Dodaj do ulubionych

Terminacja ciąży na nfz

03.02.20, 15:22
Dzisiaj miałam robione usg genetyczne ciąży, i niestety wyszły złe wyniki. Będę robiła amniopunkcję, biorę pod uwagę zakończenie ciąży jeśli wyniki wyjdą nieprawidłowe. Czy ktoś wie jak wygląda procedura przerywania ciąży na nfz? Na wyniki amnio będę musiała czekać, odbiorę je pewnie w rejestracji i co dalej? Czy same wyniki badań wystarczą czy muszę mieć jakieś skierowanie? Zapisałam się na amniopunkcję w szpitalu, w którym nie wykonuje się aborcji, zastanawiam, się czy później nie będę miała z tego powodu jakichś problemów i czy lepiej nie przepisać się na badanie do placówki, która takie zabiegi wykonuje? Czy ktoś może wie jak wygląda cała procedura?
Obserwuj wątek
  • aqua48 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 15:31
   W tej sytuacji na Twoim miejscu zapisałabym się na amniopunkcję w szpitalu w którym takie zabiegi robią gdy wyjdzie coś nie w porządku. Lekarz powinien Ci podczas badania powiedzieć co i jak.
  • hanusinamama Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 15:33
   Ja robiłam w 11 tygodniu badania genetyczne. Szybko i pewnie miałam wynik. Ja usg miałam ok
   U kolezanki usg było niejednoznaczne...tez robiła genetyczne. Okazało sie ze jest ok. Amnio nie robiła bo to jednak grozi utratą ciązy
   Genetyczne kosztuja ale moim zdaniem warto

   --
   "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
   • brenya78 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 15:38
    Genetyczne badanie nie może być podstawą ewentualnej terminacji. Jeśli USG wyszło źle ( rozumiem że były przynajmniej dwie przesłanki w kierunku wady genetycznej) to szkoda wydawać kasy na NIFTY.
    • hanusinamama Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 15:50
     Tak ale ona zrobiła przed amnio. Z załozeniem ze jak genetyczne bedzie ok amnio nie robi. I nie gadajcie ze amnio nie ma ryzyka utaty ciazy ma.

     --
     "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
     • mebloscianka_dziadka_franka Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 16:13
      No dobra, będzie tracić znowu czas na robienie NIFTY, które wyjdzie złe i co w tedy? Wtedy będzie musiała i tak się poddać amniopunkcji i znowu czekać. A przecież terminować legalnie można tylko do któregoś tygodnia. Nie mówiąc o tym, że NIFTY to jest kupa kasy, a dziewczyna pyta o całą procedurę na NFZ. Myślę, że gdyby finanse nie były problemem, w ogóle by nie było tego pytania. Bo wszystkie badania i ewentualną aborcję przeprowadziłaby w prywatnej klinice.
     • beataj1 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 20:54
      To straszne że kobiety zamiast realnie zbadać stan swojej ciąży bawią się w statystyczne wróżenie z fusów i tracą swój cenny czas. Owszem, jest jakieś tam ryzyko przy smnio ale mam wrażenie że niepotrzebnie demonizowane.


      --
      Nie mam bałaganu. Moje rzeczy prowadzą koczowniczy tryb życia.
      • lauren6 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 21:45
       Statystyczne wróżenie daje 99.99% pewność w przypadku negatywnego wyniku. W przypadku pozytywnego czułość testu jest niższa i trzeba czekać na wynik amnio.

       Po co robić test? Bo wynik masz już po tygodniu, góra dwóch. Masz czas na przykład sobie planu B w Holandii lub Niemczech, gdyby oficjalna ścieżka w Polsce szła jak krew z nosa. Przy miesiącu oczekiwania na samo amnio i kolejnych tygodniach czekania na wynik na samo załatwienie legalnej terminacji zostaje bardzo mało czasu. A wiadomo, że w Polsce całe szpitale, a wręcz szpitale w całych województwach mają katolicki światopogląd.
       • hanusinamama Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 22:07
        O nerwach nie mówiąc. MOja znajoma wynika genetyki miała ok. Były po 10 dniach. Ona powiedziała ze kolejnych 10 by chyba nie dała rady bez leków...a na amnio czekac miałą 5 tygodni.

        --
        "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
       • cruella_demon Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 22:14
        Jestem serio zdziwiona, że gdzieś się czeka miesiąc czy dłużej na amnio.
        Ja miałam badania prenatalne ze względu na wiek, część nieinwazyjną gdzieś tak chyba w 12-13 tygodniu już dokładnej daty nie pamiętam, ale po badaniach lekarz od razu omówił wyniki i spytał czy chcę amnio. Ponieważ usg i krew wyszły bardzo dobrze, to nie chciałam, ale powiedziano mi, że gdybym zmieniła zdanie, to w 15 tygodniu mam się stawić na badanie. Nie było mowy o żadnej kolejce, przecież żeby te badania w ogóle miały sens muszą być zrobione w odpowiednim czasie.
        Chodzi mi o to, że tu oczywiście też się trzeba było zapisać na dzień i godzinę, tyle, że nie zapisywali według kolejki oczekujących, a wymaganego do badania wieku ciąży.
        Wszystko na nfz, nawet złotówki nie zapłaciłam.

        --
        Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
        (35wcieniu)
        • jolie Re: Terminacja ciąży na nfz 04.02.20, 09:55
         >Jestem serio zdziwiona, że gdzieś się czeka miesiąc czy dłużej na amnio. 

         A co w tym dziwnego?


         Ja badania prenatalne miałam w momencie wieku ciąży 12+1. Wyszły źle. Do amnio czeka się do 15+1 (minimum). Na wynik z hodowli (nie przyspieszonego Fisha) czeka się od 2, 5 tygodnia nawet do 3 tygodni. To policz sobie tygodnie. To biopsję kosmówki można zrobić wcześniej tzn. już w 12 tygodniu (ja tak zrobiłam, ale to nie jest badanie w ramach NFZ).
         • cruella_demon Re: Terminacja ciąży na nfz 04.02.20, 16:06
          W tym że czeka się na wymagany wiek ciąży, nic. W tym, że każą czekać dłużej tłumacząc to zapisami, wszystko.

          --
          Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
          (35wcieniu)
      • hanusinamama Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 22:05
       I dlatego kolezanka zrobiła badania gentyczne...to nie jest wrózenie z fusów. Jej amnio wyznaczyli na za 5 tygodni. Wyniki z genetyki miała po 10 dniach...było ok. OK w amnio wyszłoby to samo tyle ze miesiac stresu wiecej...i jednak jakby nie patrzec pobranie krwi to nie amnio i zdecydowanie mniej inwazyjna metoda!

       --
       "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
   • hanusinamama Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 15:54
    Ta i w kazdym ci robią bez zająknięcia...a historie jak to kobiety odsyłane od Sasa do lasa bo kazdy sie podpiera sumieniem to wymyslone bajki. I ze z całej PL jechały na terminacje kobiety do Dębskiego to tez bajki.
    A te ktore jadą załatwić sprawe do klinik u naszych sąsiadów robią to dla rozrywki...

    --
    "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
  • saszanasza Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 15:59
   Przepisałabym się do placówki, gdzie wykonują aborcje. Jak trafisz na lekarza z „sumieniem” albo innych pro-liferów, to celowo mogą odwlekać zabieg, byś w efekcie nie mogła go wykonać. Niestety takie są teraz polskie realia.

   --
   Gdy tysiąc ludzi przez miesiąc wierzy w jakąś zmyśloną opowieść, jest to fake news. Gdy miliard ludzi wierzy w nią przez tysiąc lat, jest to religia ...Y.N.Harari
   • folivora Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 19:41
    Albo odwlekać wydanie dokumentacji potrzebnej do terminacji. Ja bym też się przepisała, antychoicowcy (bo oni nie są za żadnym życiem, są przeciwko kobietom) mogą w tej sytuacji skutecznie przeszkadzać.

    --
    I didn't come from your rib. You came from my vagina.
  • jolie Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 16:07
   Przepisałabym sie do szpitala, gdzie zabiegi się wykonuje o tam zrobiła amniopunkcję. Ze złymi wynikami usg genetetycznego chyba z automatu zostaje się pacjentką Poradni Patologii Ciąży (przynajmniej że mną tak było).
  • kyrelime Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 16:19
   Też myślę, że warto na amniopunkcje wybrać szpital, który w razie złych wyników wykonuje terminacje. Moze popytaj na forach o konkretne miasta i doświadczenia dziewczyn?

   Trzymaj się a ja trzymam kciuki, żeby wyniki okazały się dobre.
   • tymianek21 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 20:13
    Opowiem o przypadku mojej b.bliskiej koleżanki. W skrócie: Zgodnie z wytycznymi robiła USG około12 tygodnia (badanie karku dziecka). Dowiedziała się, że wskaźniki wskazują na zespół downa. Zapłakana siedziała u mnie i umawiała się do kolejnego lekarza. Trafiła do innego, polecanego z kilkoma tytułami po około 2-3 tygodniach. Poszła do niego nie mówiąc o wcześniejszym badaniu. Ten lekarz na USG nie wykrył nic (przypominam że było ok 2-3 tyg. po pierwszym badaniu). Byliśmy wszyscy przeszczęśliwi bo bardzo mi było jej szkoda. Też mówiliśmy o złym ułożeniu, pomyłce. Niestety dziecko urodziło się z zespołem tak jak powiedział 1 lekarz po zwykłym badaniu USG.
   • brenya78 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 20:50
    Ty sobie pappa nawet glowy nie zawracaj. To czysta statystyka a nie rzeczywiste badanie. Jak w USG wyszlo cos zle to i pappa wyjdzie zle, prawdopodobnie. A jak wyjdzie dobrze to i tak nic to Ci nie powie, czy dziecko zdrowe. Jesli zdecydowana jestes na terminacje to tylko amniopunkcja. Jesli boisz sie ryzyka to zrob badanie genetyczne.
     • thea19 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 21:13
      może się potwierdzą a może nie. Ja miałam usg bardzo dobre u super specjalisty na super sprzęcie a biochemię kiepską. Robiłam amnio, wyszła dobrze. Gdyby było źle, to bym do bielańskiego szpitala poszła, wtedy jeszcze żył dr Dębski, teraz nie wiem jak tam się to odbywa.
     • brenya78 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 21:31
      Już o tym kiedyś pisalam. Od testu PAPPA się odchodzi. U młodych pacjentek nie doszacowuje ryzyka (dużo wyników fałszywie negatywnych), u starszych je przeszacowuje, tj. daje mnóstwo wyników fałszywie pozytywnych. Jeśli jesteś starsza i wyszło ci coś źle na USG to test PAPPA wyjdzie ci źle, nawet jeśli to wynik fałszywie pozytywny. A jak wyjdzie dobrze to i tak nic ten wynik nie mowi. Szkoda zachodu. To jest dokładanie sobie niepotrzebnego stresu. Jeśli nie chcesz czekać bezczynnie zrób NIFTY.
        • alicia033 Re: Terminacja ciąży na nfz 04.02.20, 07:40
         agnieszka_kak napisała:

         > a amnio rob wczesniej niz za miesiac.

         litości!
         Skoro teraz miała usg genetyczne, to jest w 11 tygodniu. Amniopunkcji i tak wcześniej, niż za miesiąc nie zrobi, bo nie robi się jej przed 15 tygodniem ciąży.
         --
         black_halo napisała:
         >Piłsudski to największa tragedia w polskiej historii a pomnik ma w każdej dziurze i się >go prawie na ołtarze wynosi jako symbol patriotyzmu.
      • astomi25 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 21:44
       Nie bawilabym sie w nifty. Moja kuzynka zainwestowala w nifty, bo chciala byc pewna, ze ciaza zdrowa ( chciala, ze wzgledu na wiek, bo usg wyszlo idealnie)
       W 2014 roku wydala prywatnie na nifty ponad 2 tys. Badanie wyszlo super znaczy ze niby nie bylo zadnego ryzyka.
       Urodzila chorego synka, zespol Hirsprunga ( stomia od 3 doby) plus niestety ZD sad
       Chyba tylko amnio da pewnosc.

       --
       Der Ossi ist schlau und stellt sich dumm, der Wessi macht es andersrum.
       smile
        • astomi25 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 21:55
         Hirsprunga to wiem.
         Ale ani usg ani nifty nie wykrylo ZD.
         Pappe tez robila, ale wiedziala ze to w sumie statystyka wiec jeszcze dodatkowo Nifty. Gdyby nifty wyszlo zle to kolejnym krokiem.bylaby amniopunkcja.
         Ale po dobrych wynikach z badan usg- pappa- nifty, odpuscila sobie amnio.
         Szok po porodzie byl straszny sad


         --
         Der Ossi ist schlau und stellt sich dumm, der Wessi macht es andersrum.
         smile
          • hanusinamama Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 22:17
           Troche to dziwne bo pozytywny test Nifty ma mniejsza skuteczność ale negatywne maja jak amnio....dla mnie to są miejskie legendy.

           --
           "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
           • astomi25 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 23:08
            Alez nie musisz wierzyc.
            Ja ten wynik nifty widzialam.
            uncertain
            Na BN 2014 moja kuzynka fruwala w skowronkach. Robila plany na ron 2015
            A nastepne swieta BN spedzila z dzieckiem w szpitalu...
            Zreszta od jego urodzenia co rusz siedza w szpitalu...Maly ma za soba pare operacji.

            --
            Der Ossi ist schlau und stellt sich dumm, der Wessi macht es andersrum.
            smile
            • brenya78 Re: Terminacja ciąży na nfz 04.02.20, 09:24
             Tak, jak dziewczyny pisały, od 2014 w testach genetycznych zmieniło się wiele. Tu, nieszczęśliwy wypadek, najprawdopodobniej wręcz błąd laboratorium. Tak tłumaczyła mi moja lekarka genetyk. Że gdyby obecnie test się pomylił, to byłby to materiał na artykuł w czasopiśmie naukowym, bo podobno dzisiejsze testy się niemyla w tą stronę. Mogą dawać wyniki fałszywie pozytywne ale fałszywie negatywnych nie dają. Ale wiadomo, to wszystko teoria. Ja nawet po wynikach NIFTY nie spałam spokojnie. Przecież ten test bada tylko trzy najpopularniejsze trisomie, niektóre badają Turnera i Klinefeltera, a chorób genetycznych są tysiące.
      • hanusinamama Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 22:14
       Bo PAPPa to badanie statystyczne. Bierze pod uwage biochemie oraz przesłanki do wiekszego ryzyka. Kazda ciąza >37 roku i PAPPA z automatu wyższe...

       --
       "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
       • manon.lescaut4 Re: Terminacja ciąży na nfz 04.02.20, 10:52
        Pappa to białko, którego poziom ten test bada. A ostateczny wynik to kombinacja wyników z krwi i usg, plus oczywiście wiek, waga, palenie i takie tam. Mi w wieku 36 (dokładnie kilka dni przed 36 urodzinami wiec nie wiem czy liczyli 35 czy 36, chyba 35) wyszło ryzyko 1:4700 jeśli chodzi o ZD, Patau i Edwards standardowo dużo niższe. Niby wynik dobry, ale nie idealny, spokoju już do końca nie zaznam, myśle o późnej amniopunkcji, tak żeby po prostu się upewnić. Mam taka możliwość w Anglii.
     • fredzia098 Re: Terminacja ciąży na nfz 08.02.20, 01:31
      A ja na twoim miejscu zrobiłabym właśnie Nifty. Wynik masz błyskawicznie i daje pewność. I wtedy wycieczka za granicę , bo na NFZ wynik z Nifty nie wystarcza. Ale jesteś wtedy wiele tygodni do przodu i terminacja może odbyć się dużo wcześniej . U nas dostaniesz wynik amnio i dopiero zaczniesz szukać szpitala i rozpoczniesz batalię i walkę z czasem żeby ktoś zdecydował się usunąć zgodnie z prawem i żeby nie okazało się, że jest za późno.
      • lauren6 Re: Terminacja ciąży na nfz 08.02.20, 09:59
       Po pierwsze w jej przypadku testy DNA nie mają już sensu. Za dużo wad wyszło na USG.

       Po drugie usuwanie ciąży na podstawie NIFTY to głupota. Testy dna są czułe jeśli chodzi o wyniki negatywne (tzn płód nie ma wad). W przypadku wyniku pozytywnego test daje jakieś 80-90% pewności. Wynik pozytywny moze być zafałszowany jeżeli np na początku była ciaza bliźniacza, chory płód obumarł, ale jego wolne dna nadal krąży w krwii matki. Pomijając robienie amnio możesz usunąć całkowicie zdrową ciążę. Gdyby w Polsce był całkowity zakaz aborcji to taki krok byłby zrozumiały. Na szczęście póki co amniopunkcja nie jest zakazana, a chore płody można usuwać legalnie.
      • brenya78 Re: Terminacja ciąży na nfz 08.02.20, 11:45
       Najgłupsze co można napisać. Lauren już wyjaśniła wszystko. Ja tylko dodam że NIFTY wykrywają tylko trzy trisomie. Nie wiadomo co dolega temu dziecku. Wydawać kasę żeby nic się nie dowiedzieć?
    • zielonecurry Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 23:29
     Polecam do poczytania historię na Instagramie niezwykły_chłopiec o tym jak test Harmony (podobny do Nifty) wprowadził rodziców w błąd. Wynik rzędu 99.9% wskazywał na zdrowe dziecko. Urodził się chłopczyk z ZD
  • ajr27 Re: Terminacja ciąży na nfz 03.02.20, 22:17
   Znajdź koniecznie ginekologa ze szpitala w którym robi się terminacje i od razu umawiaj się na konsultację, ponieważ na wynik amnio czeka się bardzo długo. Nie wiem z jakiego jesteś miasta. Ja robiłam w genetyce na Sobieskiego w Warszawie, amnio miałam w 16 tyg, a winik pod koniec 19, tak więc czas ma tu wielkie znaczenie.