Dodaj do ulubionych

Dukan: dlaczego nie wolno orzechów????

15.08.11, 15:36
To zupełnie dla mnie niezrozumiałe! Orzechy, tak jak i ryby zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Tymczasem tłuste ryby są nie tylko dozwolone, ale i zalecane, a orzechy zabronione. Dlaczego??? Poza kwasami tłuszczowymi orzechy to czyste białko. Podobnie działają obniżając poziom złego tłuszczu i choresterolu, regulują pracę serca, dostarczają witamin, m.in. E, która jest niezbędna dla włosów, skóry i paznokci. Nie wspominając już o dobroczynnym wpływie składników zawartych w orzechów na pracę mózgu.
Niech mnie ktoś oświeci.
Obserwuj wątek
    • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 15:40
      Bo Dunkan jest gupi...? smile
    • japanunieprzerywalempanieposle Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 15:42
      bo dukan to nastepna dieta, w ktorej mizna jesc ile sie chce oprocz litanii produktow ( tak samo montignac), orzechy za przepyszne wiec pewnie dietowicze wcinaliby ich sporo a sa bardzo kaloryczne ok 500/600-100g . 100 g tlustej ryby to ok220 kcal. duzo i czesto takiej makreli nie zjecz bo i zapach konkretny i wszystko urabane ta makrela
      • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 15:46
        orzechow tez sie nie da zjesc zbyt duzo. Sa bardzo sycace.
        • turzyca Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:08
          Paczuszke 200 gram w czasie jednego popoludnia sie da bez problemow. Zaledwie 1000 kcal...
          • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:20
            Ja nie dam rady zjesc calej paczki. A jesli zjem np. pol to bankowo zadnej kolacji nie wcisne.
            Uwazam, ze to jest najlepsza przekaska w diecie. Oleje, ktore sa zawarte w orzechach nie tucza - tkanka tluszczowa odklada sie z weglowodanow, tluszcze nienasycone sa raczej wykorzystywane do budowy otoczek mielinowych w neuronach i innych tego typu przydatnych funkcji. Orzechy to samo zdrowie.
            • japanunieprzerywalempanieposle Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:26
              Oleje, ktore sa zawarte w orzechach nie tucza - tkanka tluszczowa odklada sie z weglowodanow, tluszcze nienasycone sa raczej wykorzystywane do budowy otoczek mielinowych w neuronach i innych tego typu przydatnych funkcji."

              a matko a ty znowu z tymi farmazonami. TUCZY NADMIAR KALORI nawet z bialek i tluszczow nienasyconych.
              • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:33
                Ja jakos nie tyje, choc orzechy pozeram nalogowo.
                • japanunieprzerywalempanieposle Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:35
                  a co to jest za argument ? jak nie przekraczasz zapotrzebowania kalorycznego to nie tyjesz.
                • evee1 Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 16.08.11, 06:10
                  d.o.s.i.a napisała:
                  > Ja jakos nie tyje, choc orzechy pozeram nalogowo.
                  Potocznie te "nalogowo" oznacza to, ze jesz ich duzo, a przed chwila sama napisalas:
                  > orzechow tez sie nie da zjesc zbyt duzo. Sa bardzo sycace.

                  Wiec sie zdecyduj ile tych orzechow jesz wink.
                  • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 16.08.11, 11:39
                    > Wiec sie zdecyduj ile tych orzechow jesz wink.

                    No, podjadam codziennie, bo stoja sobie na stole, a czasem i w pracy sobie kupie. Paczki na raz nie zjem, ale na pewno jem duzo - wiec pewnie tak ze 100 g, czasem wiecej, dziennie pojdzie.
              • feel_good_inc Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 17:45
                japanunieprzerywalempanieposle napisała:
                > Oleje, ktore sa zawarte w orzechach nie tucza - tkanka tluszczowa odklada sie
                > z weglowodanow, tluszcze nienasycone sa raczej wykorzystywane do budowy otoczek
                > mielinowych w neuronach i innych tego typu przydatnych funkcji."
                >
                > a matko a ty znowu z tymi farmazonami. TUCZY NADMIAR KALORI nawet z bialek i tl
                > uszczow nienasyconych.

                Owszem, tylko bardzo trudno upaść się na diecie niskowęglowodanowej - brak huśtawki insulinowej ogranicza głód. Zjeść kilo frytek i zapić litrem coli nie jest problemem. Zjeść kilogram mięsa czy twarogu i zapić litrem herbaty dużo trudniej.
                • japanunieprzerywalempanieposle Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 17:51
                  diety nastawione na jeden rodzaj skladnika- bialko, tluszcze to zupelnie inna sprawa. pomijajace diete gdzie je sie wylacznie sam tluszcz( nie wiem czy ktokolwiek stosowal) to przekraczajac zapotrzebowanie kaloryczne jedzac np same bialko i tak bedziemy tyc. bialko na drodze glukoneogenzy jest przetwarzane do cukrow w pewnych warunkach
                  • feel_good_inc Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 16.08.11, 08:33
                    japanunieprzerywalempanieposle napisała:
                    > diety nastawione na jeden rodzaj skladnika- bialko, tluszcze to zupelnie inna s
                    > prawa. pomijajace diete gdzie je sie wylacznie sam tluszcz( nie wiem czy ktokol
                    > wiek stosowal)

                    Nie ma diety zawierającej wyłącznie sam tłuszcz, ale zbliżona jest np. dieta ketogeniczna dla ludzi z epilepsją.

                    > to przekraczajac zapotrzebowanie kaloryczne jedzac np same bialk
                    > o i tak bedziemy tyc.

                    "I dare you. I double dare you, motherfucker!" Zjedz codziennie tyle produktów wysokobiałkowych przy drastycznym ograniczeniu węglowodanów, żeby wytworzyć dodatni bilans energetyczny.
                    Ciężko, nie? I właśnie na tym opiera się sukces diety Dukana.

                    > bialko na drodze glukoneogenzy jest przetwarzane do cukro
                    > w w pewnych warunkach

                    Podobnie jak i tłuszcze. Tylko że jest to proces niezbyt wydajny, więc przy ujemnym bilansie energetycznym przepalane są już na etapie ketokwasów (pewna część jest oczywiście przerabiana na glukozę, by zaspokoić potrzeby organizmu), przyczyniając się do utrzymania lipolizy.
                    • japanunieprzerywalempanieposle Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 16.08.11, 09:40
                      nigdy nie twierdzilam, ze latwo jest 'przejsc sie' na dukanie odpowiadalam na to

                      Oleje, ktore sa zawarte w orzechach nie tucza - tkanka tluszczowa odklada sie
                      > z weglowodanow, tluszcze nienasycone sa raczej wykorzystywane do budowy otoczek
                      > mielinowych w neuronach i innych tego typu przydatnych funkcji."

                      co jest nieprawda.
                      • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 16.08.11, 11:49
                        > co jest nieprawda.

                        To sprobuj przytyc na orzechach.
                        • japanunieprzerywalempanieposle Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 16.08.11, 15:22
                          juz kiedys mi sie zdarzylo. jadlam ok 200 g orzechow dziennie . sorry ale takie zlaozenia, ze po tym czy po tamptym sie nie przytyje to bdura. juz mowilam, ze tyje sie od nadmiiaru kalori. czytalas gdzies badanie, ktore mowiloby, ze orzechy po strawieniu gdy jest nadwyzka kaloryczna cudownie wyparowuja i metabolizm cukrow, bialek i weglowodanow ich nie dotyczny ? szkoda, ze areta sie nie wypowiada ona lubila prostowac takie rewelacje z racji zawodu a wiec i rzetelnej wiedzy
      • zebra12 Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 15:46
        smile Pewnie masz rację. Czyli czasem ciut orzeszków można zjeść. Tylko ile to jest ciut....
        • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:26
          U mnie rozne orzechy stoja zawsze wysypane w miseczce i podjadam je wieczorami i w weekendy. Bez ograniczen. Nigdy nie zauwazylam, zebym od tego tyla, wrecz przeciwnie, od kiedy to robie bardzo poprawily mi sie wlosy i mam wrazenie, ze na glowe mi to dobrze robi (dzialanie tluszczy na poziomie neurobiologicznym).

          Tylko trzeba pamietac, ze orzechy kokosowe sa wyjatkiem, bo zawieraja szkodliwe kwasy nasycone.
          • japanunieprzerywalempanieposle Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:34
            tluszcz kokosowy ma pozytywny wplyw na zdrowie (posiada sredniolancuchowe kwasy tluszczowe.)
            • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 17:28
              zwracam honor. To jedna z tych rzeczy, ktore ciagle sie zmieniaja w dietetyce. Ja zawsze uwazalam, ze jako zrodlo tluszczow nasyconych jest niedobry. Ale widocznie tluszcze nasycone sobie nierowne.
      • imasumak Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 15:55
        Dukan ma listę produktów, które można jeść bez ograniczeń i listę produktów dopuszczalnych, czyli takich. które można jeść w minimalnych ilościach. Myślę, że gdyby orzechy były mniej tłuste, byłyby w tej drugiej grupie.
    • lola211 Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 15:43
      Moze dlatego,ze orzechy zawieraja weglowodany?
      • zebra12 Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 15:48
        Ale tylko trochę i to węglowodany złożone. Jajko też je zawiera przecież.
        • lola211 Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 15:57
          Na Dukanie sie nie znam, ale w innych dietach chodzi o unikanie łaczenia tłuszczu z weglami -calkowicie.
          • imasumak Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:04
            Biorąc pod uwagę, że w nabiale też są węglowodany, a jest to jedna podstawowych grup na tej diecie, to ten argument odpada.
            • feel_good_inc Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 17:39
              imasumak napisała:
              > Biorąc pod uwagę, że w nabiale też są węglowodany, a jest to jedna podstawowych
              > grup na tej diecie, to ten argument odpada.

              Serek wiejski lekki, twarów - 2-3g węglowodanów na 100g.
              Orzechy - 20-40g na 100g.
              Zauważasz drobną różnicę?
              • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 18:04
                ktore orzechy?
              • imasumak Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 18:22
                Ale np orzechy ziemne i pistacjowe zawierają więcej białek niż węgli, a o to zasadniczo chodzi w diecie Dukana.
                Poza tym podałaś przykład sera wiejskiego. Proszę spojrzyj na jogurt naturalny albo chociażby mleko. Będziesz tam miała zdecydowanie więcej węgli niż białka, a i tak te produkty są dozwolone na dukanie.
                • feel_good_inc Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 16.08.11, 08:20
                  imasumak napisała:
                  > Ale np orzechy ziemne i pistacjowe zawierają więcej białek niż węgli, a o to za
                  > sadniczo chodzi w diecie Dukana.

                  Ke? A to gdzie wyczytałaś? To równie dobrze mogłabyś jeść słoninę, bo zawiera więcej białka niż węglowodanów.
                  Właśnie po to Dukan tak każe ograniczyć węglowodany i tłuszcze, by zmusić do spalania nagromadzony w organizmie tłuszcz. Jeżeli ktoś będzie jeść takie bomby tłuszczowo-węglowodanowe jak orzechy, to wstrzyma ten proces, bo razem z proteinami stworzą dodatni bilans energetyczny. I dlatego właśnie Dukan ich zabrania.

                  > Poza tym podałaś przykład sera wiejskiego.

                  Podałeś.

                  > Proszę spojrzyj na jogurt naturalny
                  > albo chociażby mleko. Będziesz tam miała zdecydowanie więcej węgli niż białka,
                  > a i tak te produkty są dozwolone na dukanie.

                  Mleko ma raptem 3-4g na 100g, a jest dozwolona jedna szklanka.
                  Co do jogurtów 0%, to jest sporo takich z dużą dawką węglowodanów, bo trzeba w końcu czymś zagęścić, ale nie ma problemu ze znalezieniem takich o zawartości 5-6g na 100g.

                  Orzechy to w 70-80% tłuszcz i węglowodany. Czego tu nie rozumieć?
                  • imasumak Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 16.08.11, 09:34
                    Orzech nie jest bombą węglowodanową taką jak np grzyby suszone, które są dopuszczone w diecie Dukana. Dlatego pisałam wcześniej, że orzechy są zabronione głownie ze względu na tłuszcz.
                    I tak, właśnie o to chodzi w Dukanie, żeby ilość białek przeważała nad węglowodanami przy maksymalnym zredukowaniu tłuszczu.
    • imasumak Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 15:49
      Tłuszczu orzechy mają zdecydowanie więcej od najtłustszej ryby.
      • d.o.s.i.a Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:28
        No i co z tego, skoro jesli chodzi o te tluszcze, to im ich wiecej tym lepiej...
        • imasumak Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 18:23
          W Dukanie nie o to chodzi smile
    • margotka28 Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 16:28
      nie wiem dlaczego Dukan ich zabrania, w kazdej innej zbilansowanej diecie orzechy w ograniczonej iosci sa dozwolone. No, ale to co aktualny dietowy w Polsce GURU powiedzial, jest swiete.
      • nanuk24 Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 17:41
        a ostatnio ten guru dietowy przegral sprawe w sadzie
        • margotka28 Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 17:47
          etam, i tak jest jedynie skuteczny wedlug wiekszosci stosujacych te diete.
          • feel_good_inc Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 16.08.11, 09:00
            margotka28 napisała:
            > etam, i tak jest jedynie skuteczny wedlug wiekszosci stosujacych te diete.

            Bo JEST skuteczny.
            I tak, nieprzemyślanym stosowaniem takiej diety można sobie zaszkodzić, o czym zresztą Dukan pisze na samym początku swojej książki. No ale u nas najwięcej jest ekspertów, którzy "stosowali" ją trzy dni, po czym mieli nerki do wymiany.
    • el_jot Bo są tłuste 15.08.11, 17:46
      Zauważ, co pisze Dukan np o oliwie. Co prawda jest bardzo zdrowa, ale też bardzo kaloryczna i tłusta, łyżka oliwy to 114 kcal. Dlatego i orzechy i oliwa są zabronione.
      Orzechy są w diecie South Beach - wg mnie dużo lepszej niż Dukana, bo bardziej urozmaiconej.
      • d.o.s.i.a Re: Bo są tłuste 15.08.11, 18:07
        Dieta, ktora wyklucza produkt na podstawie jego kalorycznosci, za to w ogole nie liczy sie z jego wlasciwosciami zdrowotnymi jest i zawsze bedzie do bani.
        Prawda jest taka, ze jest niewiele tak zdrowych i sprzyjajacych zachowaniu wlasciwej linii i funkcji mozgu produktow jak orzechy i oliwa. Moze jeszcze awokado (tez tluste smile)
        • el_jot Re: Bo są tłuste 15.08.11, 18:17
          Dlatego mi ta dieta nie podpasowała.
    • sueellen Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 20:35
      Bo Dukan to durna dieta?
      Próbowałam, - wytrzymalam 1,5 dnia. Tego nikt przy zdrowych zmyslach nie jest w stanie stosować, zalecenia przeczą zdrowemu rozsądkowi.
      • e.logan Re: Dukan: dlaczego nie wolno orzechów???? 15.08.11, 20:46
        Stosowałam ta diete i sporo schdłam ale kosztem zdrowia. O malo nie zostałabym poszukiwaczka nerek do przeszczepu.
        Schudlam ale nikomu nie polece nigdy i nigdy wiecej jej nie zastosowałabym. Wole zyc niz chudnac.


        smile)
        • mamaemmy zebra?. 16.08.11, 07:51
          a ile juz jestes na Dukanie i ile schudlaś?
          • zebra12 Re: zebra?. 16.08.11, 08:52
            W sumie to nie stosuję stricte Dukana. Sama kiedyś wymyśliłam sobie podobną dietę, a potem się okazało, że jest bardzo zblizona do Dukana. Moja dieta opiera się na zakazie jedzenia: chleba, słodyczy, produktów mącznych, tłustych itd. Zamiast chleba uzywałam białego sera. Stosowałam tą dietę po raz pierwszy w 2001 roku. Schudłam 35 kg. Ale pod koniec źle się czułam, byłam słaba. Chudłam mimo normalnego jedzenia. Niestety po kolejnej ciaży przytyłam i teraz znów się odchudzam. Mam do zrzucenia kilka kilogramów, ale idzie mi bardzo opornie. Poczytałam o tej diecie i bardziej świadomie dobieram produkty. Chudnę około pół kg w tydzień. Wiem, mało. Kiedyś chudłam kg na tydzień. Ale teraz jestem starsza, mam zwichrowaną gospodarkę hormonalną i pewnie to stąd. Tak więc od maja schudłam około 7-8 kg. Chcę zrzucić drugie tyle. Niczego mi tak nie brakuje jak... orzechów!!!! W poprzedniej diecie miałam to samo. Na koniec kamyki na drodze w odpowiednim kolorze wydawały mi sie orzeszkami... Wariactwo. Teraz zaczynam znów mieć stan wzmożonej ochoty na orzeszki. Najlepiej nerkowce. Poza tym jem:
            - ser biały
            - ryby
            - drób
            - warzywa (czasem fasolkę szparagową, czy zielony groszek - małe ilości)
            - jogorty bez cukru i tłuszczu z otrębami
            - surówki wszelakie
            - piję mleko (więcej niz Dukan zaleca)
            - herbatę czerwoną i zieloną (ale uzywam ciut soku malinowego dla osłody)
            Nie stosowałam pierwszej fazy, tzw uderzeniowej, bo to nie dla mnie. Piekę ciasta Dukanowskie i część jadłospisu biorę z tej diety.
            • d.o.s.i.a Re: zebra?. 16.08.11, 11:44
              > stan wzmożonej ochoty na orzeszki. Najlepiej nerkowce

              I slusznie. W nerkowcach jest duzo kwasu foliowego, niezbednego dla Twojego mozgu. NIc dziwnego, ze sie organizm domaga.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka