Dodaj do ulubionych

Lot nastolatka do PL

30.07.21, 18:54
Nie przebyl covida.
2 pytania:
1. Czy musi robic test przed wylotem?
2. Czy to zwolni go z kwarantanny?
Szukam od godziny w roznych zrodlach, i uwierzcie mi, zglupialam.

Moze ktos lecial i sie wypowie?
Obserwuj wątek
  • plain-vanilla Re: Lot nastolatka do PL 31.07.21, 11:02
   B. Obowiązek kwarantanny lub przesłanki zwolnienia dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen / spoza Unii Europejskiej:

   Podróżujący, którzy nie posiadają zwolnienia z kwarantanny wynikającego z zaszczepienia, negatywnego testu lub bycia ozdrowieńcem, kierowani są na 10-dniową kwarantannę. W odróżnieniu od osób przybywających z obszaru Unii Europejskiej/strefy Schengen nie ma możliwości zwolnienia z kwarantanny bezpośrednio na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godz. po przybyciu do Polski. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach. Rodzaj testu, który należy wykonać w celu zwolnienia z kwarantanny tp test molekularny RT-PCR lub antygenowy. Testy nie są finansowane ze środków publicznych. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego.

   Z kwarantanny zwolnione są:

   osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 jedną z 4 rodzajów szczepionek, które została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej: Comirnaty (Pfizer), Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) i Janssen (Johnson &Johnson).
   Od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki musi upłynąć co najmniej 14 dni. W przypadku większości szczepionek (Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca) na szczepienie składają się 2 dawki - osoby które przyjęły dopiero pierwszą z dawek znajdują się więc w trakcie szczepienia i nie są jeszcze osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów. Wyjątek stanowi szczepionka Janssen (Johnson & Johnson), która jest jednodawkowa – przyjęcie pojedynczej dawki oznacza, że osoba jest już w pełni zaszczepiona),

   Zaświadczenie o wykonaniu tego szczepienia wystawione musi być w języku polskim albo w języku angielskim,

   osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS CoV 2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski.
   Poświadczenie szczepienia lub odbycia hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu COVID-19 (ozdrowieńcy) może mieć postać Cyfrowego Certyfikatu UE w postaci elektronicznej lub papierowego wydruku.
  • beata_ Re: Lot nastolatka do PL 31.07.21, 23:49
   Koleżanka leci do PL w najbliższy wtorek - nastoletniemu synowi zrobiła test PCR, bo nie ma szczepienia - za młody na szczepienie. Ona sama ma podwójną dawkę i ryzykuje lot bez testu. Dam znać, jak jej poszło. Leci chyba Ryanairem z Bournemouth.

   ps
   Patrz może po liniach lotniczych - tam powinnaś znaleźć potrzebne informacje. Co do kwarantanny - nie jestem pewna, ale jeśli macie stały adres pobytu w PL (znaczy, że nie będziecie się przemieszczać), to powinno wystarczyć, jako miejsce ew. kwarantanny. Kto Was sprawdzi? Najwyżej będą dzwonić czy jesteście na miejscu - wystarczy wtedy zasięg telefoniczny, żeby móc odebrać i potwierdzić, że tak - jesteście w podanym miejscu i siedzicie na tyłkach :-)

   Sama się z tym wszystkim motam... :-(

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka