nauczycielka_przedszkola 23.11.07, 15:17 Zainspirowana wątkiem"hałaśliwe zachowanie"postanowilam założyc odrebny temat.Wpisujcie prosze swoje sposoby i pomysly na zabawy gdyż dobrych rad nigdy za wiele forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=47465&w=72334739 Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
cheyenne_s Re: Zabawy uspokajająco-wyciszająco-relaksac yjne 23.11.07, 21:41 oczywiście niezawodnie Król Ciszy leżenie na dywanie i słuchanie kołysanek - siadam z nimi i od razu sie zlatują i tak sobie siedzimy w ciszy - u nas działa przytulnie, głaskanie miśków i innych maskotek przy spokojnej muzyce zabawa w szeptanie - powtarzanie krótkiego wierszyka czy zdania - szeptem przez każde dziecko - kto potrafi najciszej? głuchy telefon - w grupach najcxęściej bo nie mogą się doczekać mna swoja kolej jesli bawimy sie wszyscy razem Odpowiedz Link
nauczycielka_przedszkola Re: Zabawy uspokajająco-wyciszająco-relaksac yjn 24.11.07, 10:54 U mnie swietnie sprawdza sie zabawa "Mow do mnie wodo",nie stosuje jej zbyt czesto aby sie nie znudzila ale rewelacyjnie zapewnia wyciszenie dzieci przez dlugi czas.Mam pod reką kubeczki jednorazowego uzytku i slomki ,takie do picia napojow.Nalewam dzieciom wody do kubeczkow z dzbanuszka (lub wybrane dziecko to robi),siadamy w kregu lub w kole i zaczynamy sie bawic,pluszczemy paluszkiem,dmuchamy powietrze do wody,mocno,slabo itp.Przy czym dobrze sprawdza sie proporcja wody-mniej niz polowe kubeczka (nie kapie,nie za glosno),dmuchamy na wode,przelewamy wode z kubeczka do miseczki itp.....No i robimy "wodną orkiestre",puszczam jakąs bardzo spokojna muzykę,jedno dziecko dyryguje -ktora grupka ma "grać".Zabawe ta pierwszy raz zastosowalam bardzo dawno temu w zwiazku z tematyka zajec umuzykalniajacych ale od tego czasu stosuje ja i zawsze spelnia swoje zadanie bo dzieci juz dobrze wiedza ,ze aby "sluchać" wody muszą zachowac względną ciszę. Odpowiedz Link
anies821 głaskanie 24.11.07, 16:40 u mnie jak leża na dywanie, słuchają wyciszającej muzyki, mówię że ja idę głaskać dzieci po główce, jeśli któreś dziecko chce niech zamknie oczka. Bardzo to ich uspakaja i nawet jednego buntownika wyciszyło. Odpowiedz Link
nauczycielka_przedszkola Re: O krasnoludkach 24.11.07, 19:55 Kiedy zaczyna sie za duzy halas w czasie posłku-przypominam wierszyk (ktory dzieci znaja juz od pierwszego dnia pobytu w maluchach): Krasnalek malutki mieszka pod podłogą, zbiera okruszyny za stołową nogą. A dla kogo krasnal zbiera okruszyny? Ciiiiiii,powiem Wam w sekrecie- dla mysiej rodziny! Dzieci same juz kiedys doszly do wniosku,ze jak bedą hałasliwie sie zachowywały w czasie posiłku to krasnal nie zbierze okruszynek a poza tym ,nie okruszyna ale wiekszy kawalek np ziemniaka moze sie zsunac z widelca w czasie gadania i moze "uszkodzic" krasnoludka.Dziala na malucha ,jak i na 6 latka ))) Odpowiedz Link
mariwu Re: Zabawy uspokajająco-wyciszająco-relaksac yjne 24.11.07, 23:41 jest taka zabawa służąca głównie doskonaleniu percepcji słuchowej, ale jej skutkiem ubocznym jest cisza Jedno z dzieci siada na krzesełku z zawiązanymi oczami. Reszta, czekając na swoją kolej, przodem do niego na dywanie. Nauczycielka znajduje się za dzieckiem i zmieniając miejsce (przechodząc z prawej na lewą) uderza np. w bębenek albo uderza ołówkiem w kubek (lub wywołuje dowolny, wczesniej "pokazany" dzieciom dźwięk). Zadaniem wybranego dziecka jest wskazanie rękę kierunku, z którego dobiegł dźwięk. Po 4-5 takich próbach, zmienia się dziecko, które ma wykonać zadanie. Następna wyciszająca zabawa jest bardzo prosta. dzieci siedzą z zamkniętymi oczami, tyłem do nauczycielki. Nauczycielka szeptem wywołuje imię jakiegoś dziecka. Wywołane - otwiera oczy i podchodzi do niej, dotyka ramienia nauczycielki, po czym wraca na miejsce. Jeśli dzieci jest niewiele można nie wywoływać ich po kolei, ale np. po wywołaniu kilkorga znów wywołać to, które juz było. To podnosi ich zainteresowanie i skupienie, bo te które już były wywołane wciąż mogą się tego spodziewać Odpowiedz Link
przedszkolaczkowy_swiat Re: Zabawy uspokajająco-wyciszająco-relaksac yjn 14.08.08, 16:02 Dzieci siedza minute lub dluzej z zamknietymi oczami w ciszy a po tym czasie musza wymienic co slyszaly.Wygrywa dziecko ktore wymieni najiwecej dziwekow z otoczenia.Zawsze dziala! Odpowiedz Link
przedszkolanka_anka Re: Zabawy uspokajająco-wyciszająco-relaksac yj 06.06.09, 14:52 Bardzo dobry czas na sluchanie ptakow za oknem,ktore odwdzięczają nam się śpiewem za zimowe dokarmianie. Odpowiedz Link
czardzieci Re: Zabawy uspokajająco-wyciszająco-relaksac y 15.01.11, 13:01 Dzieci kładą się na dywanie i muszą być bardzo cicho, aby zdołały usłyszeć najpierw bicie swojego serduszka, potem to co dzieje się w sali, lub za ściana, a potem to , co dzieje się za oknami-na dworze. Następnie odczekuję kilka sekund odliczając szeptem do pięciu, formujemy koło i każdy po kolei opowiada o tym co usłyszał. Często ponosi ich wtedy wyobraźnia, no i o to również chodzi. Stosuję często tę zabawę jako wprowadzenie do zajęć wymagających skupienia uwagi. Odpowiedz Link
kasiula19862 Re: Zabawy uspokajająco-wyciszająco-relaksac y 28.01.11, 23:04 król milczek, turek, wpadłem do studni, mruczku kim ja jestem. oraz niezawodne słoneczko Odpowiedz Link