Dodaj do ulubionych

Zakynthos...

01.05.19, 10:01

Dzisiaj będziemy pamiętać mieszkańców greckiej wyspy Zakynthos, którzy podczas Holokaustu nie zwrócili Żydów do nazistów. Kiedy niemiecki dowódca zażądał od burmistrza listy Żydów, podał tylko dwa nazwiska: jedno to Archanioł Chryzostomos z Zakynthos, a drugi sam burmistrz Giorgio Carrer.
(I spalił listę wszystkich mieszkańców ...)
Ostrzegali także 300 wszystkich Żydów na wyspie i ukryli ich do końca wojny. W 1978 r. Obaj zostali uznani za „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”
Pamięć o wszystkich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” pozostanie na zawsze w pamięci.
(Dziś wieczorem lud Izraela jednoczy się z ofiarami Holokaustu)
Obserwuj wątek
  • czizus Re: Zakynthos... 02.05.19, 12:10
   Piękna postawa. Podobno izraelską tożsamość tworzą dzisiaj głównie trzy wydarzenia: holocaust, warszawskie powstanie w Gettcie i Masada.

  • mosze_zblisko_daleka Re: Zakynthos... 03.05.19, 11:22
   Teraz 2ga część:

   W dniu 12 sierpnia 1953 r. Odebrano połączenia ratunkowe SOS i komunikaty z ateńskiej stacji radiowej. Okazało się, że seria trzęsień ziemi mierząca 7,2 w skali Richtera występuje w zachodniej części Grecji. Epicentrum wyspy Caplonia, Ithaca i Zakynthos. „Grecki rząd postanowił ewakuować wyspy Zante i Kefalonia od swoich mieszkańców i wzywa wszystkie śródziemnomorskie floty do odczuwania potrzeby ewakuacji”.

   Po otrzymaniu wiadomości SOS z Aten komendant Floty podał serię rozkazów dla dowódców statków. Flota natychmiast zatrzymała manewry wyruszyła na pomoc. Przy wejściu do zatoki Argostoli wysłano osobisty telegram do dowódcy Marynarki Wojennej Mordechaja Limona, który natychmiast odpowiedział: „Zatwierdza akcję według możliwości”.

   Bez wcześniejszego doświadczenia i pomimo braku sprzętu, miała miejsce dobra organizacja. Żywność, woda, ewakuacja i leczenie. Umiejętność improwizacji i zaradności zespołów. Znaleziono flotyllę zakotwiczoną w zatoce w południowo-wschodniej części Peloponezu. 150 mil od wysp i trzy fregaty podniosły kotwice i płynęły szybko w kierunku epicentrum, do którego dotarły po 12 godzinach żeglugi.
   ======
   epilog: No widzisz jak Izrael odwdzięczył się później...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka