Dodaj do ulubionych

Matura 2023

12.02.20, 22:27
Mają oczywiście nastąpić zmiany, skoro do egzaminu przystąpią zreformowani ósmoklasiści.

tvn24.pl/polska/matura-w-2023-roku-bedzie-trudniejsza-3967606
"Na razie Centralna Komisja Egzaminacyjna nie informuje oficjalnie, jakie zmiany dokładnie nastąpią w egzaminie maturalnym w 2023 roku. Pewne jest, że będzie więcej zadań otwartych - wzorem zmian, które wprowadzono już wcześniej na egzaminie ósmoklasisty.
Największa reforma ma dotyczyć egzaminu pisemnego z języka polskiego. Dokładniej niż do tej pory ma być sprawdzana znajomość lektur obowiązkowych. CKE testuje różne nowe rozwiązania, m.in. wprowadzenie na maturze dyktanda, bo poziom ortografii i interpunkcji uczniów jest zdaniem egzaminatorów niezadowalający oraz zadań, których rozwiązanie wymagałyby wcześniejszego wysłuchania tekstu (wzorem egzaminów z języków obcych). Według informacji tvn24.pl dotychczasowe testy tego typu zadań nie wypadły jednak zadowalająco.
Pierwsze przykładowe arkusze dla matury 2023 mają zostać opublikowane na dwa lata przed egzaminem."

Co sądzicie o tych pomysłach?
Moim zdaniem znowu się to kupy nie trzyma. Najpierw powinien być cel (jakiego absolwenta liceum/technikum chcemy mieć), później ustalamy jak ten cel osiągnąć i jak sprawdzić czy cel osiągnięty (czy możemy komuś to świadectwo dojrzałości dać). A teraz to wygląda tak, że są jakieś pomysły, że można to sprawdzić albo tamto. To powinno być jasne 1 września 2019 roku. A przykładowe arkusze dwa lata przed egzaminami to stanowczo zbyt późno.


--
"Jeśli ludzie nie wierzą, że matematyka jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie." John von Neumann.
Obserwuj wątek
  • iwoniaw Re: Matura 2023 12.02.20, 22:38
   kub-ma napisała:


   > Moim zdaniem znowu się to kupy nie trzyma. Najpierw powinien być cel (jakiego a
   > bsolwenta liceum/technikum chcemy mieć), później ustalamy jak ten cel osiągnąć
   > i jak sprawdzić czy cel osiągnięty (czy możemy komuś to świadectwo dojrzałości
   > dać). A teraz to wygląda tak, że są jakieś pomysły, że można to sprawdzić albo
   > tamto. To powinno być jasne 1 września 2019 roku. A przykładowe arkusze dwa lat
   > a przed egzaminami to stanowczo zbyt późno.
   >


   Masz oczywiście rację, ale kogo to obchodzi? zębatą w Brukseli? Czy jej zleceniodawców mających na celu zniszczenie resztek edukacji?
   --
   "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • ga-ti Re: Matura 2023 12.02.20, 22:44
   Dobrze, że moje dziecko w technikum, będzie pisał maturę rok po Wielkim Zamieszaniu.
   No co tu komentować, reforma cud miód, przecież wiadomo uncertain
  • mika_p Re: Matura 2023 12.02.20, 22:46
   Ty hejterko.
   Celem reformy szkolnictwa była reforma szkolnictwa i wszystko się świetnie udało, bo reforma jest zrobiona.
   Jak się ją dało przeprowadzić w półtora roku, to myślisz, że reformy matur nie da się zrobić w dwa lata? Po co wcześniej przykładowe arkusze? Młodzież ma mieć całą wiedzę z liceum w głowie, a nie tylko kawałki. Zresztą i tak zaczynają się uczyć może z miesiąc przed egzaminem, ci pilniejsi.
   Wstydź się.

   --
   Po człowieku, który lubi salceson, można się wszystkiego spodziewać. Alutka Kossoń
  • treo.tralve Re: Matura 2023 12.02.20, 23:01
   O kurde, oni faktycznie nic nie mają, tylko myślą i wymyślają🙄 super, to wygląda na testowanie umiejętności, a tych się nie wyrabia przez 2 lata. Dobrze, że córka nie myśli o jakichkolwiek kierunkach, które wymagałoby matury z polskiego w większym zakresie niż tylko zdanej 🤔
  • maniaczytania Re: Matura 2023 13.02.20, 08:26
   "Od 2023 roku o zdaniu egzaminu maturalnego oprócz przedmiotów podstawowych będzie decydowało uzyskanie minimum 30 procent z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czego do tej pory nie wymagano"

   Mogliby przy okazji podnieść progi dla podstawowej, ale raczej tego nie zrobią.

   --
   "Pomyślę o tym jutro"
   • mika71 Re: Matura 2023 13.02.20, 10:16
    Ale jakie uodpornione na wszystko wkroczą w dorosłe życie tongue_out

    dziewczyna_kolegi napisała:

    > Nie no grillujemy ten nieszczęsny rocznik do oporu, oni naprawdę nie mają wstyd
    > u... Może jakieś zmiany są potrzebne, ale mogliby zostawić już ten biedny roczn
    > ik w spokoju
  • biala_ladecka Re: Matura 2023 13.02.20, 09:22
   Jak zwykle, wszystko z dupy strony. Nasz system edukacji wyraźnie zmierza ku jeszcze większemu rozwarstwieniu społeczno-kulturowemu.

   --
   Spongebob, gdybym dostawał dolara za każdy mózg którego nie masz, miałbym dolara ~~ Skalmar
  • angazetka Re: Matura 2023 13.02.20, 13:44
   Nihil novi sub sole.
   W 2002 miałam zdawać nową maturę, 11 września 2001 nawet wypełniłam deklarację maturalną (chciałam zdawać filozofię - bo bym była z niej zwolniona). 23 września 2001 były wybory parlamentarne i SLD nową maturę odwołało. Dla mojego rocznika. Więc nie narzekaj, że nie wiesz, jak będzie wyglądała ta za trzy lata big_grin
  • asia_i_p Re: Matura 2023 13.02.20, 13:58
   My to na językach wciąż przerabiamy, tradycyjny moment poznania nowości to półtora roku przed maturą, a doszkolenia egzaminatorów pół roku przed maturą. Gdyby kochane wydawnictwa nie robiły konferencji, bylibyśmy ciemni jak tabaka w rogu, na szczęście oni się dzielą informacjami, kiedy je tylko dostaną.

   --
   The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • frey.a86 Re: Matura 2023 13.02.20, 14:07
   Współczuję dzieciakom, bo zmiany pewnie jak zwykle będą wprowadzane na ostatnią chwilę. Sama byłam pierwszym rocznikiem "nowej" matury i pamiętam ogromny chaos informacyjny oraz nauczycieli w liceum, którzy nie mieli pojęcia jak z nami pracować. W efekcie mój oczytany i uzdolniony literacko kolega z klasy uzyskał z rozszerzenia z polskiego wynik mocno przeciętny, bo nie wpasował się w klucz odpowiedzi. Przez to nie dostał się później na wymarzone prawo. A klasowi "matematycy" mieli (z podstawowej co prawda) matury z polskiego wyniki ponad 90%, a nawet nie czytali lektur. Liceum z tych lepszych we Wrocławiu. Prawdą jest, że mieliśmy nauczycieli starej daty, którzy nie potrafili przestawić się na nauczanie pod kątem nowej matury, ale sami też nie bardzo wiedzieliśmy czego się spodziewać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka