Dodaj do ulubionych

często chory pracownik

24.08.20, 13:38
w tym roku ok 40 dni roboczych na zwolnieniu. przyczyny różne.
co z tym można zrobić? czy pozostaje się tylko pogodzić?
Obserwuj wątek
  • iwoniaw Re: często chory pracownik 24.08.20, 13:45
   Niektórzy są faktycznie słabszego zdrowia niż inni, niektórzy z kolei mogą być latami końskiego zdrowia, a w pewnym momencie pechowo złapać zapalenie płuc, a ledwo się wykurują - złamać nogę - i trudno ich obwiniać (jednych i drugich) o to. Czym innym jest ewidentne kombinatorstwo, "choroby" zawsze w okolicy długich weekendów i gorących okresów w pracy, połączone ogólnie z niespecjalnym zaangażowaniem w obowiązki. Generalnie człowiek ma prawo do zwolnienia lekarskiego i ja popieram leczenie się w domu, a nie noszenie zarazy do pracy. Nie rozważałabym pozbycia się pracownika, gdyby chodziło TYLKO o to, że czasem zachoruje.
  • daniela34 Re: często chory pracownik 24.08.20, 13:49
   Częste zwolnienia lekarskie pracownika mogą być podstawą rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli dezorganizuje pracę w zakładzie pracy, ale jednak nie 40 dni w roku. W sprawie, w której Sąd Najwyższy uznał takie wypowiedzenie za dopuszczalne pracownik w ciągu 3 lat był nieobecny 894 dni.
  • puella_174 Re: często chory pracownik 24.08.20, 13:55
   Częste nieobecności w pracy, które dezorganizują pracę firmy są uzasadniona przyczyną wypowiedzenia umowy o prace. Choć w takich sprawach trzeba bardzo ostrożnie, bo sąd pracy może różnie ocenic. Na pewno 2 razy po 3 tygodnie, w tym np. raz zapalenie pluc, drugi raz uraz nogi będzie bardziej usprawiedliwione niż 10 razy po 3 dni, bo a to katarek, a to kregoslup boli, a to przemęczenie, zwłaszcza w okolicach świat i wakacji.
   Stosunek pracy polega na tym, że pracownik przychodzi do pracy i pracuje. A gdy jest zbyt chorowity by pracować, to niestety stosunek pracy staje się fikcja i na takim stanowisku stoją sądy. Choć oczywiście nikt nie zagwarantuje, jaki będzie wyrok.
  • pelissa81 Re: często chory pracownik 24.08.20, 14:08
   Miałam w robocie chorowite gwiazdy. Żadna już nie pracuje.

   Wszystko zależy od człowieka i jego stażu pracy jeśli to zwolnienie na katarek - to słabo, ale jeśli wiesz, że ma problemy zdrowotne albo operację i rekonwalescencję, bądź pechowo naprawdę wpadł z jednej w drugą - normalny szef przełknie.
  • rinoa_woman Re: często chory pracownik 24.08.20, 14:26
   Miałam w pracy taką jedną, co potrafiła z dnia na dzien oznajmić, że jest na L4, z reguły przedlużała sobie weekendy albo gdy wiedziała, że bedzie nawał roboty. Dziewczyna w końcu któregoś dnia wpadła, bo inna laska z załogi widziała ją jak bedąc na L4 opalała się nad jeziorem. Kierowniczka zgłosiła sprawę wyżej i pożegnała się z pracownicą. Namawialyśmy ją aby zgłosiła to jeszcze do Zusu, ale stwierdziła, że jednak nie.
  • swiecaca Re: często chory pracownik 24.08.20, 15:13
   uzupełniam
   to nie jest jednorazowa sytuacja, znam tę osobę od lat i różne choroby zdarzają się często. ona jest po prostu przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia i dręczy lekarzy tak długo, aż jej coś znajdą. nie sądzę, żeby kontrola Zus coś wykryła, papiery ma na pewno w porządku i nie jeździ w tym czasie do spa. ale strasznie to dezorganizuje pracę.
   • bywalec.hoteli Re: często chory pracownik 24.08.20, 16:30
    To nie USA, tu wolno chorować.
    Oczywiście pracodawca może szkolić pracownika z ochrony zdrowia i zapobiegania chorobom.
    Może tez wprowadzić premie za wysoka zdrowotnosc.
    Koleżanki które sugerują ze za niecałe 2 miesiące zwolnienia lekarskiego nalezy zwolnić pracownia należy pouczyć na temat nielegalności takiego postępowania i o tym, ze kiedyś same mogą zachorować.

    I pisze to jako osoba która prawie nigdy nie bierze zwolnień lekarskich z dobra odpornoscia. Nigdy nie wiadomo Co się może zdarzyć.
   • umi Re: często chory pracownik 24.08.20, 17:00
    Przynajmniej nie przylazi zarazona i nie wykasza polowy firmy na zwolneinia albo nie zmusza chorych do pracy na pol gwizdka. Jak dobry pracownik to sie nie czepiac. Jak zly, to rozwazyc co robi zle i czy warto dalej to cignac. Chyba, ze chodzi o samo czepianie sie. Jak chcesz, to kij sie zawsze znajdzie. Tylko to bron obosieczna moze byc i jesli pracownik oprocz szanowania zdrowia swojego i innych wszystko inne robi dobrze, mozna na tym stracic. Jak Ci sie taki trafi, co przylazi z zakamuflowana goraczka i nie dosc, ze pracuje na pol gwizdka to jeszcze innych zaraza, ktorzy potem albo pracuja tak samo hooyowo, albo ida na zwolnienie, to moze sie okazac ze nie to zloto co sie swiecilo. I ze pozory moga mylic.
    • swiecaca Re: często chory pracownik 25.08.20, 09:59
     niezbyt dobry - ale nie na tyle żeby mieć mocne podstawy do zwolnienia. ale nawet gdyby był dobry, to taka częsta nieobecność jest utrudnieniem dla innych pracowników w zespole, bo pewne rzeczy nie mogą czekać i trzeba je zrobić za nieobecną osobę.
   • jagoda2 Re: często chory pracownik 25.08.20, 14:01
    swiecaca napisała:

    > uzupełniam
    > to nie jest jednorazowa sytuacja, znam tę osobę od lat i różne choroby zdarzają
    > się często. ona jest po prostu przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia i dr
    > ęczy lekarzy tak długo, aż jej coś znajdą. nie sądzę, żeby kontrola Zus coś wyk
    > ryła, papiery ma na pewno w porządku i nie jeździ w tym czasie do spa. ale stra
    > sznie to dezorganizuje pracę.

    A może ta osoba po prostu szuka pretekstów, by nie chodzić do pracy?
    My mieliśmy taką sekretarkę, która najpierw wyprowadziła się pod miasto, bo chciała mieszkać w domu, a potem dojazdy do pracy ją wykańczały i na to konto albo ciągle się spóźniała bądź zwalniała wcześniej (bo pociąg), albo non stop "chorowała" głównie ortopedycznie (nie może siedzieć, bo jakieś zwyrodnienia, nie może obsługiwać komputera, bo ręka drętwieje, nie może czegoś tam, bo rzekomo przepukliny na odcinku szyjnym, itp.) albo jakieś dziwne "wypadki" w drodze do pracy właśnie jej się przytrafiały. Dziwnie w okresie okołourlopowym, tzn. głównie przed urlopem i w trakcie była radosna jak skowronek i zdrowa jak młoda kózka, po górach zasuwała, jak torpeda, spacery wielogodzinne na Kanarach i innych wyspach odbywała, ale jak trzeba było wrócić do pracy, to akurat w drodze do domu "na lotnisku walizka spadła jej na stopę" albo "dźwignęła walizkę z taśmy i strzeliło jej w kręgosłupie" i kilka tygodni zwolnienia, itp. Opowieści można by mnożyć, nie pamiętam już nawet wszystkich wypadków losowych tej pani. Pozostałe sekretarki latami wykonywały jej pracę.
    Ten stan trwał około 3 lat; w końcu, po zmianie kierownictwa, na wyraźny wniosek bezpośredniego przełożonego, pożegnano się z panią.
    Dodam, że wcześniej pani nie było przez 8 czy 9 lat (ciąża, urlopy na dziecko przedłużane w nieskończoność do 8 czy 9 roku życia), następnie przez kilka lat praca przerywana opieką na dziecko, a kiedy dziecko skończyło 14 lat, zaczęła pojawiać się opieka na członków rodziny i wreszcie zwolnienia na nią samą.
    Czy o takiej osobie można powiedzieć, że nie miga się od pracy?
    • asia_i_p Re: często chory pracownik 25.08.20, 11:05
     To jak nie zaraźliwe, to bym z nią jednak pogadała. Że jej potrzebujecie, rozumiecie trochę wolniejsze tempo pracy, kiedy bolą ją wszystkie stawy, ale niech przychodzi i robi, ile może.

     Chyba, że nie rozumiecie wolniejszego tempa pracy. Bo ja obserwuję, że ludzie mają trochę podejście, że skoro nie jest na L4, to znaczy, że może wszystko. Pamiętam moją koleżankę z pracy po poronieniu - wszyscy by zrozumieli, gdyby wzięła L4, ale skoro nie wzięła, to dawaj ją na bal gimnazjalisty (bal do północy, sporo pilnowania dzieciaków nakręconych, żeby coś "skombinować", dużo chodzenia za tymi dzieciakami). Tak samo z ciężarnymi - wszyscy oczywiście pytają, kiedy na L4, bo musisz się szanować, ale skoro nie idziesz, to w sam raz się nadasz do pilnowania dyskoteki.
  • rathernot Re: często chory pracownik 24.08.20, 19:41
   U mnie w pracy wysokość premii miesięcznej zależy od liczby dni na L4 oraz liczby urlopów na rządanie. Może to niesprawiedliwe, ale skuteczne. Zasady są jasne dla wszystkich i dokładnie opisane. Ludziom bardziej opłaca się wziąźć urlop niż iść do lekarza.

   Czy macie możliwość pracy zdalnej? U nas L4 skończyły się z dniem przyzwolenia na home office.
   • berdebul Re: często chory pracownik 24.08.20, 20:01
    Jeżeli ktoś jest chory, to praca zdalna odwalona na pół gwizdka jest lepsza od uczciwego zwolnienia? Niezłe podejście.
    Mój pracodawca rozlicza z efektów, a nie czasu spędzonego w pracy, czy się brało l-4 etc.
    Wziąć.
    • rathernot Re: często chory pracownik 25.08.20, 09:29
     Zgadzam się, że ten przepis może budzić wiele kontrowersji. Ale jeśli go rozsądnie stosować, to on w jakiś swposób reguluje kwestie zwolnień.

     Mój pracodawca też rozlicza z efektów. Jeśli miałeś świetny, efektywny miesiąc i pod koniec trzy dni zwolnienia, to jest to brane pod uwagę do obliczania wysokości premii.

     Są różne sytuacje. Te 200 zł premii ma inne znaczenie, dla samotnej matki, a inne dla żony bogatego męża.

     Przykład z życia wzięty. Jeśli w poniedziałek dopadło cię przeziębienie, to bardziej ci się opłaca wziąźć zwolnienie na trzy dni i potem ewentualnie iść w czwartek jeszcze raz do lekarza, niż brać od razu zwolnienie na 5 dni. (Mamy pakiet w prywatnej służby zdrowia, więc nie ma problemu z dostaniem się do lekarza).
    • bywalec.hoteli Re: często chory pracownik 25.08.20, 14:00
     angazetka napisała:

     > Rządanie, wziąźc...
     > Meritum pomijam, bo to - nomen omen - chore, by premia zależała od stanu zdrowi
     > a.

     Trochę chore, ale legalnym sposobem jest dodatkowo wynagradzać wysoką frekwencję za pomocą premii. Więc ktoś, kto zachoruje nie powinien martwić się stratą premii tylko ten zdrowy powinien się cieszyć z jej zyskania smile
   • katie3001 Re: często chory pracownik 25.08.20, 18:41
    Niesprawiedliwe. Ograniczenie srodkow moze skutkowac brakiem forsy na lekarstwa. Ja tak mam. Wrocilam do pracy jak corka miala niespelna 7 miesiecy. Na dzien dobry stracilam premie uznaniowa na ktora pracowalam 12 lat. Efekt...nie mam srodkow na leczenie. To skutkuje ze w miesiacu jestem 2-4 dni na zwolnieniu bo mam ataki choroby.
   • swiecaca Re: często chory pracownik 26.08.20, 10:08
    u mnie też tak jest, ale premia nienaliczana za czas choroby wchodzi do podstawy wynagrodzenia chorobowego, więc za chorobę dostaje się więcej niż 80% wynagrodzenia zasadniczego, czasami to jest prawie tyle co całe wynagrodzenie.
  • kamin Re: często chory pracownik 24.08.20, 21:12
   Jak zgodnie z obowiązującymi zaleceniami zacznę brać L4 na katarki własne oraz opiekę na katarki dwojga dzieci, to mnie nie będzie w pracy więcej niż 40 dni roboczych w roku.
  • igge Re: często chory pracownik 25.08.20, 16:14
   Zależy od choroby, stanu zdrowia. Jak przyczyny są różne to albo pech albo można to jakoś ogarnąć i zdyscyplinować pracownika.
   Znajomi na czterech, podpierając się garścią tabletek czołgają się jednak z reguły do pracy. Choć myślę, że chorzy dorośli (tak samo jak i chore dzieci) powinni raczej zdrowieć w domu/ ( szpitalu?), zamiast musieć stawiać firmę na pierwszym miejscu.
   Męża pracodawca powiedział kiefyś, że jak pracownika może nie być dłużej niż tydzień w pracy ( akurat chodziło nie o zwolnienie lekarskie wtedy ale o długość urlopu), to znaczy, że w ogóle w pracy nie jest niezbędny i firma bez niego sobie poradzi.
   Czyli był pracodawcą pozbywającym się pracowników z absencją, czy chorobową czy inną, niewygodną dla miejsca pracy.
  • tol8 Re: często chory pracownik 25.08.20, 17:54
   Kurcze, a potem narzekacie, że osoba chora przewlekłe może pracować. No może, tyle że
   często musi brać zwolnienia.
   Ja przez naście lat pracy zawodowej byłam raz na L4 na dziecko. Odkąd zachorowałam, do pracy już nie poszłam. Wykorzystałam pół roku L4, potem chyba 18 miesięcy świadczenia i następnie renta. Aż strach iść do pracy
  • lumeria Re: często chory pracownik 25.08.20, 21:18
   >zwolnienie jej oznacza wieloletni proces przeciwko związkom zawodowym, których jest działaczem.

   Czy wzięliście pod uwagę inne rozwiązanie - najecie pracownika, który byłby w stanie wykonywać pracę?

   Czasami jest łatwiej nająć kogoś dodatkowego - argumentując i pokazując dowody, ze nie jesteście w stanie wykonywać projektów / zleconej pracy z tą kadrą, która jest obecnie zatrudniona. To by znaczyło dokumentowanie nieobecności i ich wpływu na projekty. Dokumentowanie nadgodzin innych pracowników, oraz tego, kto przejął wykonanie projektu, jak to wpłynęło na inne zadania/projekty.

   Czy udałoby się zatrudnić kogoś nawet na 1/3, 1/2 etatu (czy ile tam) a w razie nieobecności innych pracowników dać mu ich niewykonane zadania jak i dodatkowe godziny? A po jakimś czasie oficjalnie zwiększyć zakres godzin/zatrudnienia? Bo wygląda na to, ze po prostu potrzebujecie kogoś, kto robiłby robotę i odciążył współpracowników - a wtedy pani może wpadać do biura na gościnne występy jak jej tam odpowiada. smile

   • swiecaca Re: często chory pracownik 26.08.20, 10:09
    nie ma szans na dodatkowy etat z powodu cięć, a na część etatu na tym stanowisku nie znajdziemy chętnego sad co najwyżej możemy zlecać firmie zewnętrznej ale tylko część tej pracy tak się da zlecić i tu też mamy limity finansowe.
    • lumeria Re: często chory pracownik 26.08.20, 12:30
     Czyli normalka.... sad

     Ja bym dokumentowała, dawała zlecenia firmie zewnętrznej, i na tej podstawie składała podania do HR o dodatkowego pracownika, nawet na cześć etatu (obojętnie czy to realistyczne, czy nie). Niekoniecznie z nadzieją, ze kogoś zatrudnią (nigdy nie wiadomo, może?) - ale po to by HR miało dokumentacje o nieobecnościach i o robocie, która nie jest robiona. To tez krycie własnych tyłów, żeby nie było, ze wasz dział olewa zlecone roboty - HR będzie miało dokumentacje dlaczego nie wyrabiacie.

     Wiadomo, ze nie chcesz robić mobbingu chorej osobie, ale możesz wywierać presje na HR by ci dali wystarczająco wielu pracowników by wydział mógł wykonywać swoja prace.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka