Dodaj do ulubionych

Żandarmeria

11.03.05, 23:40
Jak sądzicie czy Polska powinna mieć jednostkę na wzór Carabinieri czy też Gendarmerie? Taką wojskowo-policyjną.
Jeżeli tak to jak ma ona wyglądać - tworzymy coś zupełnie nowego czy reorganizujemy Żandarmerię Wojskową?
No i jaki zakres zadań przypisać tej formacji. Ma się dublować z policją?
Obserwuj wątek
    • Gość: Eichhorn Re: Żandarmeria IP: *.aster.pl 12.03.05, 00:37
      Cóż to trudny problem natury tak politycznej, jak i organizacyjnej. Gen Sikorski
      w swej "Przyszłej wojnie" opowiadał sie za posiadaniem przez władzę specjalnych
      jednostek wojskowych przeznaczonych do walki z tłumem gdy policja nie daje rady.
      Powoływał sie tu na przykład zajśc w Krakowie w roku , jeśli mnie pamięć nie
      myli, 1924 gdy wojsko wysłane przeciw tłumowi poczeło się bratać z "powstańcami"
      (jeżeli ktoś ma lepszy termin prosze o podpowiedzenie). Po wojnie władza ludowa
      miała KBW, potem Jednostki Nadwiślańskie MSW rozwiązane w połowie lat 90 tych
      ubiegłego wieku. Obecnie brak chyba uzasadnienia dla takiej struktury, nie
      wspominając już o tym, że rzecz byłaby nie do przeprowadzenia finansowo i
      politycznie.
      Pozdrawiam
      • Gość: axx Re: Żandarmeria IP: *.155.popsite.net 12.03.05, 02:04
        To o czym pisal ziscilo sie w Polsce Ludowej. Utworzono formacje w skrocie nazwane ZOMO. Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej.
        Palowali zupelnie przyzwoicie do tego gazowanie. Strzelali nadzwyczaj cenie a o zadnym brataniu sie nie bylo mowy.
        No i dzisiaj wytacza sie chlopcom procesy ze zle robili. Szefostwo za nic nie odpowiada a czlonkowie tych grup sa ciagani po sadach . Chyba nie o tym myslal
        gen.Sikorski. Ale trzeba poczekac i prosze sie nie martwic. Beda takie oddzialy bo kazda bananowa republika je posiada.
        Mysle ze beda lepiej wyposazone szczegolnie w nowosci Made in USA. Dowodcami beda rowniez chlopcy z praktyka co to nie beda sie bratac (prosze nie miec
        zadnych watpliwosci) z Iraku gdzie dokladnie to przerobiono rowno lejac w morde pod czujnym okiem kapelanow.
        • Gość: Eichhorn Nie do końca IP: *.aster.pl 12.03.05, 08:31
          ZOMO zaliczyć należy jako formację czysto policyjną (pal sześć rozróżnienia
          policja- milicja). Takie formacje były i przed wojną min tzw Golędzinów
          utrzymany i po wojnie. Tu chodzi jednak, jak rozumiem, o formację w stylu
          niemieckiego Grenzschutzu- wojskowo policyjnego ramienia rządu federalnego, czy
          rosyjskich wojsk MWD. Formacji policyjnej organizacji raczej wojskowej, ew. Na
          odwrót wojskowej z częścią zadań policyjnych. Polska wersja- Nadwiślańskie
          jednostki MSW zostały skasowane w połowie lat 90 tych i do tej formuły nie ma
          raczej powrotu.
          Pozdrawiam

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka