
        Poczekalnia jest w zasadzie nie do użytku :(.
      • reivena Re: Strzemieszyce 18.06.07, 09:00
        Słońce, przestań robić takie smutne zdjęcia.
        Ilekroć wybieramy się na ten dworzec rowerem, żeby zapakować się do pociągu,
        nasze serca pękają z żalu, na widok dworca w Strzemieszycach. Zresztą na widok
        większości budynków, które teraz są ruiną, a dawniej miały swoje lata
        świetności. Pozostawione zostały same sobie, nikt o nie, nie dba, nikt do nich
        nie zagląda. Niszczeją...
    • le_szek Dąbrowa Górnicza Południowa 18.06.07, 11:00
      W świetle tych zdjęć, kiepskim dowcipem wydaje się widniejące tuż obok stacji
      ogłoszenie o możliwości wynajmu pomieszczeń od PKP :-(

img509.imageshack.us/my.php?image=1001589ok2.jpg
      img182.imageshack.us/my.php?image=1001588wk5.jpg
      Ech, nie chce mi się pisać nic więcej...
    • le_szek Nie dworzec wprawdzie... 18.06.07, 11:20
      ale fantastyczny wiadukt niedaleko DG Południowej - górą przechodzi dawna Droga
      Żelazna Dęblińsko - Dąbrowska, dołem dawna Droga Żelazna Warszawsko - Wiedeńska.

Trochę farby, jakieś podświetlenie i byłoby naprawdę pięknie...

img140.imageshack.us/my.php?image=1001587ak3.jpg
      img522.imageshack.us/my.php?image=1001585mx4.jpg
      img140.imageshack.us/my.php?image=1001586xl3.jpg
    • le_szek Sosnowiec Maczki 21.06.07, 12:01
      Aż żal patrzeć, jak zniszczony jest ten dworzec (i szczerze mówiąc, nie wierzę w
      jego renowację):

img407.imageshack.us/my.php?image=1001590el2.jpg
      img261.imageshack.us/my.php?image=1001591bd0.jpg
      Jak widać na powyższych zdjęciach, dworzec stoi nietypowo - między torami (z
      jednej strony są dwa perony, z drugiej jeden). Zatrzymują się tam w ciągu dnia
      'aż' 3 pary pociągów DG-Ząbkowice - Jaworzno-Szczakowa.

Drugi koniec dworca:

img503.imageshack.us/my.php?image=1001596do8.jpg
      W niektórych oknach pozostały jeszcze stare ramy (resztki szyb tylko na piętrze):

img505.imageshack.us/my.php?image=1001594tb4.jpg
      Kondycja PKP w całej krasie (orzeł w koronie, więc nowszy niż wygląda):

img518.imageshack.us/my.php?image=1001598nv3.jpg
      O dziwo, w budynku dworca najwyraźniej ktoś mieszka - wyrazy współczucia.

Tuż obok dworca - świetnie się dopasowało:

img514.imageshack.us/my.php?image=1001597kr7.jpg
      img248.imageshack.us/my.php?image=1001600xo4.jpg
    • le_szek Gołonóg 21.06.07, 14:28
      Nie mogło go zabraknąć :-D

Olo, faktycznie da się wejść po schodach, na poddasze ani po drabinie nie miałem
      ochoty wchodzić - zwłaszcza poddasze przez uchylone drzwi wyglądało tak
      przytulnie, ze zacząłem się zastanawiać, po ilu latach znaleziono by moje zwłoki ;-)

Za to w Twoim wpisie na fotoforum strzeliłeś byka - zamurowane drzwi z piątką
      nie są jedynymi pozostałymi po hotelu, jest ich więcej (nawet na Twoim zdjęciu
      widać - te w głębi po lewej pod lampą
      fotoforum.gazeta.pl/photo/7/vf/vc/oc6n/n2plPLVaKLkhc2N1NX.jpg )

img110.imageshack.us/my.php?image=1001606in9.jpg
      img144.imageshack.us/my.php?image=1001607bq1.jpg
      img249.imageshack.us/my.php?image=1001609bx3.jpg
      Schody nieco klaustrofobiczne (nisko i wąsko), ale balustrada ładna (choć część
      tralek zwykła, z prętów):

img515.imageshack.us/my.php?image=1001610gm6.jpg
      Ale to już było i nie wróci więcej... :-(

img127.imageshack.us/my.php?image=1001613jo3.jpg
      • kelo Re: Gołonóg 21.06.07, 23:51
        Smutne to, tym bardziej, że mam przed oczami czeskie, pięknie zadbane stacyjki z barami gdzie polewa się piwo i czuć atmosferę wieków. Szkoda.
      • le_szek Re: Gołonóg 05.08.07, 20:49
        Wczoraj podjeżdżam pod stację, zawsze parkuję tuż przy chodniku przy wjeździe
        pod dworzec. Ale co widzę - znak 'P' z informacją, ze parking dla klientów PKP
        40 m dalej, więc legalistycznie jadę w stronę dworca, znak już za nim. Ale
        szkoda, że w miejscu parkingu dopiero trzy czy dwie sterty tłucznia leżą :-(

Wróciłem więc na swoje ulubione miejsce, ale zastanawia mnie - co ich tak
        wzięło? Zwłaszcza, że sądząc z tego tłucznia raczej nie chodzi o to, żeby dać
        znajomemu zarobić...
    • le_szek Piekło 24.06.07, 01:22
      Było już w zagadkach - to, co pozostało z peronów:

img143.imageshack.us/my.php?image=1001603tw5.jpg

Ten budynek, obecnie mieszkalny był podobno wcześniej budynkiem stacji:

img171.imageshack.us/my.php?image=1001604fm9.jpg
        • le_szek Re: Piekło 24.06.07, 23:38
          > Byłam tu dzisiaj. Wczesniej przy drodze była budka dróżnicza, niestety już
          > zburzona.

Tam chyba nawet była poczekalnia, z tego co pamiętam. Wyburzono ją jakieś 5 lat
          temu (w pierwszych latach mojego mieszkania tutaj jeszcze stała, chyba nawet
          nazwa jeszcze była)
          • reivena Re: Piekło 25.06.07, 07:44
            Piekło było Piekłem, gdy za przejazdem kończyła się droga asfaltowa i zaczynała
            żwirówka. Teraz to się robi dzielnica mieszkalna i willowa.
      • le_szek Re: Piekło 28.05.08, 12:29
        Jeszcze trochę o Piekle:

Zdjęcia archiwalne (rok 2003) dzięki uprzejmości Artura Maja, wzięte ze strony arturamaj.republika.pl/kolej/tworzen.html

Budynek, w którym była kasa i poczekalnia:

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo1a.jpg
        Zbliżone ujęcie dzisiaj:

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo1.jpg
        Z drugiej strony kiedyś:

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo2a.jpg
        I dzisiaj:

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo2.jpg
        Widok z wnętrza na przejazd:

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo3a.jpg
        I dzisiaj ze zbliżonego miejsca:

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo3.jpg
        Wnętrze poczekalni:

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo4a.jpg
        No i już tylko moje:

Perony, ujęcie w stronę Brzezin:

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo6.jpg
        Trochę dalej w tą samą stronę, po prawej widać zbiornik Kuźnica Warężyńska/Pogoria IV (gdyby pójść jeszcze kawałek dalej, po lewej mamy Pogorię III):

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo8.jpg
        Relikt na peronie - nie mam pojęcia, co to jest (mocno siedzi w ziemi, a nie miałem nic do podważenia):

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo7.jpg
        Tu widok w drugą stronę - do Ząbkowic. Widoczna nastawnia (siedząca w niej 'przemiła' pani objechała mnie przez okno, że chodzę po torach). W prawo odchodzą tory (choć przy tej wielkości zdjęcia mało widoczne) do zakładu przerobu złomu (w pewnym stopniu związanego z koleją - cięto tu m.in. pociągi Lubuskich Kolei Regionalnych, pierwszego w Polsce konkurencyjnego dla PKP przewoźnika). Gdyby pójść około kilometra w tą stronę, po prawej mielibyśmy Pogorię I, wychodzi na to, że jest to kolej nadzalewowa :)

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo5.jpg
        Na niektórych zwrotnicach zachowały się jeszcze takie ładne wskaźniki:

lesheck.pl/pics/kolej/pieklo9.jpg
    • reivena DG centrum 25.06.07, 11:53
      Widzę, że zamieściłeś u siebie w galeri stary dworzec :) Jak stałam na peronie
      w niedziele, to sobie pomyślałam, że jak on obrośnie bluszczem po rusztowaniach
      to nie będzie tak straszył. Zdało, by się tylko wymienić na nim wywieszkę z
      nazwą miasta, bo szpetna.
      • le_szek Re: DG centrum 25.06.07, 12:04
        Tak, na razie mam to jedno zdjęcie, więc nie dawałem tu wpisu, pojawi się, kiedy
        zrobię coś więcej.

A zdjęcie starej tablicy może spowodować zawalenie budynku, więc może niech
        lepiej jej nie ruszają... Albo właśnie, niech zdejmą, zawali się i będzie spokój ;-)
      • le_szek Re: DG centrum 24.09.07, 17:01
        > Widzę, że zamieściłeś u siebie w galeri stary dworzec :)[...]
        > Zdało, by się tylko wymienić na nim wywieszkę z
        > nazwą miasta, bo szpetna.

Dorzuciłem nowe dwa zdjęcia dworca w centrum i zdjęcie niecodziennego gościa -
        bażanta :-)

Tabliczki, która tak Ci się podobała już nie ma - ciekawe, zdjęli czy sama spadła...

picasaweb.google.com/lmaszczyk/DBrowskieDworceIKoleje
    • le_szek Ząbkowice 30.06.07, 23:16
      W najlepszym stanie z dąbrowskich dworców (choć zaglądając przez okna można
      zobaczyć, że część pomieszczeń jest w stanie trwałego remontu czy też trwałej
      ruiny).

img153.imageshack.us/my.php?image=1001618yr4.jpg
      img237.imageshack.us/my.php?image=1001620zb6.jpg
      img517.imageshack.us/my.php?image=1001621ws7.jpg
    • reivena Re: Dworce 20.07.07, 08:42
      A zdjęcie naszego dworca jest na mapce miasta, już nie pamiętam jakiej firmy, w
      Empiku można kupić. Normalnie obciach, taki piękny PKZ mamy, a oni dworzec
      zamieścili.
    • reivena Dworzec DG centrum - ambitne plany 27.09.07, 09:01
      "Miasto jest coraz bliżej porozumienia z PKP w sprawie przejęcia
      budynku dworca i pobliskich terenów w ścisłym centrum miasta.
      Lokalne władze chcą tam stworzyć nowoczesny kwartał. Przy odnowionym
      dworcu ma powstać centrum przesiadkowe, a więc duży parking, na
      którym dąbrowianie zostawialiby samochody i przesiadali się do
      pociągów. W planach jest też budowa bezkolizyjnej drogi łączącej
      obie części miasta, podzielone dotąd torami. Może to być podziemny
      tunel albo wiadukt.
      By to wszystko stało się realne, zmieniany jest już gminny plan
      zagospodarowania przestrzennego terenów w rejonie linii kolejowej
      Katowice-Warszawa (obszar od ul. Kościuszki i Sobieskiego do granicy
      z Będzinem). Dzięki temu na ponad 150 hektarach przebudowany
      zostanie cały układ drogowy i odnowiony straszący od kilkunastu lat
      budynek dworca.

W pobliżu mają też powstać hotel i drugi hipermarket (o powierzchni
      powyżej 2 tys. metrów kwadratowych). Na jego budowę ma już zgodę
      spółka deweloperska Mayland Real Estate, która właśnie stawia
      Centrum Handlowe Pogoria na terenach po byłej Hucie Bankowej"

www.zaglebie.info/news_aktualnosci.php?n=5777
      Brzmi ciekawie :)
    • le_szek Dworce nie będą straszyć? 07.12.07, 21:38
      www.zaglebie.info/dabrowa-gornicza,dworce-nie-beda-straszyc,6476

==========
      Zawiercie i Dąbrowa Górnicza mają podobny kłopot - zaniedbane dworce kolejowe w
      śródmieściach. Samorządowcy chcą się więc porozumieć z przedstawicielami PKP i
      zamienić kolejowe budynki i ich okolice w nowoczesne centra komunikacyjne. Ma
      się to odbywać na zasadzie trójporozumienia. Kolej wniesie budynki (i tereny
      przyległe), miasto da zgodę w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego
      (i ewentualnie swoje tereny w pobliżu dworca), a potencjalny inwestor zbuduje
      planowane centra.
      ==========
    • le_szek Będzin, Będzin Miasto i Dąbrowa Główna 04.02.08, 10:58
      Nowe fotki z dzisiejszej wycieczki: dworce Będzin, Będzin Miasto i Dąbrowa Górnicza

picasaweb.google.com/lmaszczyk/DworceInne
      picasaweb.google.com/lmaszczyk/DBrowskieDworceIKoleje

A tak wyglądał dworzec w Będzinie, kiedy jeszcze była otwarta poczekalnia
      (aczkolwiek kasy już nie były czynne):
      pl.youtube.com/watch?v=lkAzslT7Ly8
    • kelo Re: Dworce 25.02.08, 07:06
      A mnie przypomniała się taka anegdotka ze starych lat. Pewna znajoma mojej mamy jechała do nas w odwiedziny (pierwszy raz w te okolice) z kierunku warszawskiego. To było ze dwa trzy lata po reformie administracyjnej, i jeszcze każdemu w głowie siedziała tylko jedna stacja Dąbrowa Górnicza. Był to pociąg pospieszny więc zatrzymał się dopiero w Dąbrowie. Opowiadała że najpierw miała wysiąść w Ząbkowicach bo taka śliczna stacja, potem w Gołonogu bo było mnóstwo bloków ładna stacja kolejowa i to chyba było to właściwe miasto, w Dąbrowie bała się wysiąść bo były tylko jakieś fabryki i nie było dworca. Dodam, że wrażenie potęgowały setki wagonów kolejowych po obu stronach peronu, które zasłaniały właściwy dworzec. Człowiek się czuł jakby faktyczine wysiadał w środku fabryki.
      • rurecznik Re: Dworce 11.04.08, 21:00
        a tak w ogóle to ile jest czynnych dworców kolejowych w dąbrowie , takich co
        zatrzymują się pociągi i ile wszystkich dworców?
        Centrum
        Gołonóg
        Zabkowice
        Strzemieszyce
        Południowa
        Wschodnia
        Towarowa
        zapomniałem o jakims dworcu? nie mysle o stacji np. Sikorka czy Pogoria
        • le_szek Re: Dworce 11.04.08, 21:26
          rurecznik napisał:

> a tak w ogóle to ile jest czynnych dworców kolejowych w dąbrowie,
          > takich co
          > zatrzymują się pociągi i ile wszystkich dworców?
          > Centrum
          > Gołonóg
          > Zabkowice
          > Strzemieszyce
          > Południowa
          > Wschodnia
          > Towarowa
          > zapomniałem o jakims dworcu? nie mysle o stacji np. Sikorka czy
          > Pogoria

Mieszasz terminy stacja i dworzec (zapominając w dodatku o przystankach). W
          Dąbrowie mamy jedną stację towarową (DG Towarowa), dwie stacje osobowe -
          Ząbkowice i Strzemieszyce, cała reszta (Dąbrowa Górnicza, DG Gołonóg, DG
          Południowa, DG Huta Katowice, DG Wschodnia. DG Sikorka, DG Pogoria) to
          przystanki. Pociągi osobowe zatrzymują się na wszystkich (oprócz Towarowej
          oczywiście), na Pogorii okresowo. Dworce znajdują się w Strzemieszycach,
          Gołonogu, DG Południowej (są nieczynne, a obydwa strzemieszyckie zrujnowane
          wręcz), DG głównej i Ząbkowicach (te są czynne). Na Sikorce kiedyś był barak z
          kasą, ale nie wiem, czy jeszcze jest czynny (na przystanku DG HK też, ale jego
          już od wielu lat nie ma).
    • le_szek Chcą postawić od nowa dąbrowski dworzec PKP 07.04.08, 08:25
      miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,5093842.html

==========
      Chcą postawić od nowa dąbrowski dworzec PKP
      Milena Nykiel
      2008-04-06, ostatnia aktualizacja 2008-04-06 19:47

Przez lata odkładana przebudowa terenów kolejowych wokół głównego dworca w Dąbrowie Górniczej wreszcie się ziści. Po miesiącach negocjacji dąbrowski magistrat podpisał porozumienie z PKP.
      Obecny dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej do wizytówek miasta nie należy
      Władze Dąbrowy Górniczej od kilku lat rozmawiały z PKP o przebudowie terenów wokół głównego dworca. Zapowiadany remont wciąż był jednak odkładany: najpierw w miejskim budżecie brakowało pieniędzy, a później rozmowy dąbrowskich urzędników z PKP nie przynosiły efektów. Ale w końcu udało się - jest już list intencyjny o współpracy. Czeka tylko na podpis przedstawicieli Polskich Kolei.

- Sprawa została przesądzona - zapewnia Marcin Bazylak z dąbrowskiego magistratu i dodaje, że niedługo tereny kolejowe wokół głównego dworca zmienią się nie do poznania. Koncepcja ich zagospodarowania zakłada m.in. modernizację torowiska, dzięki czemu pociągi mogłyby rozwijać prędkość nawet do 160 km/godz., przebudowę dróg, parkingów, a także budowę tunelu pod torowiskiem. Wcześniej mieszkańcy korzystali z drewnianej kładki nad torami, ale ze względu na zły stan techniczny trzeba było ją rozebrać. Mieszkańcom zostało niebezpieczne przejście po torach, które wyznaczają biało-czerwone sztachetki, dlatego tunel pod torowiskiem oraz centrum przesiadkowe będą budowane w pierwszej kolejności.

Zlikwidowany zostanie przejazd kolejowy w rejonie ulic Kolejowej i Konopnickiej. Gruntownego remontu wymaga również dworcowy budynek. Tynk odpada tu ze ścian, w środku jest zimno, nie ma miejsc do siedzenia, a toalety mocno odbiegają od standardów.

- Przy dobrej pogodzie wolę stać przed dworcem. Budynek od dawna nie był remontowany, a jest jedną z wizytówek miasta - mówi Waldemar Łysek, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

Jeszcze nie wiadomo dokładnie, co stanie się ze starym, mocno zaniedbanym budynkiem dworca. Przemysław Kędzior z biura prasowego dąbrowskiego magistratu zapewnia, że zostanie wpisany w studium prac modernizacyjnych. - Budynek odnowimy albo wyburzymy i postawimy nowy - dodaje Kędzior.

Szczegółowa koncepcja przebudowy terenów kolejowych będzie gotowa w połowie września tego roku, pierwsze prace ruszą pod koniec 2009 roku. Dąbrowski Urząd Miasta i PKP mają partycypować w kosztach projektu i jego realizacji.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
      ==========
      • kelo Re: Chcą postawić od nowa dąbrowski dworzec PKP 08.04.08, 12:11
        Po tym co wczoraj usłyszałem w radiu Kraków nie mam nadziei na jakąkolwiek współpracę kolei z miastem. Miasto Zakopane postanowiło wybudować jedno duże centrum komunikacyjne. Pod ziemią dworzec kolejowy, a na poziomie zero dworzec autobusowy. Całe lata trwało dogadywanie się z PKP i wreszcie właściciel dworca autobusowego PKS postanowił nie czekać i wybuduje...swój dworzec autobusowy. Tak, że dzięki PKP Zakopane straciło sznsę na nowoczesne wielofunkcyjne centrum komunikacyjne. Czy w Dąbrowie będzie inaczej? Śmiem wątpić

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka