Dodaj do ulubionych

Wybór profilu LO

01.06.20, 20:25
Ematka doradzi mojej córce? Mat-fiz, biol-chem, human generalnie takie do wyboru w naszych liceach. Dziecko zalamane. Nienawidzi historii, więc humana skreśla od razu mimo że bardzo lubi polski. Kocha angielski ale dwujęzyczna z rozszerzoną historia u nas zatem odpada. Lubi biologię ale jest niematematyczna i boi się rozszerzenia z chemii...da niematematyczne dziecko radę z chemią rozszerzoną? Za chemia nie przepada ale nie nie znosi tak jak historii...klasa 7 więc ma jeszcze chwilę ale obecnie jest zrezygnowała i zdemotywowana kompletnie bo i tak nie ma szkoły do której chce iść...
Obserwuj wątek
  • majarzeszow Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 20:34
   mój syn jest w 1 klasie liceum, więc ten wybór za nami. On akurat wiedział, jaki profil, ale martwię się o córkę, dla której profilu jeszcze nie wymyślili. Szok przeżyłam jak się dowiedziałam, że teraz nie ma już profili ogólnych. Tylko nazwa została "liceum ogólnokształcące". Będziemy mieli podobny problem za 2 lata, jak przyjdzie się do czegoś dopasować.
   • slonko1335 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 20:51
    Co ciekawe z fizyki ma najlepsze oceny w klasie i twierdzi że nic nie kumawink eh...A co znaczą że chemia jest rozszerzoną? Znaczy ile jest jej więcej w porównaniu do profilu z nierozszerzona?
      • sabina211 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 22:48
       Nie trzeba zdawać matury rozszerzonej z każdego rozszerzonego przedmiotu. Więcej - można zdawać rozszerzenia spoza profilu (choć trudniej się do nich pzygotować samemu/poza szkołą.)
         • waleria_s Re: Wybór profilu LO 03.06.20, 10:06
          Matura rozszerzona z matematyki jest taka sama dla każdego profilu. Może sobie i do niej podejść ktoś z humanistycznego, wiodące przedmioty profilu nie oznaczają, że trzeba je zdawać na maturze i nie można dobrać innych.
           • kurt.wallander Re: Wybór profilu LO 03.06.20, 12:53
            arwena_11 napisała:

            > musisz chyba wybrać na maturę dwa z trzech rozszerzeń.


            Ja dostałam od szkoły taką informację w sprawie przyszłorocznej matury w zakresie rozszerzonym. Nic nie piszą, że trzeba wybrać przedmiot/przedmioty rozszerzane:

            Absolwent, przystępując do egzaminu maturalnego,
            zdaje obowiązkowo w części pisemnej:
            - wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym lub w przypadku
            j. obcego nowożytnego na PR albo dwujęzycznym – wybór
            spośród podanych:
            biologia,
            - chemia,
            - filozofia,
            - fizyka,
            - geografia,
            - historia,
            - historia muzyki,
            - historia sztuki,
            - informatyka,
            - j. język łaciński i kultura
            - antyczna,
            - język mniejszości etnicznej (język łemkowski),
            - język mniejszości narodowej (wybór spośród
            następujących języków: białoruski, litewski,
            niemiecki, ukraiński),
            - język obcy nowożytny (wybór spośród
            następujących języków: angielski, francuski,
            hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski),
            - język polski,
            - język regionalny (język kaszubski),
            - matematyka,
            - wiedza o społeczeństwie.

            Pomijając, że zdanie wstępu jest jakoś dziwnie sformułowane, to ja rozumiem je, że można wybrać dowolny przedmiot/dowolne przedmioty z listy. Czy ja źle interpretuję?
            • arwena_11 Re: Wybór profilu LO 03.06.20, 12:59
             Dobra, dopytam się u znajomego, który musi wiedzieć. Jak mam info z czasów syna, czyli z ok września 2018 - że co najmniej dwa rozszerzenia z trzech uczonych musi. Mój akurat pisał rozszerzenia ze wszystkich trzech.
             • kurt.wallander Re: Wybór profilu LO 03.06.20, 13:06
              Może się zmieniło, może ja mam niepełne informacje. Chyba większośc uczniów tak czy siak pisze rozszerzoną z rozszerzanych przedmiotów. Szkoła corki ma status szkoły eksperymentalnej, ale chyba akurat na matury nie ma to wpływu.
           • arwena_11 Re: Wybór profilu LO 03.06.20, 22:00
            A to zależy od szkoły ( w sensie jak obrotny dyrektor ). Nie wiem jak w czteroletnim, ale moja córka ma np. 7h angielskiego - w siatce jest 5. Od pierwszej klasy miała już jedną godzinę więcej matematyki ( w siatce było 4, ona miała 5 ) i dwie godziny historii ( w siatce 2 ona miała 4 ).
   • slonko1335 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 20:59
    Nie ma umysłu ścisłego zdecydowanie, ie ma myślenia matematycznego. Jest pilna i nueglupia więc się potrafi wyuczyc i ma generalnie dobre oceny ale jak cis jest inne niż szablon i trzeba pokombinować to ani w ząb.
    • asia_i_p Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 22:47
     Ale to pozaschematowe myślenie też jest wyuczalne, to nie jest na zasadzie masz to albo nie masz, po prostu trzeba się zdobyć na odwagę. Może jak macie jeszcze rok to warto? Może zacząć od zadań matematycznie banalnych, ale wymagających myślenia, od Żaczka i Malucha na Kangurku? Nie chodzi o to, żeby z niej zrobić matematyczkę, tylko żeby wybierała według tego, co lubi, a nie według tego, czego się boi.
    • mika_p Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 23:31
     Wiesz, żeby wyjść za schemta, trzeba się najpierw perfekcyjnie w nim poruszać, a to wymaga ćwiczeń. W matematyce także zadań przekrojowych czy - jak Asia radzi - konkursowych z młodszych lat.
     • mama_kotula Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 21:39
      > Wiesz, żeby wyjść za schemta, trzeba się najpierw perfekcyjnie w nim poruszać, a to wymaga ćwiczeń.

      Tak, ale są osoby, które od razu widzą inne sposoby rozwiazania, pewne zależności, patterny itp - a są osoby, które nie wyjdą daleko poza schemat, choćby zrobiły tysiąc zadań. Zgadzam się jednak, że w obecnej chwili większości dzieci totalnie brakuje biegłości, więc poza schemat wychodzą głównie te naturalnie uzdolnione matematycznie.
  • mama_kotula Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 20:53
   Moja córka miała bardzo podobne dylematy. Poszła do liceum, gdzie w pierwszej klasie nie ma profilowania, będzie mieć czas na wybór dowolnych rozszerzeń w drugiej klasie. Nie wiem, gdzie mieszkacie, takie szkoły raczej rzadkością są, ale istnieją.

   Niemniej z chemią powinna sobie poradzić, warto nie narobić sobie zaległości od samego początku. Z drugiej strony, jak nie będzie chemii do chemii wink, to męczyć się przez 4 lata z niechcianym rozszerzeniem... słabo trochę.
    • zwyczajnamatka Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 21:04
     Moim zdaniem trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co chciałaby zdawać na maturze, wiem, że to chore podejmować takie decyzje w wieku 14 lat, ale takie są realia. Gdyby poszła na biol chem mogłaby zdawać rozszerzony polski, angielski i biologię.
     • slonko1335 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 21:25
      Na razie matura to abstrakcja. Chce na chwile obecna pracować z dziećmi, interesuje ja psychologia, pedagogika, hipoterapia. Twierdzi ze bedzie psychologiem. Kocha zwierzeta(konie najbardziej) i bardzo lubi i swietnie sie dogaduje z malymi dziecmi.
        • daniela34 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 22:27
         Chodziłam do klasy, która mimo szumnej nazwy profilu była tak naprawdę klasą humanistyczną (rozszerzona historia)- większość moich koleżanek z klasy skończyła pedagogikę, resocjalizację, dwie-psychologię. Wygląda na to, że human jest niezłym profilem przy takich planach na przyszłość. Co oczywiście nie znaczy, że inne profile wykluczają wybór takich studiów.
         • slonko1335 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 22:35
          Z tego co widzę wymagają na maturze rozszerzenia z biologii, chemii, geografii, historii lub fizyki na naszym uniwerku ale kurcze jej 5 razy się jeszcze moze odmienić więc pod kątem tego co po liceum chyba bym nie rozpatrywał a a bardziej pod kątem z czym jej będzie przyjemniej i łatwiej .
          • daniela34 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 22:43
           slonko1335 napisała:

           >pod kątem z czym jej będzie przyjemniej i łatwiej .

           Nie wiem jakie macie dokładnie profile do wyboru, ale nie jestem przekonana, że przy niespecjalnej miłości do chemii rozszerzona chemia to dobry pomysł w takim razie.
           • slonko1335 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 22:58
            Biol-chem z lubiana biologia, lubi Panią i ma spokojnie 5 i niespecjalnie lubianą chemia(z chemia w szkole nie ma problemów, ma same 5, Panią bardzo lubi a jednak chemia twierdzi ze nie). Mat-fiz z przedmiotami z którymi jej nie po drodze.( Z fizyki ta sama pani co z chemii same 5 i 6 ale tam mało zadań na razie było a dużo teorii. z matmy Pani nie lubi ma spokojnie 4) Human z lubianym polskim i znienawidzona historia(oba 4. z polskiego mega wymagająca nauczycielka którą bardzo lubi, z historii ukochany wychowawca naciagnal jej na ta 4 , bo nie mógł przeżyć 3 nigdy z niczego troi nie miała, zawsze miała 5 z historii ale nie potrafila się w tym roku przemoc i nie uczyła kompletnie tej historii, jechała na tym co pamięta z lekcji).
            • esperantza Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 14:27
             Nie ważne czy lubi nauczyciela, ważne jaki na stosunek do materii.
             Biologia, historia, geografia dla mnie to pamieciowki, fizyka, matematyka, chemia trzeba zrozumieć problem, robić zadania.
             • slonko1335 Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 14:51
              Zgadzam się i dlatego właśnie zaznaczam że z takiej np. Chemii nie idzie o nauczycielkę bo tą naprawdę lubi ani o oceny bo te ma bardzo dobre tylko o niechęć do przedmiotu i strach że na dalszym etapie sobie nie poradzi nie będąc umysłem ścisłym. Ja chemię w liceum miałam tylko przez rok i nie mam pojęcia jak wygląda chemia rozszerzona i czy jej doradzać ten biol-chem że względu na lubiana biologię czy jednak zniechęcać z powodu chemii...
             • mama_kotula Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 21:36
              > Biologia, historia, geografia dla mnie to pamieciowki, fizyka, matematyka, chemia trzeba zrozumieć problem, robić zadania.

              W fizyce trzeba umieć odnieść teorię (niespodzianka, pamięciówka!) do zjawisk w rzeczywistości i potem w zadaniach. W szkole uczy się jej od dupy strony, teoria jest zupełnie oderwana, a dzieciaki rozwiązują zadania wg schematu "mam wzór, przekształcę, coś tam podstawię i powinno wyjść".

              Z kolei historia nie powinna być czystą pamięciówką, powinna być nauką kojarzenia faktów ze sobą, układania łańcuchów przyczynowo-skutkowych, połączona z osadzaniem zjawisk w kontekście. Again, w szkole uczona jest źle.
        • arwena_11 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 22:32
         patrząc pod kątem zdawania na psychologię - to wszystko jedno. Np na UW liczą się polski, matematyka, język i jeden przedmiot rozszerzony ( do wyboru zarówno historia, geografia jak i fizyka, biologia czy chemia ). Pewnie u was podobnie.
         Tylko trzeba patrzeć na przeliczniki - bo podstawy *0,6 a rozszerzenia *1.

  • berdebul Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 21:02
   Nie ma żadnych nietypowych typu ang-geo, czy inne „turystyczne”? Jeżeli ma problem z kombinowaniem i myśleniem matematycznym to chemia i matma będą uciążliwe.
  • wapaha Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 21:09
   Jeszcze macie trochę czasu wiec najlepiej zrobić research dotyczacy nauczycieli
   Bo jeśli kocha j.polski, kocha j.angielski to pokocha i historię- bo w dużej mierze to kwesti nauczyciela a historia z j.polskim ma wiele wspólnego i ciągle się przeplatają i uzupełniają. Na pewno łatwiej polubić historię jeśli trafi się na dobrego nauczyciela ( dobry to nie znaczy fajny ale taki który potrafi zainteresować i sprawi że dla dziecka poznawanie historii stanie przyjemnością) niż polubić matmę- gdy nie ma się matematycznych umiejętności, zwłaszcza że dochodzi jeszcze rozszerzona chemia

   Czyli pozostaje : Lubiany polski, lubiany angielski -nielubiana historia
   lub Lubiana biologia nielubiana matma i nielubiana chemia

   Wg mnie stawiać trzeba na to- co daje więcej szans na przyjemne dni, czyli kierunek w którym są lubiane przedmioty ale- ważne jest prześwietlenie kadry bo jeden zgiłek może zbrzydzić całe nauczanie
   • slonko1335 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 21:16
    Historia odpada. Nauczyciela uwielbia. Ja ja rozumiem bo ja też nienawidziła historii...Historia określona na starcie a szkoda bo klasa w liceum niedaleko nas jest dwujęzyczne z rozszerzoną historia...
   • princy-mincy Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 13:06
    wapaha napisała:

    > Jeszcze macie trochę czasu wiec najlepiej zrobić research dotyczacy nauczycieli
    > Bo jeśli kocha j.polski, kocha j.angielski to pokocha i historię- bo w dużej mi
    > erze to kwesti nauczyciela a historia z j.polskim ma wiele wspólnego i ciągle s
    > ię przeplatają i uzupełniają.

    Niekoniecznie.
    Ja sama polski uwielbialam, historii nie znosilam (jedynie XX wiek mnie interesowal, reszta na zasadzie zzz).
    • arwena_11 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 22:41
     Koleżanka mojego syna zaczynała od profilu mat-biol-chem. Niestety z matematyką rozszerzoną nie było jej po drodze ( była w tej samej szkole co mój syn ). W klasie maturalnej przeniosła się do biol-chem-ang. Inaczej by nie zdała. Z chemią sobie nieźle radziła, podobnie jak z matematyką podstawową.
        • arwena_11 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 23:19
         Ja kocham historię, nie znoszę polskiego. Wylądowałam na mat-fizie - bo z dwojga złego wolałam fizykę niż polski.
         Moja córka za to ma profil o jakim ja marzyłam - mat-hist
        • sasanka4321 Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 19:05
         W sumie to nie wiem po co w liceum to przypisanie do konkretnej grupy uczniow jak chlop do roli przez pare lat. Dlaczego nie mozna sobie wybrac dowolnych dwoch przedmiotow na rozszerzenie. Ja w moich licealnych czasach wybralabym sobie matematyke i polski i bylabym szczesliwa. Niestety profile byly z gory narzucone a taki nigdzie nie istnial. Jak to jest w innych krajach? U mnie dopiero na studiach - poza krajem - tak to funkcjonowalo.
         • wapaha Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 19:27
          1. Rozszerzenie się wybiera w trakcie nauki
          2. Nie trzeba zdawać matury z przedmiotu, który się ma przez 3-4 lata. Można mieć tylko rok biologii i zdawać z niej maturę
          • sasanka4321 Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 19:37
           >1. Rozszerzenie się wybiera w trakcie nauki
           2. Nie trzeba zdawać matury z przedmiotu, który się ma przez 3-4 lata. Można mieć tylko rok biologii i zdawać z niej maturę

           No i to ma sens. Jak pojde na emeryture, bede miala czas na zostanie ministrem edukacji to wprowadze cos takiego:

           1. pierwsza klasa ogolna, wybor profilu dopiero od drugiej klasy
           2. na rozszerzenie mozna sobie wybrac dowolne dwa przedmioty
            • sasanka4321 Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 21:06
             >I w podpunkcie 2 padniesz na ukladaniu planu lekcji jak na 30 psob w klasie bedzie 25 różnych kombinacji razy X klas w calej szkole.

             Dlaczego padne? suspicious
             Poprostu w jednym roczniku uczniowie na rozne lekcje beda chodzili w roznym skladzie, zaleznie od tego, jakie rozszerzenie sobie wybrali. Jas sobie bedzie chodzil na rozszerzony polski i matematyke a podstawowa historie fizyke. A Marysia w tym samym czasie dokladnie odwrotnie.Zrobienie sztywnych profili nic tu nie zmieni, bo szkola i tak musi zaoferowac wszystkie te cztery przedmioty zarowno w wersji rozszerzonej jak i podstawowej. Poprostu bedzie inaczej. Moze sie okazac, ze nawet mniej trzeba bedzie roszerzen oferowac niz w obecnym systemie, bo na wiele nie bedzie chetnych.
             • sasanka4321 Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 21:11
              Nie wiem czy jasno mowie, ale ja nie widze sensu w liceum robienia czegos takiego jak "klasy" i sztywnego przypisania ucznia do takiej klasy. Czyli, jesli w klasach pierwszych (nazwijmy to pierwszym rokiem nauki) jest razem 150 uczniow, to oni mogliby, w zaleznosci od zainteresowan i wybranych rozszerzen, chodzic na lekcje w roznym skladzie.
              • sasanka4321 Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 21:31
               No tak, ale wtedy zaliczanie przedmiotow tez nie mogloby byc przypisane do roku nauki. I w ten sposob ladujemy na studiach. Eh, ja sie wyraznie do szkoly nie nadawalam, dopiero studia wydaly mi sie normalnym i zdrowym systemem...
           • kurt.wallander Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 21:44
            sasanka4321 napisała:


            > No i to ma sens. Jak pojde na emeryture, bede miala czas na zostanie ministrem
            > edukacji to wprowadze cos takiego:
            >
            > 1. pierwsza klasa ogolna, wybor profilu dopiero od drugiej klasy
            > 2. na rozszerzenie mozna sobie wybrac dowolne dwa przedmioty

            Tak jest w LO jednej z moich córek. Jedynie język obcy jest rozszerzany od pierwszej klasy, więc oddziały wybiera sie wedle preferencji języka.
  • sabina211 Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 22:37
   Trochę tak miała moja córka. Bardzo chciała mieć dwa rozszerzone języki obce, najlepiej z polskim na dokładkę, ale takich rozszerzeń nie było w całej Warszawie.Był ang-niem/frac-geo, albo hist. Obu przedmiotów nie cierpiała.Z powodu dojazdu wybrała klasę lingwistyczną z historią. Zapewniliśmy ją, że ma się skupiać na językach, a historię tylko zaliczać po najmniejszej linii oporu. Wnik pod koniec 2 klasy jest ok. Córka rozwija się językowo (i cieszy się, że to profil lingwistyczny, a nie klasa dwujęzyczna), poza szkołą uczy się trzeciego języka. Historii nie polubiła jakoś szczególnie, ale osoba nauczycielki (wychowawczyni) sprawiła, że zaczęła ten przedmiot rozumieć i doceniać. A że uczyć jej się nie chce to oscyluje wokół 3. I ok, szła tam ze względu na języki. Nadal planuje studiować lingwistykę stosowaną, więc historia na maturze jej po nic.
  • kornelia_sowa Re: Wybór profilu LO 01.06.20, 23:09
   Hmmm

   Mimo, że mój starszy jest dopiero w 5 klasie trochę się już nad tym zastanawialiśmy.

   Ma podobnie jak A.
   Lubi polski-ma 6 , ale nie cierpi historii, choć twierdzi że nauczyciel mega ciekawie uczy. Tylko książka durna ( tu się zgadzam).
   Też ma 6 ale on jest zdolny po prostu, jakoś tak przyswaja łatwo.

   Matematyka-Nie , tzn umie bdb ale myśli szablonowo i się nie rozwinie w tym kierunku.

   No i byłam przekonana że będzie miał straszny problem za 2-3 lata. Tym bardziej że on już będzie zdawał po 8 klasie przedmiot dodatkowy.
   Aż tu nagle, przeglądam stronę mojego starego LO i widzę klasę z rozszerzonym.polskim i ekologią (która bardzo lubi).
   Jest zdecydowany wink

   LO takie sobie, choć w rankingach z roku na rok wyżej-wyprzedza wiele krakowskich. Blisko. To plus.
   Choć sporo kadry jeszcze mnie uczyli i byli to słabi nauczyciele.
   Może trafi na ta druga polowe-mlodsza i nie zabija w nim chęci do zdobywania wiedzy.
   Byle nie trafił na moja polonistkę.

   Dramat .

  • szafireczek Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 09:36
   Nie ma czegoś takiego jak "niematematyczne dziecko"...ma braki na pewnym etapie, a potem to już tylko konsekwencja...
   Program rozszerzony nic nie oznacza, bo wszystko zależy od poziomu nauczania...ale może sie bardzo zdziwić, jeśli dotyczyła ją sytuacja: "z historii ukochany wychowawca naciagnal jej na ta 4..." Może się okazać, że liceum jednak nie dość swobodnie podchodzi do tematu naciągania ocen...Faktycznie - przy takich kryteriach wyjściowych - nie ma odpowiedniego profilu w typowanym liceum i należałoby zmienić szkołę...
   • slonko1335 Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 11:07
    oczywiście, że jest, są umysły ścisłe i humanistyczne. Młoda z matmy ma zawsze między 4 a 5 ale wynika to z wyuczenia się schematów i dużej ilości ćwiczeń, nie zmienia to faktu, że z matematyką jej nie po drodze i jak zadanie wykracza poza schematy to nie potrafi go zrobić, nie potrafi oszacować, nie widzi, w ogóle, ze wychodza jej jakieś bzdury i niedorzeczności, nie widzi i już. Profile są podobne wszędzie i tu jest problem bo jest albo matematyka albo chemia albo historia w rozszerzeniu.
    • szafireczek Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 19:58
     Słonko, rozważ więc 2 warianty - pozytywny - córka wybiera, biol-chem, a chemie zalicza, by zdać, ale też i pesymistyczny - nie radzi sobie, więc + korepetycje a może i powtarzanie roku, a może nawet zmiana szkoły i nawet strata roku = jeśli takie ryzyko do zaakceptowania i nawet skrajny wariant pesymistyczny nie będzie stanowił w ogólnym rozrachunku problemu - niech wybiera biol-chem i szczęście niech jej sprzyja..smile Nie ma co dzielić włosa na czworo, bo medal zawsze ma dwie strony i ważne jest by rozpatrzyć koszty obusmile
  • ophelia78 Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 09:53
   >Kocha angielski

   A dwujęzyczna hiszpańska w 14LO?
   Słyszałam też, że mają otworzyć dwujązyczą angielską (podobno od września 2020 juz)

   A klasy językowe w 1LO? Są rózne, lingwistyczno-teatralna, lingwistyczno-turystyczna. Tam dość sensownie to wyglada jeśli chodzi o jezyki (zresztą, 1lo ma duże dświadzcenie w tej kwestii, jako jedyne lo u nas miało poszerzone języki już w latach 90)

   O 1lo i 14lo mam jak najlpesze zdanie. Tzn solidne szkoły, które nie zarżną Ci dziecka.
   • slonko1335 Re: Wybór profilu LO 02.06.20, 11:34
    lingwistyczno-teatralna ma rozszerzoną historię, patrzyła na nią, ta druga ma rozszerzony neimiecki-może niesłusznie założyłyśmy, że trzeba mieć jakiś poziom języka niemeickiego na starcie-moja zaczęła się go uczyć w tym roku i pouczyła raptem semestr...w 14 językowa znowu rozszerzona matma bo to klasa matematyczno-językowa....