madohora Re: Brynek 16.05.24, 14:09 Jeden pan z Brynku Ciągle zaglądał do szynku Powiem po krótce Smutki topił w wódce Nigdy tak nie rób synku! Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 16.05.24, 14:11 Nie wiem co ty na to W Brynku jest szkoła w pałacu Ja zamiast po świecie się włóczyć Chciałam się w niej uczyć. Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 16.05.24, 14:27 Brynek, w. w woj. śląskim, w pow. tarnogórskim (gmina Tworóg), na obszarze Garbu Tarnogórskiego, nad Stołą (lewy dopływ Małej Panwi). Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 16.05.24, 14:28 zespół pałacowo-parkowy Donnersmarcków: eklektyczny pałac (1829, rozbudowa 1872, gruntownie przebudowany 1905–08) z kaplicą pałacową (ob. filialną Św. Franciszka i Huberta), wieża ciśnień (1906), oranżeria (ok. 1910), powozownia, stajnie i ujeżdżalnia (pocz. XX w.), park krajobrazowy (XIX w.) i ogród bot.; domy (koniec XIX w.). Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 16.05.24, 14:29 Brynek jest niedużą wioską, położoną w sąsiedztwie Tworoga, przy drodze z Tarnowskich Gór do Lublińca. Źródła historyczne po raz pierwszy wspominają o osadzie w XVI wieku. Później należała ona do dziedziców Tworoga, m.in. z rodu de Verdugo, Colonnów i Gastheimbów. W 1818 r. dobra Brynek zostały nabyte przez Bernarda Rosenthala z Wrocławia. Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 16.05.24, 14:30 Rosenthalowie wznieśli w Brynku w 1829 roku pierwszy pałac. Zaprojektowano go w stylu klasycystycznym. W drugiej połowie XIX wieku gmach przebudowywał Otto von Rosenthal w oparciu o plany architekta, Karla Johanna Lüdeckego. Do pałacu dostawiono wówczas dwa skrzydła i dwie wieże. W 1889 roku zmarł ostatni dziedzic Brynka, Hugo von Rosenthal, pozostawiając małoletnią córkę. Zarząd nad majątkiem przejęli opiekunowie prawni. Wtedy nabyciem pałacu zainteresowała się jedna z najbogatszych rodzin niemieckich – Henckel von Donnersmarck. Sfinalizowano to w 1904 roku, kiedy Brynek kupił hrabia Hugo II z przeznaczeniem na główną siedzibę linii siemianowickiej rodu von Donnersmarcków. Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 16.05.24, 14:30 Pałac zdawał się nie spełniać oczekiwań hrabiego, gdyż po rozebraniu do fundamentów na jego miejscu wzniesiono nowy. Plany przygotował architekt z Wrocławia, Karl Grosser. Obiekt zbudowano w ciągu jednego, 1905 roku, chociaż prace wykończeniowe trwały do 1908. Pałac zyskał oblicze eklektyczne, z przewagą elementów barokowych. Pałac w Brynku jest budowlą posadowioną na planie podkowy, z dwiema ośmiobocznymi wieżami, na których osadzono cebulaste hełmy. Dach jest mansardowy z lukarnami. Najbardziej zdobiony jest środkowy ryzalit z portykiem przed głównym wejściem. Zachowane zostały efektowne wnętrza pałacowe, m.in. hol główny, jadalnia czy kaplica pałacowa pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Huberta. Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 16.05.24, 14:30 W sąsiedztwie pałacu odnajdziemy rozległy park krajobrazowy z ogrodem botanicznym. W pobliżu są także inne zabudowania, jak np. okrągła wieża wodna z budynkiem bramnym, stajnia, wozownia, maneż, budynki mieszkalne - wszystkie wzniesione z cegły klinkierowej. W pałacu znajduje się obecnie internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 16.05.24, 14:32 Dojazd do Budynku z Tarnowskich Gór autobusem 129 ROZKŁAD JAZDY DLA AUTOBUSU 129 Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 15.09.18, 11:31 Słuchaj mnie uważnie synku Dzisiaj można zwiedzić pałac w Brynku Odpowiedz Link
madohora Re: Brynek 30.01.21, 19:24 Pewna pani z Brynku Stanęła w Tworogu na rynku Ludzie gadali Że nie wiedziała co dalej Chyba była pod wpływem trunku Odpowiedz Link