Dodaj do ulubionych

Demiurg vs. Macher

18.03.21, 08:58
Tworca Agory Adam Michnik ma pierwsza biografie wydana kilka dni temu pt Demiurg. Zerknelem, przy okazji na kilka artykulow na jego temat.

Ano, tworca tego gdzie piszemy (Michnik) i czesty temat naszych wpisow (Kaczynski) byli od dawien dawna skonfliktowani. Nie warto mowic o osobistej niecheci. Lepiej popatrzec na idee, ktore ich roznily

Michnik nie ufał społeczeństwu, pamiętał Marzec ’68, ale z tej samej lekcji dowiedział się, że sterowanie społeczeństwem nic nie da. Lepiej niech się uczy wolności. Takiej, jak rozumieli ją dysydenci, czyli jako przeciwieństwo komunistycznego zamordyzmu i gospodarki nakazowo-rozdzielczej: zostawiając ludzi samym sobie. To nie był liberalizm polityczny z Europy Zachodniej, bo nie mógł nim być. To było tyle, ile można było nad Wisłą od nowa wymyślić.

Kaczyński dopiero w upadku komunizmu dostrzegł szansę dla siebie. Wtedy się naprawdę narodził. Na miejsce homo sovieticus chciał nowego społeczeństwa, ale także zaplanowanego, tylko po swojemu. „Czy należy społeczeństwo przebudować, poprawić, czy też w glebie tego przegniłego i nadal gnijącego komunizmu poprawić to, co jest. Moja partia uważa, że należy zbudować je od podstaw. Żadnych grubych kresek”

Kilka przegranych konfrontacji politycznych w budowanej po 1989 r. demokracji wystarczyło, żeby Kaczyński uznał, że ten ustrój go nie akceptuje, a on nie będzie szukał z nim porozumienia. Do dziś go nie szuka, przedstawiając to jako polityczny atut, dający mu walor wyjątkowości. Jest zatem inny niż wszyscy, prowadzi politykę niepodrabialną, za jego rządów wiele rzeczy dzieje się po raz pierwszy, „nie mieści się w głowie”. Ale – co mówią zwolennicy Kaczyńskiego – jedynie w liberalnej głowie. Michnik najszybciej dostrzegł w Kaczyńskim ten gen nieprzystawalności, pychy, autorytaryzmu; wystarczy przypomnieć ich słynną debatę z 1990 r. Ta walka trwa od tamtego czasu. I wciąż jest nierozstrzygnięta.


Interesujace uwagi i interesujace osobistosci, ktore w duzym stopniu odzwierciedlaja nasz polski charakter. I rezultat wyborow jakie mielismy. Co bedzie dalej to zobaczymy, ale trzeba swoje odczekac zanim spoleczenstwo dojrzeje i sie zmieni.

PF
Obserwuj wątek
  • herr7 Re: Demiurg vs. Macher 18.03.21, 09:45
   Ależ pan bredzi. Mam wrażenie, że spełnia pan rolę pasa transmisyjnego przekazując bez zastrzeżeń to co piszą inni. A może warto coś napisać od siebie?
   • polski_francuz Re: Demiurg vs. Macher 18.03.21, 10:08
    herr7 napisał:

    " A może warto coś napisać od siebie?"

    No coz, to troche historia: marzec 1968, nadejscie Gierka (pomozecie?), potem Walesa i stan wojenny. To moja mloda dojrzalosc. Nasuwa sie, oczywista refleksje, o tym kim sie jest i co z tej mlodosci zostalo. Mysle, ze i jeden i drugi byli w Warszawie i sie krecili blisko stref rzadzacych i widzieli rzadzacych jako zwykle osoby. To nie moje srodowisko i nie moje cele zyciowe. I stsosunku osobistego do tego nie mam.

    Artykul pisze o walce z innymi opozycjonistami Kaczynskiego po 1989 roku. No z tym sie moge utozsamiac bo i ja mam te ceche. Manipulanctwo szeuncia jednak niezbyt mi lezy. Michnika niezbyt znam, ale korzystam, jak i ty z forum jego gazety. I to wazny element mego zycia.

    Czy Ty musisz obrazac innych? Dostalo sie Mamie borrki, dostaje sie teraz i mi. Dlaczego? Muszisz rzucac tymi "kurwami" na lewo i prawo?

    Raz jeszcze poluzujesz twoj jezyk i zrobie jak borrka i nie bede z toba rozmawial.

    Capito?

    PF
    • lubat Re: Demiurg vs. Macher 18.03.21, 10:19
     polski_francuz napisał:

     > Raz jeszcze poluzujesz twoj jezyk i zrobie jak borrka i nie bede z toba rozmawial.
     > Capito?

     Z Herr'em w wielu sprawach się nie zgadzam, ale to właśnie on jest jednym z najciekawszych dyskutantów. Więc nie strasz, nie strasz, bo się.....
    • herr7 Re: Demiurg vs. Macher 18.03.21, 10:40
     polski_francuz napisał:

     O Adamie Michniku to się kiedyś wyraził Zbigniew Herbert. Jak sądzę, miał do tego podstawy. Z drugiej strony, dla mnie twoja ocena Kaczyńskiego jest powierzchowna. Kaczyńskiego można porównać na tle np. Tuska. Jakim człowiekiem jest Tusk można się przekonać z tego co sam pisze na Twitterze.

     > Czy Ty musisz obrazac innych? Dostalo sie Mamie borrki, dostaje sie teraz i mi.
     > Dlaczego? Muszisz rzucac tymi "kurwami" na lewo i prawo?

     Borrka ma sympatię probanderowskie, chociaż teraz temu zaprzecza. Tkwią w nim kompleksy typowe dla zachodnich Ukraińców. Wypisuje różne rzeczy, w tym podłe.

     > Raz jeszcze poluzujesz twoj jezyk i zrobie jak borrka i nie bede z toba rozmawi
     > al.

     Polski Francuzie jesteś przedmiotem kpin i to nie z mojej strony. Choćby na forum Aquanet. Czyżbyś o tym zapomniał? W moich oczach jesteś człowiekiem wierzącym propagandzie, co oznacza naiwność. Ale naiwność to nie jest grzech śmiertelny. Doceniam to, że nie jesteś trollem. Ale twoja wiedza ogólna jest marna.

     • mara571 Re: Demiurg vs. Macher 20.03.21, 05:33
      Niezyjacy juz Krzysztof Leski zostawil na salon24 pare wpisow.
      Nie moge znalezc jego opowiesci o wypraszaniu niektorych dziennikarzy przez Helene Luczywo z narad redakcji GW. To bylo na poczatku, w tym zlobku. Kryterium do wtajemniczenia bylo proste. Pozniej stopniowo pojawil sie temat wspolwiny.

      www.salon24.pl/u/krzysztofleski/851,z-michnikiem-spacer-po-ogrodku
      • herr7 naiwny Krzysztof 20.03.21, 08:58
       mara571 napisała:

       > Niezyjacy juz Krzysztof Leski zostawil na salon24 pare wpisow.
       > Nie moge znalezc jego opowiesci o wypraszaniu niektorych dziennikarzy przez Hel
       > ene Luczywo z narad redakcji GW. To bylo na poczatku, w tym zlobku. Kryterium d
       > o wtajemniczenia bylo proste. Pozniej stopniowo pojawil sie temat wspolwiny.

       Ceniłem tego dziennikarza, ale mam też takie wrażenie że on za bardzo uwierzył w wolność mediów i dziennikarską etykę, podczas gdy od zawsze zawód ten ma w sobie coś z uprawiania prostytucji. Uczciwość i niezależność to można zachować na własnym blogu, ale nie w redakcji, kiedy jest się podporządkowanym redaktorowi naczelnemu, a ten z kolei podlega "redaktorowi prowadzącemu".

       Krzysztof Leski nie potrafił się do tych realiów dostosować i ostatnie lata życia był na całkowitym outcie. Może nie głodował, ale żył raczej biednie. Przypuszczam, że lata po 89 r były dla niego rozczarowaniem, choćby dlatego że okazały się one złotymi latami dla wszelkiej maści politruków. Jego dyskusja z Michnikiem jest znamienna, ale jedynie o tyle, że naczelny Wyborczej nigdy nie chciał tworzyć gazety obiektywnej i niezaangażowanej, a jedynie gazetę partyjną i całkowicie stronniczą. Tak było w 1990 r i tak już pozostało. Dziennikarze którzy się z linią partyjną GW nie zgadzali, lub jej nie rozumieli już dawno ją opuścili. Na ich miejsce przyszli stażyści (bo tak jest taniej) i ci co skrupułów ani też dziennikarskich ambicji nie mają. Co zresztą widać, słychać i czuć..

       PS
       Niejaki Borrka nawołuje do bojkotu moich postów. Jestem na tym i innych forach GW od lat, więc każdy może ocenić to jak i co piszę. To żałosne jęczenie tego osobnika wzbudza we mnie jedynie politowanie. Borrka, biedaku chyba zapomniałeś że nosisz spodnie?
   • yurek_1111 Re: Demiurg vs. Macher 19.03.21, 00:01
    boomerang napisał:

    > Wylansowany przez media późnego Gierka, a zwłaszcza Jaruzelskiego, Michnik okaz
    > ał się zdrajcą. Koniec, kropka.


    Zdrajca,oszust , manipulator i polakozerca...
    On nienawidzi Polski I Polakow, podstepem zawlaszczyl gazete Solidarnosci , konczy w coraz wiekszej alienacji i w coraz mniejszym powazaniu czyli dokladnie tak jak koncza zdrajcy i oszusci...
    • czizus Re: Demiurg vs. Macher 19.03.21, 11:25
     yurek_1111 napisał:

     > boomerang napisał:
     >
     > > Wylansowany przez media późnego Gierka, a zwłaszcza Jaruzelskiego, Michni
     > k okaz
     > > ał się zdrajcą. Koniec, kropka.
     >
     >
     > Zdrajca,oszust , manipulator i polakozerca...
     > On nienawidzi Polski I Polakow, podstepem zawlaszczyl gazete Solidarnosci , ko
     > nczy w coraz wiekszej alienacji i w coraz mniejszym powazaniu czyli dokladnie t
     > ak jak koncza zdrajcy i oszusci...

     Taaaaak, ta prawdziwa, patriotyczna Polska to Polska Misiewiczów, Obajtków, Przyłębskich, . . . . etc.
     Klasyczny bolszewizm - niszczenia prawdziwych autorytetów i awansowanie wyjątkowych gnid i miernot.

     Ale masz prawo do bolszewickich poglądów, tylko nie kryj się z tym.
     • yurek_1111 Re: Demiurg vs. Macher 19.03.21, 16:16
      Klasycznym bolszewizmem jest wlasnie twoja wypowiedz tawariszcz czizus ,gdy negatywna ocena jednego czlowieka ,znaczy dla ciebie gloryfikacje trzecich osob...

      "Ale masz prawo do bolszewickich poglądów, tylko nie kryj się z tym."
      Jestes klasycznym bolszewikiem tylko moze nieswiadomym...
      Mam dla ciebie fraszke:

      Od bolszewikow wyzywa,
      Choc sam się tak nazywa...
      • czizus Re: Demiurg vs. Macher 19.03.21, 17:10
       yurek_1111 napisał:


       > Mam dla ciebie fraszke:
       >
       > Od bolszewikow wyzywa,
       > Choc sam się tak nazywa...

       Znaczy się odpowiada ci Polska Misiewiczów, Obajtków, Przyłębskich, Ziobrów i innych miernot, którzy niszczą i kompromitują Polskę. Powtórzę - masz do tego prawo. A Michnik walczył min. o to, żebyś mógł swobodnie, bez ryzyka ścigania przez SB, wypisywać te swoje brednie i paszkwile.
       • yurek_1111 Re: Demiurg vs. Macher 19.03.21, 17:49
        "Znaczy się odpowiada ci Polska Misiewiczów, Obajtków, Przyłębskich, Ziobrów i innych miernot..."

        Dalej brniesz po bolszewicku , nigdy tego co powyzej nie stwierdzilem , dodam ze Polska czizusow tez mi nie odpowiada...
        • czizus Re: Demiurg vs. Macher 19.03.21, 18:25
         yurek_1111 napisał:

         > "Znaczy się odpowiada ci Polska Misiewiczów, Obajtków, Przyłębskich, Ziobrów i
         > innych miernot..."
         >
         > Dalej brniesz po bolszewicku , nigdy tego co powyzej nie stwierdzilem , dodam z
         > e Polska czizusow tez mi nie odpowiada...

         Nie wiem c ci odpowiada. Ale dzisiaj jest bardzo jasny podział - albo Polska antyunijna, antyeuropejska, antyzachodnia, mocno zbliżona do Rosji czy Białorusi albo demokratyczna, proeuropejska, prozachodnia i prounijna. Ta pierwsza Polska to Polska PIS-owska, Polska Misiewiczów i Obajtkówe ta druga to Polska Michnika, Tuska, Geremka, Mazowieckiego, . . . . !
         Sam przecież wybrałeś, . . . . !

         Ps. Ci na których rzucasz obelgi i paszkwile wprowadzali Polskę do UE i do NATO. Rozumiem, że plując na nich masz również pretensje za te działania. Dodaj jeszcze, że rozpad ZSRR był największą tragedią XX w. a będzie komplet
         • yurek_1111 Re: Demiurg vs. Macher 19.03.21, 18:51
          "Ci na których rzucasz obelgi i paszkwile wprowadzali Polskę do UE i do NATO."

          Co za "ci" , ja ocenialem Michnika , a wiesz ilu bylo komuchow/bolszewikow wsrod tych którzy wprowadzali Polskę do UE i do NATO , a byli nadal przy wladzy , majac glos decyzyjny ,miedzy innymi dzieki Michnikowi , ktory byl przeciwnikiem dekomunizacji w Polsce ...

          Wszystko co powyzej powiedzialem o Michniku ma udokumentowanie w faktach latwo wyszukiwalnych w necie...
          Nie len się tylko doksztalc się, to przestaniesz smolic bzdety nie znajdujace potwierdzenia w faktach...
   • herr7 Re: Fundamentalna różnica między nimi 18.03.21, 10:43
    borrka napisał:

    > Kaczyński nigdy nie ryzykował osobiście (no, ja nie słyszałem). Michnik wielokr
    > otnie.
    > Dla mnie to bardzo istotne kryterium wiarygodności opozycjonisty.

    Niejaki Borrka nawołuje do bojkotu moich postów. Jestem na tym i innych forach GW od lat, więc każdy może ocenić to jak i co piszę. To żałosne jęczenie tego osobnika wzbudza we mnie jedynie politowanie. Borrka, biedaku chyba zapomniałeś że nosisz spodnie?
   • polski_francuz Re: Fundamentalna różnica między nimi 18.03.21, 12:11
    "Kaczyński nigdy nie ryzykował osobiście (no, ja nie słyszałem). "

    Pewnie sie troche "wozil" za, czy przez, opozycja/e. Jego charakter dobrze opisales z czasow dziecinstwa i sie pewni nie zmienil bardzo.

    W koncu wazne jest, w naszym wieku, co po nas zostanie. Po Michniku zostanie GW i forum, ktore pozwala na kultywowanie (przynajmniej mi) jezyka polskiego i interesujace rozmowy. Co do tego, co po szefunciu zostanie to sprawa otwarta.

    Poki co.

    PF
    • borrka Michnik nie gada bzdur 18.03.21, 12:25
     Różne miewał "okresy" i nie zawsze się w100% zgadzałem z jego zdaniem, ale zawsze miało to sens.
     Kaczyński albo nigdy nie mówi, co myśli, albo dzielą nas mentalnie parseki.
     Zapewne jedno i drugie:)
    • borrka Ale był nękany i ryzykował 20.03.21, 09:28
     Nie twierdzę, iż niczym Mały Franek z AL :), ale była to droga konfrontacji z silną frakcją partyjną, a po Marcu z SB.
     Mogła się śmiało skończyć np. poborem do LWP, a to już nie były żarty.
     Redaktor stał się symbolem kontestacji młodego pokolenia, a to był bardzo niepewny chleb w czasach Moczara.
     "Kto nie z Mieciem, tego zmieciem!"
  • de_oakville Re: Demiurg vs. Macher 18.03.21, 10:58
   polski_francuz napisał:

   > „nie mieści się w głowie”.

   Pelna zgoda - to co sie obecnie dzieje w Polsce "w glowie sie nie miesci".
   Skad my to juz znamy z przeszlosci, z tym ze w nieco innym wydaniu?

   "Polsłuchajcie ludzie mojej opowiesci,
   Co ja wam tu spiewam w glowie sie nie miesci"


   W okolicach roku 2000 w glowie sie nie miescilo jak bardzo Polska poszla materialnie i cywilizacyjnie do przodu.
   A teraz (moze "dla rownowagi", albo "na druga noge", jak mawial Wałęsa) nie miesci sie w glowie jak sie mentalnie cofa wstecz. Nie wszyscy Polacy, ale (byc moze) wieksza czesc. ("wieksza czesc", po wlosku "buona parte", co podobno powiedziala Napoleonowi podczas tanca pewna hrabina, kiedy powiedzial jej, ze "wszyscy Wlosi to lajdacy" - nie wszyscy, tylko "buona parte", odpowiedziala).
   Cofa sie "rozmachem" wystarczajacym do przejeachania mentalnej "komunistycznej" granicy z czasow PRL-u, moze juz przekroczonej. Przeciez pomiedzy rozpusta a zamordyzmem istnieje u czlowieka i narodu jeszcze cos posredniego - "zloty srodek", czyli zdrowy rozsadek.
   • herr7 Re: Demiurg vs. Macher 18.03.21, 11:03
    de_oakville napisał:

    > Cofa sie "rozmachem" wystarczajacym do przejeachania mentalnej "komunistycznej"
    > granicy z czasow PRL-u, moze juz przekroczonej. Przeciez pomiedzy rozpusta a z
    > amordyzmem istnieje u czlowieka i narodu jeszcze cos posredniego - "zloty srode
    > k", czyli zdrowy rozsadek.

    Wyraził Pan ciekawy pogląd, ale byłoby dobrze gdyby rozwinął Pan swoją myśl i napisał, na czym polega owo "cofanie się"? Względem czego się cofamy?

   • polski_francuz Re: Demiurg vs. Macher 18.03.21, 12:17
    de_oakville napisał:

    " Cofa sie "rozmachem" wystarczajacym do przejeachania mentalnej "komunistycznej" granicy z czasow PRL-u, moze juz przekroczonej. "

    Za komunizmu mielismy system z zewnatrz, z Rosji. Za szefuncia mamy system, jak najbardziej polski. Trudno z niego byc dumnym bo to dyktaturka dyktatorka.

    Ale z drugiej strony trzeba troche "popracowac" i nad soba i nad Narodem by pojsc dalej. Kaczynski jest populista i wyciaga korzysci z tego jacy sa ludzie dla swoich celow. Ale naprzod to on nas nie poprowadzi daleko. Chyba, ze dostaniemy nagrode Nobla dla Polski. Wtedy mu wszystko wybacze:)

    Pozdro

    PF
    • boomerang Re: Demiurg vs. Macher 20.03.21, 07:07
     Polska rośnie w siłę, a ludzie żyją dostatniej. Hasło Gierka ziściło się za rządów dyktatorka z Żoliborza. Ani ty, ani kolega Dębowy, o tym nie wiecie bo żyjecie gdzie pieprz rośnie.
     • wykrywacz_klamcow Da, da sierioża 😂 20.03.21, 08:21
      boomerang napisał:

      > Polska rośnie w siłę, a ludzie żyją dostatniej. Hasło Gierka ziściło się za rzą
      > dów dyktatorka z Żoliborza. Ani ty, ani kolega Dębowy, o tym nie wiecie bo żyje
      > cie gdzie pieprz rośnie.

      Nie oceniaj całego kraju po jednym obajtku 😂 i jego kolegach prawackich złodziejach
      ale taki obraz sytuacji mają ci, którzy przyzwyczaili się oglądać dziennik telewizyjny a do tego otrzymywać przekazy dnia z partii 🤣

      I na dodatek siedząc w Australii z garnkiem na głowie 😂
      • 1.melord Re: Ocena zza siedmiu mórz jest mało wiarygodna 20.03.21, 09:58
       ta ocena moze byc bardziej wiarygodna i obiektywna,gdyz nie podlega lokalnemu(Polska) praniu mozgow przez polskojezyczna prase/TV w rekach zagranicznych koncernow prasowo-telewizyjnych , niemieckich czy amerykanskich (TVN)

       ps.hejt na Obajtka podsycana przez w/w bo wykupil lokalna polska prase od Niemca....opozycja POtrafi jedynie niszczyc .zadnego pomyslu by cos zbudowac.
       • polski_francuz Nie bedzie Niemiec plul nam w twarz 20.03.21, 10:06
        1.melord napisał(a):

        " ta ocena moze byc bardziej wiarygodna i obiektywna,gdyz nie podlega lokalnemu(Polska) praniu mozgow przez polskojezyczna prase/TV w rekach zagranicznych koncernow prasowo-telewizyjnych , niemieckich czy amerykanskich (TVN) "

        O ile wiem TVP jest w polskich rekach i kurskuje za szefunciem. Jest walka polityczna. W Australii macie Murdocha, ktory tez propaganduje po swojemu. I tak jest na calym swiecie.

        Szefuncio postawil na tych mniej wyksztalconych i to oni sa jego baza polityczna. Poki co wygrywa. Czy Polska idzie w przod? Mysle, ze nieuctwo szefuncia i jego otoczenia w/s europejskich i swiatowych jest duzym balastem dla przyszlosci kraju.

        I kiedys przyjdzie zmiana.

        PF
        • borrka I to jest cała prawda 20.03.21, 10:28
         Jarek czuje się, jak ryba w wodzie manipulując lumpenproletariatem.
         Inteligencji nie ufa.
         Wychował się w ciągłym zagrożeniu ze strony byłych lokatorów baraków dla bezdomnych - taki misz masz socjalny zgotowała nam "wadza" ludowa na Żoliborzu.
         Znam to z autopsji.
         A Kaczyńscy wypracowali postawy obronne.
        • 1.melord Re: Nie bedzie Niemiec plul nam w twarz 20.03.21, 10:50
         >O ile wiem TVP jest w polskich rekach i kurskuje za szefunciem. Jest walka polityczna. W >Australii macie Murdocha, ktory tez propaganduje po swojemu. I tak jest na calym swiecie.

         powiedzmy,ze wiekszosc stacji TV/gazet jest w rekach prywatnych,byc moze czesc Murdocha?
         Jest jednak ogolno-australijska stacja TV-ABC(chanel 2) ktora finasowana jest przez panstwo,wiec popiera dzialania rzadu podobnie jak TVP w Polsce.
         Inny kanal- SBS gdzie mozna obejrzec dziennik Polsatu(nedza) o ograniczonej dostepnosci rowniez oplacana jest z panstwowej kasy i generalnie nie krytykuje rzadu
         Roznica miedzy Polska i AU jest taka,ze ludzie ogladaja jedna i druga,dyskutuja,krytykuja ale nie skacza sobie do gardel.
         • polski_francuz Re: Nie bedzie Niemiec plul nam w twarz 20.03.21, 12:48
          1.melord napisał(a):

          "Roznica miedzy Polska i AU jest taka,ze ludzie ogladaja jedna i druga,dyskutuja ,krytykuja ale nie skacza sobie do gardel."

          Tu sie z Toba zgadzam. Krokiem do przodu jest zmniejszenie chamstwa, ktore podnosi cisnienie kazdemu i prowadzi szybko do ekscesow czasem niedozapomnienia.

          I tu szefuncio daje kiepski przyklad bo jego wrzaski w sejmie sa chamskie i gowniarskie.

          PF
      • boomerang Re: Ocena zza siedmiu mórz jest mało wiarygodna 20.03.21, 21:05
       Lepiej żyje lumpenproletariat, ale i to do czasu.

       Nie tylko lumpenproletariat bo i lumpenwłościaństwo również. Po wiekach nędzy i 100-latach marksistowskiego oszustwa teraz się odkuwają. Przykładem Galicja. Niegdyś jeden z najbiedniejszych regionów Europy, który głodował na t.zw. przednówku, czyli mniej więcej o tej porze roku co teraz. Sąsiadka mojego kolegi (który się tam wybudował w odległości jakichś 15 km od Krakowa), dojeżdża dziś do kościoła nowym Mercedesem. Za PRLu co prawda nie głodowała, ale tylko dzięki temu że codziennie kursowała na piechotę na targ do Krakowa, z płachtą na plecach pełną produktów i bańką z mlekiem na piersi. Bywało że i 2x dziennie. Dziś handluje działkami ziemi z tych swoich nieurodzajnych hektarów ojcowizny i nie wie co z pieniędzmi robić. Kapitalizm dał jej te możliwości, podczas gdy socjalizm usiłował zrobić z niej usmarowaną grafitem od stóp do głowy rdzeniarkę w Hucie im. Lenina.
  • czizus Re: Demiurg vs. Macher 18.03.21, 11:58
   Michnik walczył o niepodległą Polskę, siedział za to w więzieniach, był internowany. A to wszystko działo się w okresie, kiedy nikomu do głowy nie przychodziło, że system może paść, że będziemy w UE i w NATO., . . . . . . i w okresie kiedy mordowano księży ale i opozycjonistów, kiedy generalnie działania opozycjonistów były obarczone wielkim ryzykiem. Michnik zawsze wierzył w demokrację i marzył o integracji Polski z zachodem co w końcu miało miejsce. Czytałem wiele jego publikacji i zawsze były to bardzo rozsądne analizy, nigdy nie pałał wielką nienawiścią do partyjnych działaczy w tym do Jaruzelskiego, pomimo że był przez nich prześladowany. Znał i rozumiał zachód i demokrację, wiedział w jakim kierunku powinna zmierzać Polska i to stało się po 1989.
   J. Kaczyński to tchórz, nie miał żadnego udziału w walce z komuną ale jak ta komuna została obalona to wkroczył na scenę w pełnej krasie, krytykując za wszystko dotychczasowych liderów przemian. To ciekawe zestawienie - nie uczestniczył w walce we wcześniejszych latach, nie narażał się i nie ryzykował ale jak produkt był już gotowy to nagle pojawia się i rozpycha łokciami. Krytykuje wszystkich za wszystko, to on i brat są patriotami, . . . inni to zdrajcy a już największy zdrajca to Michnik a potem Tusk.
   Kaczyński nie zna i nie rozumie zachodu, nie lubi i nie czuje demokracji, nie ufa Europie w tym UE, nie ufa Niemcom i widzi w nich największego wroga a nie sojusznika. Jest tchórzem więc rządzi z tylnego siedzenia w sposób autorytarny i boi się przyjąć funkcję premiera i wziąć odpowiedzialność za kraj. Wcześniej bał się walki z komuną, teraz boi się odpowiedzialności. Nie jest żadnym dobrym strategiem, wykorzystał słabości i naiwność sporej grupy polskiego społeczeństwa obrzucając pomówieniami i paszkwilami przeciwników politycznych, w które to kłamstwa z bliżej nie znanego powodu wielu uwierzyło. Z tragedii smoleńskiej uczynił tragikomiczny spektakl w postaci tzw. "miesięcznic", który miał być uroczystością kościelną i był błogosławiony przez kościół a był miejscem siania nienawiści, rzucania obelg i pospolitych kłamstw. Tak Kaczyński budował "polski patriotyzm", na nienawiści i dzieleniu społeczeństwa. Czy może być bardzie ohydne działanie??
   Ten strateg zniszczył pozycję Polski w UE, zepsuł dobre stosunki z głównymi członkami UE a ostatnio również z USA bo jego marionetka Duda związał się we wszystkim z Trumpem ale przecież nie z USA bo USA to nie jest Trump o czym marionetka zupełnie zapomniała.

   Kaczyński nie dorasta do pięt Michnikowi ale i Tuskowi. Moja Polska to Polska min. Michnika i Tuska, . . . . Polska demokratyczna, praworządna, bez prześladowania jakichkolwiek mniejszości, mocno zakorzeniona w UE w tym z bardzo dobrymi stosunkami z Niemcami i z USA.
    • 1.melord Re: Nie idealizując Redaktora 19.03.21, 01:16
     > Jest to błyskotliwie inteligentny facet.

     to prawda,zaden z bylych i obecnych politykow intelektem mu nie dorownuje...w pluciu na Polske rowniez.

     Dziwnye przypadek opozycjonisty mozliwy jedynie w PRL....w USA to gnilby w jakims San Quentin czy nawet Quantanamo .
     Zamykali go glownie na Okeciu po kolejnym wypadzie na "zgnily" zachod,gdzie ponownie napyskowal na jedyna sluszna wladze w Kraju.
     To powtorzylo sie kilkakrotnie OPOZYCJONISCIE !!.
     Dzisiaj nie ma jednego kwitka w IPN dot. Reachtora...zero,null...wyczyscil wszystko
     pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_Michnika
   • 1.melord Re: Demiurg vs. Macher 19.03.21, 01:00
    czizus napisal:

    >J. Kaczyński to tchórz, nie miał żadnego udziału w walce z komuną ale jak ta komuna została obalona to
    >wkroczył na scenę w pełnej krasie, krytykując za wszystko dotychczasowych liderów przemian.

    "komune" obalilo SB wraz z WSI -firmowal dlugopisem prymityw Bolek
    Kaczynski,Michnik,Geremek,Tusk i inni jedynie im w tym pomagali bardziej lub mniej swiadomie ,podlaczajac sie na "krzywy ryj" do protestu (Solidarnosc) z ktorym nie mieli zadnego zwiazku,by w koncu wyrolowac wraz z Kiszczakiem przywodzcow strajku i zalozycieli "wolnych" zwiazkow zawodowych..
    Na plus Michnikowi mozna zaliczyc fakt,ze wzial udzial w podziale lupow po PRL(gazeta) ale nie pchal sie do koryta w pierwszej linni,macil z zaplecza...typowo po "goralsku"

    >Kaczyński nie dorasta do pięt Michnikowi ale i Tuskowi.

    w zlodziejstwie,przekretach i aferach na miliardy ZL plus niemieckiej agenturze (Tusk domniemany TW Oskar) napewno do piet im nie dorasta i chwala mu za to

    >Moja Polska to Polska min. Michnika i Tuska,

    ta dwojka u wladzy(sojusz goralsko-niemiecki) na dluzsza mete to anarchia i kolejny rozbior Polski jak w banku , tak wlasnie ma wygladac twoja Polska....podobny punkt widzenie mieli niektorzy w 1772r. uwazajc ,ze to dla dobra Polski

  • felusiak1 Re: Demiurg vs. Macher 18.03.21, 17:43
   Podziwiam cię, ze dajesz radę przeczytać ten czysty kit. I traktujesz to poważnie i chcesz merytorycznie dyskutować. Michnik jest bohaterem, prawdziwym demokrata. Kaczyński to hochsztapler, manipulant, ktory niszczy Polskę a nawet cofa. No i najważniejsze, spoleczeństwo jest niedojrzałe i trzeba poczekać zanim dojrzeje i przyjmie moj punkt widzenia.
   Naiwny to malo powiedziane.
  • borrka Różnica środowiskowa 20.03.21, 10:21
   Nie daje mi spokoju sam pomysł porównywania Redaktora i Kaczyńskiego.
   Redaktora nie znam, z Kaczyńskimi chodziłem do Lelewela, do innych klas, ale jednak.

   W przeciwieństwie do Adasia M. Jarek kojarzył się wyłącznie z marnym filmem dla dzieci i z tym, że było go dwóch.
   A to w małej dzielnicy rzucało się w oczy.
   O ile Redaktora kształtowała post-walterowska lewica, Jarek miał trudniej.
   Okolica w której mieszkał została po Powstaniu zasiedlona przez lumpenproletariat ze spalonych baraków dla bezdomnych przy Gdańskim.
   Moim zdaniem, to była ta jarkowa "szkoła życia" - tam nauczył się manipulować wspomnianym lumpenproletariatem.
   I do dziś to wychodzi mu najlepiej.
   W opozycji do Michnika, który zawsze czuł się pewniej wśród liberalnej inteligencji Warszawki.
   • polski_francuz Zmienne w rownaniu 20.03.21, 12:54
    borrka napisał:

    " Nie daje mi spokoju sam pomysł porównywania Redaktora i Kaczyńskiego. Redaktora nie znam, z Kaczyńskimi chodziłem do Lelewela, do innych klas, ale jednak."

    By rozwiazac rownanie (czy nierownosc) macher vs. demiurg nie sposob wciagnac Zydow. Michnik jest/byl chyba jakos z Zydami zwiazany. I zreszta 1968 byl w Polsce rowniez wazna data w polsko-zydowskiej relacji. Zgaduje moze ale Michnik wybral Polske i polskie sprawy i pewnie to tez na niego wplynelo.

    Potrzeba jeszcze ze dwa pokolenia a moze wiecej by elity polskie staly sie polskimi do konca. A i to watpliwie bo pewnie bedzie jakis wplyw Amerykancow i ich elit.

    PF
     • polski_francuz Re: Zmienne w rownaniu 20.03.21, 21:43
      boomerang napisał:

      " Polityka aktualnie rządzącej partii jest korzystna dla narodu i tylko to się liczy, podczas gdy aktualna opozycja nie ma pomysłu na władzę, poza jednym: kraść"

      Czy polityka jest korzystna dla Narodu to sie wie po jakims czasie. Korzystna, ekonomicznie, jest porzynaleznosc do EU glownie.

      Opozycja jest slaba ale krasc nie kradnie. Ponosi Cie fantazja troche.

      PF
     • czizus Re: Zmienne w rownaniu 20.03.21, 22:19
      boomerang napisał:

      > Polityka aktualnie rządzącej partii jest korzystna dla narodu i tylko to się li
      > czy, podczas gdy aktualna opozycja nie ma pomysłu na władzę, poza jednym: kraść
      > .
      Chcesz powiedzieć, że oszustwa Obajtka, jego wyjątkowa niekompetencja polaczona ze służalczością wobec Kaczyńskiego to jest ta korzystna polityka? To może i Miśkiewicz jest ta korzystną polityka a może i to absurdalne wydawanie pieniędzy na socjal z jednoczesnym brakiem pieniędzy na służbę zdrowia???. A może absurdalne niszczenie praworządności i sądów???(czas rozpatrywania spraw zwiększył się o rok) a może ten chaos w walce z pandemią? A może wywalenie Polski na obrzeża UE i całkowite jej zmarginalizowane?
      Co jeszcze spieprzyć żebyś był z Polski dumny?
       • czizus Re: Zmienne w rownaniu 20.03.21, 22:54
        boomerang napisał:

        > To wszystko jest korzystna polityka, jeśli alternatywą ma być korupcja i okrada
        > nie państwa i narodu.
        Jakiego okradania?????
        Polska po 1989 zmodernizowała się i wzbogaciła w sposób niewyobrażalny, ludziom żyje się generalnie dobrze a Białoruś, Ukraina a nawet Rosja zostały daleko(a byliśmy na podobnym poziomie). A zawdzięczamy to tym "złodziejom,"
        Polska PIS-owska nigdy nie ma weszłaby ani do NATO ani do UE, . . . . . . . . , bylibyśmy na poziomie Ukrainy i Białorusi, . . . . . To jest ten prawdziwy patriotyzm, i ten interes Polski????
        W gruncie rzeczy to PIS korzysta tylko z tego co zbudowali poprzednicy, sami niczego nie zbudowali. Oni tylko wydają, . . . . . . . . , klasyczna komuna, przepleciona bolszewia. Oko
        . . .

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka