Dodaj do ulubionych

Zelazny Krzyz Powraca

18.03.08, 16:56
Niemcy: Żelazny Krzyż powróci?
Czwartek, 6 marca (18:58)

Prezydent Niemiec Horst Koehler ustanowił w czwartek nowe
odznaczenie dla żołnierzy Bundeswehry: order za wyjątkową odwagę, z
którego zrezygnowano tuż po II wojnie światowej w 1945 roku.

Według rzecznika niemieckiego resortu obrony Thomasa Raabe nie
wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał nowy order. Na pewno nie powróci
jednak Krzyż Żelazny, odznaczenie ustanowione jeszcze w 1813 roku
przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III i ochoczo rozdawane
ponad 100 lat później żołnierzom Wehrmachtu przez Adolfa Hitlera.

Według dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przywrócenie formy
Krzyża Żelaznego zaproponował przewodniczący Związku Rezerwistów
Ernst-Richard Beck. Jak twierdził, choć symbol jest kojarzony z
czarnymi kartami historii Niemiec, to ma również za sobą piękną
tradycję.

>>Ciekawe o jaka tradycje chodzi .
>>Moze o pierwsza wojne swiatowa autorstwa niemieckiego ?


Jednak politycy uznali, iż dawny order jest zbyt obciążony
historycznie i trzeba ustanowić całkiem nowe odznaczenie.

>>Bardzo sluszne posuniecie .
Srodowiska zydowskie tez byly faktem przwrocenia krzyza mocno
poruszone !

Niemiecki minister obrony Franz-Joseph Jung, który wystąpił do
prezydenta o ustanowienie orderu za odwagę, tłumaczył, że żołnierze
Bundeswehry uczestniczą w misjach pokojowych, np. w Afganistanie,
gdzie narażają życie. Dlatego powinni być odznaczani za szczególne
dokonania. Obecnie przyznawane ordery .

aganow.webpark.pl/
Czy wiecie ze najwiecej orderow kupowanych na Allegro idzie na
Slask ! Czyzby tesknota za faszystowskimi Niemcami towarzyszyla
Pniokom starym i mlodym ? ..... :-I







Obserwuj wątek
    • chrisraf Re: Kubiss 18.03.08, 18:55
      Jestes nowy na tym forum. Nie wiem czy Toba kieruja brak
      wyksztalcenia, czy glupota. Zapewne nie kieruje Toba erudycja.

      Od dluzszego czasu trwa dyskusja na temat uhonorowania zolnierzy
      niemieckich, bioracych udzial w misjach bojowych i pokojowych na
      calym swiecie. Nie bez przypadku zaczela sie jednoczesnie dyskusja
      wokol "Zelaznego Krzyza". Symbol ten jest zwiazany z Niemcami jak
      orzel z Polska. Jest to symbol odwagi, walecznosci i wolnosci. Znam
      osobiscie wielu zolnierzy i oficerow niemieckich, ktorzy sluzyli w
      wielu miejscach na ziemi. Nie wszedzie byli witani z otwartymi
      rekami, ale z biegiem czasu byli akceptowani i za to co robia
      ukazywano im szacunek. W wielu zakatkach ziemi ten symbol stal sie
      znakiem nadzieji. W przeciwienstwie do kowboji uwazajacych sie za
      nadludzi decyduajacych o zyciu i smierci nie tylko uzbrojonych
      osobnikow przeciwnej strony, sily niemieckie sa cenione przez swoich
      partnerow za precyzje, profesjonaliz, dyskrecje, a przez NGO´s, GO´s
      i IO`s za ludzkie i konstruktywne podejscie do problemow danego
      kraju. Wszedzie gdzie potrzeba bylo specjalnego wsparcia, na tym
      miejscu przypomina mi sie bitwa o Tora-Tora, zwiadowcze Tornado,
      pojazdy opancerzone, ktore nie ulegaja rozsypce jak te jezdzace
      trumny Hummery, czy szkolenie oddzialow pokojowych albo budowa
      wodociagow, szkol i szpitali, zolnierze z "Zelaznym Krzyzem" na
      swoich pojazdach spelniali swojaj sluzbe wzorowo.

      "Na pewno nie powróci
      > jednak Krzyż Żelazny, odznaczenie ustanowione jeszcze w 1813 roku
      > przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III i ochoczo rozdawane
      > ponad 100 lat później żołnierzom Wehrmachtu przez Adolfa Hitlera."

      Autor nie ma zbytnio pojecia o czym pisze, gdy twierdzi, ze order
      ten rozdawano "ochoczo". Po dzien dzisiejszy zolnierze alianccy
      traktuja te odznaczenie z szacunkiem. One nie bylo "choczo"
      rozdawane za sluzbe w kuchni, czy w obozach. Armie ciagnace ze
      wschodu czesto za pierd... rozdawaly odznaczenia i ordery, a
      pijanych robilo sie bohaterami, patrz gen. Walter, lub sowjeckich
      pijakow, ktorzy rozbili sie kolo poczty w Chorzowie.

      W roku 1955 na pierwszych dyplomach Bundeswehr mozna bylo znalesc
      Zelazny Krzyz. Od 1956 armia zachodnioniemiecka oznakowywuje swoje
      pojazdy tym symbolem. W rozporzadzeniu dotyczacemu tradycji w
      Bundeswehrze (Traditionserlaß) z 1965 ""Zelazny Krzyz" tak jest
      opisywany: "Symbol moralnie uksztaltowanej wojskowej odwagi". W 1982
      zachodnioniemiecki minister obrony Hans Apel (SPD) w kolejnym
      ropzporzadzeniu z 1982 : "Narodowy znak rozpoznawczy i symbol
      odwagi, umilowania wolnosci i rycerstwa". W 1957 prezydent RFN
      zezwolil na noszenie tego odznaczenia otrzymanego, takze w latach
      1939-1945. Legendarne sa wystapienia majora Wehrmachtu i szefa
      niemieckich liberalow, wicekanclerza RFN, Slazaka ur. w Groß
      Strehlitz/Strzelce Opolskie Ericha Mende, ktory z wielka duma
      nosil "Krzyz Rycerski Krzyza Zelaznego" na szyji.

      > >>Ciekawe o jaka tradycje chodzi .
      > >>Moze o pierwsza wojne swiatowa autorstwa niemieckiego ?

      Jestes nieukiem, czy ignorantem?

      Od kiedy IWS byla autorstwa niemieckiego? Prosze o podanie zrodla.

      > Jednak politycy uznali, iż dawny order jest zbyt obciążony
      > historycznie i trzeba ustanowić całkiem nowe odznaczenie.

      Takie przekrety mozna znalesc w polskiej prasie czesciej. Prof.
      Michael Wolffsohn, historyk pochodzenia zydowskiego wypowiada
      sie "Zelaznym Krzyzem". Przeciwko sa komunisci z Die Linke Paul
      Schäfer i Petra Pau.

      Nastepny przekret:

      >>Bardzo sluszne posuniecie .
      > Srodowiska zydowskie tez byly faktem przwrocenia krzyza mocno
      > poruszone !

      Takze Zydzie byli kawalerami "Zelaznego Krzyza" (np.Aaron Höxter). W
      wojnach wyzwolenczych, wojnie z Francja i podczas IWS z wielka
      odwaga walczyli i gineli jako niemieccy zolnierze.

      > Czy wiecie ze najwiecej orderow kupowanych na Allegro idzie na
      > Slask ! Czyzby tesknota za faszystowskimi Niemcami towarzyszyla
      > Pniokom starym i mlodym ? ..... :-I

      Teraz cos dla edukacji:

      Krol Pruß Friedrich Wilhelm III szukajac schronienia na Slasku
      ufundowal ten order w Breslau, gdzie miala miejsce jego slynna
      odezwa do narodu "An mein Volk"/"Do mojego ludu". Tutaj na Slasku
      mialo swoj poczatek wielkie powstanie wyzwolencze. To bylo prawdziwe
      POWSTANIE SLASKIE . To tutaj zorganizowano Armie Slaska, na ktorej
      czele slaski bohater narodowy feldmarszalek von Blücher gnal
      francmanow do Paryza i zadal Napoleonowi sromotna kleske pod
      Waterloo.
      Order zostal ponownie ustanowiony podczas wojny z Francja 1870/1871.
      Wielu Slazakow bylo dumnych ze swoich wilusiowych odznaczen za bitwe
      pod Sedanem i innych. Tak samo bylo w latach 1914-1918 i 1939-1945.
      Znam osobiscie osoby, w ktorych rodzinach takze "Oberschlesischer
      Adler"/"Orzel Gornoslaski" jest traktowany jak skarb rodzinny.

      Jednak preferowanie "Zelaznego Krzyza" jako odznaczenia dla
      zolnierzy misji jest wedlug mnie nie na miejscu. O ile byly
      niemiecki minister obrony Struck (SPD) tlumaczyl, ze "wolnosc
      niemiec jest broniona w Hindukushu", o tyle zapomnial, ze Niemcy sa
      znacznie mniejsze. Ten krzyz zostal ustanowiony w czasie ogromnych
      katastrof dla obroncow swojego panstwa, a nie dla czlonkow misji
      miedzynarodowych.

      Jeszcze jakies pytanko?

      Glückauf!
      • gryfny Re: Kubiss 18.03.08, 19:41
        Normalny,lezy i kwiczy ale jo grzecznie podkreslom: normalny
        • ballest Re: Kubiss 18.03.08, 20:05
          moj ojciec dostou II i I Klasse
          schlesien.nwgw.de/foto/displayimage.php?album=110&pos=8
          • socer-schlesier Re: Kubiss 18.03.08, 22:52
            kubiss i stix rozlozeni na lopatki.Jak widac nie maja wiecej pytan.Musza troszke "luftu" lapnac.Sa kompletnie zaskoczeni.Przeciez tego w H.Klosie i Czterej pancernych nigdy nie bylo.
            • kubiss Re: Kubiss 18.03.08, 23:34
              Zelazny Krzyz "Spapral" Adolf Hitler .
              Dziwie sie ze germanofil Chrisraff tego nie zauwaza .
              Najwiecej tych odznaczen nadawano podczas agresji niemieckiej .
              Byla jeszcze pierwsza wojna . Tam Niemcy tez aktywnie brali udzial .


              --
              Zabijanie to germanska specjalnosc .
              • deutschschlesier Re: Kubiss 19.03.08, 00:38
                kubiss napisał:

                > Byla jeszcze pierwsza wojna . Tam Niemcy tez aktywnie brali udzial .

                A kay byly poloki? Moze koniki strugali?
                • kubiss Re: Kubiss 19.03.08, 01:38
                  Poloki pisze sie z Duzej litery .
                  Przed pierwsza wojna Polacy byli tepieni przez okupantow Niemieckich
                  i Rosyjskich . Przypomnij sobie wasacza Bismarcka ..... :-(
                  • hanys_hans Re: Kubiss 19.03.08, 07:15
                    kubiss napisał:

                    > Poloki pisze sie z Duzej litery .
                    > Przed pierwsza wojna Polacy byli tepieni przez okupantow Niemieckich
                    > i Rosyjskich . Przypomnij sobie wasacza Bismarcka ..... :-(

                    "Niemieckich i Rosyjskich" w gwarze polskyj pisze sie z mauy litery.
                    • ballest Re: Kubiss 19.03.08, 09:01
                      a skond tyn analfabeta to wiedziec moze?
                    • kubiss Re: Kubiss 19.03.08, 14:06
                      hanys_hans napisał:

                      > kubiss napisał:
                      >
                      > > Poloki pisze sie z Duzej litery .
                      > > Przed pierwsza wojna Polacy byli tepieni przez okupantow
                      Niemieckich
                      > > i Rosyjskich . Przypomnij sobie wasacza Bismarcka ..... :-(
                      >
                      > "Niemieckich i Rosyjskich" w gwarze polskyj pisze sie z mauy
                      litery.


                      j.Polski to nie gwara slaska .
                      Wy godocie gwarom slowianskom .

                      Niemieckich i Polskich pisze z duzej litery zebys lepiej zrozumial .
                      • chrisraf Re: Kubiss czy Ty 19.03.08, 15:04
                        mosz narobione czi nawalone? Wasserpolnisch jy gwarom slowianskom???

                        Glückauf!
                  • chrisraf Re: Kubiss Ty masz 19.03.08, 15:02
                    powazne luki.

                    Przed pierwsza wojna Polacy byli tepieni przez okupantow Niemieckich
                    > i Rosyjskich . Przypomnij sobie wasacza Bismarcka

                    W przeciwienstwie do zaboru rosyjskiego Polacy w Niemczech nie byli
                    zsylani, rostrzeliwani, masakrowani przez wojsko, nie musieli gnic w
                    lochach. Mieli swoich poslow do Reichstagu i roznych Landtagow. Byli
                    przez okropnego Bismarcka objeci (juz od czasow Wielkiego Fritza)
                    obowiazkiem posylania swoich dzieci do szkoly. Wolno im bylo
                    uczeszczac do szkol srednich i wyzszych.

                    W 1883 zostali oni objeci, tak jak inni pracujacy obywatele Rzeszy i
                    ich rodziny powszechnymi kasami chorych. W 1884 Bismarck wprowadzil
                    dla osob pracujacych powszechne ubezpieczenie NV. W tym czasie
                    stworzono tez wiele kas zapomogowych, jak n.p. kasy zapomogowe
                    koncernow Donnersmarck, Hohenlohe, czy Hochberg. Szczytem wyzysku
                    Polakow bylo wprowadzenie przez przez polakorzerce Otto von B. 01.
                    stycznia 1891 powszechnego ubezpieczenia emerytalnego. Tak
                    wyzyskiwani Polacy musieli placic 50% skladki z wlasnego zarobku
                    brutto. Na kase chorych musieli nawet 2/3 skladki sami przekazywac.
                    Jedynie NW bylo w 100% pokrywane przez pracodawce. Ale to tez
                    wyzysk. Im tak okropnie sie dzialo w tej Rzeszy, ze na poczatku XX
                    w. ok. 50.000 Polakow z zaboru rosyjskiego osiedlilo sie na samym
                    Gornym Slasku. Antypolski Reichstag uchwalil w tedy prawo do tzw.
                    laczenia rodzin. Ci wyzyskiwani polscy robotnicy mogli sciagac swoje
                    rodziny, by mogly one zamieszkac w nedznych familokach z ciepla
                    woda i elektrycznoscia. A bieda im, jak dzieci nie szly do szkoly!
                    Rodzicow takich dzieci okupant mogl nawet wywalic do kicia. Na
                    szczegolne potepienie zasluguje wydarzenie, ktore mialo miejsce w
                    Katowicach w zimie 1864/1865. Polscy zolnierzy powstanczy wraz z ich
                    rodzinami uciekli przez Brynice po klesce powstania styczniowego na
                    strone niemiecka proszac o azyl. Rostrzelania lub zsylka bylyby
                    logicznymi konsekwencjami dla tych nieszczesnikow, gdyby nie
                    odwazyli sie przejsc przez granice. Odarci, bez jedzenia stali oni
                    na rynku w Katowicach. W sumie bylo ich ok. 400 osob. Dwaj
                    polakorzercy, Grundmann i von Donnersmarck w mgnieniu oka
                    zaopatrzyli ich w koce, jedzenie i dach nad glowa. Czesc
                    uciekinierow przejal Graf von Donnersmarck, inna czesc Karl Godula.

                    Jeszcze jakies pytanko?

                    Glückauf!
              • chrisraf Re: Kubiss czytasz 19.03.08, 14:19
                uwaznie, czy nie?

                "Zelazny Krzyz" zostal podczas "panowania" A.H. nadawany za te same
                czyny co wczesniej. Za sluzbe w obozach, podczas pacyfikacji i
                rostrzelan, sluzbe w kucni, czy w biurze sie go nie dostawalo.

                Symbol ten jest uwazany za nie obciazony.

                "Byla jeszcze pierwsza wojna . Tam Niemcy tez aktywnie brali
                udzial "

                No i co? Amerykanie tez brali w niej udzial, chociaz nie mieli
                powodu. Chcieli zbic na niej kase i to zrobili. Dzieki IWS USA
                splacily swoje zadluzenie wobec Wielkiej Brytanii.

                Jeszcze jakies pytanko?

                Glückauf!
    • oppelner_os Re: Zelazny Krzyz Powraca 19.03.08, 05:33
      I bardzo dobrze
      • ballest Re: Zelazny Krzyz Powraca 19.03.08, 06:04
        Jak trafnie Bismarck Polakow ocenil, widac dzisiaj, jak Poloki
        niepodleglosc dostali;)
        • cirano Re: Zelazny Krzyz Powraca 19.03.08, 10:12
          Czytom Ballest, żeś mioł jaehzornigo Vatra, hehe.
          To ci pora razy rzić wyzłociył za "grzecznos", pra?
          Nichts feur Ungut, nur ein Scherz von mir
          • ballest Re: Zelazny Krzyz Powraca 19.03.08, 12:33
            Ja Cirano, bou pieronowo jähzornig!
            Przed moim uojcem nawet jego slonscy koledzy z Fallschirmjäger
            Divizji tysz pieronowy respekt mieli, to trzeba przyznac.
            Tera tysz wiysz czymu z Oficerskiego Lehrgangu wyleciou i se znod w
            Sonderkompanii, wlasciwie to go chcieli pod sond wojenny postawic,
            ale jego najlepszy kolega, jego Kompaniiszef z Glywic i General
            Dywizji go wyciongli z wiezienia.
            Skuli tego zajscia na Offizierslehrgangu, napisali mu jähzornig.
            Jak my do Niemiec przyjechali, to go jeden Versicherungsvertreter
            pod balek wcis, uojciec se go zawouou, polozou nowou siekiera na
            stou i czekou na niego asz wlezie, jak tyn wloz, synek zblod i
            polica uniewazniou bez miauczyniou;)
            • kubiss Re: Zelazny Krzyz Powraca 19.03.08, 14:01
              To dziwne ze po takim bohaterze jakim byl tato Ballesta wyszedl taki
              marny synek :-) Ballest ! Mozes ty jest sasiada ..... :-)
              • dr.rudolf_schieber Re: Honorowy posiadacz Zelaznego Krzyza 19.03.08, 14:57
                pl.youtube.com/watch?v=20ffh_cM47E&feature=related
                • chrisraf Re: Jaki "honorowy", podaj zrodlo 19.03.08, 15:09
                  albo sie zamknij.

                  Glückauf!
                  • ballest Re: Jaki "honorowy", podaj zrodlo 19.03.08, 16:18
                    Chris, fajnie ues to wszystko wytlumaczou!
                    - ale myslisz, ze Kubus-Pantofelek to pojac potrafi?
                • cirano Re: Honorowy posiadacz Zelaznego Krzyza 19.03.08, 15:11
                  W jednym podobny jes do waszego prezydynta. Tak samo pluł jadym
                  • gryfny Re: Honorowy posiadacz Zelaznego Krzyza 19.03.08, 15:25
                    www.tvn24.pl/-1,1542940,wiadomosc.html
                    Niekiere z tzw"ciemnego luda" kupiom
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka