heet_joe 29.08.13, 19:58 Jak w temacie. Czy w Polsce przy porodzie zaznacza się religię dziecka? Tak ponoć jest w Niemczech, ale oczywiście można nic nie wpisywać. Czy po prostu dopóki dziecka nie ochrzczę, to nie należy do żadnej religii? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
gryzelda71 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 20:05 Nie przypominam sobie takie pytania.Ale ja mam stare dzieci. Odpowiedz Link Zgłoś
verdana Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 20:05 Nie, w Polsce nie ma nigdzie w dokumentach zaznaczanej religii. To cywilizowany kraj Odpowiedz Link Zgłoś
bbuziaczekk Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 20:10 Nie ma zadnego podawania religii przy porodzie ! Jeszcze by tego kurna brakowalo !! Moze jeszcze w jakiej pozycji zostalo poczete dziecko ? Odpowiedz Link Zgłoś
heet_joe Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 20:12 Może dlatego, że prawie każdy chrzci dzieci? Odpowiedz Link Zgłoś
verdana Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 20:16 "Prawie" czyni dużą różnicę. Poza tym nie tylko katolicy chrzczą dzieci... Odpowiedz Link Zgłoś
ira_07 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 23:31 Bzdury gadacie, Verdano! Jak chrzest to katolik, jak nie chrzest to ateista Odpowiedz Link Zgłoś
mancipi Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 20:19 nie bo w Polsce z załozenia jesteś katolikiem Odpowiedz Link Zgłoś
ira_07 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 23:35 Czyli wolałabyś, aby deklarować religię dziecka, bo nie byłoby założenia, ze każdy jest katolikiem ? No już bez jaj. Odpowiedz Link Zgłoś
kikimora78 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:09 W PL jeszcze chyba nie ma takiej roznorodnosci religijnej. W Norwegii jak wypelnialam ankiete do szpitala przedporodem to byla rubruka "wyznanie", a to dlatego, ze np. Muzulmanki nie moga byc "obslugiwane" przez mezczyzn, wiec trzeba takiej rodzacej zapewnic damski personel. Swiadkowie jehowy maja cos tam z przetaczaniem krwi. Byc moze inne religie tez maja tego typu obostrzenia. I tylko to jest powodem, ze o to pytaja. Mozna oczywiscie nie wpisac nic. Ja wpisalam "poganie" Odpowiedz Link Zgłoś
grrrrw Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:14 Norwegia jest panstwem wyznaniowym. Polska - nie. W Polsce nikt w instytucjach panstwowych nie ma prawa pytac o wyzanie, ani w dokumentach żadnych adnotacji robić. Ani przy porodzie, ani w przedszkolu, ani w szkole. Posłanie dziecka na zajecia nazywane "religia" w przedszkolu czy w szkole - także niktnie pyta o chrzest ani slub rodziców. Na te zajęcia może chodzic każdy. O przynależność wyznaniowa zapytają cie, jak będziesz chciał ochrzcić dziecko. Odpowiedz Link Zgłoś
kikimora78 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:23 To czy jest wyznaniowa czy nie to nie ma znaczenia. Znaczenie ma, ze tutaj jest olbrzymie zroznicowaniereligijne inlatwiej zapytac o wyznanie nic w ankiecie umieszczac milion szczegolowych pytan - i tyle. Bo to ma znaczenie tylko przy zapewnieniu odpowiedniej opieki. Ja - jak juz pisalam - podalam, ze jestesmy poganami, a i tak cala moja rodzina "nalezy" do kosciola panstwowego i tam idzie czesc naszych podatkow, wiec to nie jest tak, ze jak podasz religie w szpitalu to tam od razu dziecko zapisza. Zeby przypisano dziecko czy doroslego do innego kosciola trzeba skladac odpowiednia deklaracje. I mi nie chodzi o to, czy to dobrze czy zle, tylko wyjasniam wam dlaczego cos takiego pojawia sie w ankietach w tych panstwach, gdzie jest duzo imigrantow. -- Odpowiedz Link Zgłoś
grrrrw Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 30.08.13, 00:18 Nalezysz z automatu do kosciola panstwowego bo mieszkasz w panstwie wyznaniowym. Odpowiedz Link Zgłoś
daszka26 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 30.08.13, 09:38 Norwegia jest panstwem wyznaniowym. > Polska - nie. W kontekście tzw. codzienności to zdnie brzmi zabawnie Odpowiedz Link Zgłoś
kol.3 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:13 Skąd się urwałaś? Gdzie mają zaznaczać religię? Odpowiedz Link Zgłoś
sanrio Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:14 a przede wszystkim: po co? Odpowiedz Link Zgłoś
grrrrw Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:17 Państwo wyznaniowe – państwo w którym zasady religii przekłada na struktury państwowe. Dochodzi wówczas do fuzji struktur państwa ze strukturami danego wyznania. O państwach wyznaniowych mówi się zwykle w kontekście krajów muzułmańskich bądź luterańskiej Skandynawii, gdzie istnieją Kościoły państwowe. W Szwecji każdy obywatel był automatycznie rejestrowany jako wyznawca religii państwowej w chwili urodzin, a potem ewentualnie mógł się jej wyrzec. Elementy państwa wyznaniowego uprzywilejowanie jednej instytucji wyznaniowej w porównaniu z innymi instytucjami działającymi w państwie (m.in. poprzez finansowanie z budżetu państwa) dostosowanie praw stanowionych przez władze państwowe do interesów instytucji wyznaniowej (m.in. poprzez podejmowanie decyzji państwowych zgodnych z doktrynami religii państwowej) materialne uprzywilejowanie hierarchów religijnych jednej, państwowej religii w porównaniu z innymi grupami społecznymi represyjna polityka wobec religii innych niż religia państwowa i ich wyznawców Podział Wszystkie relacje państwo – religia można ująć w dwa systemy: a) system powiązania: państwo wyznaniowe tradycyjne (konfesyjne): organy państwowe w konstytucji, lub konkordacie stwierdzają, że dana religia jest religią państwową (kryterium doktrynalne), lub narodu (kryterium socjologiczne). Inne kulty są zabronione, lub dozwolone jest prywatne kultywowanie. system powiązania po Soborze Watykańskim Drugim: obok religii państwowej pojawia się tolerancja, wolność religijna do innych wyznań. Zagwarantowana jest w konstytucji, lub umowie między państwami a wyznaniami. Wśród państw wyznaniowych wyróżnić możemy: katolickie: Maltę, Monako, Liechtenstein, Watykan. prawosławne: Grecja (Konstytucja – 9 VI 1975) - nierozdzielność Kościoła i państwa. Art. 3 mówi, że prawosławie jest religią narodową, zaś art. 13, że inne wyznania są dozwolone tylko w wymiarze indywidualnym. Cypr (1980) – religią państwową są Prawosławny Kościół Grecki i muzułmańskie wspólnoty. protestanckie: Dania – Kościół państwowy - Ewangelicki Kościół Luterański. Norwegia (1814) – luterański Kościół Norwegii. Obowiązkiem Norwega jest wychowanie dziecka w wierze tego Kościoła. Tylko osoba wyznająca tę religię może być królem. Wielka Brytania – Kościół Anglikański i Kościół Szkocki. Król mianuje biskupów na wniosek premiera. Synod kościelny wnosi propozycję do parlamentu o wniesienie uchwały kościelnej (inicjatywa ustawodawcza). w świecie islamu sunnickie państwa wyznaniowe są Arabii Saudyjskiej i Mauretanii, a szyickie w Iranie. Próba wprowadzenia państwa islamskiego miała miejsce w Algierii na początku lat 90., a obecnie w Somalii. Skrajny charakter miał oparty na wypaczonej interpretacji szariatu rząd Talibów w Afganistanie, sprawujący władzę w latach 1996-2001. Prawodawstwo (zwłaszcza rodzinne) w większości krajów muzułmańskich zawiera elementy szariatu; państwami w pełni świeckimi są jedynie Turcja i kraje postkomunistyczne takie jak Albania czy Kazachstan. żydowskie: Izrael buddyjskie: Bhutan, Birma b) system rozdziału: nie istnieje jeden model tego systemu. Wiele czynników kształtuje państwo. amerykański – separacja czysta. Pierwsza Konstytucja USA (grupująca małe państewka wyznaniowe) nie zabierała głosu co do religii „większości”. Pierwsza poprawka do Konstytucji zawierała ustęp mówiący o zakazie nadawania jakiejś religii charakteru oficjalnego na poziomie federalnym. Kościół ma status wyższej użyteczności publicznej. francuski – separacja wroga. Został wprowadzony w czasie rewolucji francuskiej (1789–95). Uchylony przez konkordat Napoleona (1801), został ponownie przywrócony w 1905. Charakter oficjalny mają jednak we Francji katolicyzm, luteranizm i religia Mojżeszowa tylko na terenach Górnego Renu, Dolnego Renu (Francuski Departament Wschodni). Tutaj Kościoły nie są uznawane za Kościoły. System radziecki (ZSRR) był wzorowany na ustawach francuskich. Wprowadzono go w ZSRR w 1918. Oddzielono państwo i szkolnictwo od Kościoła. Całościowo problem został uregulowany w konstytucji z 1936 r. W Algierii po przejęciu władzy przez Islamski Front Ocalenia (FIS) wprowadzono religię państwową (islam, jednocześnie ustanawiając zakaz przebywania na terenie kraju obcokrajowcom i uznając, że wszystkie osoby konsekrowane Kościoła katolickiego są obywatelami Watykanu). niemiecki – separacja skoordynowana. Ma swoje korzenie w konstytucji weimarskiej (1919). Artykuł 136 i 137 wspominają, że uznaje się osobowość prawną Kościołów, które posiadają swoje zakorzenienie w kulturze narodu. Konstytucja RFN przejęła postanowienia konstytucji weimarskiej (niezależność, autonomia, ale także współdziałanie). Poza Niemcami możemy wyróżnić: Austrię i Słowację. Odpowiedz Link Zgłoś
joana.mz Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:22 a może o podatki chodzi? Zdaje się w Niemczech płaci się podatek na kościół do którego się należy. Odpowiedz Link Zgłoś
grrrrw Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:24 Religia państwowa – religia wspierana ideowo lub w systemie prawnym, jako jedyna, przez państwo. Jej struktury wyznaniowe są najczęściej bądź bezpośrednio finansowane przez państwo bądź posiadają przywileje względem innych wyznań. W systemach monarchicznych jest to z reguły religia wyznawana przez panującego władcę. Nierzadko obowiązują regulacje zakazujące osobom innych wyznań zajmowania określonych stanowisk, sprawowania przez duchownych pewnych funkcji administracyjnych, uprzywilejowania nauki religii państwowej w szkołach. W Unii Europejskiej religiami państwowymi są np. prawosławie w Grecji, anglikanizm w Anglii, prezbiterianizm w Szkocji, luteranizm w Danii. W tych krajach zakazana jest jednak dyskryminacja osób należących do mniejszości wyznaniowych. W 2000 Szwecja zrezygnowała z luteranizmu jako religii państwowej - od tej pory osoby rodzące się w Szwecji nie są już domyślnie członkami kościoła, którego głową jest król Szwecji. Odpowiedz Link Zgłoś
ann.38 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:27 Oczywiście, że chodzi o podatki. W Niemczech płaci się podatek na swój kościół. Jak pracowałam w Niemczech trochę podczas wakacji jako studentka, to też wypełniałam rubryczkę żeby się zadeklarować żeby było wiadomo dla kogo ściągnąć z mojego podatku. Odpowiedz Link Zgłoś
kikimora78 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:33 Przeciez dziecko nie placi podatkow, a dorosli, pracownicy - wypelniaja odpowiednie papierki przy zatrudnieniu. Odpowiedz Link Zgłoś
18lipcowa3 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:22 heet_joe napisała: > Jak w temacie. Czy w Polsce przy porodzie zaznacza się religię dziecka? heh aż w sumie dziwne że tak nie jest Odpowiedz Link Zgłoś
noemi29 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:24 heet_joe napisała: <Czy w Polsce przy porodzie zaznacza się religię dziecka? Ke??? Rodziłam stosunkowo niedawno, nikt mnie o to nie pytał, ani przed, ani po porodzie. Nigdy i nikt. Odpowiedz Link Zgłoś
triss_merigold6 Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 21:31 Oczadziałaś?! 2x rodziłam i nikt nigdy nie pytał mnie o religię, to jakiś absurd. Odpowiedz Link Zgłoś
majenkir Re: 29.08.13, 23:16 W Stanach wypelnia sie kwestionariusz przy kazdym przyjeciu do szpitala, pytanie o religie tez jest. Moze chodzi o to, nie jakiego wyznania bedzie majace sie urodzic dziecko? Odpowiedz Link Zgłoś
podkocem Re: 29.08.13, 23:46 heh, ja mam wyznanie i pochodzenie etniczne wpisane w wielką ksiażkę porodu. To nic, że ktoś się walnął i zakreślił pochodzenie kaukaskie - trochę im sie statystyki poknocą Odpowiedz Link Zgłoś
majenkir Re: 30.08.13, 01:02 Szczerze? Do dzis mnie to dziwi, bo tak naprawde to nie jestem. Odpowiedz Link Zgłoś
wyznawczyni_wielkiego_czerwia Re: 30.08.13, 01:27 A nie o rasę kaukaską (białą) chodziło? Odpowiedz Link Zgłoś
soczek_bez_gazu Re: 30.08.13, 01:51 No właśnie. Chociaż kto wie, może ematka jest bardziej multi-kulti niż mi się zdawało. Odpowiedz Link Zgłoś
wyznawczyni_wielkiego_czerwia Re: 30.08.13, 02:04 No właśnie Soczku, puknęłam się teraz w głowę czytając własny post, przecież Polka równie dobrze może być innej rasy Odpowiedz Link Zgłoś
bella_roza Re: 30.08.13, 08:54 majenkir napisała: > W Stanach wypelnia sie kwestionariusz przy kazdym przyjeciu do szpitala, pytani > e o religie tez jest. w Stanach to może chodzi o obrzezanie? Odpowiedz Link Zgłoś
ciociacesia obrzezanie w usa 30.08.13, 09:47 w wiekszisc przypadków jest z przyczyn pseudo medycznych - wyobraz sobie ze ich naczlna akademia pediatrów uwaza ze chlopcy przez napletek sa bardziej niz dziewczynki narazenia na infekcje ukladu moczowego i w wielu szpitalach chlastają niemal z automatu przed wypuszczeniem do domu po porodzie? i ze na ogół nie uzywaja przy tym znieczulenia? wszak i tak nie bedzie pamietac, z reszta penisa nie da sie porzadnie znieczulic u tak małego dziecka Odpowiedz Link Zgłoś
mary_lu Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 23:23 Co prawda rodząc świeciłam kroczem dokładnie w okna plebanii, zasłonek nie było i położne dowcipkowały sobie, że proboszcz stoi z lornetką u siebie, liczy dzieci i łapki zaciera ale kwestionariuszy nt. religii wypełniać nie musiałam. Odpowiedz Link Zgłoś
podkocem Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 29.08.13, 23:48 W UK religii noworodka sie nie zaznacza, bo raczej jeszcze takie dziecko w nic nie wierzy, ale matki jak najbardziej Odpowiedz Link Zgłoś
dziennik-niecodziennik Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 30.08.13, 00:15 nikogo nie interesuje jakiej wiary i jakiego wyznania bedzie Twoje dziecko i czy w ogole bedzie. Polska nie jest państwem wyznaniowym. Odpowiedz Link Zgłoś
mary_lu Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 30.08.13, 00:26 Jak to napisałaś, to dopiero w pełni dotarło do mnie, dlaczego nie wypełniałam formularza. Ponieważ zakłada się, że matka i dziecko są wyznania RK. Krzyże wszędzie są, w razie tragedii pielęgniarki od razu chrzczą dziecko. > Polska nie jest państwem wyznaniowym. Odpowiedz Link Zgłoś
dziennik-niecodziennik Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 30.08.13, 00:29 > Jak to napisałaś, to dopiero w pełni dotarło do mnie, dlaczego nie wypełniałam > formularza. Ponieważ zakłada się, że matka i dziecko są wyznania RK. bzdura. > Krzyże wszędzie są, w razie tragedii pielęgniarki od razu chrzczą dziecko. nic sie nie dzieje wbrew woli rodzicow. pojedyncze wybryki o niczym nie swiadcza. > poczytaj co to jest państwo wyznaniowe... Odpowiedz Link Zgłoś
mary_lu Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 30.08.13, 00:35 Nie muszę studiować definicji, wystarczy, że włączę TV na jakiś program publicystyczny. Sami święci posłowie, księża jako eksperci i każdy temat rozpatrywany pod kątem zgodności z RK. Odpowiedz Link Zgłoś
dziennik-niecodziennik Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 30.08.13, 00:38 juz wiele razy to pisałam. posłowie są tacy jakich narod wybierze. jak sie wybiera wierzących to się nie ma co dziwić że potem to tak wygląda. księża jako eksperci - nie wiem, ja sie nie natykam zbyt często. ale moze wez pod uwage ze księża poza zawodem i powołaniem mają często także odpowiednie wyksztalcenie?... Odpowiedz Link Zgłoś
mary_lu Re: Bezwyznaniowe dziecko - jak to jest w Polsce? 30.08.13, 00:46 Tia, ginekologów-położników wśród księży jest na pęczki. To właśnie nie kwestia religii posłów, tylko państwa wyznaniowego. Maja przyzwolenie na działanie w taki sposób, jakby religia RK była religia państwową. Odpowiedz Link Zgłoś