Dodaj do ulubionych

Mononukleoza

05.01.20, 20:42
Drogie mamy, moje 10 letnie dziecko od 12 dni goraczkuje. Pierwszego dnia temp wynosiła 37,7, drugiego - 37.6, trzeciego - 37,4 potem 12 godzin przerwy i znowu 37.7, przez kolejnych 24 h w ogóle nie wystąpiła podwyższona temp tylko 36,4...a po tych godzinach znowu zaczęła rosnąć. 02.01 jechałam do szpitala i wyszło, że ma mononukleozę zakaźna. Wszystko mi wytłumaczono ale od wczoraj, 04.01 goraczka wynosi 39 st i pojawia się co 5h... Przy tym ma ból brzucha (rzadko), wywalony węzeł chlonny plus kilka innych mniejszych, trochę boli gardło i okropny katar. Nie wiem co robić... Po czym poznać że ma nadkazenie bakteryjne? Proszę o informację od mam, których dzieci to przechodziły.
Obserwuj wątek
  • turzyca Re: Mononukleoza 05.01.20, 20:50
   No ale opisujesz standardowe objawy mononukleozy, gorączka (czyli powyżej 38 stopni) nawet i ponad dwa tygodnie może się utrzymywać, ból gardła, ból brzucha, o co Ci chodzi?

   To jest coś co ja nazywam "chorobą starego wzorca", których już prawie nie mamy, takie jak odry, różyczki, świnki, które w porównaniu do zwykłego przeziębienia czy nawet leczonych antybiotykiem infekcji bakteryjnych trwają długo, bardzo długo. Dwa tygodnie leżenia w łóżku, kilkanaście tygodni ograniczenia ruchu (bo śledziona może pęknąć), dziecko jest potem dość długo w kiepskiej formie fizycznej.

   --
   Kółka się kręcą?
    • turzyca Re: Mononukleoza 05.01.20, 22:01
     Wcześniej nie było gorączki, był stan podgorączkowy. Teraz masz normalną gorączkę, średniowysoką, która jest typowym objawem choroby i może utrzymywać się przez dwa tygodnie, leczyć możesz tylko objawowo. Paskudne, ale tak właśnie wygląda ta choroba. Dlatego tak cenię szczepienia, bo jakby to miała przerabiać przy odrze, różyczce, śwince to chyba bym osiwiała.

     Pamiętaj o zachęcaniu do picia, dużo, małymi łyczkami, to podstawa. Według nowszych zaleceń nawet takiej średniowysokiej ale stabilnej gorączki się nie zbija, jak sobie trwa przy tym 39,5 to się tylko dba o spokój, przepajanie i kontroluje. Ale jak chcesz to zbijaj, ibuprofen możesz podawać na zmianę z paracetamolem (znasz schematy dawkowania?), tylko nie przekraczaj dawek dobowych, jak nadal będzie rosła to polecam zawijanie łydek (letni okład na nogę, bez stawów, do godziny lub jednego stopnia spadku temperatury, przy nawrocie druga noga), skuteczniejsze od okładów na czoło.
     Kolor kataru nie świadczy o niczym, zielony się robi od tego, że są w nim obumarłe komórki. Ustaw nawilżacz powietrza tak, żeby mgiełka spadała na twarz, dużo łatwiej się oddycha.

     Ale oczywiście zawsze możesz zadzwonić po wsparcie pediatry, sporo prywatnych przychodni ma taką ofertę, jeśli masz abonament gdzieś, to sprawdź, czy nie ma takiej oferty.

     --
     "Zaproszenie wykonane jest z białego gładkiego papieru i ma zaokrąglone rogi. Na rzeczenie Klienta rogi mogą pozostać ostre."
      • turzyca Re: Mononukleoza 05.01.20, 22:28
       Tak. Przy czym jak to będzie 16 dni to też będzie w normie, te dwa tygodnie to tak mniej więcej. To choróbsko jest paskudne, długotrwałe i obrzydliwe.

       Przy czym jak dziecku zacznie się gwałtownie pogarszać, będzie miało problemy z oddychaniem, będzie jakieś takie zupełnie niekontaktowe lub będzie miało drgawki gorączkowe, to nie wahaj się dzwonić po pomoc. Ale stabilne 39,5 to nie jest zły stan, tylko my się odzwyczailiśmy od takich chorób.

       --
       "Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach, dlatego myją te naczynia w krowim moczu."
   • takamania Re: Mononukleoza 05.01.20, 23:53
    Ja nA mono załapałam się razem z synem. On do siebie doszedł szybko. U mnie najpierw pomylono z anginą, po antybiotyku dostałam wysypki. Dochodziłam do siebie kilka mcy. Dzieci chyba szybciej się regenerują. Resztą Nb dziewczyny już opisały
  • berdebul Re: Mononukleoza 05.01.20, 21:52
   Niech płucze zatoki, kup w aptece butelkę. Katar będzie mniej dokuczliwy i mniejsze ryzyko, że zejdzie na uszy. Nawilżaj powietrze, do tego nebulizacje, chłodne okłady. Przy mono nie podaje się antybiotyków.
    • verdana Re: Mononukleoza 05.01.20, 23:21
     Bardzo ważne - dziecko z mononukleozą musi być na diecie wątrobowej, lekkostrawnej - inaczej może mieć potem długi czas problemy z wątrobą. I zwolnienie z wf na dłużej, już po chorobie.
     • karme-lowa Re: Mononukleoza 05.01.20, 23:30
      U nas źle zdiagnozowano mononukleozę. Pomylili z anginą. Dziecko dostało antybiotyk i to pogorszyło sprawę. To co działo się w buzi, do dziś nie zapomnę. Zamiast dziąseł - krwawa miazga. Zębów przez 2,5 tyg widać nie było. Same afty. Żywila się nutridrinkami. Do tego ponad 2 tyg 40 st gorączki. Dobrze, że wf miała ograniczony. Nikt nie wspominał, że nie można się przemęczać, a córka ma 2 śledziony.
      • aqua48 Re: Mononukleoza 06.01.20, 11:01
       Tak, u mojego syna podczas mononukleozy gardło było CZARNE. Nie widziałam w życiu czegoś takiego. Też jechał na nutridrinkach, bo nie był w stanie przełykać, a schudł 7 kg. Dopóki nie ma problemów z jedzeniem częste, lekkostrawne, ale niewielkie posiłki. Mononukleozę trzeba przeczekać. Można podawać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe jeśli jest taka potrzeba.
      • ludwik112 Re: Mononukleoza 06.01.20, 17:54
       A napisz mi proszę czy gorączka też tak często nachodzila? U mojego dziecka co 4 lub 5 h. Najwyższa to 39,6 st, nie dopuściłam do wyższej a i tak jest problem ze zbiciem. 2 godziny temu bylo 39,5 a teraz 38,7 st
       • aqua48 Re: Mononukleoza 06.01.20, 18:26
        ludwik112 napisał:

        > A napisz mi proszę czy gorączka też tak często nachodzila?

        Tak syn leżał trzy tygodnie, a potem nagle przeszło z dnia na dzień, ale rekonwalescencja trwała jeszcze 1.5 miesiąca. Męczył się bardzo szybko, musiał się ciągle odżywiać lekkostrawnie, posypiał popołudniami. No trudne to było. Ja przeszłam niby lżej, bo bezgorączkowo, ale mono zaatakowała mi wszystkie narządy wewnętrzne.
       • karme-lowa Re: Mononukleoza 06.01.20, 21:21
        ludwik112 napisał:

        > A napisz mi proszę czy gorączka też tak często nachodzila? U mojego dziecka co
        > 4 lub 5 h. Najwyższa to 39,6 st, nie dopuściłam do wyższej a i tak jest probl
        > em ze zbiciem. 2 godziny temu bylo 39,5 a teraz 38,7 st
        U mojego dziecka gorączka spadała z 40 st do 39,5.
        Tak się o nią bałam, że spałyśmy razem.
        • ludwik112 Re: Mononukleoza 07.01.20, 22:27
         Ja dokładnie robię to samo. Jestem tylko zdziwiona pediatrą, kazał wykonać badanie z krwi aspat i alat celem potwierdzenia mononukleoza, mimo iż pokazała wynik antygenu EBV ImG super dodatni.
         • aqua48 Re: Mononukleoza 08.01.20, 09:12
          ludwik112 napisał:

          > Ja dokładnie robię to samo. Jestem tylko zdziwiona pediatrą, kazał wykonać bada
          > nie z krwi aspat i alat celem potwierdzenia mononukleoza,

          Nie celem potwierdzenia mono, tylko po to by sprawdzić jak bardzo obciąża ona wątrobę. U mnie wyniki w czasie choroby przekraczały 400% normy..
  • atena1302 Re: Mononukleoza 06.01.20, 18:39
   Mój nastoletni syn trafił do szpitala zakaźnego po 6 dniach leczenia w domu ,tam sterydy i antybiotyk dozylnie bo już oddychać nie mógł migdały miał straszne .Żółty był cały .Ze zwyklej wirusowki przeszło w ciężką chorobę .

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka