grogreg 10.07.09, 03:23 Rosjanie i ich osetyńscy sojusznicy zaprzeczają przypisywanym im trzem zestrzeleniom samolotów bojowych w czasie wojny gruzińskiej: informacja z gazety Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
browiec1 Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 08:27 Nie wierz w to,toz to niezalezne...tfu,zdradzieckie zrodlo finansowane z funduszy imperialistycznych organizacji pozarzadowych:) P.S.Tak to jest jak regularna armia wspolpracuje z roznej masci bandyta... znaczy bojownikami. Odpowiedz Link Zgłoś
odyn06 Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 09:12 Czy Strzała, Igła lub zdobyczny Grom mają system "ja, swój samolot"?:-)) Odpowiedz Link Zgłoś
browiec1 Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 09:18 Znaczy nasze Gromy maja chyba IFF,osetynskie opieraja sie raczej na milosci do MAtuszki:) A ta widac jest slepa:P Znaczy milosc,bo Matuszka chyba nie. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 09:27 "Strieła" - nie,"Igła" - tak! A skoro "Grom" wzorowany był na "Igle" to też ma! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
grogreg Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 09:55 Sama wyrzutnia? Nie ma. To urządzenia pasywne i nie powinny emitować żadnych sygnałów czy impulsów radiowych. Za to ma... a przynajmniej powinien mieć koleś koleś obsługujący radar (np N-22) i przesyłający dane dla koordynatora baterii (np Łowcza) lub batalionu. Ten z kolei przekazuje dane dla operatora wyrzutni co leci, z jakiego kierunku i kiedy się może tego spodziewać. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 10:22 Ależ Grogreg wyrzutnia nie ma żadnego urządzenia wysyłającego zapytanie! Ma tylko urządzenie odbierające sygnał IFF z przelatującego samolotu lub śmigłowca - 1L14,które jeśli jest to własny samolot blokuje spust i nie można odpalić pocisku! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
grogreg Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 10:34 O ile wiem, to ręczna wyrzutnie Grom nie posiada takiego urządzenia. Zestaw Poprad to i owszem, ale przenośny Grom, nie. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 11:08 Sorki Grogreg Masz rację! Do PZR "Grom" zestaw "swój-obcy" jest urządzeniem opcjonalnym! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
browiec1 Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 11:33 Tak czy inaczej montowac mozna,nie jest to problem. Odpowiedz Link Zgłoś
grogreg Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 11:38 Problem to nie jest. Ale po pierwsze podraża to cenę zestawu i to poważnie. Po drugie....nie każde siły powietrzne mają sprawny system IFF....np Rosyjskie. Swoją drogą zastanawiające jest dlaczego Osetyńcy w ogóle strzelali do samolotów. Przecież musieli mieć świadomość panowania Rosjan na niebie. No chyba, że sojusznicze samoloty atakowały ich. Odpowiedz Link Zgłoś
browiec1 Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 11:44 To byl poczatek dzialan,Gruzini atakowali,wiec jak cos im nad lbem lecialo,woleli strzelac:) Odpowiedz Link Zgłoś
tomix125 Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 11:46 Polskie wojko posiada systemy IFF ? Odpowiedz Link Zgłoś
grogreg Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 11:58 Na wszystkim co lata. Bez tego sprzęt nie byłby dopuszczony do jakichkolwiek operacji NATO - prawdziwych i manewrów. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 11:57 Grogreg po pierwsze jeśli Osetyńcy walili ze "Strieł" to zdziwienia nie ma! Identyfikacja samolotu następowała wzrokowo a znowuż Gruzińskie Su-25 od Rosyjskich sylwetką się nie różnią! Po za tym w pierwszych godzinach(dniach) konfliktu to Gruzini atakowali Osetyńców z powietrza więc nie jedną "gorącą głowę" palec na spuście świerzbiał! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
grogreg Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 12:00 > Identyfikacja samolotu następowała wzrokowo I tyla w temacie :) Odpowiedz Link Zgłoś
tomix125 Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 10:21 Panowie z jakiej odlełości można rozpoznać czołg ? swój- obcy? Czy na podstawie termowizji można określić jaki to jest czołg itp ? Odpowiedz Link Zgłoś
grogreg Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 10:41 Jasne, że można. Istnieją systemy identyfikujące na podstawie obrazów optycznych, termowizyjnych, radarowych czy nawet dźwiękowych. To żadne halo. Zwyczajne porównanie tego co się "zobaczyło" do tego co się ma w bazie danych. Co do odległości. Wiadomo, że im obraz wyraźniejszy tym trudniej o pomyłkę. Czyli im bliżej tym lepiej widać. Tyle, że w nowoczesnej armii taka identyfikacja ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsze są systemy IFF. Odpowiedz Link Zgłoś
bmc3i Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 10:45 grogreg napisał: > Najważniejsze są systemy IFF. > Ktore tez potrafia zawiesc, jak pokazala wojna iracka. Odpowiedz Link Zgłoś
grogreg Re: Legendarna rosyjska skromność 10.07.09, 10:50 Na wojnie wiele rzeczy się zdarza. Zawodzi technika, zawodzi człowiek, zawodzą procedury. W jednych armiach zdarza się to częściej w innych rzadziej. Odpowiedz Link Zgłoś