Dodaj do ulubionych

co oznacza centyl?

IP: *.* 04.03.02, 11:00
Banalne pytanie pewnie, wszyscy się posługują centylami, a ja nie wiem co to jest. I co naprawdę oznacza, że moje dziecko pod względem wzrostu ma centyl (jest w centylu?) 95 , a pod względem wagi 25? Wiem, że to oznacza, że jest za chudy na swój wzrost , albo za wysoki na swojąwagę, ale konkretnie , co te liczby oznaczają?
Obserwuj wątek
  • Gość edziecko: darek Re: co oznacza centyl? IP: *.* 04.03.02, 11:11
   95 centyl oznacza, że w czasach kiedy zbierano dane tylko 5% dzieci miało wzrost większy, 95 procent miało taki lub mniejszy odpowiednio przy innych gabarytach. podobno te obecne siatki centylowe są hmm, dosyć dawno temu tworzone i już nieodzwirciedlają obrazu populacji bobasków, a faktycznie z przytoczonych danych wynika, że maluszek jest długim chudzielcem (ale teraz chudzielce są na topie dietetyków)
    • Gość edziecko: guest Re: co oznacza centyl? IP: *.* 05.03.02, 20:35
     Wiesiu, z tymi odchyłkami, to się nawet dużo nie pomyliłaś. Centyle są tworzone na podstawie odchyleń stanardowych - ta cala krzywa Gausa (tak to się pisze?) Statystyke miałam strasznie dawno - głupota na I roku, jak się tego nie używa i zapomina natychmiast po zaliczeniu. Ale o ile pamiętam: 95 centyl to 2 odchylenia stndardowe ("w górę"), a 50 to mediana? No jakoś tak w każdym razie. Aha, i różnica jednego, dwóch może być, ale trzy to troszkę chudełuszek ;)Aneczka
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka