Dodaj do ulubionych

Darowizna...

05.06.07, 10:05
Szukam porady prawnej. Mój ojciec oznajmił mi, że chce ode mnie zabrać dom
wczasowy, który rok temu przepisał na mnie jako darowiznę. Powiedział, że
jeżeli nie zgodzę mu się oddać go dobrowolnie, to poda mnie do sądu. Czy ma do
tego jakiekolwiek podstawy prawne i czy jest możliwe, że wygra w sądzie?
Obserwuj wątek
    • serafin666 Re: Darowizna... 05.06.07, 22:52
      kodeks cywilny stanowi
      Art. 898. § 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli
      obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
      § 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do
      przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego
      odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie
      wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.
      Art. 899. § 1. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli
      darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie
      miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy
      nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.
      § 2. Spadkobiercy darczyńcy mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności
      tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo
      gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój
      zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.
      § 3. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym
      uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.
      Art. 900. Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu
      na piśmie.
    • serafin666 Re: Darowizna... 05.06.07, 23:35
      i jeszcze coś
      1995.10.18 wyrok SN I CRN 152/95
      Zgodnie z zasadą prawną (uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia
      7 stycznia 1967 r., sygn. III CZP 32/66, OSNCP 1968, z. 12, poz. 199)
      oświadczenie odwołujące darowiznę nieruchomości ze względu na rażącą
      niewdzięczność nie skutkuje przejścia własności nieruchomości z obdarowanego na
      darczyńcę, lecz stwarza jedynie obowiązek zwrotu przedmiotu tej darowizny
      stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 898 § 2 k.c.).
      Konsekwencją przyjęcia wyłącznie obligacyjnego skutku odwołania darowizny jest
      to, że dla osiągnięcia skutku rzeczowego konieczne jest przeniesienie własności
      darowanej nieruchomości z powrotem na darczyńcę. Powinno to nastąpić w drodze
      umowy. Jeżeli jednak do umowy nie dojdzie, pozostaje darczyńcy droga powództwa
      o zobowiązanie obdarowanego do przeniesienia własności tej nieruchomości.
      Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek obdarowanego do złożenia, w
      określonym terminie, oświadczenia woli o przeniesieniu własności przedmiotu
      darowizny na darczyńcę, zastępuje to oświadczenie (art. 64 k.c. i art. 1047
      k.p.c.), jeżeli obdarowany nie złoży go w tym terminie z zachowaniem wymaganej
      formy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka