Gość: Agnieszka IP: *.acn.waw.pl 14.02.03, 23:30 To dobrze. Ale czy wszystkie? I drugie pytanie: czy są dziś dostępne WSZYSTKIE BEZ WYJĄTKU watykańskie archiwalia WCZEŚNIEJSZE? Np. te sprzed pięciuset lat? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
tempus Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku 15.02.03, 01:02 Jest to jedno z niewielu działań Koiścioła Katolickiego które moim zdaniem zasługują na pochwałę. Biorąc pod uwagę duży wpływ tej instytucji na społeczeństwa wielu krajów, można przypuszczać że historycy dużo na tym skorzystają. Oby udostępniono wszystkie istniejące dokumenty!] Amen :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lucyna Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.alphalink.com.au 15.02.03, 03:50 wszystki archiwa pokazuja tylko to co chca,Spojrzmy na rosje cz Anglie..... Smierz wladyslawa sikorskiego i b.wazne dokumenty z tym zwiazane beda otwarte za lat 200... nie nalezy wiec spodziewac sie rewelacjii.... Lucyna z australii.. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lucyna Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.alphalink.com.au 15.02.03, 03:51 wszystki archiwa pokazuja tylko to co chca,Spojrzmy na rosje cz Anglie..... Smierz wladyslawa sikorskiego i b.wazne dokumenty z tym zwiazane beda otwarte za lat 200... nie nalezy wiec spodziewac sie rewelacjii.... Lucyna z australii.. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gatsby Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.dialup.mindspring.com 15.02.03, 07:34 Wlasnie sluchalem audycji na Public Radio gdzie jakis zydowski autor nowej ksiazki atakowal Watykan za kolaboracje z Hitlerem i zawartosc Nowego Testamentu ktora (np. scena kamieniowania sw. Szczepana) jest jego zdaniem antysemicka. Twierdzil ze Kosciol musi znalezc jakies rozwiazanie dla ewangelli ktore byly zrodlem "dla tej potwornej zbrodni antysemityzmu." Nie bardzo zrozumialem czy zalecal cenzurowanie ewangelii sw. Mateusza czy usuniecie jej z kanonu. Mowil tez o zadoscuczynieniu bez podania kwoty. Dlatego, chociaz otwarcie archiw jest posunieciem obronnym, oczekuje nasilenia atakow i eskalacji zadan. Nawet pytanie czy papiez cos zrobil dla stosunkow katolicko-zydowskich zbyl stwierdzeniem ze nic wielkiego. Gość portalu: lucyna napisał(a): > wszystki archiwa pokazuja tylko to co chca,Spojrzmy na > rosje cz Anglie..... Smierz wladyslawa sikorskiego i > b.wazne dokumenty z tym zwiazane beda otwarte za lat > 200... nie nalezy wiec spodziewac sie rewelacjii.... > > Lucyna z australii.. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dr. Sz Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.buffalo.dialup.pol.co.uk 15.02.03, 15:17 eug.M Ile masz lat drogi kolego obozowy?. Ja tez bylem w obozie ale po likwidacji ksiezy kat.Jezeli odpowierz ,powiem w ktorym ja bylem. Twoj wywod ?????????????????? Odpowiedz Link Zgłoś
cichawoda Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku 15.02.03, 10:26 Wykaz wazniejszych wydarzen z zycia Kosciola Katolickiego: 120 r. - pierwsze wzmianki o uzywaniu wody swieconej do "wypedzania duchow" nieczystych 157 r. - po raz pierwszy zastosowano formy pokuty 200 r. - ustanowiono"stan duchowny"przez wprowadzenie ordynacji.Chrzescijanie zostali podzieleni na duchownych i laikow-przedtem wszyscy byli na rowni,jednoczesnie bedac bracmi i kaplanami przed Bogiem. 220 r. - przyjeto dogmat o koniecznosci pewnych czynnosci koscielnych,niezbednych do zbawienia. 250 r. - wprowadzono nauke o wiecznych mekach. (312 - bitwa pod mostem mulwijskim - Chrzescijanstwo staje sie jedna z religii panstwowych poganskiego Rzymu. Powstanie Instytucji Kosciola Katolickiego.Poczatek przesladowania i mordowania niechrzescijan.) 321 r. - cesarz Konstantyn nakazuje swiecic niedziele zamiast dotychczasowej soboty.(na pamiatke zmartwychwstalego rzymskiego boga Mitry) 325 r.(Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma"swietego" i "dwojce swieta"awansujac Jezusa do miana Boga.Jezus z Betlejem ma zastapic dotychczas czczonego Mitre). 330 r. - wprowadzenie czczenia zmarlych"swietych"i ich relikwii 360 r. - wprowadzenie zwyczaju czczenia aniolow 381r. - do obowiazujacej dotychczas konstantynskiej "Dwojcy Swietej"cesarz Teodozjusz dolaczyl trzecia osobie tzw." Ducha Swietego".Dzialo sie to na soborze w Konstantynopolu 431r. - wyrazenie Xristo Tokos - Matka Chrystusa - zostalo zastapione na Teo Tokos - Boga Rodzica. 449 r. - papiez Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu. 539 r. - ustanowiono wladze papiezy oraz ofiare mszy swietej 593 r. - papiez Grzegorz I wprowadzil wiare w czysciec, dla uzdrowienia finansow kurii rzymskiej poprzez sprzedaz odpustow od kar czysccowych. 600 r. - wprowadzenie "godzinki" do M.B. orraz lacine do liturgii. 715 r. - wprowadzono modlitwy do Marii Panny oraz swietych. 726 r. - w Rzymie zaczeto czcic obrazy. 783 r. - nastal zwyczaj calowania nog papieza. 813 r. - ustanowiono Swieto Wniebowstapienia N.M.P. 993. r. - papiez Leon III zaczal kanonizowac zmarlych. 1000 r. - ustanowiono Uroczystosc Wszystkich Swietych i Dzien Zaduszny. 1015 r. - wprowadzono przymusowy celibat dla duchownych aby rozwiazac problem przejmowania spadkow przez ich rodziny . (Przedtem duchowni mieli zony i dzieci) 1077 r. - papiez Grzegorz VII ustanowil "klatwe" 1116 r. - Sobor Lateranski ustanowil spowiedz "na ucho" 1140 r. - ulozono i przyjeto 7 sakramentow swietych. 1204 r. - zaczela dzialac Swieta Inkwizycja ,ktora pochlonela setki tysiecy istnien ludzkich 1229 r. - papiez Grzegorz IX zakazal czytania Biblii pod sankcja kar inkwizycyjnych. 1263 r. - zatwierdzono przyjmowanie komunii pod jedna postacia. 1264 r. - ustanowiono uroczystosc Bozego Ciala 1311 r. - papiez Klemens V jako pierwszy ukoronowal sie potrojna korona wladcy 1450-1750r - Okres polowania na czarownice.Straszliwymi torturami zameczono tysiace kobiet posadzanych o czary. 1563 r. ustalono, ze tradycja Kosciola jest wazniejszym zrodlem objawienia od Slowa Bozego. 1852 r. - wprowadzono nabozenstwo majowe do N. M. P. 1854 r. - wprowadzono dogmat o tzw. Niepokalanym Poczeciu N.M.P. 1870 r. - wprowadzono dogmat o nieomylnosci papieza. 1950 r. - wprowadzono dogmat o wniebowzieciu N. M. P. Odpowiedz Link Zgłoś
kalinka5 Ale cyrk! 15.02.03, 16:20 to nie byly przykazania Jezusa? Wszystko ustalili papieze? cichawoda napisała: > Wykaz wazniejszych wydarzen z zycia Kosciola Katolickiego: > > 120 r. - pierwsze wzmianki o uzywaniu wody swieconej do > "wypedzania duchow" nieczystych > 157 r. - po raz pierwszy zastosowano formy pokuty > 200 r. - ustanowiono"stan duchowny"przez wprowadzenie > ordynacji.Chrzescijanie zostali podzieleni na duchownych i > laikow-przedtem wszyscy byli na rowni,jednoczesnie bedac bracmi > i kaplanami przed Bogiem. > 220 r. - przyjeto dogmat o koniecznosci pewnych czynnosci > koscielnych,niezbednych do zbawienia. > 250 r. - wprowadzono nauke o wiecznych mekach. > (312 - bitwa pod mostem mulwijskim - Chrzescijanstwo staje sie > jedna z religii panstwowych poganskiego Rzymu. Powstanie > Instytucji Kosciola Katolickiego.Poczatek przesladowania i > mordowania niechrzescijan.) > 321 r. - cesarz Konstantyn nakazuje swiecic niedziele zamiast > dotychczasowej soboty.(na pamiatke zmartwychwstalego rzymskiego > boga Mitry) > 325 r.(Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon > pisma"swietego" i "dwojce swieta"awansujac Jezusa do miana > Boga.Jezus z Betlejem ma zastapic dotychczas czczonego Mitre). > 330 r. - wprowadzenie czczenia zmarlych"swietych"i ich relikwii > 360 r. - wprowadzenie zwyczaju czczenia aniolow > 381r. - do obowiazujacej dotychczas konstantynskiej "Dwojcy > Swietej"cesarz Teodozjusz dolaczyl trzecia osobie tzw." Ducha > Swietego".Dzialo sie to na soborze w Konstantynopolu > 431r. - wyrazenie Xristo Tokos - Matka Chrystusa - zostalo > zastapione na Teo Tokos - Boga Rodzica. > 449 r. - papiez Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu. > 539 r. - ustanowiono wladze papiezy oraz ofiare mszy swietej > 593 r. - papiez Grzegorz I wprowadzil wiare w czysciec, dla > uzdrowienia finansow kurii rzymskiej poprzez sprzedaz odpustow > od kar czysccowych. > 600 r. - wprowadzenie "godzinki" do M.B. orraz lacine do > liturgii. > 715 r. - wprowadzono modlitwy do Marii Panny oraz swietych. > 726 r. - w Rzymie zaczeto czcic obrazy. > 783 r. - nastal zwyczaj calowania nog papieza. > 813 r. - ustanowiono Swieto Wniebowstapienia N.M.P. > 993. r. - papiez Leon III zaczal kanonizowac zmarlych. > 1000 r. - ustanowiono Uroczystosc Wszystkich Swietych i Dzien > Zaduszny. > 1015 r. - wprowadzono przymusowy celibat dla duchownych aby > rozwiazac problem przejmowania spadkow przez ich rodziny . > (Przedtem duchowni mieli zony i dzieci) > 1077 r. - papiez Grzegorz VII ustanowil "klatwe" > 1116 r. - Sobor Lateranski ustanowil spowiedz "na ucho" > 1140 r. - ulozono i przyjeto 7 sakramentow swietych. > 1204 r. - zaczela dzialac Swieta Inkwizycja ,ktora pochlonela > setki tysiecy istnien ludzkich > 1229 r. - papiez Grzegorz IX zakazal czytania Biblii pod sankcja > kar inkwizycyjnych. > 1263 r. - zatwierdzono przyjmowanie komunii pod jedna postacia. > 1264 r. - ustanowiono uroczystosc Bozego Ciala > 1311 r. - papiez Klemens V jako pierwszy ukoronowal sie potrojna > korona wladcy > 1450-1750r - Okres polowania na czarownice.Straszliwymi > torturami zameczono tysiace kobiet posadzanych o czary. > 1563 r. ustalono, ze tradycja Kosciola jest wazniejszym zrodlem > objawienia od Slowa Bozego. > 1852 r. - wprowadzono nabozenstwo majowe do N. M. P. > 1854 r. - wprowadzono dogmat o tzw. Niepokalanym Poczeciu N.M.P. > 1870 r. - wprowadzono dogmat o nieomylnosci papieza. > 1950 r. - wprowadzono dogmat o wniebowzieciu N. M. P. Odpowiedz Link Zgłoś
cichawoda Tajemnice Watykanu (1i 2 stulecie) 15.02.03, 11:07 Przełom pierwszego i drugiego tysiąclecia nie był dla Kościoła katolickiego czasem spokojnym.Wiele wskazywało na to,że szatan postanowił przeprowadzić ostateczny atak na Watykan.Dosłownie wszystko dookoła się waliło.Kościół francuski podważał pozycję Watykanu, w Niemczech trzy główne biskupstwa - Magdeburg,Moguncja i Hildesheim-pogrążone były w wewnętrznych sporach,a w Rzymie byle iskra mogła doprowadzić do krwawych zamieszek.Powszechnie sądzono, że tak znaczne osłabienie władzy papieskiej jest wynikiem rozmyślnych działań szatana.Dostojnicy Watykanu wraz z cesarzem Ottonem III doszli więc do wniosku, iż na stanowisko papieża należy powołać kogoś,kto posiadł szatańskie tajemnice. Wszystkie oczy zwróciły się ku biskupowi Gerbertowi z Aurillac. "Czarnoksiężnik w sutannie" Ten młody i łaknący wiedzy człowiek czytał dostępne w tajnych archiwach manuskrypty,parał się alchemią,brał udział w rozlicznych seansach wywoływania szatana.Nade wszystko jednak pasjonował się wiedzą Arabów,szukając w niej tajemnicy stworzenia.W czasie jednej ze wspomnianych sesji wewnętrzny głos przepowiedział mu"karierę trzech R".Zadziwił się więc ogromnie,kiedy pół roku później otrzymał pierwsze dwa"R":biskupstwa w Reims i Rawennie.Jak się miało okazać,trzecim"R"był Rzym.Nim to jednak nastąpiło,biskup udał się do Toledo - miasta czarowników-gdzie pod okiem wyklętego mnicha Hattona przez kilka lat studiował wiedzę tajemną.Podczas jednego z seansów wywołał demona o imieniu"Golem".Ten przepowiedział mu,iż nie umrze,dopóki nie odprawi mszy w Jeruzalem.Od tamtej pory Gerbert jak ognia unikał podróży do Palestyny. Zrozpaczeni sytuacją Kościoła biskupi 2.04.999r.jednogłośnie powołali Gerberta na tron Piotrowy,a on przyjął imię Sylwestra II.I oto stało się coś naprawdę zadziwiającego. W chwili, gdy nowy papież przejął władzę, wszelkie spory w łonie Kościoła przycichły. I to bez jego większego udziału. "Msza w Jeruzalem" Wydawało się,że można się tylko cieszyć.Purpuraci mieli jednak markotne miny. Sen z powiek spędzał im fakt,że nowy papież zamiast odprawiać msze,modlił się do złotej figurki diabła,którą sobie przywiózł z Toledo.Na domiar złego zarządził ogólne egzorcyzmy,przez które musiał przejść każdy duchowny sprawujący poważniejsze funkcje.Z diabłem czy bez SylwesterII przeprowadził Kościół bezpiecznie w nowe tysiąclecie.I być może doprowadziłby do całkowitej jego jedności,gdyby pod naciskiem duchownych nie zgodził się na odprawienie mszy w jednym z rzymskich kościołów.Przerażeni działaniami papieża-czarownika kardynałowie wprowadzili go do świątyni pod wezwaniem Świętego Krzyża Jerozolimskiego,mając nadzieję,że diabelska przepowiednia o mszy w Jeruzalem się spełni.I nie pomylili się. Nim msza dobiegła końca, Sylwester II zasłabł. Kiedy odzyskał przytomność, wezwał do siebie wszystkich watykańskich kardynałów.Podobno w ciągu jedenastu godzin wyjawił im wszystkie poznane przez siebie szatańskie tajemnice.Nakazał też rozpoczęcie w Kościele akcji szkolenia całej armii księży-egzorcystów,którzy mogliby w razie potrzeby chronić wiernych. Wyznania papieża musiały zawierać wiele przerażających tajemnic,skoro zaraz po jego śmierci zmieniono wszystko,co zarządził,ale tę jedyną wolę spełniono: wyszkolono cały sztab egzorcystów.Mimo upływu lat Kościół szkolił ich coraz więcej,osiągając apogeum za czasów PawłaVI(1963-1978).Papież ten głęboko wierzył w demony i osobiście angażował się w ratowanie nawiedzonych. W archiwum watykańskim odnalazły się raporty,wyciągnięte na światło dzienne przez archiwistkę włoską-Marię Luisę Ambrosini,opisujące przypadek egzorcyzmów, których PawełVI dokonał w 1977r.osobiście walcząc z demonami,które opętały trzydziestopięcioletniego mężczyznę.Problem polegał na tym,że twarz nieszczęśnika upodobniała się do pyska coraz to innego zwierzęcia i wbrew swej woli wydawał odgłosy charakterystyczne dla każdego z nich.Papież twierdzi w raporcie,że w ciągu kilku godzin niewyobrażalnie ciężkiej pracy wypędził z nieszczęśnika siedem demonów.Od tej pory mężczyzna żył normalnie. Innym razem PawełVI zajął się oczyszczaniem dwudziestotrzyletniej urzędniczki bankowej z Rzymu,posiadającej nadnaturalne właściwości telepatyczne.Miała ona zwyczaj chodzić po Rzymie i głośno obrażać świętych,a któregoś razu w czasie mszy wykonała skok przekraczający możliwości człowieka.I tym razem egzorcyzmy papieża wywołały odpowiedni skutek. Albo przypadek jezuity,który w czasie prowadzenia działalności misyjnej zaczął uprawiać czarną magię.W czasie transów dosłownie chudł w oczach o 25 kilogramów i bezbłędnie posługiwał się łaciną,której nigdy się nie uczył.Jemu pomogła hipnoza.W tym stanie jezuita otworzył się na tyle,by papież mógł sięgnąć po tkwiące w nim szatańskie nasienie! "Po mistrzowsku i za darmo" Największym osiągnięciem PawłaVI okazał się przypadek 45-letniej kobiety śpiewającej w chórze katedralnym.Słynąca z pobożności i pięknego głosu popadała czasami w trans.Jej głos stawał się wtedy tak mocny,iż wszystkie szklane przedmioty wokół pękały.Włoska archiwistka twierdzi,że z tych egzorcyzmów zachował się film.Widać na nim,jak wprowadzona przez grono biskupów w trans hipnotyczny kobieta-lewituje!Podobno po raz pierwszy zastosowano wówczas wszystkie sposoby walki z szatanem,jakie przekazał swoim kardynałom SylwesterII.Watykan temu nie zaprzecza i nie potwierdza.Ale faktem jest,że od 400lat istnieje przy Stolicy Apostolskiej specjalna rada naukowa do spraw walki z szatańskimi nawiedzeniami i że dalsze badania tego problemu trwają.Co ciekawe,egzorcyzmy to jedyna usługa,za którą Watykan nigdy nie brał i nie bierze pieniędzy. Odpowiedz Link Zgłoś
cichawoda Tajemnice Watykanu 2 15.02.03, 12:57 Powoli dobiegała końca ceremonia składania ciała papieża AleksandraII do katakumb na Lateranie.Prowadzący ją biskup Hildebrand doskonale wiedział,że jeśli właśnie teraz nie sięgnie po tiarę,to już nigdy jej nie otrzyma. Wprawdzie przygotowywana przez niego akcja swoistego zamachu stanu już od kilku miesięcy była dopracowywana w najmniejszych szczegółach,ale przecież w Watykanie wszystko mogło się zdarzyć w walce o władzę. Kiedy trumna z ciałem AleksandraII znikała w krypcie,biskup nieznacznym ruchem głowy dał znak kardynałowi Candidusowi.Ten powoli zszedł z podwyższenia przeznaczonego dla dostojników Kościoła i wmieszał się w tłum.Chwilę później wśród wiernych w kaplicy rozległy się głosy:"Hildebrand na papieża".I choć coraz głośniej brzmiało to magiczne zdanie,nikt nie mógł dostrzec,kto je wypowiada.Zaczynało to wyglądać na cud,ale cudem nie było.Głosy dochodziły z nisz wykutych w murach świątyni.Tam ukryli się ludzie opłaceni przez biskupa. Kiedy okrzyki stawały się coraz bardziej natarczywe,przez tłum przedarł się kardynał Hugo Candidus i stanąwszy przed ołtarzem, wygłosił najgorętszą w swoim życiu mowę o wielkości,mądrości i cnotach biskupa Hildebranda.A co za tym idzie- o konieczności powołania go na tron papieski.Mowa była tak gorąca,jak gorące było złoto,które za nią otrzymał i rozległa jak włości,które"dorzuciła"księżna Matylda Toskańska.A kiedy jednocześnie na wiernych posypał się istny deszcz monet,podekscytowani zapomnieli,że istnieje coś takiego jak konklawe(wymyślił je zresztą i wprowadził w życie,jeszcze jako doradca AleksandraII,właśnie Hildebrand)i głośno domagali się,by bez zbędnych ceremonii wybrać biskupa na papieża.Hildebrand w obliczu świętego obowiązku wyszedł przed tłum i łaskawie wyraził zgodę,pod warunkiem,że kolegium kardynalskie jeszcze tu,na Lateranie potwierdzi to stosownym dokumentem.I nagle okazało się,że członków kolegium nie ma na uroczystości.Tak jawne lekceważenie obowiązków rozsierdziło tłum. Domagano się,by jeszcze tego samego dnia ogłosić Hildebranda papieżem.Wtedy dokument pojawił się"cudownie"na ołtarzu.Kardynał Candidus odczytał go uroczyście,a"przygnieciony"serią cudów biskup Hildebrand-podpisał.Pokornie też oświadczył,że z intronizacją poczeka do chwili przybycia do Rzymu cesarza HenrykaIV,by wszystko odbyło się jak najbardziej legalnie. I czekał przez trzy miesiące,choć doskonale wiedział,że cesarz się nie pojawi. O to miała się bowiem postarać druga kobieta biskupa,wdowa po cesarzu Henryku III-Agnieszka.Sprawująca opiekę nad młodocianym HenrykiemIV,na każdym kroku przypominała mu,że konkurenci tylko czekają,by wyjechał do Rzymu,a wówczas pozbawią go tronu.W tej sytuacji biskup Hildebrand nie mógł dłużej zwlekać i ogłosił się papieżem,przyjmując imię GrzegorzVII. Jego dwunastoletni pontyfikat(1073-1085)kojarzony jest w historii Watykanu z walką o dominację władzy papieskiej nad świecką.Jej ukoronowaniem było nakłonienie cesarza HenrykaIV do złożenia papieżowi hołdu w Canossie.Tymczasem listy odnalezione w watykańskim archiwum świadczą o tym,że w gruncie rzeczy pontyfikat tego pięćdziesięcioletniego mężczyzny był efektem namiętności do trzech kobiet,z których każda starała się realizować własne ambicje polityczne. Jeszcze zanim Hildebrand objął papieski tron,pojawiła się w jego życiu księżna Matylda z Toskanii.Rządziła ona terytorium obejmującym jedną trzecią ziem włoskich,położonych między Cesarstwem Niemieckim a Państwem Kościelnym.Była kobietą-jak by to dzisiaj określono w kronikach towarzyskich-bez zahamowań. Chciała rozszerzyć swe włości kosztem ziem niemieckich i doskonale wiedziała, że uczynić to może tylko przy wsparciu wojsk papieskich.Wiedząc,że biskup Hildebrand marzy o objęciu tronu papieskiego i zemście za wcześniejsze poniżenia,których zaznał ze strony cesarza Niemiec,zaoferowała mu swój majątek, wpływy i...ciało.Zrobiła to widać skutecznie,skoro w jednym z odnalezionych listów do niej pisał:"Piszę do Pani własnoręcznie,a nie przez jakiegoś tam sekretarza, gdyż wiem,że jeśli kocha mnie Pani tak,jak ja Panią,nie przedłoży Pani żadnego śmiertelnika nade mnie."Romans się rozwijał,a jego echa dotarły na cesarski dwór.Oburzeni purpuraci zamierzali nawet wyłożyć pieniądze na wyprawę przeciw Matyldzie i jej biskupowi.Cesarz pewnie stłumiłby wszystko w zarodku, gdyby nie fakt,że...sam był niepoprawnym kobieciarzem.Według kronikarza Brunona:"Biegł on ku przyjemnościom,ku przepaściom lubieżności jak koń do osła. Zmuszał kobiety ze szlachetnych rodów,by brały udział w jego sprośnych zabawach,a potem,zbezczeszczone,oddawał sługom.Swą siostrę,która była zakonnicą i żyła w czystości w klasztorze,sprowadził do siebie i trzymając ją,kazał swojemu słudze odbyć z nią odrażający stosunek płciowy w swojej obecności". Trudno się więc dziwić,że w związku Matyldy i biskupa nie widział niczego zdrożnego.Oburzył się dopiero wtedy,gdy Hildebrand został papieżem.Nie do tego stopnia jednak,by organizować przeciwko niemu wyprawę.Znając słabość Matyldy do młodych chłopców(Henryk nie miał wtedy więcej niż 19lat)zaprosił ją do siebie. Chytra kobieta nie miała oporów licząc,że może pod cesarską kołdrą wynegocjuje rozszerzenie swoich posiadłości,kosztem rywala cesarza-Fryderyka Szwabskiego. Jednak Henryk IV,mimo młodego wieku,doskonale potrafił rozdzielić łoże od polityki.Matylda szybko więc wróciła do sypialni papieża GrzegorzaVII,a cesarz urażony w swej dumie natychmiast skierował do niego pismo:"Napełniłeś Kościół smrodem skandalu z powodu wspólnego zamieszkania w niezwykłej zażyłości z kobietą,która nie jest twoja.Zewsząd dochodzą do Nas skargi,że każdy dekret Stolicy Apostolskiej załatwiany jest przez kobiety i że cały Kościół rządzony jest przez nowy senat kobiet.Ja,Henryk,z łaski Bożej Król,ze wszystkimi naszymi biskupami mówimy do ciebie-zejdź,na wieki potępiony, z tronu papieskiego." GrzegorzVII triumfował.Wiedział bowiem,że HenrykIV musi walczyć z opozycją we własnym kraju i mimo całej potęgi militarnej nie może mu nic zrobić.Tymczasem on już miał po swej stronie jego...dwie kobiety.W czasie nieobecności Matyldy przyjechała bowiem do Rzymu Agnieszka,dawna opiekunka HenrykaIV,i w papieskiej sypialni każdego wieczora podejmowała stosowne kroki dyplomatyczne,by nakłonić GrzegorzaVII do poparcia Fryderyka Szwabskiego przeciw cesarzowi. Matylda,kobieta światła,nie zrobiła awantury ani papieżowi,ani konkurentce. Panie szybko doszły do wniosku,że warto połączyć siły i działać razem.W papieskim łożu jest bowiem dość miejsca dla nich obu.Zajęły więc należne sobie pozycje i nakłoniły papieża,by obłożył klątwą HenrykaIV i poparł Fryderyka Szwabskiego w jego staraniach o tron niemiecki.Plan był prosty:Agnieszka opanuje łoże Fryderyka Szwabskiego i wraz z nim stworzy silną opozycję skierowaną przeciw Henrykowi.Matylda pozostanie w Rzymie i będzie podsycała nienawiść GrzegorzaVII do Henryka.Kiedy uda się zdjąć z tronu zarozumiałego młodzieńca,Agnieszka zostanie wreszcie pełnoprawną cesarzową i jako taka przyzna Matyldzie część granicznych ziem. Panie potrzebowały jednak kogoś,kto wesprze ich ambicje militarną potęgą.Wybór padł na markizę Beatrycze-kuzynkę Matyldy i daleką krewną Agnieszki.Miała ona wszystkie potrzebne zalety,w tym urodę,która od dawna przyciągała wzrok Roberta Guiskarda,króla Normanów.Wprawdzie Normanowie bratali się z muzułmańskimi saracenami,ale akurat względy religijne nie były dla tych dam najważniejsze. Beatrycze miała co prawda wstąpić do klasztoru,ale obietnica udziału w zyskach szybko ją przekonała,że cela za murami może poczekać,bo Bogu służy się na różne sposoby.A kiedy wszystko już było gotowe-pieniądze,kandydat na cesarza i armia saraceńsko-normandzka-HenrykIV zakochał się we..własnej siostrze.Ona to namówiła go,by ukorzył się w Canossie.To wytrąciło broń papieżowi,ponieważ nie mógł on odmówić przyjęcia Odpowiedz Link Zgłoś
cichawoda JAK PAPIEZE KOSILI SZMAL 15.02.03, 12:58 Bylo powszechna tajemnica,ze papiez SykstusIV zarabial doslownie na wszystkim: odpustach,sprzedazy urzedow-od kardynala do gonca-handlu watykanskimi dzielami sztuki,podatkach z domow publicznych i rozpetywanych pod byle pretekstem wojnach. Ta za jego kadencji powstaty setki urzedow honorowych,ktore-sprzedawane za ogromne pieniadze-nie wymagaly wypelniania zadnych obowiazkow(od nich pochodzi termin synekura,z lacinskiego sine cura-,,bez staran").Gdy zmarl,kardynal Jan Baptysta Cibo nie zalowal lapowek dla duchownych bioracych udzial w konklawe, ktore mialo wybrac nastepce SykstusaIV.Byl pewien,ze kiedy zasiadzie na papieskim tronie,watykanski skarbiec zwroci mu z nawiazka poniesione koszty. Kiedy po czterech dniach Jan Baptysta zostal ogloszony papiezem jako Innocenty VIII, zrozumial,jak bardzo plonne byly jego nadzieje.Watykanska kasa swiecila pustkami.Skarb Stolicy Piotrowej miescil jedynie nie splacone weksle opiewajace na sume 200tys.skudow,co stanowilo rownowartosc dwunastu ton zlota.Nowo wybrany papiez byt bankrutem.Wedlug bowiem panujacych zwyczajow jego prywatny dom wkrotce po wyborze zostal doszczetnie ogolocony ze wszystkiego,co mialo jakakolwiek:wartosc.SykstusIV miat wprawdzie ogromne przychody ale i rownie wielkie wydatki.w niektorych dniach swojego pontyfikatu potrafil wydawac dziennie rownowartosc 10kg zlota!To prawda,ze dzieki temu papiezowi Rzym stal sie perla renesansu,a wielcy mistrzowie epoki:Botticelli,Perugi i Pinturiccho mogli tworzyc zasilani z jego kasy.To on wlasnie dokonczyl budowe Kaplicy Sykstynskiej.Wiekszosc wydatkow szla jednak na jego prywatne uciechy.Innoceny VIII doskonale zdawal sobie sprawe,ze jesli nie chce zyc jak zebrak,musi udoskonalic sposob zdobywania pieniedzy.Nie mial zamiaru powtarzac bledu AleksandraV,ktory tuz przed smiercia powiedzial:Jako biskup bylem bogaty,jako kardynat zostalem biedakiem,jako papiez-zwyklym zebrakiem!"-Tylko jak to zrobic?-glowil sie InnocentyVIII.Nie potrafiljak antypapiez JanXXIII(nie mylic z wlasciwym papiezem o tym imieniu,ktory byl glowa Kosciola w latach1958-63)- na czele pirackiej floty grabic statkow na Morzu Srodziemnym,ani jak Klemens VII-prowadzic lichwiarskich kantorow.Nie ratowala go tez sprzedaz urzedow,bo ich liczba nie przekraczala setki.Ktoz by zreszta kupil urzad przy tak biednym papiezu?Od czegos jednak trzeba bylo zaczac.Jak kazdy powazny interes,tak i skarb papieski nalezato najpierw doinwestowac.Niewiele myslac,InnocentyVIII zastawil u rzymskich lichwiarzy dare i biskupia mitre.Majac nieco gotowki, postanowil sciagnac obcy kapital i-jak bysmy to dzis powiedzieli-sprywatyzowac Ziemie Swieta.Wprawdzie reke trzymal na niej islam,ale to akurat nie stanowilo dla papieza problemu.Ci,ktorzy sprzedaja dzisiaj w intemecie sondy kosmiczne, powtarzaja tylko jego pomysl. InnocentyVIII pod koniecXV wieku sprzedal roznym moznowladcorn Europy czesc Jerozolimy wraz z Golgota,zapewniajac ich,ze moga z tego czerpac zyski,o ile sobie te Jerozolime...zdobeda!Dochody z interesu byly spore,ale,niestety, Ziemia Swieta miata ograniczony obszar,a kapital europejski ograniczone zasoby. Znacznie wieksze ukryte byly w skarbcach sultanow.Wprawdzie byli to muzulmanie i niedawno w swej zuchwalosci zdobyli Konstantynopol,stajac sie gtownymi wrogami chrzescijanstwa,ale InnocentyVIII potrafil odrozniac ideologie od biznesu.Zaproponowal wiec sultanowi BajazydowiII wspolprace.W zamian za stosowne gratyfikacje w wysokosci 1200tysiecy skudow rocznie(blisko7ton zlota), byl gotow przetrzymywac na terenie Rzymu-w luksusowych warunkach-wysoko urodzonych przeciwnikow politycznych sultana.Szybko dobili targu.Wkrotce wsrod zeslancow znalazl sie tez brat sultana Dzena.Sam sultan z wdziecznosci dla papieza,z wlasnej inicjatywy dorzucil jeszcze 40tysiecy dukatow i,,swieta wtocznie",ktora miala przebic bok ukrzyzowanego Chrystusa.Teraz,kiedy kasa papieska byla juz pelna i miala zapewniony staty doptyw gotowki(kontrakt wygasl dopiero w 1495r.trzy lata po smierci InnocentegoVIII,mozna bylo sprzedawac stanowiska.I tu Innocenty,jak na prawdziwego czlowieka interesu przystalo, wprowadzil znaczace usprawnienia.Za ogromna kwote sprzedawal na przyklad stanowisko skarbnika jakiejs kurii,po czym-po krotkim czasie-mianowal szczesliwego nabywce kardynalem.Ten,jako kardynal musial przeniesc sie do Rzymu,a je sprzedawano nastepnemu.Kolejny kandydat na skarbnika kupowal u papieza laske wyniesienia swego konkurenta na kardynala,a dla siebie-wakujace stanowisko...Wkrotce ta zmyslna maszyneria korupcji krecila sie sama.Zloto strumieniem plynelo do kasy,a papiez obmyslal kolejne,,wynalazki".Niebawem zatoczyly takie kregi,ze sam stracil orientacje,za co i od kogo bierze pieniadze.Na domiar zlego nagle dowiedzial sie,ze na wolnym rynku Europy kraza setki jego bulli,ktorych nigdy nie wydal.Energiczne sledztwo ujawnilo,dlaczego tak ogromna popularnoscia ciesza sie stanowiska w watykanskim archiwum.Otoz grupa falszerzy produkowala tam nowe,,bulle"i jako autentyczne wypuszcala za ciezkie pieniadze w swiat.Sprawcow aresztowano i po torturach powieszono. Innocentemu sam pomysl bardzo sie podobal,ale nie znosil nieuczciwej konkurencji Zarobione pieniadze papiez inwestowal w domy uciech,karczmy i lichwiarskie kantory.Chcac zwieszyc zyski,potrzebowal liczby klientow.Szybko znalazl sposob,jak to osiagnac.Rok1490 oglosil rokiem swietym i oznajmil iz.ten,kto przybedzie wtedy do Rzymu chocby na trzy dni,dostanie calkowite odpuszczenie grzechow na dwa lata-kolejne trzy dni-na nastepny rok.Wkrotce w jego karczmach, domach noclegowych, na bazarach i w jaskiniach klebil sie tlum. Pod koniec wrzesnia 1490r.papiez nagle zaniemogl.Kiedy nad jego lozem pochylil sie ksiegowy,by oznajmic,ze nalezaloby rozpoczac spis majatku,InnocentyVIII nagle otworzyl oczy.Dwa dni pozniej wstal,by jeszcze przez nastepne dwa lata pilnowac kasy.Kiedy po raz drugi legl na lozu smierci,nie mogl przebolec,ze Pan nie dal swemu sludze dosc czasu,by godnie wydal to co z takim poswieceniem zarobil.Zmarl 25.07.1492r.zostawiajac w kasie,ku radosci swojego nastepcy ponad trzy miliony skudow. Odpowiedz Link Zgłoś
cichawoda Papieskie zony, dzieci i kochanki 15.02.03, 12:59 Rzymski biskup Pafnucy miotal sie po ogromnej sali,usilujac nadac swemu przemowieniu do biskupow zgromadzonych na synodzie ton jak najbardziej dramatyczny.Od trzech miesiecy staral sie zablokowac glosowanie nad Kanonem33, nakazujacym duchownym zycie w celibacie. -Zaklinam was-wolal-zrezygnujmy z tak surowego nakazu.Czyz nie uwazacie,iz narzucajac taki obowiazek,otwieracie wrota najgorszym bezecenstwom ? Pamietajcie,ze ten,kto chce stworzyc aniola,tworzy zwierz! Niestety,nikt nie zamierzal sluchac tego glosu rozsadku.Uczestnicy synodu nie mysleli bowiem o moralnosci,ale o...polityce.Konczyl sie wlasnie rok306. Nasilily sie przesladowania chrzescijan,a skloceni hierarchowie juz od dwoch lat nie potrafili wybrac sposrod siebie nowego papieza.Obawiano sie wiec,by w czasie ogolnego zametu duchowni nie przechwycili sporego juz majatku Kosciola i nie "rozprowadzili" go wsrod swoich rodzin. Celibat mial tez ograniczyc role kobiet w gminach chrzescijanskich. Wykorzystujac brak wladzy centralnej,coraz czesciej stawaly one na czele wiernych.Ojcowie Kosciola mieli wiec nadzieje,ze wlasnie celibat czesciowo ograniczy ich wplywy i da podstawe do ataku.Jesli komukolwiek sie wydawalo,ze obawy przed wplywem kobiet na krztalt Kosciola byly przesadzone,juz wkrotce musial zmienic zdanie. Wladza plci pieknej umacniala sie w niezwyklym tempie.Nie moglo byc inaczej, skoro biskup Henryk z Bazylei splodzil dwadziecioro dzieci i utrzymywal dziewiec zon!Nie musial sie przejmowac bigamia.Sam sobie udzielal kolejnych slubow.Zreszta w dziejach Kosciola nie byl odosobniony.Biskup Henryk z Lunch- szczesliwy ojciec 61dzieci-przypuszczalnie nie znal dokladnej liczby swoich kobiet.Duzo pozniej pobil go w jurnosci szambelan dworu papieza Bonifacego VIII.Nie dosc,ze regularnie sypial z zona swojego brata,to kiedy zostal kardynalem i arcybiskupem Bolonii,utrzymywal dwiescie kochanek ! Czy w takiej sytuacji namiestnicy Boga mieli sie przejmowac celibatem? Na tle biskupow wypadali naprawde blado.Papiez AnastazyI(koniec IVwieku)mial zaledwie jednego syna i wszystko,co mogl zrobic,to...powolac go na swojego nastepce, jako InnocentegoI.Ten szlachetny zwyczaj oszczedzania na kosztach konklawe podtrzymal pozniej papiez Hormizades(poczatek VIwieku)osadzajac na tronie swego siodmego syna Sylweriusza.Ow dzielnie poszedl droga ojca i w imie najwyzszych racji splodzil piec corek.Wszystkie wydal za biskupow,chcac stworzyc z Kosciola prawdziwa rodzine.Niestety,konkurenci nie zrozumieli tej szlachetnej idei i skrytobojczo pozbyli sie calej rodzinki. Trudno sie wiec dziwic,ze papiez InnocentyVIII wybral ina droge.Swoja corke Teodore Battiste wydal za krola Neapolu,Ludwika Aragonskiego,a ukochanego syna Fanceshetto Cibo ozenil z przedstawicielka rodu Medicich-Magdalena.By mlodzieniec nie cierpial z powodu przymusowego ozenku,przekazal mu pozostajace pod zarzadem Watykanu trzy florenckie...domy publiczne.Wprawdzie tym samym stracil ogromne zyski,ale czego sie nie robi,kiedy gra idzie o usmiech synka. A potem juz papieskie dzieci, ktore w odroznieniu od grzesznych bekartow szeregowych duchownych,przychodzily na swiat,bo widac tak chcial Najwyzszy, zaczely sie stawac norma.Zone i dwoje dzieci mial MikolajV,a AleksanderVI- piecioro.Choc trzeba przyznac,ze ten ostatni w przyplywie poboznosci postanowil wrocic do tradycji celibatu i rozwiodl sie.Piatego potomka powolal na swiat tylko dzieki wyrozumialosci swojej najstarszej corki,ktora godnie zastepowala mu oddalona zone. Nastepcy wstrzemiezliwego AleksandraVI usznowali jego poglady i pozostali w celibacie.Niestety,ku rozpaczy watykanskich skarbnikow,bezzennosc nie oznaczala wstrzemiezliwosci seksualnej.Namiestnicy Boga na Ziemi przepuszczali wiec fortuny na hordy kurtyzan odwiedzajace ich palac.A ze byli dzentelmenmi, kazdej,ktora spedzila z nimi chocby jedna noc,dawali hojna odprawe. Kiedy na tron wstapil PawelIII skarbiec Watykanu swiecil pustkami.Papiez musial sie wiec bogato ozenic.Ponoc nie chcial miec dzieci,ale ze byl wrogiem antykoncepcji,juz wkrotce musial szukac partnerow dla swych pieciu pociech. Tradycja zamiany Kosciola w rodzinny biznes zdawala sie powracac z nowa sila. Na szczescie dla dalszych jego dziejow w 1566r.na tron papieski wstapil 62- letni PiusV-Wielki Inkwizytor z czasow swojego poprzednika PiusaIV.W licznych procesach inkwizytorskich przekonal sie o niegodziwosci kobiet,a w lochach tortur poznal dokladnie ich grzeszne,szatanskie ciala.Nie cierpial kobiet, seksu i rozpusty.Na kazdym kroku tepil wiec rozpasanie duchownych i doprowadzil do tego,ze celibat stal sie nienaruszalna swietoscia.Korzystajac ze sporej sily militarnej,wyrwal z rak rodzin duchownych zagarniety przez nie majatek koscielny.Stosy rozpalone pod rozpustnikami nie gasly niemal przez dwa lata. Czego nie mogl rozwiazac proces o czry lub herezje,zalatwialy noz albo trucizna.Po trzech latach takich rzadow nikt,kto nosil szate duchowna nie smial pomyslec o malzenstwie lub konkubinacie. Wsrod purpatorow roslo niezadowolenie.Tym bardziej ze kara grozila juz nie tylko za malzenstwo,konkubinat badz kazirodztwo.Karano nawet za niewinne cudzolostwo,za profanacje niedziel i swiat!Fanaberie PiusaV wytrzymano cierpliwie do dnia,w ktorym szalony papiez przesadzil ostatecznie:nakazal wyrzucic z miasta wszystkie prostytutki!!! Tego bylo juz za wiele. W koncu kwietnia 1572r.Pius V zjadl jak glosil komunikat"ciezkostrawny"obiad. Posilek byl tak niezdrowy,iz zoladek Jego Swiatobliwosci nie zdolal sobie z nim poradzic.Papiez zmarl 1 maja.I choc prostytutki wrocily do miasta kilka dni pozniej,zwyczaj zakladania rodzin przez papiezy zniknal na zawsze Odpowiedz Link Zgłoś
cichawoda KURTYZANA BISKUPOW 15.02.03, 13:01 Biskup Pietro Antoni Casamassima od kilku dni nie wychodzil z lozka.Uznal bowiem,ze po dlugim pobycie poza Rzymem nalezy mu sie godziwy wypoczynek. Zwlaszcza,ze lozko nalezalo do jednej z najpiekniejszych i najbardziej wyuzdanych kurtyzan Wiecznego Miasta.Niestety na nieszczescie biskupa,dwa tygodnie przed jego przybyciem,panna Porti wyrzucila swego sluzacego,bez naleznej mu zaplaty.Ten z zemsty doniosl powolanej przez papieza PawtaIV komisji do spraw ochrony moralnosci kleru,ze gosci ona tak zacnego klienta. Jeszcze kilka miesiecy wczesniej taki donos zakonczylby sie uwiezieniem sluzacego jako diabelskiego oszczercy.Ale teraz...PawetIV zadzialal szybko i skutecznie.Taka okazja mogla mu sie predko nie nadarzyc.O swicie17 marca1559 roku policja papieska wdarla sie do siedziby kurtyzany,zaskakujac kochankow w poscieli.Oboje aresztowano i jeszcze tego samego dnia postawiono przed obliczem sadu Swietego Oficjum.Casamassima tlumaczyl,ze oskarzenia pod jego adresem sq bezzasadne.Przyznaje,byl w sypialni panny Porti,w stroju lekko niekompletnym, ale nie dlatego,ze oddawal sie grzesznej rozpuscie.Po prostu panna Poni jest jego...krawcowa.Wlasnie mial przymierzac skrojona przez nia sutanne... Gdyby oboje trzymali sie tej wersji,moze udaloby sie przynajmniej biskupowi ocalic skore.Ale panna Porti poczula sie do glebi urazona takim zeznaniem. I postanowila walczyc o swoja reputacje.Jako najlepsza z kurtyzan w miescie,nie miala zamiaru tracic tej pozycji.Zeznala wiec,ze nie poczuwa sie do winy, bowiem uczciwie wykonuje swoj zawod,systematycznie placi Kosciolowi nalezny podatek w wysokosci 100zlotych skudow miesiecznie,jest katoliczka,chodzi w kazda niedziele na poranna msze i nie swiadczy uslug klientom w swieta koscielne.To smiale wystapienie,okraszone dokladnym raportem z tego,co przez kilka dni robila w lozku z biskupem wprawily swiatobliwy sad w niemale zaklopotanie.Na wszelki wypadek przerwano proces i dano czas aresztowanym,by sie powaznie zastanowili nad swoim postepowaniem.W zboznym dziele giebokiej refleksji mialo biskupowi pomoc zamkniecie w lochu o chlebie i wodzie,a kurtyzanie-chlosta.Ku zdziwieniu sadu,ktory zasugerowal papiezowi,by na tym sprawe zakonczyc,PawelIV z uporem domagal sie dalszego procesu i surowych kar, chociaz grozilo to zamieszkami w miescie.Zdawalo sie,ze PawelIV nie bardzo wie, co robi.Bo choc od dawna podejrzewano,ze cierpi na zmacenie umyslu,to jednak w sytuacji zagrozenia spokoju w miescie zachowywal sie on dotad w miare racjonalnie.Tymczasem PawelIV prowadzil dokladnie skalkulowana gre,ktora miala zatuszowac znacznie powazniejsze zdarzenie,o ktorym jeszcze nikt nie wiedzial. Otoz kuzyn i faworyt papieza-Innoceze del Monte(juz jako 17-sto latek zostal mianowany kardynalem,mimo ze nigdy nie byl ksiedzem)-w czasie nocnej libacji zgwalcil kilka kobiet schwytanych w tym celu przez sluzbe na ulicy.Na dodatek dwie z nich zamordowal.Jak sie pozniej okazalo,nieszczesne stracily zycie bowiem nie okazaly kardynalowi nalezytej uleglosci.PawelIV mial nadzieje,ze zamieszanie wokol incydentu z panna Porti przysloni wybryk jego kuzyna.Swiete Oficjum,chcac zadoscuczynic zadaniom papieza,wynalazlo jedenastu swiadkow, ktorzy pod przysiega zeznaIi,ze byli niegdys klientami panny Porti.Widzieli tez na wlasne oczy,ze kurtyzana idac do lozka z klientem,za podszeptem szatana zakladala na szyje zloty krzyzyk,by w ten sposob wciagnac Boga w niecne zabawy. A to bylo przestepstwo niewybaczalne.Kurtyzany rzymskie mialy bowiem obowiazek na czas pracy zdejmowac z siebie wszelkie religijne symbole oraz wynosic z sypialni swiete obrazy.Zdesperowana ladacznica,widzac,ze niechybnie czeka ja stos,chwycila sie ostatniej deski ratunku:zeznala,ze jej klientem byl rowniez pupil papieza Innoceze del Monte.On tez-jako kardynal i swiatobliwy maz-moze z pewnosciq zaswiadczyc,ze oskarzenia nieznanych jej swiadkow sa wyssane z palca. Sad powolal kardynala na swiadka,ale ten nie mogl sie stawic,bo-jak oswiadczyl sam papiez-wyjechal na poludnie Wloch,by stamtad udac sie jako misjonarz do Afryki.Ponadto jego kuzyn nigdy nie byl u zadnej kurtyzany,o czym on,papiez, wie najlepiej.A panna Porti klamie.Przy okazji wyglosil plomienne przemowienie, w ktorym zakazal osobom duchownym wszelkich kontaktow z kurtyzanami. Oswiadczenie to wywolalo wsrod ksiezy ogromne poruszenie.Bojac sie,ze przeciaganie procesu moze naklonic papieza do goretszej walki o moralnosc, postanowili wydalic kurtyzane z Watykanu.Porti odetchnela z ulga.Wydawalo sie, ze jest uratowana.Nastepnego dnia po ogloszeniu wyroku miala byc oficjalnie wyprowadzona z Rzymu-w worku,z glowa ogolona i posypana popiolem.I pewnie by sie tak stalo,gdyby kurtyzana wsrod tlumu ciekawskich nie dojrzala papieskiego kuzyna.Kiedy glosno zaczela go prosic o wstawiennictwo,ten stanal przed nia i ze slowami,,zdradzilas mnie ze zwyklym biskupem",pozbawil ja zycia uderzeniem noza.Wybuchl skandal.Policja papieska ledwo wyrwala zabojce z rak rozwscieczonej gawiedzi i uprowadzila do zamku swietego Aniola w Rzymie.Papiez nie przezyl wiesci o kolejnym mordzie bratanka.Gwaltowny zawal pozbawil go swiadomosci,a kilka dni pozniej odprawil na tamten swiat.Kardynal zabojca wyladowal w lochu,niestety na krotko.Nastepca PawlaIV zwolnil go zaraz po objeciu wladzy.W dowod wdziecznosci za uwolnienie swiata od despotycznego papieza i wyuzdanej kurtyzany.Nastepca ow-PiusIV zadbal tez o moralnosc kleru. W specjalnym edykcie zapowiedzial,ze ukarze surowo kazdego duchownego bez wzg1du na jego pozycie w hierarchi Kosciola,jesli da sie zlapac w sypialni kurtyzany... w stroju duchownego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: petro Re: KURTYZANA BISKUPOW IP: *.dip.t-dialin.net 16.02.03, 02:46 cichawoda napisała: > Biskup ....... wszyscy cie pomijaja w dyskusji, bo cichodajka daje dupy jehowitom, a nie biskupom. zmien wiare. n.p. mozesz byc poganinem Odpowiedz Link Zgłoś
cichawoda Re: KURTYZANA BISKUPOW 16.02.03, 10:48 Nie jestem jehowym, te strony posiadaja duzo prawdy i jechowici byli tez kiedys chrzescijanami. To tylko fakty. Mowa jest wiec o faktach(o wykorzystywaniu naszej niewiedzy) a nie o zmianie religii.Czy jest teraz dobra religia? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Mariusz Re: KURTYZANA BISKUPOW IP: *.lodz.supermedia.pl 16.02.03, 11:03 O ile mi wiadomo to takiej religii nie ma, a nawet smiem twierdzic iz religia chrzescjanska jest jedna z "gorszych" a na pewno jedna z najkrwawszych. Zastanawia mnie tylko kiedy kosciol przeprosi za zbrodnie popelniane w jego imieniu i w imieniu wiary katolickiej. Wszak hierarchowie kosciola bardzo mocno nawoluja do przeprosin za wszystko co sie da, nie wspomne juz o innych sprawach w ktore miesza sie kosciol a ktore sa niekiedy wrecz smieszne. A tak btw kolego o niku Cichawoda zkad czerpiesz te informacje ? chetnie poczytalbym cos jeszcze. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
cichawoda Re: KURTYZANA BISKUPOW-link 16.02.03, 14:56 Marek,taki glupi nik ale co.. www.maryja.org/ link podalem na dole, jest tam wiele rzeczy glupich ale jest tez duzo wartosciowych-dobrze jest wiedziec co jest grane. pozdr. Gość portalu: Mariusz napisał(a): > O ile mi wiadomo to takiej religii nie ma, a nawet smiem twierdzic iz religia > chrzescjanska jest jedna z "gorszych" a na pewno jedna z najkrwawszych. > Zastanawia mnie tylko kiedy kosciol przeprosi za zbrodnie popelniane w jego > imieniu i w imieniu wiary katolickiej. Wszak hierarchowie kosciola bardzo > mocno nawoluja do przeprosin za wszystko co sie da, nie wspomne juz o innych > sprawach w ktore miesza sie kosciol a ktore sa niekiedy wrecz smieszne. > A tak btw kolego o niku Cichawoda zkad czerpiesz te informacje ? chetnie > poczytalbym cos jeszcze. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
cichawoda Casus Groer 15.02.03, 13:02 Publiczne oskarżenia najwyższego zwierzchnika Kościoła arcyb.Wiednia,76-letn. Hansa Hermanna Groera,o utrzymywanie stosunków homoseksualnych i molestowanie nieletnich,doprowadziły do największego kryzysu tej instytucji w historii powojennej.Niepodważalnych dowodów winy kardynała brak,ale jego milczenie odbierane jest przez media jednoznacznie:„Groer nie ma nic na swoją obronę. Wskutek tej afery Kościół poniósł niepowetowane szkody.Utracił wiarygodność i autorytet...”–tak w kwietniu1995r.pisał Paweł Lisicki w korespondencji z Wiednia dla„Rzeczpospolitej”. Zaczęło się od tego,że tygodnik austriacki„Profil”opublikował materiały świadczące o pedofilskich skłonnościach kardynała Groera.Dotoczyło to okresu, kiedy ów benedyktyn był dyrektorem niższego Seminarium w Hollabrunn.Główny świadek,Josef Hartmann,stwierdził,że jako czternastolatek był zmuszony przez Groera do stosunków seksualnych.Utrzymywał je z Groerem aż do 1979 roku tzn. przez..6 następnych lat.Niektórzy absolwenci seminarium potwierdzili,że skłonności seksualne Groera były powszechnie im znane.Ale nikt nie miał odwagi publicznie o tym mówić.Hartmann,po 20 latach,przełamał mur milczenia. Następnie Gunthild Ritschl ujawniła w 1995r.na łamach prasy wszystko to,co powiedział jej przed paru laty zbiegły z opactwa Göttweig 42–letni brat zakonny.Ten człowiek,któremu jej rodzina udzielił schronienia po jego ucieczce z opactwa,opowiedział o swym związku erotycznym z Hermannem Groerem,który rozpoczął się w 1975r.i trwał przez wiele lat:„To co wtedy działo się w tym opactwie,przekracza ludzkie wyobrażenia”–oświadczyła Ritschl w prasie.Groer tak uzależnił psychicznie tego młodego człowieka,że robił z nim,co chciał.W końcu zakonnik nie wytrzymał tego i 17.10.1993r.stanął u drzwi jej wiedeńskiego mieszkania.Znali się bowiem już wcześniej z jej pielgrzymek do tego opactwa. Ten brat zakonny nadawał się już wtedy tylko do szpitala psychiatrycznego. W 1996r.odwołano Groera„za karę”ze stolca biskupiego w Wiedniu.Został przeorem opactwa w Maria Roggendorf.I sprawa ucichła. Jednak 8.12.1997r.rozpoczęła się następna lawina publicznych oskarżeń.Dwóch zakonników ujawniło,że w latach 1978–1983 byli przez Groera seksualnie wykorzystywani.Zaś w połowie stycznia następnego roku benedyktyn a zarazem proboszcz parafii w Pailodorf,Udo Fischer,oznajmił na antenie najczęściej słuchanego w Austrii radia„03”,że on sam również przed 12laty był w podobnej sytuacji. Wyszło też na jaw,że już w 1986r.kiedy Groer został arcybiskupem Wiednia,jego pedofilskie skłonności znane były władzom kościelnym.Poinformowano o tym ówczesnego nuncjusza w Austrii,Michele Cecioni.jednak ten niedługo potem zmarł. A kiedy Groer w 1988r.został kardynałem,nikt już nie odważył się na ten temat cokolwiek mówić. Zapowiedziana na koniec czerwca 1988r.wizyta w Austrii spowodowała ponowne wyjście na scenę „afery Groera”. Ten jednak nadal twierdził,że nie poczuwa się do jakiejkolwiek winy,pomimo wcześniejszego oświadczenia czterech biskupów austriackich(Weber,Schönborn, Eder i Kapellari)stwierdzającego jednoznacznie,że oskarżenia wobec Groera,w swych„istotnych elementach”są prawdziwe.Groer,jak podawała prasa,ciągle mógł liczyć na silne„lobby polskie”w Watykanie z sekretarzem papieskim Dziewiszem na czele oraz konserwatywną częścią episkopatu austriackiego,której przewodniczy biskup Krenn.Jednak wizyta papieska zbliżała się i w maju 1998r.wreszcie zamknęły się wrota klasztoru(oczywiście żeńskiego)w Goppoln koło Drezna,za żelaznym Hermannem.Pytano się,jednak,„na jak długo”? Tuż przed wizytą papieską,na początku czerwca 1998r.dziennikarz Hubertus Czernin opublikował„Książkę Groera”,w której na podstawie zebranych w Hollabrun materiałów udowadniał,że to,co od lat 50.się tam działo,znane było papieżowi i biskupom austriackim.I mimo to sprawę ciągle tuszowano. Fakt ten tak skomentowała prawnik,była benedyktynka,Christine Mayr– Lumetzberger:„To postawa właściwa zamkniętym społecznościom mężczyzn,gdzie stosuje się maksymę:o tego rodzaju sprawach w ogóle się nie mówi”. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Louis M. Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.kabel.telenet.be 15.02.03, 14:12 news.bbc.co.uk/2/hi/europe/2765517.stm Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Czarny ;-) Re: link IP: *.kabel.telenet.be 15.02.03, 15:37 cichawoda napisała: > zapomnialem wsadzic linka: > > <a href="http://www.maryja.org/"target="_blank">www.maryja.org/</a> Ten jest lepszy: www.radiomaryja.de Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: eug.M Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.netcom.ca 15.02.03, 14:50 wiecej zydoskiego nazekania. Zydzi by wspolpracowywali z gestapem gdy bylo by to na odwrot. Znamy ich... Co mial robic Papierz? dac sie aresztowac? i znalezc sie z reszta ksiezy w koncentrakach? Bylem 5 lat w Dachal i bylem swiadkem jak przywieziono 3000 ksiezy. Wszystkich z mojej parafii razem z pralatem Baczkiem. Tyle za obstawaniem za Zydami. Arcybiskup niemiec byl zagrozony koncetrakiem za protestowanie gdy Gestapo wykanczalo umyslowo chorych wlasnych. Niemcow. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dr. Sz Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.buffalo.dialup.pol.co.uk 15.02.03, 15:23 eug M. Ile miales lat gdy byles w obozie.? Ja rowniez bylem w obozie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cosma Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.tele2.pl 15.02.03, 21:04 A jak sie mają lata 1922-39 do holokaustu? Z tego, co wiem, ta historia zaczęła się nieco później. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sas Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.dsl.sntc01.pacbell.net 16.02.03, 01:41 Gość portalu: Agnieszka napisał(a): > To dobrze. Ale czy wszystkie? > I drugie pytanie: czy są dziś dostępne WSZYSTKIE BEZ WYJĄTKU > watykańskie archiwalia WCZEŚNIEJSZE? Np. te sprzed pięciuset lat? Agnieszko vel snajper, czy umiesz czytac po polsku, tu jest napisane ze od 1922-1939, czy ten przedzial lat akurat Cie nie zadawala(?). Jesli zadasz aby ujawnic archiwa sprzed 500-set lat, musisz wystosowac specialny monit, do administracji Watykanu, i czekac. Mysle ze niewiele da Ci, analiza tego co jest jawne, wiec czego zadasz tego , czego historycy jeszcze nie dotkneli. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: piotrek Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.dip.t-dialin.net 16.02.03, 02:39 Watykan do przodu i to za takiego "starego" PAPIEZA !!! Komuna niech udostepni archiwa, /wszystkie/,.... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Czarny ;-) Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.kabel.telenet.be 16.02.03, 11:07 Gość portalu: piotrek napisał(a): > Watykan do przodu i to za takiego "starego" PAPIEZA !!! > Komuna niech udostepni archiwa, /wszystkie/,.... Czesc jest w posiadaniu Glempa. Kiedy je ujawni? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Marek Re: Watykan ujawnia archiwa do 1939 roku IP: *.flow.com.au 16.02.03, 06:25 Czy to jest naprawde konieczne aby sprawdzic.Powszechnie wiadomo jest o wspolpracy watykanu z niemcami hitlerowskimi, o tym jak pomagali w uciczce zbrodniarzy wojennych do Argentyny i innych krajow. Brak reakcji ze strony watykanu bylo juz wina.Moralnie, byl to upadek. Odpowiedz Link Zgłoś
janosik6 nie na polskich paszportach wyjezdzali z europy 16.02.03, 13:50 zbrodniarze wojenni do brazylii, argentyny , boliwii , amerki i n innych podobno wolnych demokratycznych krajow. tylko na paszportach watykanskich .. a kto blogoslawil wojska duce ? kto blogoslawil wojska hitlerowskie ? z kogo ten posraniec wojtyla robi sobie jaja ? niech popatrzy na swoja morde w lustrze ten pajac jeden i niech se jaja robi z takich samych pedalow jak on.... Odpowiedz Link Zgłoś