Dodaj do ulubionych

Brexit - może ktoś wyjaśnić

28.12.20, 11:51
Od 1 października przyszłego roku jadąc do UK potrzebny będzie paszport. Dlaczego nie można było pozostać przy dowodzie? Jadąc do krajów takich jak Czarnogóra albo Albania, które nigdy nie były w UE, już od wielu lat nie trzeba mieć paszportów, a do UK będzie taki wymóg. Jadąc, było nie było, do europejskiego i cywilizowanego kraju trzeba będzie mieć taki dokument jak przy wyprawie do Kazachstanu.
Obserwuj wątek
  • astrologiiia333 Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 12:08
   To forma podkreślenia spektakularnego brexitu. Odcięcia się. Im więcej takich biurokratycznych pierdół, tym efekt będzie wyraźniejszy. Czysta polityczna rozgrywka. Nic więcej. Nie doszukiwalabym się w tym ukrytego sensu i logiki. Tak jak i w samym brexicie. Wyszli, bo mięli taką zachciankę. Stwierdzili, że nagle świat stanie się piękniejszy, jeśli wyjdą z UE, bo złej baletnicy przestanie przeszkadzać wymięta sukienka i zatańczy spektakularne jezioro łabędzie.
   • naszastruga Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 12:35
    Tylko, że to działa i w drugą stronę i Brytyjczycy jadący na wakacje do Hiszpanii albo Grecji, też będą potrzebowali paszportów. Swoją drogą ciekawe jaki będzie status tych tysięcy brytyjskich emerytów, którzy pomieszkiwali w tych krajach.
    • 35wcieniu Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 12:38
     Yyy....? Co?
     Weź przeczytaj jeszcze raz komentarz na który odpowiadasz.
     Krajom stricte turystycznym zależy żeby jak najwięcej osób mogło przyjechać jak najłatwiej, bo z tego żyją. UK wręcz przeciwnie, nie ma w tym żadnego biznesu.
         • spanish_fly Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 17:39
          >>>Zakladasz ze jak handel UK to tylko z UE? UK umowy handlowe ma teraz z wieloma krajami a w drodze pare innych

          Nie, nic takiego nie zakładam. Państwa UE były ważnym partnerem handlowym dla UK, a bycie w Unii przecież nie oznaczało, że UK nie mogła handlować z innymi krajami.

          Ponadto handel to tylko część rzeczy, które zmienia wyjście z Unii.

          >>>Jestem Remainer ale dla zasad Unii z przed UNi dwoch prędkości. Martwi mnie to " wszystkie zwierzeta sa rowne ale sa zwierzeta rowniejsze"

          UK się separowała od UE na własne życzenie i były robione na jej rzecz wyjątki (np. Schengen i waluta).
          • princesswhitewolf Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 17:43
           >UK, a bycie w Unii przecież nie oznaczało, że UK nie mogła handlować z innymi krajami.

           Na warunkach WTO z clem. Nie wyobraz sobie ze nie wolno bylo podpisywac umow z innymi krajami o bezclowym handlu, wszystko to.musialo iac przez UE

           >UK się separowała od UE na własne życzenie i były robione na jej rzecz wyjątki (np. Schengen i waluta).

           Jak sie to ma do Unii roznych predkosci? Wiesz w ogole o czym mowie?
           • spanish_fly Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 17:51
            >>>Na warunkach WTO z clem. Nie wyobraz sobie ze nie wolno bylo podpisywac umow z innymi krajami o bezclowym handlu, wszystko to.musialo iac przez UE

            I deal zakłada, że UK może sobie podpisywać dowolne umowy z kim chce? I z góry wiadomo, że te umowy będą dla UK korzystniejsze niż te zawierane przez UE? Pytam na serio, bo docierają do mnie tylko strzępki informacji, nie mam czasu śledzić tego w szczegółach.

            >>>Jak sie to ma do Unii roznych predkosci? Wiesz w ogole o czym mowie?

            Wiem o czym mówisz, ale ta uwaga jest moim zdaniem bez sensu. Brexit plus umowa to tak jakby powstanie UE trzech prędkości z UK w najdalszym kręgu. O ile rozumiem obawy przed UE dwóch prędkości to nie rozumiem, jak Brexit ma tu pomóc, szczególnie, że ścisła współpraca z UE jest nieunikniona.
            • princesswhitewolf Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 18:15
             >I deal zakłada, że UK może sobie podpisywać dowolne umowy z kim chce? I z góry wiadomo, że te umowy będą dla UK korzystniejsze niż te zawierane przez UE?

             Nie tylko UK moze podpisywac to juz podpisalo m.in z Japonia, Australia, Kanada, i wiele innych krajow a szykuje sie deal z US

             Mowimy o umowach handlowych w ruchu bezclowym, Free trade market. Nie wiem co masz na myśli przez " korzystnosc". One sa bardzo podobne w zalozeniach do tego co UK podpisalo z UE w kwestii handlu.

             >Brexit plus umowa to tak jakby powstanie UE trzech prędkości z UK w najdalszym kręgu.

             O czym ty wlasciwie mowisz? Ja mowie o UE dwoch predkosci. UK nie jest czescia UE i w ogole to okreslenie jej nie dotyczy. Wiesz co to jest Unia dwoch predkosci w ogole? en.m.wikipedia.org/wiki/Multi-speed_Europe#:~:text=Multi%2Dspeed%20Europe%20or%20two,situation%20in%20each%20individual%20country.
             • spanish_fly Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 18:47
              Nie pytam czy w ogóle może podpisywać umowy, ale czy może w nich zapisać, co tylko chce, bo wydaje mi się, że jednak nadal podlega wielu ograniczeniom wynikającym z szerszych porozumień handlowych. Diabeł tkwi w szczegółach. Stwierdziłaś, że korzyścią wynikającą z Brexitu jest dla UK możliwość zawierania samodzielnych umów handlowych z innymi państwami. Samo w sobie to nie jest żadna korzyść, jeśli te umowy miałyby dawać UK gorsze warunki handlowe niż te, które miała jako członek UE.

              Odnośnie Europy dwóch prędkości. Myślę, że federalizacja Europy będzie zagrożeniem dla UK także po wyjściu z UE. Będzie oznaczała, że UK będzie miała większego groźniejszego konkurenta. Będąc poza UE pozbawiła się dodatkowo wpływu na procesy zachodzące w UE.

              • princesswhitewolf Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 18:54
               >jeśli te umowy miałyby dawać UK gorsze warunki handlowe niż te, które miała jako członek UE.

               Bezclowy free trade. O to chodzi w warunkach. To nie sa umowy o charakterze unijnym. To sa umowy na bezclowy ruch towarow. Jesssuu.... Tak jakby o Unie inne chodzilo mowisz. Handel miedzy UK a UE tez nie bedzie z clami teraz.

               Zobacz tu w polowie strony masz liste krajow.z ktorymi UK ma umowy handlowych ktore zaczynaja byc aktywne z 1 stycznia 2021 czyli koniec okresu przejsciowego z UE.

               W Europie informacje co do tego co UK robi sa ograniczone o czym swiadczy sasiedni watek o Erazmusie. Ludzie nie maja pojecia ze Turing juz powstal aby go zastapic i ma wymiar lokalny.
                • snakelilith Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 20:35
                 spanish_fly napisała:

                 > To gdzie ta korzyść, skoro nic się nie zmienia?

                 Nie ma żadnej korzyści. Princes jak zwykle bredzi bo nałykała się propagandy brexitu. Pisze np. coś takiego: "Wielka Brytania może od teraz podpisywać umowy o wolnym handlu z innymi państwami, ponieważ opuściła jednolity rynek UE", w kompletnym szaleństwie przyjmując, że te umowy będą dla UK korzystniejsze od tych, które wynegocjonwała sobie z tym krajami Unia. Już od dawna wszyscy eksperci trąbią, że UK na tym życzeniowym myśleniu się przejdzie, ale ciągle istnieją niepełnosprawni umysłowo, którzy w ten cud wierzą. Tak jakby cały świat tylko czekał na UK i chciał rozwijać przed Brytyjczykami czerwone dywany. A prawda jest taka, że w pojedynkę siła sprawcza Uk jest bardzo osłabiona i ten kraj za bardzo nie ma czym zrobić na tych "innych państwach" wrażenia. A po zmianie władzy w USA nawet poparcia kumpla ze Stanów nie będzie.
              • princesswhitewolf Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 19:51
               UK nie jest związane z UE zadna umowa ktora by ograniczala charakter innych umow. W kazdym newsie na ten temat o dealu to masz.
               Czego musi przestrzegac to prawa Unii handlujac na terenie UE a wiec kartelingu ito
               Umowa nie przewiduje żadnych taryf celnych ani kwot importowych w wymianie handlowej między UK a krajami UE. To pierwsza tego typu umowa zawarta przez kraje Wspólnoty;
               Umowa nie przewiduje żadnych ceł na towary w obrocie handlowym między Wielką Brytanią i UE, ani żadnych ograniczeń co do ilości i rodzaju przewożonych towarów;
               Na mocy umowy wprowadzone zostaną jednak pewne bariery pozataryfowe – jedną z nich będzie na przykład „reguła pochodzenia”;
               Umowa obejmuje handel transgraniczny o wartości ponad £600 mld rocznie;
               Umowa przewiduje wprowadzenie ceł w przyszłości, jeśli pomiędzy stronami dojdzie do sporu w zakresie stosowanych norm lub udzielanej przedsiębiorstwom pomocy państwa;
               Wielka Brytania może od teraz podpisywać umowy o wolnym handlu z innymi państwami, ponieważ opuściła jednolity rynek UE.

               >Odnośnie Europy dwóch prędkości. Myślę, że federalizacja Europy będzie zagrożeniem dla UK także po wyjściu z UE. Będzie oznaczała, że UK będzie miała większego groźniejszego konkurenta. Będąc poza UE pozbawiła się dodatkowo wpływu na procesy zachodzące w UE.

               Rzecz w tym ze ty nadal nie rozumiesz pojecia EU Roznych predkosci. W koncu kliknij linka albo przeczytaj. Termin EU roznych predkosci nie ma NIC wspolnego z UK. Nic. To termin dotyczacy podzialu wewnatrz UK na wszystkie zwierzeta sa rowne ale sa zwierzeta rowniejsze Powazna sprawa.
               • spanish_fly Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 29.12.20, 10:02
                >>>UK nie jest związane z UE zadna umowa ktora by ograniczala charakter innych umow. W kazdym newsie na ten temat o dealu to masz.

                Ale np. umowa UE z Japonią może zawierać zastrzeżenie, że Japonia nie udzieli żadnemu innemu partnerowi lepszych warunków niż UE; kolejne ograniczenia mogą wynikać z szerszych umów handlowych dotyczących całych bloków handlowych, itd. itd.

                Pisałaś wyżej, że chodzi tylko o handel bezcłowy. Takie umowy zawierają też inne istotne uregulowania, np. dotyczące bezpieczeństwa fitosanitarnego itd. Dla Twojego Borysa to może są szczegóły nie warte wspomnienia, ale dla firmy, która się tym handlem zajmuje to mogą być istotne zmiany, które będą generowały istotne dodatkowe koszty.

                Ja się na tym nie znam, ale z tego co czytałam to ludzie, którzy się tym zajmują zawodowo nie podzielają optymizmu Johnsona.

                >>>Rzecz w tym ze ty nadal nie rozumiesz pojecia EU Roznych predkosci. W koncu kliknij linka albo przeczytaj. Termin EU roznych predkosci nie ma NIC wspolnego z UK. Nic. To termin dotyczacy podzialu wewnatrz UK na wszystkie zwierzeta sa rowne ale sa zwierzeta rowniejsze Powazna sprawa.

                Mam raczej wrażenie, że to Ty tego nie rozumiesz. Europa różnych prędkości to projekt dalszej federalizacji niektórych państw EU. Jest to oczywiście zagrożenie dla członków UE, którzy sobie takiej federalizacji nie życzą i nie chcą do niej przystąpić, bo to osłabia ich pozycję w UE, ale ogólnie federalizacja Europy będzie oznaczała, że na mapie pojawia się nowy, większy, silniejszy konkurent i wyjście Wielkiej Brytanii z UE pod tym względem niczego nie rozwiązuje. Nie będą z tym nowym blokiem państw spierać się o zasady działania UE i podział unijnych środków, ale to nadal będzie dla nich groźna konkurencja, z którą będą musieli się liczyć i z którą będą musieli się układać, bo to dla UK bardzo ważny partner handlowy i bliscy sąsiedzi, co ma swoje konsekwencje dla ludności.
                • ritual2019 Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 29.12.20, 10:18
                 Deal nie jest na zawsze, szczegoly beda sie zmieniac z czasem. Na tym etapie zarowno EU jak i UK zalezalo na deal w rownym stopniu, Francuzi byli najwiekszym problemem jak zwykle. Osiagnieto deal ale to jest czasowe, nie stale, zasady beda sie zmieniac i nie tylko UK-EU ale EU - reszta swiata i UK - reszta swiata. W jakiej formie unia przetrwa, jak sie zmieni (a zmieni sie na pewno) to pokaze czas. Gdzie Polska sie znajdzie tez pokaze.
                 Natomiast smieszne jest martwienie sie Polakow o Brytyjczykow z powodu Brexit.
                 • zlota.ptaszyna Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 29.12.20, 10:23
                  ja sie nie martwie o brytyjczykow ale o moje korzysci ktore wyciskalam z tego kraju, np tam jest duzo firm kosmetycznych z kosmetykami ze stanow i bardzo oplacalo sie kupowac w przeciwienstwie do kupowania w stanach gdzie byl teatr z clami. Jak teraz tez beda cla na zakupy UK to ja dziekuje i bede szukac gdzies indziej, a zamawiam bardzo duzo z najwyzszej polki. Cult Beauty juz sie co prawda zadeklaroalo ze cla biora na siebie ale juz to widze, na pewno w jakis sposob sie to odbije na kieszeni....
                • snakelilith Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 29.12.20, 10:59
                 spanish_fly napisała:


                 > Ale np. umowa UE z Japonią może zawierać zastrzeżenie, że Japonia nie udzieli ż
                 > adnemu innemu partnerowi lepszych warunków niż UE; kolejne ograniczenia mogą wy
                 > nikać z szerszych umów handlowych dotyczących całych bloków handlowych, itd. it
                 > d.

                 Umowa UE z Japonią takiego zastrzeżenia nie zawiera, a jednak podpisany już deal UK z Japonią nie jest dla UK w żadnym wypadku korzystniejszy od umowy unijnej. Dlaczego miałby być? Jaki interes miałaby mieć w tym bowiem Japonia? Większość z tych cudownych, nowych umów to taki pic na wodę, dojdą tylko biurokratyczne utrudnienia generujące dla przedsiębiorstw dodatkowe koszty i odbije się to na cenach.
       • bi_scotti Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 19:18
        princesswhitewolf napisała:

        > Spanish fly, jest deal. Straty sa dosc ograniczone, a umowy z innymi krajami po
        > dpisane i podpisywane

        Geez, Princess, tak piszesz jakbys miala crystal ball pod poduszka. C'mon, najbardziej educated & doswiadczeni economists, trade specialists, pundits & commentators przyznaja zgodnie, ze "nobody knows" co i jak zadziala na dluzsza mete (deal or no deal), kto zyska, kto straci, ile, kiedy etc. A Ty piszesz jakbys juz wrocila z wycieczki w rok 2025 albo jego okolice. Wez na wstrzymanie - nadzieja zawsze jest, po obu stronach ale czy "straty beda ograniczone" to tego tak uczciwie nie wie NIKT! Cheers.
        • princesswhitewolf Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 19:40
         >zadziala na dluzsza mete (deal or no deal), kto zyska, kto straci, ile, kiedy etc

         Ale o czym ty mowisz? Deal juz jest.

         Wierze glowie Tesco jak mowi ze impact bedzie modest. Wczesniej jak mialo byc no deal to grzmial
         www.mirror.co.uk/money/tesco-boss-explains-what-brexit-23228414
    • laura.palmer Re: Brexit - może ktoś wyjaśnić 28.12.20, 12:44
     naszastruga napisał(a):

     > Tylko, że to działa i w drugą stronę i Brytyjczycy jadący na wakacje do Hiszpan
     > ii albo Grecji, też będą potrzebowali paszportów.

     Jak będa potrzebowali paszportów, żeby w ogóle wyściubić nos poza swoje wyspy, to pewnie każdy przeciętny Brytyjczyk sobie ten paszport wyrobi, bo nie będzie miał innego wyjścia. A już widzę, jak nieposiadający paszportu Niemiec czy Holender wyrabia go sobie, bo chce polecieć na urlop akurat do Albanii, kiedy może równie dobrze pojechać do Chorwacji i wjechać na dowód.