Dodaj do ulubionych

Franz Honiok raz jeszcze

26.12.20, 12:18
Święta są okazją do rozmaitych dyskusji i wspomnień. Może uda się dopisać brakującą część życiorysu Franz Honiok. Może ma ktoś jakąś wiedzę o Franz Honiok (ten niby pierwsza ofiara 2 WŚ. z gliwickiej prowokacji). Podobno był w Auschwitz (1942/1943), lecz nie figuruje na liście więźniów. Miał zostać zatrzymany przez UB
w 1946 r.

Należy zakładać, że UB go zlikwidowało, aby nie mógł być przesłuchiwany w Norymberdze. To są domysły. Może komuś uda się rozwikłać tą zagadkę.
Obserwuj wątek
   • 1fatum Re: Franz Honiok raz jeszcze 26.12.20, 18:25
    To z geschichty jest wiadome. Tylko brakuje konkretnych informacji, które potwierdzą, że F. Honiko żył w 1942 i 43 r. Nie ma go na liście więźniów Auschwitz.
    Później po wojnie pojawia się by zostać zatrzymanym przez UB. W jego familii nie ma potwierdzeń.
  • erka-4 Re: Franz Honiok raz jeszcze 01.01.21, 15:31
   O tym, że to Polacy dokonali napaści w Gliwicach, świadczyć ma – w planach nazistowskiej propagandy – porzucone na miejscu wydarzeń martwe ciało Franciszka Honioka. Co się z nim działo od popołudnia 31 sierpnia aż do odkrycia ciała? Jak zginął? Od śmiertelnego zastrzyku czy od kuli w głowę? I najważniejsze – kto go zabił? Czy lekarz SS Horst Strassburger, czy kierujący akcją Naujocks, dawny chuligan z Kilonii, technik ortopeda przedzierzgnięty w mordercę? Podjęta przez miejscową policję próba śledztwa natychmiast zostaje storpedowana przez Berlin. Z późniejszych zeznań naocznego świadka wynika jedynie, że Honiok, wleczony z samochodu pod budynek radiostacji, sprawiał wrażenie zamroczonego, ale żył. Nie krwawił. Tymczasem później leżał w kałuży krwi.
   Jedno jest pewne – jego ciało znalezione w gliwickiej radiostacji na dziesięciolecia pozostaje bezimienną ofiarą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka