Dodaj do ulubionych

..kraj Basków - WO..

22.11.20, 18:00
..znakomita rozmowa.. - jedna z tych, dla których lubię zaglądać do 'Wysokich Obcasów', tych on-line też wink

Przyznam, że oprócz dość pobieżnych informacji wyniesionych jeszcze z lekcji historii w LO, o losach Basków nie wiem zbyt wiele. Były jeszcze jakieś filmy po drodze, rzucające nieco światła na ich skomplikowane związki z 'hiszpańską' Hiszpanią, ale mam wrażenie, że więcej się u nas wie chociażby o Katalonii niż o kraju Basków. Wakacje w ES to też przeważnie wybrzeże, od Costa Brava po Andaluzję, ewentualnie city-break w Madrycie a pn Hiszpanii..? Znacie..? Co myślicie o tym narodzie, który sam jest 'zdziwiony, gdy na ich temat coś dobrego się napisze'..?
Obserwuj wątek
      • chlodne_dlonie Re: ..kraj Basków - WO.. 22.11.20, 18:31
        Tak, liczę właśnie, że Cauliflowe się odezwie, tyle, że ona, siłą rzeczy, ma ogląd localsa wink a ja jestem ciekawa jaki - o ile w ogóle - stereotyp Baska istnieje u nas. Zresztą możemy iść dalej i pomyśleć o innych narodach, geograficznie europejskich, ale jednak często postrzeganych jako 'ci inni' z racji 'dziwnego' (czyt. mało komu znanemu) języka czy kultury, religii..
    • sumire Re: ..kraj Basków - WO.. 22.11.20, 18:08
      Bardzo dobra książka, tak swoją drogą. Z tej samej serii świetna jest też książka o Fuerteventurze.
      A Kraj Basków piękny; w ogóle uważam, że atlantyckie wybrzeże Hiszpanii jest o wiele piękniejsze od śródziemnomorskiego.
      • homohominilupus Re: ..kraj Basków - WO.. 22.11.20, 18:27
        Potwierdzam. Cudowne miejsce. I zielono, nawet w sierpniu. Bo duuuuzo pada.
        Graffiti na murach z portretami terrorystów ETA i zadaniem wypuszczenia ich z więzień, demonstracje rodzin z tymi samymi postulatami.
        Na rynku w miasteczku baner: turysto, nie znajdujesz się w Hiszpanii ani we Francji ale w niepodległym Kraju Baskow.
        No fascynuje mnie to miejsce. I ludzie. I język.
        Ksiazke Gure zakupiłam, podobnie jak Patrie. Patrii jednakowoż nie polecam, czytadło.
    • asdfg2018 Re: ..kraj Basków - WO.. 22.11.20, 19:41
      Czytaliśmy ten artykuł w WO o Kraju Basków w domu całą rodziną . Laptop na stół i jedna osoba czytała a reszta słuchała . No i te zdjęcia .
      Artykuł jest zajawką książki .

..................
      natemat.pl/327771,ks-kneblewski-nazwal-protestujace-kobiety-diablicami-dlaczego-wideo
    • simply_z Re: ..kraj Basków - WO.. 22.11.20, 20:03
      bardzo ciekawy wywiad i faktycznie wstrząsający proceder..kradzieży dzieci..który zresztą był powszechny w całej Hiszpanii. Sami ludzie są mili, na pewno wole ich od aroganckich katalończyków (ble). No i faceci tam podobno lubią gotowaćwink
    • sagutxiki Re: ..kraj Basków - WO.. 22.11.20, 21:59
      Niestety nie czytałam artykułu więc się wypowiem smile Mieszkam od 10 lat na baskijskiej wsi i dalej nie mam wyrobionego zdania, mój mąż tez jest Baskiem. Ktoś już wyżej wspominał o lokalnym kolorycie typu graffiti, transparenty i inne manifestacje, no i wszechobecne flagi. Na początku dziwne ale można się przyzwyczaić. Z ciekawostek bardzo ważnym elementem edukacji są tu pajace Pirritz Porrotz i Marimototz. Śpiewają tańczą i dla dzieci uczestnictwo w ich występach to maksimum, czasem trzeba stać w dlugasnych kolejkach żeby móc kupić bilet. Wywiadówki w szkołach też są po baskijsku a na tłusty czwartek dzieci smaża w szkole kielbaski. Na karnawał zwykle jest kilka dni wolnego. Sam język ma bardzo dużo regionaliznow a urzędowy formalny tzn batua przez naturalnych użytkowników euskara uważany jest za język frajerów i elegancikow. Malutkie dzieci ubiera się na modłę międzywojenna jak dla jasniepanienek i paniczykow. Wózki wyglądają jak nasze koszyczki wielkanocne. Natomiast społeczeństwo dorosłe dzieli się na wielbicieli drogich marek i wyznawców odzieży górskiej zamiennie dwóch lokalnych wytwórców Ternua lub Astore.
      • homohominilupus Re: ..kraj Basków - WO.. 22.11.20, 22:14
        sagutxiki napisała:

> e koszyczki wielkanocne. Natomiast społeczeństwo dorosłe dzieli się na wielbici
        > eli drogich marek i wyznawców odzieży górskiej zamiennie dwóch lokalnych wytwór
        > ców Ternua lub Astore.

Wielu doskonałych wspinaczy to Baskowie, tak mi się zdaje. I na rowerach nieźle jeżdżą po tych Waszych górkach. Trzeba mieć konkretną krzepę.

Napisz coś więcej please!
        • sagutxiki Re: ..kraj Basków - WO.. 22.11.20, 23:36
          Tak np Alex Thikon i Edurne Pasaban. Tutaj podobnie jak w Polsce jest kult gór i wspinaczki, oczywiście ci z kręgów wspinaczkowych uważają Polskę za kraj ludzi kochających góry. Sport jest bardzo ważny i oprócz piłki i ogólnoświatowych dyscyplin są lokalne np. eskupelota (piłeczka typu tenisowa odbijana o sciane) no i zupełny odpal pt. Herrikirolak tzw sporty wiejskie czyli podnoszenie kamieni, rabanie pniakow i koszenie zboża. Bardzo ważna jest kultura jedzenia. Je się dużo i też dychotomicznie. Z jednej strony w dużym poważaniu jest kuchnia typu domowego np fasola, soczewica, cieciorka z kapustą i do tego na drugie danie kawał mięsa. Z drugiej strony jest kuchnia wykwintna awangardowych wypracowanych pintxo z jedynym chyba w skali światowej uniwersytetem gastronomicznym Basque Culinary Center w San Sebastain.
          Ciekawe są też baskijskiej imiona np Gorka, Ilargi, Nekane, Egoitz, Estibaliz, Iskander, Sorkunde o nazwiskach nie wspomnę.
          No i polityka... Bardzo duże tabu, mało kto się wypowiada publicznie na ten temat nawet w gronie znajomych bo nigdy nie wiadomo kto z kim sympatyzuje. Tzn nie chodzi o politykę kto na kogo głosowal itp bo o ogólnych partiach i polityce jako takiej tak. Natomiast sprawa ETA to jest tabu. Po prostu się o tym nie rozmawia. Oficjalnie ugrupowanie ETA rozwiązało się odkąd została oficjalnie uznana partia EH Bildu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka