Dodaj do ulubionych

Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ

IP: *.plock.sdi.tpnet.pl 08.01.04, 12:46
Czołem,

Trochę luźniejszy, ale ciekawy temat -> historia współczesnych konfiktów zna
wiele spektakularnych akcji militarnych. Chciałbym zapytać, które
szczególnie wzbudzają Wasze zainteresowanie. Jako kryterium nie przyjmuje
efektów owych akcji, ale stopień ryzyka, pomysłowość, złożoność.
Do moich typów należą np. atak przeprowadzony przez Izrael (8 F-16 oraz 6 F-
15) na reaktor Tammuz-1 w Osiraq w Iraku (7 czerwca 1981) czy
nieudana amerykańska akcja odbicia zakładników z ambasady w Iranie w 1979 .

Jednak typem który proponuję do rankingu "ciekawych" operacji są:

operacje Black Buck 1 - 7
czyli rajdy brytyjski bombowców Vulcan w czasie wojny o Falklandy
(maj/czerwiec 1982) przeprowadzane z wysp Wniebowstapienia.

dla przypomnienia
Balck Buck 1-2 bombardowanie pasa startowego na lotnisku Port Stanley
3 nieudana (awaria tank. Victor)
4-6 misje Anty-Radar (pociski AGM-45 Shrike)
7 - bombardowanie pozycji argentyńskich

Skala problemu np. odległości - koordynacja z tankowcami Victor, sam konfikt
i rodzaj działań sprawiają, że zawsze gdy wracam do tego tematu mam
wrażenie, że czytam jedną z książek Toma Clancy.

Pozdrowienia
Obserwuj wątek
    • Gość: SAGGER a co sądzisz o tzw. "operacji piorun" czyli IP: 80.51.247.* 08.01.04, 13:03
      odbicie izraelskich zakładników więzionych na lotnisku entebe w ugandzie w
      1976r.przez izraelskie siły specjalne.
      • Gość: A.L. Re: a co sądzisz o tzw. "operacji piorun" czyli IP: *.plock.sdi.tpnet.pl 08.01.04, 13:46
        Oczywiście klasyka - na pewno pierwsza piątka.
        Podejrzewam, że w klasyfikacji drużynowej Izrael wygrywa w cuglach :-))

        Pzdr.
    • Gość: Cattaraugus Re: Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.01.04, 13:31
      Masz rację - Black Bucks to mój konik. W rankingu "top 10" dałbym tym operacjom
      miejsce w pierwszej trójce.

      Dorzuciłbym także parę akcji pod hasłem "przemalowanki":

      Kampania synajska 1956 - francuskie samoloty w izraelskich barwach

      Falkalndy 1982 - brytyjskie Canberry i Herculesy w barwach Chile
      • god_save_the_queen Re: Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ 09.01.04, 17:03
        Użycie przez Syrię (?) czołgów Pz.III i Pz.IV podczas wojnu sześcio dniowej...
        • Gość: kpt. Żbik Cooo???? IP: 62.233.173.* 09.01.04, 17:43
          Co to za historyjka?? Jakieś bzdury zupełne.
          Pozdr
          • god_save_the_queen Re: Cooo???? 10.01.04, 16:32
            No może mi się kraj pomylił( ni interesuję się historią izraela), ale faktycznie
            jedna ze stron użyawała panzerów. Były to czołgi zdobyte przez brutyjczyków,
            które z powodzeniem wykorzystywała do 1942 r. 8Amia, w tym Ułani karpaccy,
            później czołgi te sprzedano czy przekazano, nie pamięam...
            • Gość: vonNogaj Re: Co? link IP: 195.94.201.* 12.01.04, 10:22
              mailer.fsu.edu/~akirk/tanks/
              wybierzcie Syrię i patrzcie:-)
    • Gość: SAGGER Re: Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ IP: 80.51.247.* 08.01.04, 15:38
      ciekawym przedsięwzięciem była operacja izraelskich sil powietrznych w dolinie
      bekaa w 1982r.zastosowano tam bezzałogowce UAV w celu wytropienia baterii
      rakiet ziemia- powietrze,a także całe następne starcie myśliwców obu stron.
    • Gość: BRvUngern-Sternber Oczywiscie Wietnam. IP: *.bg.am.lodz.pl 08.01.04, 19:39
      To bylo na oczach calego swiata przez wiele lat niezwykly dramat o
      bezprecedensowym napieciu...
      • Gość: A.L. Re: Oczywiscie Wietnam. IP: 213.77.208.* 08.01.04, 22:56
        Wietnam - oczywiście, ale konkretniej poproszę :-)

        Pzdr.
        • Gość: BRvUngern-Sternber Re: Oczywiscie Wietnam. IP: *.bg.am.lodz.pl 09.01.04, 13:00
          Oczywiscie wojna w tunelach to byl chyba ewenement bez precedensu.Poza tym
          produkcja broni przez chlopow z odpadkow amerykanskich.To tez byl ewenement
          niestety po stronie zla.Walki Armii Poludniowego Wietnamu juz bez pomocy
          amerykanskiej.Ofensywy komunistyczne byly ciekawe chociaz z militarnego punktu
          widzenia to bylo pchanie ludzi na rzez...Przy tym Vietcong walczyl bardziej
          efektywnie.Zapewne dlatego ze to byli chlopi wychowani w normalnym
          kraju.Natomiast oddzialy polnocne to byli niewolnicy zmiazdzeni przez system i
          walczyli jak niewolnicy czyli rzez...
          • Gość: Cattaraugus ThompsonoPepesza? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.01.04, 13:08
            Poza tym
            > produkcja broni przez chlopow z odpadkow amerykanskich.To tez byl ewenement
            > niestety po stronie zla.
            --------------------------------------------------------------------------------

            Znaczy, co? Krzyżówki Garanda z Mosinem? Albo hybrydy Thompson/PPS/PPSz/M3
            Grease Gun?

            Proszę o dobre zrozumienie - to nie jakieś ironiczne wycieczki, ale łaknienie
            wiedzy, bo nigdy o tym nie słyszałem.

            Pozdrawiam

            C.
            • Gość: BRvUngern-Sternber Re: ThompsonoPepesza? IP: *.bg.am.lodz.pl 09.01.04, 14:37
              Nie?Az dziwne.Mozna ja podzielic na bron miejscowa i sprokurowana z
              amerykanskich odlamkow.
              Miejscowa-rozne pulapki zaostrzone kije noze,sznurki pod nogi uruchomiajace
              pulapki czyli dziury w ziemi.Maczety z trucizna.
              Z amerykanskich odlamkow to produkcja min i granatow roznych samowybuchow itd.
              Co do produkcji Karabinow maszynowych.To nie jest problem dla miejscowych
              rzemieslnikow.Zreszta wyroby reczne sa duzo lepsze od maszynowych.Tylko jest
              jeden problem.Brak dostatecznie twardego materialu.
              • Gość: dokt0r Re: ThompsonoPepesza? IP: *.pth0410.pth.iprimus.net.au 10.01.04, 17:15
                Taaak, "wyroby reczne sa duzo lepsze od maszynowych"...

                Widzialem takie na Solomon Islands jak byla operacja policyjna w tym roku. Te
                strzelby co zrobili tubylcy wygladaly jakby byly wyciosane z patykow jakims
                krzywym toporem. Totalna kupa.
    • Gość: Pzl Re: Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ IP: 213.77.80.* 08.01.04, 23:10
      Dodam jeszcze zajecie Kabulu przez ruskich.
      • Gość: Misza A dokladniej palac Amina IP: *.ats51.donpac.ru 09.01.04, 08:40
        Ale moim fawotytem jest "Czarny wtorek" wojny w Korei kiedy Migi-15 nazego 64
        IAP rozniesli w dym armade B29 i calkowicie zmienili przebieg wojny i balans
        sil w powietrzu :-))

        • Gość: A.L. Prawda to czy plotka? (Kambodża) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.01.04, 10:37
          ".... przedstawiciel Ministerstwa Obrony Rosji w wywiadzie dla moskiewskiej
          gazety "Izwiestja", oficjalnie potwierdził, że radzieckie pododdziały
          specjalnego przeznaczenia (Specnaz i Osnaz GRU, specgrupy Pierwszego Głównego
          Zarządu KGB) brały udział w działaniach wojennych w 19 krajach świata!"
          "......rajd na tajną bazę CIA w Kambodży w lipcu 1968 roku, gdy grupa Osnazu
          GRU w sile 9 ludzi zniszczyła 12 lub 13 amerykańskich śmigłowców, a jeden z
          najnowszym wtedy wyposażeniem i uzbrojeniem uprowadziła do Wietnamu..."
          • Gość: Misza Tylko 19 ?! :)) IP: *.ats51.donpac.ru 09.01.04, 11:46
            Mysle ze troche wiecej. CO do Kambodzy to poczutaj infe na tym dajcie -
            www.agentura.ru

            Pozdro
            Misza
        • Gość: Słoju Re: Oświeć mnie porszę IP: *.tele2.pl 09.01.04, 13:58
          Armada - to znaczy ile
          W jaki sposób zmienili przebieg wojny (czym się skończyła to oboje wiemy)
          Jaki balans, na czyją korzyść
          pzdr
          • Gość: Misza Re: Oświeć mnie porszę IP: *.ats51.donpac.ru 12.01.04, 07:38
            > Armada - to znaczy ile

            ponad 30. W gruppie bylo okolo 20 B29 i paredziesieat mysliwcow eskortowych.

            > W jaki sposób zmienili przebieg wojny (czym się skończyła to oboje wiemy)

            Owe B29 lecieli bombardowac elektrownie i gdyby to sie udalo, to sytuacja dla
            Pln. Koreanczykow by znacznie pogorszyla. Po zniszczeniu 12 B29 i pojawieniu
            Mig15 pindosi byli zmuszeni zmienic taktyke i latac na bombardowania noca.
            • adrzewoj Jeśli wojna w Korei 12.01.04, 09:56
              To raczej wskazałbym na amerykański desant pod (a raczej "w") Inczhon.
              Sierpień(?) 1950.

              Pozdrawiam
              • Gość: Misza A ja obstawiam walke z Chinami o w. Damanski :)) IP: *.ats51.donpac.ru 14.01.04, 12:44
    • Gość: Kubeł Re: Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ IP: 156.17.253.* 09.01.04, 09:12
      1. Wojna Siedmiodniowa - majstersztyk operowania z położenia środkowego
      2. Flaklandy Malwiny - pomimo strat, znakomite operowanie skombinowanie
      lotnictwa, sił morskich i lądowych
      3. Grozny 1994/95 - konfrontacja dobrze dowodzonych partyzantów z
      bezmyślnością spod znaku "szapkami zakidajem"
      • maniek182 Re: Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ 09.01.04, 14:47
        Mi się wydaję że jednak najbardziej efektywna i widowiskowa była "Pustynna
        burza" wiem walka z przewaga technologiczna ale poprostu było to
        piękne.Lotnictwo rach ciach miażdy siły powietrzne Iraku i logistyke.Wojska
        lądowe w mig rozprawiają się z jednostkami irackimi.m.in 2 pułk kawaleri
        pancernej podczas bitwy na rubieży 73,8 easting gdzie jedna rota "eagle"
        rozbija w pył brygadę pancerną gwardi republikańskiej.
        • Gość: Słoju Re: Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ IP: *.tele2.pl 09.01.04, 15:25
          Najpiękniejsza w tej wojnie była operacja Błogosławiona Maria, czyli potęzny
          manewr oskrzydlający Kuwajt od zachodu z zamknięciem w wielkim worku wojsk
          irackich. Jego wykonanie nie byłoby możliwe w takim tempie bez GPS-u.
          Irakijczycy uważali, iż poruszanie się po tym terenie i walka jest z góry
          skazane na niepowodzenie.
          pzdr
          • Gość: A.L. Re: Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.01.04, 15:32
            >Irakijczycy uważali, iż poruszanie się po tym terenie i walka jest z góry
            skazane na niepowodzenie

            Nie tylko oni.
            • Gość: Słoju Re: kto jeszcze IP: *.tele2.pl 12.01.04, 09:35
              A kto jeszcze. Ja doskonale pamiętam naszych komentatorów w mundurach, którzy
              wietrzyli spora klęskę, chodz nie byli w tym odosobnieni. Szeroko rozpisywano
              sie na temat ogromnego doświadczenia bojowego irakiczyków wyniesionego z wojny
              z Iranem, roli szkoleniowców i doradców z Francji i ZSRR, znajomości pola
              walki, dobrego uzbrojenia, zawodności sprzętu zwłaszcza abramsów no i innego
              zaawansowanego tehnicznie sprzetu.
              pzdr
              • Gość: A.L. Re: kto jeszcze IP: *.plock.sdi.tpnet.pl 12.01.04, 13:53
                Za każdym razem (Wyzwolenie Kuwejtu, Bałkany, Afganistan, II wojna w Iraku)
                wróżno USA sromotną klęskę (drugi Wietnam, czy też drugi radziecki
                Afganistan). Tymczasem okazuje się ,że wszystkie doktryny (nie mówiąc o
                sprzęcie) made in ZSRR są niewiele warte. Podejrzewam, że sprawnosć z jaką USA
                przeprowadza akcje militarne na dużą skalę jest dla rosyjskich dowódców
                wielkim szokiem.
    • Gość: axx Re: Czechoslowacja 1968 IP: 207.191.243.* 10.01.04, 00:09
      Dla mnie taka operacja jest "Dunaj" 68 .Nie ma sie czego wstydzic (z technicznrgo punktu widzenia) Wspanialy desant , mozliwosc zajecia
      dodatkowo innych krajow (niewykorzystana). Wojsko polskie w roli okupanta ( dobra prigatovka do Iraku,mysl wyprzedzila epoke)
    • Gość: Cattaraugus Operacje, czy wojny - trzymać się definicji! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.01.04, 00:36
      Przepraszam, nie chciałbym burzyć dobrego nastroju, ale panuje tu niemożność
      narzucenia sobie definicji tego, co jest wojną, a co operacją wojskową i
      poruszania się w wypowiedziach w obrębie jakiejś definicji. Pytanie wątku jest
      o "OPERACJE", zaś w odpowiedziach mamy całe wieloletnie wojny.

      Bez urazy

      C.
      • dokt0r Re: Operacje, czy wojny - trzymać się definicji! 10.01.04, 13:01
        Wojny to przeciez tez operacje :), a zwlaszcza jak wojna nie jest wypowiedziana
        formalnie. Nie pamietam na przyklad kiedy ostatnio USA wypowiedziala formalnie
        wojne innemu kraju od czasu Pearl Harbour, chyba nigdy.
      • Gość: A.L. Re: Operacje, czy wojny - trzymać się definicji! IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 10.01.04, 16:19
        Dzięki za pomoc w utrzymaniu dyscypliny :-))
        Raczej chodziło mi o pojedyncze brawurowe akcje, operacje specjalne.
        Uważam, że szczególnie dużo "materiału" dostarczyły izraelskie siły specjalne
        i brytyjski SAS.

        Mam jeszcze jeden typ do naszego rankingu:

        Operacja służb specjalnych Izraela kryptonim "Plumbat".
        Celem jej było zdobycie uranu potrzebnego do produkcji izraelskich pocisków i
        bomb atomowych. Brawurowa akcja. Przejęto 200 kg uranu przewożonego statkiem
        towarowym "Scheersberg A" z Antwerpii do Palermo.

        Oraz jeden mały epizod gdzieś do do drugiej setki:

        Akcja SAS - w kwietniu 1956 roku do bazy w Porsmouth zawinął zespół
        radzieckich okrętów złożony z krążownika i 2 niszczycieli.
        Brytyjczycy wysłali 2 płetwonurków celem rozpoznania systemu napędowego
        radzieckiego krążownika. Szczególnie wątek (z gatunku archiwum x ) zaginiecia
        bez wieści dowodzącego akcją komandora Lionela "Buster" Crabb'a jest
        szczególnie ciekawy.

        Pzdr.
        • Gość: Cattaraugus Re: Operacje, czy wojny - trzymać się definicji! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.01.04, 16:27
          Szczególnie wątek (z gatunku archiwum x ) zaginiecia
          > bez wieści dowodzącego akcją komandora Lionela "Buster" Crabb'a jest
          > szczególnie ciekawy.
          -----------------------------------------------------------------------

          Brytjska klasyka. A dowódca HMS Conqueror i jego ciotka? Po zatopieniu ARA
          General Belgrano za dużo paplał i się doigrał. Jeszcze jak się mówi, że się
          zdeponowało dokumenty u rodziny, to sobie można zafundować małe ludobójstwo w
          majestacie prawa (służb specjalnych) :-)
    • dokt0r Re: Najciekawsze operacje wojskowe po IIWŚ 10.01.04, 12:58
      Jedne z ciekawszych operacji wedlug mnie:

      - Legion Cudzoziemski (2nd Parachute Regiment) w Zairze, 1978.
      - Operacja SAS w Gibraltarze w 1988.
      - Operacja prywatnej "armii" Sandline w Sierra Leone, 1997.
      - Patetyczna porazka CIA w Zatoce Swin - 195x?
      - Masakra zakladnikow w Moskwie przez Spetsnaz - 2002

      Wojny:

      - Yom Kippur, Syria + Egipt vs. Izrael
      - Polnocna Korea
      - Wietnam
      - Czeczenia i Afganistan
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka