komagane
19.04.06, 20:19
Dedykowane wszystkim pseudodyskutantom, którzy narzekają na to, że uchylono
obszar ograniczonego uzytkowania.
W Poznaniu uchwalono oou w styczniu 2004 roku. Lotnisko wojskowe do tej pory
było użytkowane niewiele i nie stanowiło wielkiej uciazliwości.
Po listopadzie 2006 r. maja tam stacjonować amerykańskie samoloty F-16.
Obszar ograniczonego uzytkowania liczy sopbie prawie 100 km2 i składa się z 5
podstref. Wojsko, podobnie jak PPL, na początku obiecywało polubowne
załatwienie sprawy wykupów i odszkodowan. Faktycznie odmówiło rozmów na ten
temat i wszystkich odesłało do sądu.
Oddanie sprawy do sądu wiąże się z kosztami, przede wszystkim kosztem wpisów
sądowych (8 % wartości nieruchomości) i kosztami prawników, rzeczoznawców
itp. Wiele osób nie bedzie stac na sąd. Na razie wpłyneło ponad 1000 pozwów,
z czego kilkaset spraw zakończyło sie wygraną, sąd odszkodowania przyznał. Co
zrobiło wojsko, właściciel lotniska? Oczywiscie złożyło apelacje. Do dzis
nikt z mieszkańców oou nie zobaczył ani grosza.
Manipuluje sie raportami oddziaływania lotniska na środowisko, by uchronic
wojsko przed wysokimi kosztami odszkodowań. Utrudnia sie ludziom dostep do
dokumentów. Obiecuje się stały monitoring, a w prywatnej rozmowie przyznaje
sie, że monitoringu nie będzie, bo to zbyt duże koszta dla wojewody, więc
pozostają wyłącznie wojskowe dane na temat przekroczeń hałasu.
Oczywiscie dyskredytuje sie osoby skarżące, zarzucając im, że świadomie
wybudowały sie w poblizu lotniska, aby wyłudzić odszkodowania. Czarny PR
działa w najlepsze.
Skąd my to znamy? Dokładnie te same "metody" stosuje i stosowało PPL wobec
mieszkańców naszej strefy.
W takim kontekście tym bardziej zadowolona jestem, że uchylono po raz drugi
oou wokoł lotniska Okęcie. W tekście rozporządzenia muszą (M U S Z Ą) znaleźć
sie jakieś gwarancje dla mieszkańców narazonych na hałas, a bez bata w
postaci zatrzymania budowy terminala tych gwarancji sie nie wymusi.
Nawiasem mówiąc, bez ustanowienia oou Porty Lotnicze nie mają prawa dostac
pozwolenia na uzytkowanie terminala 2 na Okęciu. Całe gadanie rzecznika PPL,
że uruchomione zostanie częśc terminala 2, jest czysta propagandą, bo nie
mozna tego zrobić zgodnie z prawem bez oou.