Dodaj do ulubionych

Alternatywa dla Zachodu, swiat wielobiegunowy????

19.07.07, 13:39
Sława!

Tu i ówdzie pojawiają sie mniej mniej lub bardziej niedowarzone proroctwa o
utracie przez Wolny Świat dominującej roli w świecie...

Dlatego chce zajac sie dyskusja czy w ogóle pojawia sie jakiś alternatywny
ośrodek technologiczny, ekonomiczny, militarny i polityczny, który byłby w
stanie samodzielnie stać sie alternatywa dla Zachodu.

Moim zdaniem takiego osrodka nie ma i nie bedzie przez najblizsze 50 lat.

W nastepnych watkach przeanalizuje dlaczego tak uwazam i udowodnie te tezy.




Forum Słowiańskie
gg 1728585
Obserwuj wątek
    • mason10 Re: Alternatywa dla Zachodu, swiat wielobiegunowy 19.07.07, 13:45
      1 chiny prognozy mwia ze za 15 lat przegonia gospodarczo usa
      2 rosja szybko rozwijajcy sie kraj posiadajacy nieograniczone zasoby surowcowe
      i mocny technologicznie
      3 indie

      a teraz ignorant idz sie przespij poczytaj sobie raporty coroczne departamentu
      stanu jak buszmeni sie boja wzrostu potegi chin
    • ignorant11 1. Chiny 19.07.07, 13:54
      Sława!

      Chiny dokonały w ostatnich dekadach rzeczywiście imponującego postępu.

      Jednak trzeba pamietać,że kraj startował z bardzo niskiego pułapu.

      Pamietać tez należy,że nadal jest kraj bardzo biedny i poza kilkoma rzeczywiscie
      zapierającymi dech w piersiach metropoliami jest krajem zacofanym, zas robotnik
      chiński pracuje za 2-3 $ dziennie, choc w miliardowej masie rosnie calkiem spora
      klasa srednia.

      W calej masie jednak ekonomia chińska ledwie zblizyła sie do poziomu UK, wiec
      wobec poteg takich jak UE, NATO czy USA-NAFTA cały ten chiński potencjal nadal
      pozostaje mizerny.

      OLbzrymie chińskie postepy sprawiły,dokonane siłami firm zachodnich sprawiły,że
      kraj ten ekonomicznie i gospodarczo znalazł sie na Zachodzie i bez exportu do UE
      i USA po prostu praktycznie przestałby istniec ekonomicznie.

      Juz teraz staja sie widoczne bariery rozwojowe w postaci braku wykwalifikowanej
      siły roboczej, braku infrastruktury, braku surowców, braku oryginalnej mysli
      technicznej...

      Bardzo watpliwe jest aby Chiny w przewidywalnej przyszlosci mogly stac rywalem
      Zachodu, by mogły sie poważyc na konfrontacje.

      Oczywiscie jego rola w swiecie bedzie siłą rzeczy rosła ale jedyne do czego moga
      aspirowac Chiny to hegemonistyczna czołowa rola w Azji, kosztem Rosji i moze
      Japonii, miozliwe ze rosnacymi wpływami w Oceanii, ale na swiatowa role Chin
      dorównujaca UE, NATO czy USA jest stanowczo za wczesnie, moze za 50 lat, amoze
      wcale...


      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
      • funnypunch Re: 1. Chiny 19.07.07, 17:41
        Nie za 15, ale za ok. 40 lat według międzynarodowych badań PKB Chin przewyższy
        PKB USA. Chiny już teraz są na 3 miejscu na świecie chyba.
    • zarat.hustra Re: Alternatywa dla Zachodu, swiat wielobiegunowy 19.07.07, 14:00
      ignorant11 napisał:

      > Sława!
      >
      > Tu i ówdzie pojawiają sie mniej mniej lub bardziej niedowarzone proroctwa o
      > utracie przez Wolny Świat dominującej roli w świecie...
      >
      > Dlatego chce zajac sie dyskusja czy w ogóle pojawia sie jakiś alternatywny
      > ośrodek technologiczny, ekonomiczny, militarny i polityczny, który byłby w
      > stanie samodzielnie stać sie alternatywa dla Zachodu.
      >
      > Moim zdaniem takiego osrodka nie ma i nie bedzie przez najblizsze 50 lat.
      >
      > W nastepnych watkach przeanalizuje dlaczego tak uwazam i udowodnie te tezy.
      >


      Przede wszystkim, musialby to byc silny osrodek ideolohiczny. Nie moze powstac
      drugi biegun geopolityczny, bez okreslonej, wyraznie wyodrebnionej wzgledem
      dotychczasowego swiata, idei.
    • gangut Ośrodkiem cywilizacyjnym nie jest Zachód 19.07.07, 14:08
      Ośrodkiem cywilizacyjnym są USA. Zaś reszta tzw. "wolnego świata" to mniej lub
      bardziej samodzielne protektoraty USA, bez większego wpływu na rozwój
      cywilizacyjny.
      • ignorant11 Re: Ośrodkiem cywilizacyjnym nie jest Zachód 19.07.07, 14:14
        gangut napisał:

        > Ośrodkiem cywilizacyjnym są USA. Zaś reszta tzw. "wolnego świata" to mniej lub
        > bardziej samodzielne protektoraty USA, bez większego wpływu na rozwój
        > cywilizacyjny.


        Sława!

        To prawda, ale nie protektoraty, ale raczej satelity.

        Nigdy nie odwazyłbym sie nazwac Francje czy UK protektoratem USA, ale maja
        jednak pozycje mlodszych braci i nie ma zadnych przesłanek aby to mogło sie zmienic.

        Forum Słowiańskie
        gg 1728585
        • zarat.hustra Re: Ośrodkiem cywilizacyjnym nie jest Zachód 19.07.07, 14:41
          ignorant11 napisał:

          > gangut napisał:
          >
          > > Ośrodkiem cywilizacyjnym są USA. Zaś reszta tzw. "wolnego świata" to mnie
          > j lub
          > > bardziej samodzielne protektoraty USA, bez większego wpływu na rozwój
          > > cywilizacyjny.
          >
          >
          > Sława!
          >
          > To prawda, ale nie protektoraty, ale raczej satelity.
          >
          > Nigdy nie odwazyłbym sie nazwac Francje czy UK protektoratem USA, ale maja
          > jednak pozycje mlodszych braci i nie ma zadnych przesłanek aby to mogło sie zmi
          > enic.
          >


          Nie bardzo tez w Zjednoczonym Krolestwie widac chec do zmiany. Jak na razie,
          mimo pewnych kosztow, niemal wylacznie korzystaja na swoich stosunkach z USA.
    • ignorant11 2. Rosja 19.07.07, 14:12
      Sława!

      Rosja posiada jedynie 2 atuty: wielkie terytorium i potencjał nuklearny.

      a. terytorium Rosji mimo iz nadal wielkie jednak lezy na uboczu, stad zmniejsza
      sie jego rola. Wiekszosc ziem rosyjskich jest połozona z dala od szlaków
      transportowych, nie ma infrastuktury, i nawet znacznie jej bogatcwa pozstaja
      trudne do wykorzystania.

      b potencjal nukelarny w dzisiejszym swiecie traci na znaczeniu. Widac to po
      tym,że kraje znacznie bogatsze a równiez ambitne nie rozwijaja potencjalu
      nukelarnego poprzestajac na ok 200-300 glowicach, wiec posiadanie nawet 2tys
      glowic nieznacznie tylko wzmacnia range kraju.
      dzisiaj bardziej licza sie armie zdolne do błyskawicznych uderzeń w duzym
      rpomieniu od własnych granic niz potencjal calkowitego zniszczenia, bo cóz z
      tego ze mozemy kogos zniszczyc 5 krtonie, skoro on moze szybciej i skuteczniej
      zniszczyc tylko 1,5 raza?

      Ekonomia rosyjska to tylko góra 2% ekonomii Wolnego Swiata, a ludnosc moze nawet
      i 10-15%, ale w przeważajacej czesci biedna a porównaniu do Zachodu.

      Rosja moim zdaniem nadal bedzie traciła wpływy w swiecie jak tarciła przez
      ostatnie 20 lat i najwyraźniej traci nadal.

      Nie ma zadnych szans na strategiczny sojusz z Chinami ani z Iranem czy
      jakimkolwiek krajem weglowodorowym.

      Chiny sa rywalem Rosji w Azji, szczególnie w Azji Centralnej, sa rywalem na
      Sybierii i raczej nie beda chciały uczestniczyc w awanturniczej polityce Putina.

      Rosja posiada znaczace rezerwy surowców, ale jak historia uczy zaden kraj nie
      wzbogacił sie na surowcach nie stał sie potega z powodu surowcow.

      Mamy jednak znakomite przykłady przeciwne: WB, Japonia, Niemcy...

      Takie surowce jak w Rosji sa na całym swiecie, po dnem morskim, w niezbadanej
      jeszcze Afryce, Arktyce czy Antarktydzie, które moga byc nawet latwiejsze do
      udostenienia niz artyka rosyjska...


      Jedyna szansa Rosji na dobrobyt pomyslnosc i rozwój jest okcydentalicja,
      przyjecie standardów swiata cywilozwanego i wspólpraca z Zachodem.



      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
      • mason10 Re: 2. Rosja 19.07.07, 14:45
        a 4 lerpe jakie posiada
        • zarat.hustra Re: 2. Rosja 19.07.07, 15:01
          Polska ma ten komfort, ze nie musi dla wlasnego samopoczucia aspirowac do roli
          mocarstwa.
          • misza_kazak Re: 2. Rosja 19.07.07, 15:23
            zarat.hustra napisał:

            > Polska ma ten komfort, ze nie musi dla wlasnego samopoczucia aspirowac do roli
            > mocarstwa.

            No w sumie masz racje! POlski dla wlasnego samopoczucia wystarcza w zupelnosci lizanie dupy USA i szczekac na ROsje :)

            >
            >
            • ignorant11 Re: 2. Rosja 19.07.07, 19:04
              misza_kazak napisał:

              > zarat.hustra napisał:
              >
              > > Polska ma ten komfort, ze nie musi dla wlasnego samopoczucia aspirowac do
              > roli
              > > mocarstwa.
              >
              > No w sumie masz racje! POlski dla wlasnego samopoczucia wystarcza w zupelnosci
              > lizanie dupy USA i szczekac na ROsje :)

              +++Schlebiasz sobie i swoim typowym moskiewskim kompleksom.

              Poslka ma dokładnie w dupie wielikoju Rasiju i se bimba na frustartów na Kremlu.

              A rasija sie wq...wia, ze Polsza ja olewa...

              Nawet may w dupie Wasz smierdzacy gaz i nawet nawet arabska znacznie słodsza...

              Ale dlatego wypie..limy Was i z Białorusi i z Ukrainy i na ziemiasch RP powstana
              wolne państwa, które wstapaia do NATO I UE...

              To jest nasz jedyny postulat wobec wielkoi rasiji won do azji!
              RAby zginac kark przed Chińczykiem !
      • gangut Rosja powtarza błędy przełomu XIX/XX w. 19.07.07, 16:36
        Tylko czekać jakiegoś nowego Mukdenu i Cuszimy.
        • ignorant11 Re: Rosja powtarza błędy przełomu XIX/XX w. 19.07.07, 19:06
          gangut napisał:

          > Tylko czekać jakiegoś nowego Mukdenu i Cuszimy.

          Sława!

          TYm arzem Chiny sprawia im Cuszime...

          Rasija jest skazana.

          Zobacz na polityke i postepowanie wewnetzrne Chin szukaja i zabiegajao
          inwestorów, a Rasija OKRADA.

          Kto bedzie chciał inwestowac w złodzieja...?

          Forum Słowiańskie
          gg 1728585
          • gangut No, tak źle nie będzie. Chińczycy są do bicia 19.07.07, 19:21
            a nie do sukcesów wojskowych.
            Oczywiście Rosja się odrodzi, tyle że na razie potrząsanie szabelką nieco
            wyprzedza sukcesy gospodarcze. Całkiem jak u nas :-)
            • ignorant11 Re: No, tak źle nie będzie. Chińczycy są do bicia 19.07.07, 20:27
              gangut napisał:

              > a nie do sukcesów wojskowych.
              > Oczywiście Rosja się odrodzi, tyle że na razie potrząsanie szabelką nieco
              > wyprzedza sukcesy gospodarcze. Całkiem jak u nas :-)

              Sława!

              POlska w przeciwieństwie do Rosji nie potrzasa szabelka. Chińy równiez zachowuja
              sie bardzo pragmatycznie.

              Polska ma najlepsze stosunki z sasiadami w całej swojej 1000 letniej historii..

              Forum Słowiańskie
              gg 1728585
              • marek_boa Re: No, tak źle nie będzie. Chińczycy są do bicia 20.07.07, 02:14
                Z jakimi sąsiadami Ignorant????:) Fakt Polska jako obiekt do obśmiania ma
                stosunki...humorystyczne ze wszystkimi sąsiadami!:)
                • ignorant11 Re: No, tak źle nie będzie. Chińczycy są do bicia 20.07.07, 02:47
                  marek_boa napisał:

                  > Z jakimi sąsiadami Ignorant????:) Fakt Polska jako obiekt do obśmiania ma
                  > stosunki...humorystyczne ze wszystkimi sąsiadami!:)


                  Sława!

                  Tak wreszcie zacząłem niektórych pseudodyskutantów traktowac humorystycznie i
                  ustosunkowywać tak aby znikneli.

                  papapa Mareczku głupeczku!

                  Forum Słowiańskie
                  gg 1728585
                  • marek_boa Re: No, tak źle nie będzie. Chińczycy są do bicia 20.07.07, 02:52
                    Żyjesz Ignorant we własnym świecie i na szczęście dla innych ten świat
                    jest ...hermetyczny!:)Czas zmienić lekarstwa,choć i to już za późno!:)
                    Obiecankowuję Ci serdecznie ,że będę nadal czytał Twoje posty bo tyle śmiechu i
                    radości co Ty Twoim stekiem bzdur i głupot to nikt mi tak nie dostarcza!:)
          • billy.the.kid Re: Rosja powtarza błędy przełomu XIX/XX w. 19.07.07, 19:26
            złodzieje chcieli inwestowac to ich ruskie wydymali. okazało się ze to nie
            polscy przydupasy usa. taki wielki rympał.
    • ignorant11 3.Indie 19.07.07, 19:26
      Sława!

      Ogólnie podone bariery i wiekszosci uwag dotyczacych Chin, niektórzy analitycy
      mówia o wiekszym potencjale Indii, ale w rzeczywistosci bariery podobne.

      Przewaga nad Chinami polega na wiekszej bliskosci kulturalnej i cywilizacyjnej z
      Zachodem.

      Tu bliskosc nawet rasowa, co równiez ma jednak znaczenie mimo zaprzeczającej
      polipoprawnosci.

      Generalnie nie ma nawet srednio wyksztaconeho Indusa, który nie mówiłby po
      angielsku.

      Ale znowu onajmniej 100 lat podobnie jak w Chinach i Rosji zaległosci do Zachodu.

      Jako atut mozna odnotowac,ze Indie jednak naleza do Zachodu- NB najwieksza
      demokracja swiata...

      jednak inaczej niz w azjatyckiej Rosji czy Chinach jednak rzady prawa, inna
      rzecz czy wykonywane jak w UK czy USA...




      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
    • ignorant11 4 Japonia 19.07.07, 19:29
      Sława!

      Japonia to jednak stara dobra firma...

      Ale znowu ich potencjal jest znacznie mniejszy niz USA czy UE.

      Japonia jest zoocydentalizowana i nalezy do Zachodu nie ma co do tego zadnych
      watpliwosci.


      NIe ma tez watpliwosci,że w Azji i na Pacyfiku beda zawsze nr 2-3, ale nigdy nr 1.

      NATO nie ma zadnych szans.

      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
    • ignorant11 4 Swiat Arabski 19.07.07, 19:31
      Sława!

      nie ma wiekszych szans na zjednoczenie swiata arabskiego.

      Duza role beda nadal odgrywały arabskie kraje naftowe, i swiat arabski
      pozostanie ważny dla swiata, ale nie ma mowy o arabskim mocarstwie przynajmniej
      przez nastepne 50 lat...

      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
    • ignorant11 6 Brazylia 19.07.07, 19:34
      Sława!

      Brazylia robi wyraźne postepy równiez w najnowoczesniejszych technologiach-
      przemysł lotniczy, ale w opgolnej masie nadal kraj biedny i zacofany...

      Moze aspirowac co najwyzej do roli lidera południowoamerykańskiego..

      Wiecej znowu dopiero za 50 lat...


      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
    • ignorant11 7 Afryka 19.07.07, 19:37
      Sława!

      Afryk anadal pozstanie biednym kontynentem. Przerazaja przesladujace do kleski
      naturalne jak głod AIDS, Afryka sie jednak wyludnia.

      Mimo wielkich i w wiekszosci nieodkrytych bogatcw szacunki raczej pesymistyczne
      podobnie jak dla Rosji...

      Zreszta Kongo mozemy nazwac Rosja Afryki i co z tego???

      Kontynet ten czeka wiele konfliktów, klesk zanim on dojrzeje i dołaczy do swiata...

      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
    • ignorant11 8.UE 19.07.07, 19:44
      Sława!

      Wspólprace krajów europejskich mimo kontrowersji mozemy uwazac za wzorcowadla
      targanego konfliktami siwata, ale mimo wszystko matrtwi trapiacy Europe marazm.

      USA, Japonia i swiat caly czas jej uciekaja...

      Teraz Europe zaleja koreańskie telewizory z... Polski, wiec o czym tu dyskutowac?

      Mimo wszystko UE nie jako federacja ale jako blok panstw pozostanie na długie
      lata jeszcze nr 2 po USA.

      łonie samej UE na czołow beda sie wysuwac rózne kraje niekoniecznie Niemcy
      utrzymaja sój prymat, przeciwnie szanse maja równiez UK, Francja, czy Wlochy w
      zaleznosci kto bedzie umiał pozyskac wiecej wewnatrzeuropejskich sojuszników.

      USE nie powstana nigdy a przynajmniej nie wczesniej niz za 50 lat.

      UE moze co najwyzej próbowac roli starszego brata, ale jednak biedniejszego i
      słabszego...

      Raczej jestem skłonny widziec intergracje atlatycka, czyli rodzaj NATO
      ekonomicznego, zreszta mój postulat podchwyciła ostatnio pani Merkel.

      Zatem Europa pozostanie nadal nr2 ale w trudnych sprawach bedzie potrzebowała
      wsparcia USA.




      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
    • grogreg Re: Alternatywa dla Zachodu, swiat wielobiegunowy 19.07.07, 19:45
      No to analizuj, uwazaj i udowadniaj.
    • ignorant11 USA- NAFTA_NATO 19.07.07, 19:49
      Sława!

      Chyba nikt przytromny nie jest w stanie wieszczyc upadku USA.

      Nawet słaby $ uwikłanie w Iraku, Afganistanie nie saw stanie zachwiac
      niekwestionowana potega USA.

      Ten kraj co najmniej przez 50 lat bedzie czołowym pod wzgledem ekonomi, nauki,
      technologii, wiec i militrariow i polityki...


      Niektórzy wieszcza rychly upadek USA i ich rozbicie, ale przypominam, ze nawet
      wojna secesyjna nie zachwiała potega ani perspektywami USA.

      USA pozotaja ostnia nadzieja wolnego swiata i w tom,że zsocjalizowana Europa w
      końcu sie obudzi i zaprowazi równiez u siebie wolnokonkurencyjny KAPITALIZM,
      który jednak mimo krytyk pozostaje anjefektywniejszym i najsprawiedliwszym
      ustrojem ekonomicznym i społecznym...

      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
      • zibi_mazurak NATO 19.07.07, 20:33
        A NATO to należy rozwiązać. Ten sojusz jest kontrolowany przez Rosjan a
        jednocześnie bezużyteczny.
        • ignorant11 Re: NATO 19.07.07, 21:24
          zibi_mazurak napisał:

          > A NATO to należy rozwiązać. Ten sojusz jest kontrolowany przez Rosjan a
          > jednocześnie bezużyteczny.


          Sława!

          ???????

          Pod wieloma wzgeladmi nieefektywny stad polski postulat specjalnych stosunków z
          USA- kontynetalna Brytania.

          Ale napewno niekontrolowany przez Rosje.
          :))
          hahahahah


          Forum Słowiańskie
          gg 1728585
          • zibi_mazurak Re: NATO 20.07.07, 08:45
            A Rada Rosja-NATO? A NATOwscy urzędnicy liżący kutasa Putinowi?
            • ignorant11 Re: NATO 20.07.07, 11:36
              zibi_mazurak napisał:

              > A Rada Rosja-NATO? A NATOwscy urzędnicy liżący kutasa Putinowi?


              Sława!

              To tylko rada konsultacyjna, podobnie jak Ue ma stosunki z Rosja ale przeciez FR
              nie tu prawa glosu w sprawch wewnetrznych, a jedynie w sprach rosyjskich.

              Spoko!

              Forum Słowiańskie
              gg 1728585
              • zibi_mazurak Re: NATO 20.07.07, 11:42
                Zapomniales ze wiekszosc panstw czlonkowskich NATO, jest rzadzona przez
                prorosyjskich politykow.
                • ignorant11 Re: NATO 20.07.07, 12:11
                  zibi_mazurak napisał:

                  > Zapomniales ze wiekszosc panstw czlonkowskich NATO, jest rzadzona przez
                  > prorosyjskich politykow.


                  Sława!

                  Jaka tam wiekszosc i przez jak "prorosyjskich"..???

                  To,że nie nawołuja do ataku na Rosje to jeszcze nie prorosyjskosc.

                  Moze wymienisz owych "prorosyjskich"...?


                  Forum Słowiańskie
                  gg 1728585
    • ignorant11 10 UK -Kanada-Australia 19.07.07, 19:52
      Sława!

      Impierium trwa nadal i pod wieloma wzgledami nadal jest to nr 2 po USA,
      terytorialnie nawet większe od FR.

      Czasem nawet zastanawiam sie czy USA maja wiekszy wpływ na UK czy tez bywa
      odwrotnie.


      Tych krajów prawdopodbnie nie mozna rozdzielac jak Polski i Litwy( WKL), ktore
      zawsze wystapia RAZEM.




      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
    • ignorant11 11. Hiszpania 19.07.07, 19:56
      Sława!

      Hiszpania jest spadkobierczynia poteznego imperium 2 gieo po imperium
      anglosaskim, jednak brak kretywnosci charakterystycznej dla wolnokonkurencyjnego
      swiata anglosaskiego, teperament połudnuiowców- maniana wyraxnie ograniczaja
      potege swiata hiszpańskiego.

      Niemniej jednak Hiszpania gdyby wykazala sie dobra praca to moze za 50 lat miec
      potege podobna do swiata aglosaskiego i stać sie hegemonem półkuli południowej...'

      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
    • ignorant11 Podsumowanie 19.07.07, 20:08
      Sława!

      Widać,ze przynajmniej przez 50 lat układ sił w świecie i dystrybucja bogactwa
      sie nie zmieni.

      Zatem niech towarzysze i niedoróbki palcem robione niech se raczej strzela w
      swoje glupie i puste głowki zamiast podskakiwac Swiatu Wolnemu Swiatu
      Cywilizowanemu...

      Zadnych szans , zadnych zludzen na odbudowanie imperium zła, zadnych złudzen na
      nowy niewolniczy swiat.

      Wolnosc zwyciezyła i WOLNOSC zapanuje na długie lata.

      I mam nadzieje ze moj syn za 50 lat bedzie mógł napisac podobny esej ku
      zrygryzocie i frustracji wszelkich miszów i innych neoblszewików dyszacych
      nienawiscia do wolnosci i wolnego swiata i marzacycch o nowej wojnie rozpetanej
      przez nastepne imperium zła, ale plonacego ogniska wolnosci nikt nie zgasi,
      wiecej rozleje sie ono równize na Azje i zgasi skorumpowane rezymy w Rosji,
      Chinach, Kimei, zgasi zaraze w Afryce, zbawi Am łacińska...


      Bo nie ma szczescia nie ma chleba bez wolnosci...

      A wrogowie wolnosci niech sie zapija ruska tania wódka ze zryzoty albo niech
      spłona jako obłok plazmy gdy na powaznie zechca knuc przewko Wolnemu i
      Cywilizowanemu łacińskiemu Swiatu.

      Imperium Romanum nadal istenieje i nadal dominuje i CYWILIZUJE swiat.

      Bo poza cywilizacja łacińska wszystko inne jst barbarzyństwem zaprzeczeniem
      cywilizacji i moze co najwyzej zasługiwac na tolerabncje jako skansen, jako
      rezerwat ruski czy chinski, ale nigdy na partnerstwo..,a gdy siły
      bara\barzysństwa zechca nas zniewolic to powinny podzielic los Niemiec
      hitlerowskich Japonii czy Sowieckiej Rosji...



      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
      • funnypunch Re: Podsumowanie 19.07.07, 20:25
        Co do USA, to poczytaj co mówi pewien staruch w Paragrafie 22. Imperium
        Rzymskie też było potężne, ale padło.

        A pozatym polecam Szklaną Pułapkę 4. Bajka jak cholera, ale pokazuje
        uzależnienie dzisiejszego świata, a USA przedewszystkim od komputerów.

        No i ta scena pt. jak przy użyciu cieżarówki pokonać atakujący F-35 w wersji
        lotniskowcowej. :D:D:D:D Dawno się tak nie uśmiałem.
        • ignorant11 Re: Podsumowanie 19.07.07, 20:31
          funnypunch napisał:

          > Co do USA, to poczytaj co mówi pewien staruch w Paragrafie 22. Imperium
          > Rzymskie też było potężne, ale padło.
          >
          > A pozatym polecam Szklaną Pułapkę 4. Bajka jak cholera, ale pokazuje
          > uzależnienie dzisiejszego świata, a USA przedewszystkim od komputerów.
          >
          > No i ta scena pt. jak przy użyciu cieżarówki pokonać atakujący F-35 w wersji
          > lotniskowcowej. :D:D:D:D Dawno się tak nie uśmiałem.


          Sława!

          A poza błazenstwami masz cos powaznego przeciwko USA i Zachodowi?

          To oczywioste, ze nie wszystko w realnym swiecie jest tak idealne w literackich
          czy filmowych utopiach, ale zbuduj lepszy swiat.

          A SPQR trwa nadal. zauwaz, ze ciagle dochodza do potegi kolejne prowincje
          Imperium i kontynuuja w zasadniczym watku te jedyna w dziejach swiata cywilizacje.


          Forum Słowiańskie
          gg 1728585
        • misza_kazak :))) 20.07.07, 08:24
          > A pozatym polecam Szklaną Pułapkę 4.

          Kurde lamalem glowe co to jest, ale wrescie zrozumialem ze chodzi o Die Hard 4.0 :))
          U was tlumacze zuzywaja jeszcze mocnejsze narkotyki niz nasze :))
          U nas go przetlumaczyli jako "Krepkij oreszek" czyli "Twardy orzech" :)
    • zibi_mazurak Re: Alternatywa dla Zachodu, swiat wielobiegunowy 19.07.07, 20:32
      Rosja jest obecnie najpotężniejszym państwem świata. Sorry, ale nie fantazjuj.
      • ignorant11 Re: Alternatywa dla Zachodu, swiat wielobiegunowy 19.07.07, 21:12
        zibi_mazurak napisał:

        > Rosja jest obecnie najpotężniejszym państwem świata. Sorry, ale nie fantazjuj.


        Sława!

        :)))

        Sam siebie poskramiasz w fantazjach...?

        Forum Słowiańskie
        gg 1728585
      • vandermerwe Propozycja 19.07.07, 21:14
        Nim zaczniemy dyskutowac na powazny temat nalezy sprecyzowac pojecie "Zachodu"

        Pozdrawiam
        • ignorant11 Re: Propozycja 19.07.07, 21:22
          vandermerwe napisała:

          > Nim zaczniemy dyskutowac na powazny temat nalezy sprecyzowac pojecie "Zachodu"
          >
          > Pozdrawiam


          Sława!

          Bardzo prosze: swiat w granicach cywilizacji łacińskiej, swiat z granic imperium
          rzymskiego, swiat o dominujacyhc wpływach łacińskich.

          Geografiznie: Europa od Polski, Krajów Baltyckich, Białorusi, czesciowo Ukrainy
          napewno skandynawii do Gibraltaru.

          USA, Kanada, Australia, Am lacińska mimo iz nie nalezy do scisłego Zachodu to
          jednak jest nam bliżsa cywilizacyjnie niz np Rosja czy Turcja...

          USA...


          Jako kraj na wskros zokcydentalizowany mimo iz posiada wlasna cywilizacje, ale
          podziela nasze wartosci na arenie miedzynarodowej: Japonia.

          Ale rowniez kraje o ilnych wpływach zachodnicj jak Turcja czy Indie, RPA naleza
          do satelitów Zachodu.



          Forum Słowiańskie
          gg 1728585
          • axx611 Re: Propozycja 19.07.07, 23:16
            Przywodctwo cywilizacyjne swiata bylo , jest i bedzie nalezalo do Europy.
            Europa bedzie tez gospodarczo dominowala na skutek posiadania technologii i
            resursow. Euro bedzie waluta swiatowa. USA sa tylko byla kolonia podobnie jak i
            Australia czy Hong-Kong. A co bedzie jak Rosja i Turcja przylacza sie do Europy?
            A moze Rosja do Chin czy USA. Rosja juz z USA dogadala sie kilka razy. Jest to
            przykre ale nalezy sie z tego cieszyc ze Rosja posiada dobry potencjal
            nuklearny i dobrych naukowcow i inzynierow.
            Powiedzmy taka Brazylia . Jeden z pierwszych krajow kapitalistycznych. Zadnych
            zniszczen wojennych. Terytoruim porownywalne z USA czy Chinami. Ludnosci tyle
            co w Sojuzie. A postep w porownaniu z Rosja slaby. A kapitalizm w Brazylii
            super. USA sa w tyle za Europa . Okolo 25 mln na welfare. Ubezpieczenie
            medyczne w kryzysie. Samych nielegalnych okolo 15 mln. Murzyni na poziomie
            bantustanow w Afryce. Waska elita tego kraju ma sie dobrze,. Ale kapital zaczal
            sie wyprowadzac bo nie ma najmniejszego zamiaru placic na swiadczenia
            spoleczne. Lepiej niech to robia polacy w fabrykach amerykanskich ale w Polsce.
            • ignorant11 Re: Propozycja 20.07.07, 00:55
              Sława!
              Co do Brazyli , to duza racja, ale kapitalizmu tam jak niebyło tak nie ma.

              Brazylia zawsze była feudalno-socjalistyczna podobnie jak Rasija.


              Wymieniłem Brazylie jak kraj naturalnym potencjałem porównywalny z USA, a jednak
              mocno zacofany, mimo wszystko w niektórych technologiach- lotniczych rzuca
              wyzwanie najlepszym zostawiając daleko w tyle Rosje, która oczywiscie nie nalezy
              do czołowki, ale w akurat w lotnictwie moze miec znaczne aspiracje.

              O USa nie bede komentował, bo kazde dziecko wie,że jest najnowoczesniejszy i
              najbogatszy kraj swiata- jedyne w tej chwili mocarstwo lobalne.

              Europa zostaje w tyle za USA i za Japonia- nadal brnie w bezsensach socjalu i
              biurokracji.

              Europa na szczesie nie bedzie nigdy superpanstwem USE nie bedzie, ale jako blok
              państw wspołpracujacych ma racje bytu.

              Ale najwieksza racje bytu bedzie miała UE gdy połaczy sie z NAFTA w jedna wielka
              strefe wspólpracy.

              Przystapienie Turcji nie da az tak wiele unii, bo Turcja jest mimo swojej
              wielkosci jednak krajem zapóźnionym, podobnie jak przystapienie Polski nie
              zmieniło drastycznie rankingu UE.

              Rosji jak na razei nikt nie widzi w Europie, moze niektóre jej regiony stana sie
              prowincjami Chin, albo moze nastepnymi stanami USA?

              Ale cała Rosja raczej nie ma szans.




              Forum Słowiańskie
              gg 1728585
          • vandermerwe Re: Propozycja 20.07.07, 06:33
            Sprytnie Kol. "ignorant". A dlaczego nie wlaczyc geograficznie Petersburga? A
            jakie "nasze" wartosci cywilizacyjne dzieli z "nami" Japonia? Bialorus? -
            teraz, w przeszlosci czy tez na przyszlosc? Kolego, przeciez to sa
            fantsmagorie. To jest wlasnie widzenia swiata przez pryzmat roznych ideologii.
            Dzieki takim "wysilkom" intelektualnym latwiej jest w razie potrzeby przywalic
            w "czape" tym innym, ktorych tak ladnie ustawiamy poza granicami ot tak sobie
            wymyslonych kregow.


            Pozdrawiam
            • ignorant11 Re: Propozycja 20.07.07, 11:39
              vandermerwe napisała:

              > Sprytnie Kol. "ignorant". A dlaczego nie wlaczyc geograficznie Petersburga? A
              > jakie "nasze" wartosci cywilizacyjne dzieli z "nami" Japonia? Bialorus? -
              > teraz, w przeszlosci czy tez na przyszlosc? Kolego, przeciez to sa
              > fantsmagorie. To jest wlasnie widzenia swiata przez pryzmat roznych ideologii.
              > Dzieki takim "wysilkom" intelektualnym latwiej jest w razie potrzeby przywalic
              >
              > w "czape" tym innym, ktorych tak ladnie ustawiamy poza granicami ot tak sobie
              > wymyslonych kregow.
              >
              >
              > Pozdrawiam



              Sława!

              Ja wierze w zwyciestwo cywilizacji na Białorusi, na Ukrainie prawie juz sprawa
              jest przesadzona na tyle ze Moskale rejteruja z Krymu.

              St Petersburg powiadasz?

              Mowi sie ze ten region wykazuje widoczne tendencje odsrodkowe wobec FR, moze
              rzeczywiscie sie oderwie, ale posmotrim...

              Forum Słowiańskie
              gg 1728585
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka