Dodaj do ulubionych

Imiona dzieci

22.03.19, 11:42
Właśnie przeczytałam ( brukowiec poczekalnia nuudy)że pilkarzowi z kadry urodziła się córka Valentina 😱oboje rodzice Polacy z polskimi imionami i nazwiskiem. Czy tylko mnie szokują te wszystkie Brajany Victorie i inne Dzesiki Rogery. Nie ma już ładnych naszych imion?
Obserwuj wątek
    • betty_bum Re: Imiona dzieci 22.03.19, 11:51
      Co to jest polskie imię? Bogumiła, Ziemowit, Kazimierz, Jadwiga? Mi się takie nie podobają.
      Większość imion jest zapożyczona lub zapożyczona i spolszczona. Walentyna ma spolszczenie, ale jeśli ktoś nie wiąże przyszłości z krajem, to nic dziwnego, że decyduje się na bardziej popularny na świecie zapis.
    • boo-boo Re: Imiona dzieci 22.03.19, 12:21
      Generalnie uważam, że można dziecku nadać obco brzmiące imię- byle pasowało do nazwiska. Moje dzieci - syn imię uniwersalne- brzmiące prawie polsko i trochę inna pisownia niż w PL, córka imię słowiańskie- w PL jest około 2500 osób noszących to imię. Nazwisko mają nie polskie ale pasujące do imion.
      Mam znajomych- nazwisko polskie (trochę śmieszne), a imię zupełnie z księżyca dziecku nadali. Na miejscu tego dziecka w życiu dorosłym bym albo za cudzoziemca wyszła albo imię zmieniała bo normalnie wstyd się przedstawić. Coś w stylu Ireland Mucha.
        • 45rtg Re: Imiona dzieci 22.03.19, 18:13
          raczek-nieboraczek napisała:

> Obcokrajowcy tez takie kompleksy mają ?

Oczywiście, że mają. W USA można po imionach rozpoznawać kolor nosiciela.
            • 45rtg Re: Imiona dzieci 23.03.19, 08:24
              milamala napisała:

> 45rtg napisał:
              >
              > > Oczywiście, że mają. W USA można po imionach rozpoznawać kolor nosiciela.
              >
              > Noi?

No i jakoś słabo widzę WASP-a dającego córce na imię, bo ja wiem, LaToya.
              • boogiecat Re: Imiona dzieci 23.03.19, 08:46
                Mnie sie wydaje, ze ta Latoya jest malo prawdopodobna u tych waspow nie tyle ze wzgledu na jakies kompleksy, ale dlatego ze wiekszosci sie to imie zwyczajnie nie podoba- takie gusta klasowe
                A ze nie podoba sie pewnie dlatego, ze sie kojarzy, to inna rzecz
                • 45rtg Re: Imiona dzieci 23.03.19, 23:33
                  boogiecat napisał(a):

> Mnie sie wydaje, ze ta Latoya jest malo prawdopodobna u tych waspow nie tyle ze
                  > wzgledu na jakies kompleksy, ale dlatego ze wiekszosci sie to imie zwyczajnie
                  > nie podoba- takie gusta klasowe
                  > A ze nie podoba sie pewnie dlatego, ze sie kojarzy, to inna rzecz

No to przecież jest dokładnie to samo. Imię Brajan jest zupełnie spoko, lepsze niż jakiś Kacper, Miłosz, czy Filip, ale polski klas średni nie da go synowi, bo mu się będzie kojarzyć z Sebixem i Karyną.
                  Skądinąd Karina to też bardzo ładne imię, no ale kto teraz córkę tak nazwie?
      • grru Re: Imiona dzieci 22.03.19, 13:41
        Wstyd, bo...? Bo ktoś, kogo w domu nie nauczyli kultury, a jako dorosły nie nadrobił, będzie prychać? W tej sytuacji powód do wstydu ma prychający.
        • boo-boo Re: Imiona dzieci 22.03.19, 15:19
          Osobiście mnie to ziębi jak kto ma na imię. Niestety świat nie jest taki piękny żeby nie znalazł się przynajmniej jeden prychający. Najnormalniej w świecie własnego dziecka byłoby mi szkoda i siebie samej też.
    • fawiarina Re: Imiona dzieci 22.03.19, 12:44
      Ja tam zupełnie nie ruzumiem tej nagonki na imiona. Jasne, nie podoba mi się Brajan i Dżesika, ale to kwestia gustu. Innym nie podoba się tradycyjne polskie imię, które dałam córce. W moim pokoleniu takie imiona uchodziły za wieśniackie a szczytem marzeń było nazywać się Andżelika. Zaprawdę nie wiem o co taki raban z tymi imionami i czemu ludzie czują się upoważnieni do oceniania cudzych wyborów w tej sprawie.
      • myq1 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 13:21
        Cichutko chciałabym przypomnieć, że imiona nadawane dzieciom mają się podobać im samym. Imienia raczej nie da się zmienić, więc wybierajcie je z rozwagą. Jeżeli komuś bardzo podoba się Franek czy Józek, to choć na drugie imię niech wybierze jakieś ładniej po polsku brzmiące. Nie sądzę, żeby syn kiedykolwiek miał pretensję, że rodzice dali mu imię Paweł, Michał czy Artur. Słyszałam o dziewczynce Wiktorii, co nie reaguje, kiedy ktoś się do niej zwróci po imieniu, tak tej Wiktorii nienawidzi.
        • grru Re: Imiona dzieci 22.03.19, 13:45
          Ja na wszelki wypadek konsultowałam imiona z dziećmi już na etapie płodowym - ostatnio propagowali taki program edukacji, żeby się uczniowie uczyli, jak nawiązać komunikację z płodem. Przypuszczam, że właśnie po to - czytasz imiona, płód reaguje jednym kopnięciem na "tak", dwoma kopnięciami na "nie".
          A jak ktoś jest na wyższym poziomie rozwoju niż płód to powinien już wiedzieć, że nie każdy uzna, że np. Michał brzmi ładniej niż Franciszek - to tylko prywatne upodobania. A nie wiesz, jakie upodobania będą miały dzieci.
          Ja mam imię, które śmiało można postawić na tym samym poziomie, co wymienione przez Ciebie Michał i Paweł i owszem, mam do rodziców pretensje o brak polotu.
          Rodzice Wiktorii też nie mogli przewidzieć, czy córka będzie swoje imię uwielbiała czy je znienawidzi.
        • bi_scotti Re: Imiona dzieci 22.03.19, 13:46
          Znam cos kolo dziesieciu Polek o imieniu Maria. Z roznych pokolen. Tylko jedna (one!!!) uzywa tej formy, wszystkie inne zycza sobie byc nazywane Maryla, Majka, Maja, Asia (!), Mucha, Mara i jeszcze jakies inne wynalazki wink Generally speaking, nie przewidzisz, nie dogodzisz big_grin Life.
          • mama_kotula Re: Imiona dzieci 22.03.19, 14:31
            > Znam cos kolo dziesieciu Polek o imieniu Maria. Z roznych pokolen. Tylko jedna (one!!!) uzywa tej formy

To jeszcze dopisz moją córkę lat 7. Która jest Marią i używa imienia Maria, czasem zdrobnienia Marysia. Ale ogólnie jest Marią i się identyfikuje.
            • bi_scotti Re: Imiona dzieci 22.03.19, 15:12
              Well, jakby na to nie patrzec, ja Twojej corki do moich znajomych zaliczyc nie dam rady wink
              Moj post byl reakcja na wyzej wpisana aprobate dla Pawla czy Michala jako imion “ladnych” etc. To jest przeciez zawsze kwestia indywidualnego gustu, ktory zreszta w zyciu ewoluuje. Niemniej imie Maria i stosunek do tak nazwanych dziewczynek/kobiet fascynuje mnie od dawna i obserwacji mam wiele, aczkolwiek sa to wylacznie obserwacje anegdotyczne i choc zaliczyc je mozna do czynionych na “diverse population” wink w zadnym wypadku nie bede sie upierac, ze moje observations sa jakas prawda objawiona i nalezy je traktowac jak gospel big_grin Definitelly not smile Cheers.

PS. Pozdrowienia dla Marysi smile
              • m_incubo Re: Imiona dzieci 24.03.19, 14:24
                Wpisuję sie w te obserwacje, jestem posiadaczka imienia Maria i od zawsze uzywam zupelnie innej wersji, moj maz chyba dopiero na slubie polapal sie jak naprawde mam na imie 😃
                Wszystkie znane mi Marie kaza na siebie mowic Maryla, Mariola, Majka, nawet Magda. Zadna nie uzywa imienia "Maria" czy "Marysia", wcale im sie nie dziwie. 😉
          • agnieszka_kak Re: Imiona dzieci 22.03.19, 14:54
            Znam mnóstwo Marii w różnym wieku i mówi się do nich... Mario, lub Marysiu. Żadna nie wymyśla dziwnych przezwisk.

Jedna ma 4 lata i nie wiem czemu jej mama mówi do niej "Maniu", ale cała reszta rodziny trzyma się "Marysi".
          • al_sahra Re: Imiona dzieci 22.03.19, 20:04
            bi_scotti napisała:

> Tylko jedna
            > (one!!!) uzywa tej formy

To w nawiasie to w ramach pomocy dla osób, które nie rozumieją (don’t understand!) słowa ”jedna”.
        • martishia7 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 14:12
          > Imienia raczej nie da się zmienić, więc wybierajcie je z rozwagą.

Oczywiście, że da. Moja ciocia, w dawnych czasach mniejszej swobody w zakresie imion, na początku pracy zawodowej - zajmowała się tym jako urzędnik. Ma kilka ładnych historii w zanadrzu, zwycięzcą był Lucyferiusz (stawił się w urzędzie zaraz po 18 urodzinach).
            • myq1 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 14:30
              Czytałam w Dag, córce Kasi Seymur Tułasiewicz, że ksiądz miejscowy wszystkie dziewczynki urodzone przez niezamężne matki chrzcił imieniem Dagmara, chłopców też stygmatyzował, tylko już nie pamiętam, jakim imieniem. Może ów Lucyferiusz też z taką "miłością" został potraktowany przez kogoś, kto sam takie imię powinien nosić.
              • homohominilupus Re: Imiona dzieci 22.03.19, 20:10
                myq1 napisała:

> Czytałam w Dag, córce Kasi Seymur Tułasiewicz, że ksiądz miejscowy wszystkie dz
                > iewczynki urodzone przez niezamężne matki chrzcił imieniem Dagmara, chłopców te
                > ż stygmatyzował, tylko już nie pamiętam, jakim imieniem. Może ów Lucyferiusz te
                > ż z taką "miłością" został potraktowany przez kogoś, kto sam takie imię powinie
                > n nosić.
                >

Off-topic jak ja uwielbiałam te książkę! Czytałam ją kilka razy, niektóre fragmenty znałam na pamięć. Za młoda byłam na to i nie wszystko rozumiałam na początku.
                • myq1 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 20:35
                  homohominilupus napisała

> Off-topic jak ja uwielbiałam te książkę! Czytałam ją kilka razy, niektóre fragm
                  > enty znałam na pamięć. Za młoda byłam na to i nie wszystko rozumiałam na początku.

"Oststnie lato" jest kontynuacją Dag. Akcja rozgrywa się tuż przed II w.św., w czasie okupacji i po wyzwoleniu.
                  • homohominilupus Re: Imiona dzieci 22.03.19, 23:39
                    myq1 napisała:

> homohominilupus napisała
                    >
                    > > Off-topic jak ja uwielbiałam te książkę! Czytałam ją kilka razy, niektóre
                    > fragm
                    > > enty znałam na pamięć. Za młoda byłam na to i nie wszystko rozumiałam na
                    > początku.
                    >
                    > "Oststnie lato" jest kontynuacją Dag. Akcja rozgrywa się tuż przed II w.św., w
                    > czasie okupacji i po wyzwoleniu.
                    >
                    >
                    >
                    >

Czytałam. Smutne i już nie tak porywające.
            • 45rtg Re: Imiona dzieci 22.03.19, 18:10
              myq1 napisała:

> Dobrze, że nieszczęśnicy nieznoszący swego imienia mają możliwość pozbycia się
              > go. Nie wiedziałam.

Kurde, jak można tego nie wiedzieć?
        • lacunalegis Re: Imiona dzieci 22.03.19, 15:12
          myq1 napisała:

> Jeże
          > li komuś bardzo podoba się Franek czy Józek, to choć na drugie imię niech wybie
          > rze jakieś ładniej po polsku brzmiące.

I Franciszek, i Józef brzmią po polsku jak najzupełniej ładnie. Jeżeli są "stygmatyzujące", to tylko w tym sensie, że to imiona, przynajmniej póki co, popularne raczej wśród rodziców z klasie średniej. Ale i to może być rzecz przemijająca, bo moda prędzej czy później rozprzestrzeni się na grupy społeczne aspirujące do klasy średniej, a może i dalej. Za kilkanaście lat mały Józek może być dzieckiem pierwszego pokolenia Brajanków.

Nie sądzę, żeby syn kiedykolwiek miał pr
          > etensję, że rodzice dali mu imię Paweł, Michał czy Artur. Słyszałam o dziewczyn
          > ce Wiktorii, co nie reaguje, kiedy ktoś się do niej zwróci po imieniu, tak tej
          > Wiktorii nienawidzi.

Bardzo daleko idący wniosek. Na dodatek nieprawdziwy, jak sądzę. Jedyny znany mi przypadek urzędowej zmiany imienia przeprowadził Michał. Znam też jednego Jakuba, którego nikt nie zna jako Jakuba (poza urzędami używa drugiego imienia).

Wiadomo, że imiona bardzo oryginalne mogą uwierać dorosłych, którzy nie mają potrzeby wyróżniania się. Jeden człowiek będzie zadowolony, że na dźwięk jego imienia ludzie robią wielkie oczy i dopytują o historię tak oryginalnego wyboru rodziców, a drugi będzie się tym czuł skrępowany. Ale ani Franciszek, ani Józef takiego efektu nie wywołują, bo to popularne imiona. Tak na moje ucho, to wydaje mi się wręcz, że przynajmniej Franciszek powoli wchodzi do kanonu imion neutralnych. Kiedy dorośnie pokolenie obecnych przedszkolaków każdy będzie znał kilkunastu Franków, tak jak w moim pokoleniu każdy zna Krzysztofa albo Natalię.
          • ichi51e Re: Imiona dzieci 22.03.19, 16:58
            Ja tam cale zycie nie cierpialam mojego obecnie dosc popular ego imienia...
            Jozef i Franciszek konarza mi sie z dozorca - do rze ze teraz tylu Joziow i Franiow moze imie sie troche odczaruje...
          • 45rtg Re: Imiona dzieci 22.03.19, 18:09
            lacunalegis napisała:

> I Franciszek, i Józef brzmią po polsku jak najzupełniej ładnie. Jeżeli są "styg
            > matyzujące", to tylko w tym sensie, że to imiona, przynajmniej póki co, popular
            > ne raczej wśród rodziców z klasie średniej. Ale i to może być rzecz przemijając
            > a, bo moda prędzej czy później rozprzestrzeni się na grupy społeczne aspirujące

Moda wiadomo, zmienia się. Tym niemniej Franciszek i Józef jeszcze nie tak dawno temu to były imiona dziadków i umierających dzieci z pozytywistycznych nowelek. Potem aktorzy zaczęli krzywdzić dzieci jakimiś "Ksawerymi", "Ignacymi" i "Antonimi", i czytelnicy "Życia na gorąco" przenieśli te imiona do zwykłych przedszkoli.
              • 45rtg Re: Imiona dzieci 23.03.19, 08:27
                memphis90 napisała:

> No jak można skrzywdzić dziecko imieniem Antoni czy Józef, jak można dać piękne
                > , swojskie Alan czy Brajan!

Antosie, Józie czy inne Janki Muzykanty pojawiły się przed Alanami i Brajanami. W tamtym czasie normalne to były imiona typu Piotrek, Marcin, Kuba.
      • angazetka Re: Imiona dzieci 22.03.19, 14:15
        >> W moim pokoleniu takie imiona uchodziły za wieśniackie a szczytem marzeń było nazywać się Andżelika.

To nigdy nie była kwestia pokolenia, raczej środowiska.
      • 45rtg Re: Imiona dzieci 22.03.19, 18:03
        fawiarina napisała:

> Ja tam zupełnie nie ruzumiem tej nagonki na imiona. Jasne, nie podoba mi się Br
        > ajan i Dżesika, ale to kwestia gustu. Innym nie podoba się tradycyjne polskie i

Jessica to w ogóle bardzo ładne imię, do tego z dobrym desygnatem w literaturze.
    • grru Re: Imiona dzieci 22.03.19, 13:36
      Nie szokuje mnie. Szczególnie, że naszych imion to mamy niewiele, większość jest zapożyczona. Piłkarz prawdopodobnie planuje przyszłość raczej poza krajem, więc woli tak nazwać dziecko.
      W sumie to nie wiem, jak by ktoś musiał nazwać dziecko, żeby mnie to zaszokowało. Może mi się jakieś imię nie podobać, ale to nie powód, żeby go ludzie swoim dzieciom nie nadawali - wystarczy, że ja nie nadam swoim.
    • eliszka25 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 13:47
      Co ciebie obchodzi, jak swojej córce dał na imię piłkarz, którego nigdy w życiu nawet nie spotkałaś i najprawdopodobniej nigdy nie spotkasz? Co do argumentu, że to Polacy z polskim nazwiskiem - mieszkają w Polsce? Podejrzewam, że nie i stąd taki wybór imienia. Mnie się słowiańskie imiona podobają, ale takim imieniem wyrządziłabym dziecku krzywdę. Żaden z ich kolegów, nauczycieli itp. nie potrafiłby tego właściwie wymówić, a poprawna pisownia np. w dokumentach byłaby niemożliwa. Dlatego choć nazwisko mamy typowo polskie, dzieci maja imiona uniwersalne, których wymowa i pisownia nie sprawia trudności.
        • ria.rita Re: Imiona dzieci 22.03.19, 14:41
          Jak to jest, że z jednej strony dbasz o czystość języka ojczystego w zakresie nadawania nowych imion, a z drugiej kompletnie ignorujesz zasady gramatyki? To nie powinno iść jakoś w parze?
    • saskia44 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 14:12
      I co z tego ze oboje rodzice Polacy, ta Valentyna to jakis szok bo?
      Ja dzieciom nie nadalam imion w polskije wersji, ani w ogole z tego podworka, zreszta wlasnie zmienilam imie I wszyscy nazwisko na tutejsze.
      • chatgris01 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 14:41
        Ja imion nie zmieniałam, bo właśnie mam uniwersalne, więc nie miałam potrzeby. Jakbym miała np. Małgorzata, Katarzyna, Agnieszka czy inne w polskiej pisowni, to z pewnością bym zmieniła, bo koleżanki emigrantki o tych i podobnych imionach mocno się muszą naużerać (głównie z administracją) i to jednak utrudnia życie.
        • dziewczyna_z_plazy Re: Imiona dzieci 22.03.19, 15:06
          Nie zgodzę się. Noszę imię trudne w pisowni i wymowie, owszem literuję, ale nie traktuję tego jako użeranie się. Nigdy nie zdarzył się błąd w dokumentach. Koleżanka wybrała dla dziecka imię z oryginalną pisownią ( przez y a nie przez i ) i choć imię proste, krótkie i popularne, błędy są praktycznie za każdym razem, wymowa powtarzana dwa razy.
          Imię może być nietypowe, ważne żeby nie ośmieszało dziecka np. wulgarnym przezwiskiem.
          • chatgris01 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 16:29
            Koleżankom z w/w imionami właśnie nagminnie zdarzają się błędy w dokumentach (nieraz dwa razy pod rząd, tzn. poprawka dalej z błędem), pomimo iż za każdym razem literują, przedłuża to im załatwianie spraw administracyjnych, które i tak najczęściej szybkie nie jest, o wymowie już nie wspomnę (Francuzi nie wymawiają np. "h", a "y" to dla nich zawsze "i" i nie ma innej opcji, to, że wymowa "Kasia" to przeważnie "Kasza" to już drobny detal), dlatego dla mnie to użeranie się i w pełni rozumiem, jeśli z tego powodu ktoś sobie zmienia imię na wersję lokalną i sama bym tak zrobiła. Oczywiście obowiązku nie ma, każdy niech robi jak mu pasuje, i tak jest dobrze.
    • tol8 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 17:25
      W pokoleniu naszych dzieci szczytem marzeń jest podobno imię Nikola. Dziewczyny zachwycają się tym imieniem. Dla nas to zwykła patologia, nieprawdaż?
      Znam Dżesikę (mama pisze Jessicca) z jednej ze szkół. Rodzina z typowej patologii, a jakżeby inaczej.
      Hitem internetu jest jednak dziewczyna z grupy na fb- Wanessa Szmatuła. Zresztą Szmatuł znam kilka osobiście akurat, ale już z bardziej dopasowanymi imionami. Co odbiło jej rodzicom to nie wiem. Samo imię jest przepiękne, szkoda tylko że źle się kojarzy.
        • mum2004 Re: Imiona dzieci 23.03.19, 00:23
          My z moim rodzeństwem nadaliśmy sobie imiona, których używaliśmy w zabawie przy obcych ludziach, byliśmy bardzo dumni z naszych nowych imion w przaśnym PRLu. Te imiona to Andżelika Wiktoria i Kajetan smile Mamy zwyczajne, tradycyjne imiona, obecnie nie narzekamy smile
          • lacunalegis Re: Imiona dzieci 23.03.19, 09:03
            A, to Wasze były jeszcze z kategorii uchodzących w tłoku. Ja "swoje" zapożyczyłam z ulubionej bajki mojego kuzynostwa - oni kłócili się, który jest Jackiem (czyt. Dżekiem), a ja chciałam być Ambrozją big_grin
    • gulcia77 Re: Imiona dzieci 22.03.19, 19:51
      Aaa, to polskie nazwisko może mieć tylko Polak mieszkający w Polsce??? Osobiście znam Niemca o swojsko brzmiącym Krawczyk, a.rodzina Angeli Merkel nosiła nazwisko Kaźmierczak.
    • al_sahra Re: Imiona dzieci 22.03.19, 20:25
      Żyjemy w globalnej wiosce i nie ma powodu, żeby z tego nie korzystać nawet w tak drobnej sprawie jak wybór imienia. Dlaczego imię ma być koniecznie ”nasze”? Co to w ogóle znaczy ”nasze”?

Jeśli ktoś chce nawać dziecko Malivalaya Kowalska, albo Malivalaya Johnson, to naprawdę nie mam nic przeciwko temu.
    • ga-ti Re: Imiona dzieci 22.03.19, 22:30
      A co Wy z tym nazwiskiem, wszak istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziewczynka nazwisko zmieni i wtedy wszelkie dopasowanie trafi szlag.
      A gdy żyją nie w Polsce i nie planują powrotu to tym bardziej imię dopasowują do miejsca życia dziecka, dziecka, bo co będzie w przyszłości to i tak nie wiadomo.
      Mnie się Walentyna bardziej ze wschodem kojarzy, Walentyna ta od Gagarina wink Wala twist.
      A Valentina z Valentino wink