Dodaj do ulubionych

JOga efekty

07.02.21, 11:04
Jakie zmiany zauważyłyście po ćwiczeniach jogi? Ja może niezbyt często, ale robię sobie sesje z YT, wcześniej przez kilka miesięcy chodziłam stacjonarnie, nie widzę dużych zmian, może talia się zwęziła, na pewno jestem bardziej elastyczna, ale nadgarstki mnie wciąż bolą przy niektórych pozycjach, tyły nóg jeszcze kiepsko rozciągnięte. Miałam nadzieję na spłaszczenie brzucha, ale jakoś kiepsko mi idzie. Ale faktem jest, że joga uspokaja.
Macie może jakieś wyraźne zmiany po ćwiczeniach? Jak często i długo ćwiczycie drogie emamy?
Obserwuj wątek
    • kosmos_pierzasty Re: JOga efekty 07.02.21, 11:13
      Początkowo, ale to wiele lat temu, zdecydowanie się rozciągnęłam i byłam spokojniejsza - ćwiczyłam ze świetnym instruktorem, regularnie, dłuższy czas. Potem miałam kilka przerw, ale za każdym razem, gdy wracam do ćwiczeń, ciało szybko sobie "przypomina" co i jak. Dość szybko wracam do dobrego rozciągnięcia, mięśnie nabierają siły. Bo przecież nie wszystkie asany są rozciągające, przy niektórych mięśnie konkretnie pracują (a przynajmniej powinny). Poprawia mi się też forma psychiczna. Dodam że ja zwykle ćwiczyłam całą sesję: asany, pranajama, medytacja.

Tylko przez kilka miesięcy, gdy się odchudzałam i ćwiczyłam ashtangę, ograniczyłam się do asan. Ale to traktowałam właśnie stricte jako trening. Ćwiczyłam codziennie i faktycznie schudłam (ale to był jeden z elementów przedsięwzięcia).

Dla mnie joga to część mojej eklektycznej filozofii życiowej smile Nie sposób na lepszy wygląd. Choć jak człowiek jest spokojny i zadowolony, to i lepiej wygląda. Ale to skutek uboczny.
      • kosmos_pierzasty Re: JOga efekty 07.02.21, 11:17
        I jeszcze, jak często:
        Początkowo to były 3h raz w tygodniu. Potem, jak już ćwiczyłam sama, to 3xtydz. po 30-40 min. - tak ćwiczę też teraz (ale planuję nieco wydłużyć jednorazową sesję). Ashtangę przy odchudzaniu - codziennie godzinę.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: JOga efekty 07.02.21, 11:14
      Joga która daje wycisk (moja ukochana, stara jak Internet ;P):
      youtu.be/IACUU31SOzw
      Moja pierwsza joga, którą kocham równie mocno (jak znajdziesz po polsku to wrzuć, ja nie znalazlam ale wiem, że jest bo miałam na plycie CD):
      youtu.be/CCvbiLIcIgs
      Co dały mi te dwie jogi ... wszystko, rozciagnięcie, wzmocnienie, utratę wagi.
      • kosmos_pierzasty Re: JOga efekty 07.02.21, 11:22
        O, z takich które ja ćwiczyłam i bardzo lubiłam to były DVD Rainbeau Mars. Teraz są oczywiście filmiki w sieci.
        A sama obecnie wolę książkę, czy karty. Bez gadania w tle smile
        • kryzys_wieku_sredniego Re: JOga efekty 07.02.21, 11:30
          Bo te jogi byly super, noe macw nich medytacji po 15 min. Program trwa 50 min i idzie przez wszystkie "partie".
          Jak szukalam nowych filmów to mam po 10 - 15 min na nogi na ręce itp.
          A jak idziesz na trening to leżysz przez 10 min oddychając - odpadam na starcie i na zakończenie kolejne 10 min. i potem cała joga trwa 1:30 - po co?
              • marta.graca Re: JOga efekty 07.02.21, 11:43
                To się może zabrać za inny rodzaj ruchu. Btw, kilka minut oddechów i medytacji nie wyklucza intensywnego ruchu pomiędzy. Tak jak by kogoś rozgrzewka i rozciąganie miały zniechęcić do innych ćwiczeń.
                • 35wcieniu Re: JOga efekty 07.02.21, 12:05
                  No może. I często się zabiera za inny rodzaj ruchu, bo jest część miejsc (i stron w internecie) gdzie się ludziom wmawia że jak nie odmedytują 10 czy 15 minut, to ich ćwiczenia są nieważne i nie mają sensu.
                  Na szczęście są też inne- u mnie w mieście byłą dziewczyna, która prowadziła różne rodzaje jogi, przy zapisach można się było określić czy chce się medytować czy czlowieka interesują tylko ćwiczenia.
                  • marta.graca Re: JOga efekty 07.02.21, 12:17
                    W ten sposób wszyscy są zadowoleni smile ja bardzo lubię medytacje, a jak chodziłam na jogę tuż po pracy, to pranajamy bardzo mi pomagały się skoncentrować.
    • bistian Re: JOga efekty 07.02.21, 11:38
      Większość chwali, jedynie jeden znajomy ze swoim kolegą, załatwili sobie kręgosłupy i stawy. Lata przeciążających ćwiczeń robionych w głupi sposób, zrobiły swoje. Więcej ofiar nie znam smile
      • barbibarbi Re: JOga efekty 07.02.21, 12:18
        Kręgosłup sobie załatwił jogą? Dziwne, joga leczy kręgosłup wzmacnia mięśnie posturalne, ja zaczęłam właśnie ze względu na kręgosłup, mniej boli, jak mam przerwy to boi znowu bardziej, żeby sobie rozwalić stawy to chyba trzeba już wcześniej być w stanie rozsypki.
    • primula.alpicola Re: JOga efekty 07.02.21, 11:45
      Przede wszystkim- rozciągnięcie, elastyczność (umiarkowane- trzeba z jogą uważać, żeby nie zrobić sobie krzywdy, nie widzę powodu, żebym miała sobie nadwerężać stawy w niefizologicznie mocnym rozciąganiu) i plecy bez żadnego bólu.
    • nangaparbat3 Re: JOga efekty 07.02.21, 12:20
      Jako dwudziestoparolatka pracowałam w bibliotece, cały dzień za biurkiem, po wyjściu z pracy miałam bóle w dole pleców tak silne, że nie mogłam stać ani przez chwilę (chodzenie było OK). Kupiłam wówczas skromniutką [url=http://www.joga-joga.pl/vdata/_obrazki/joga[33256]_46166d.jpg]ksiażeczkę[/url], znalazłam kilka ćwiczeń na bóle kręgosłupa, ćwiczyłam przez jakieś dwa tygodnie nie więcej niż kwadrans dziennie, bardzo oszczędnie, wierząc, że najważniejszy jest kierunek ruchu, a nie jego zasięg - bóle minęły całkowicie i na zawsze.
      Czasem wracam do ćwiczeń z tej książki, niektóre bardzo lubię - ale wolę tai chi.
      Żeby jednak oczekiwać, że dzieki jodze schudnę tu czy tam, do głowy by mi nie przyszło. Może tak się dzieje, ale moim zdaniem nie od tego ona jest.
      Córka ćwiczy aerial i ashtanga yogę, uwielbia, więc chyba jej dobrze robi smile
      • nangaparbat3 Re: JOga efekty 07.02.21, 12:22
        Jeszcze raz książeczka, bardzo ją polecam, oglądałam dziesiątki i żadna nie dorównywała - moim zdaniem

www.joga-joga.pl/vdata/_obrazki/joga[33256]_46166d.jpg
        • barbibarbi Re: JOga efekty 07.02.21, 12:33
          O dzięki, właśnie ostatnio szukałam książki, ale nie mogłam nic wybrać. Filmy są fajne, ale przychodzi etap, kiedy chce się już samemu spróbować, z książką chyba można się bardziej skoncentrować.
        • nuclearwinter Re: JOga efekty 07.02.21, 14:42
          Nanga, ta książkę mieli w domu moi rodzice, pamiętam że strasznie mnie w dzieciństwie fascynowała nie wiem czemu - te dziwne nazwy chyba 😉 ostatnio jej nawet szukałam, ale chyba przepadła niestety, może gdzieś na allegro dorwę.
            • nuclearwinter Re: JOga efekty 07.02.21, 14:57
              To prawda! Cieszę się że wkleiłaś tą książkę, bo nawet nie pamiętałam dokładnie autorki i nie wiedziałam jak szukać 🙂 Mam nadzieję, że to będzie coś dobrego dla początkujących.
    • kotejka Re: JOga efekty 07.02.21, 12:49
      Chodzę za zajęcia na razy tygodniu po półtorej godziny (koczowisko dekadencji) moja nauczycielka jogi ma wywalone na covidoze
      Kocham ja za to
      Wcześniej chodziłam na taka dynamiczna, ale tez na rabaty, wiec traktowałam ja jak porządne rozciąganie między takimi wzmacniającymi treningami
      Teraz chodzę na iengara
      Wolna, świadoma, do każdej pozycji moscisz się kocami, pomocami, dużo relaksacji, mindfulnesu takiego
      Daje wytchnienie, jaśniejszy umysł
      Jeśli chodzi o ciało, świadomość ciała, wrażenie wyciagnięcia, miejsca ciele, inne schematy ruchowe
      Teraz na przykład schylając się po upuszczony przedmiot robię na z prostym kręgosłupem, podciągniętą rzepka kolanowa i prostymi nogami, kolce biodrowe w górę - takie komendy mam automatem w głowie, a ciało robi to bezwiednie
      Inaczej siedzę, wiem jak sobie pomoc przy ewentualnych przeciążeniach od dłuższego siedzenia, lepiej działa brzuch od skrętów, głowa spokojńiejsza od pozycji odwróconych
      Ja lubię
      Jeśli chodzi o schudnięcie, to tak nie działa - niestety
      • barbibarbi Re: JOga efekty 07.02.21, 13:12
        NIe, ja nie chcę schudnąć. Chcę się ujędrnić, wzmocnić, poprawić postawę, napiąć tu i tam, poprawić koordynację i równowagę, ale chyba potrzebuję więcej czasu i większego zaawansowania żeby to osiągnąć. Na początku chodziło mi o ból kręgosłupa, i tu widzę dużą ulgę, nad resztą chyba muszę intensywniej popracować.
      • princesswhitewolf Re: JOga efekty 07.02.21, 14:23
        >teraz na przykład schylając się po upuszczony przedmiot robię na z prostym kręgosłupem, podciągniętą rzepka kolanowa i prostymi nogami,

Na cwiczeniach BHP caly czas podkreslaja by ciezsze przedmioty chwytac z ugiętymi lekko kolanami.i kregoslupem i absolutnie nie wyprostowanym. Zasada ta obowiazuje wobec kazdego przedmiotu zwlaszcza wsrod osob starszych.
        Joga zwieksza elastycznosc ale nie nalezy jej nadużywać bo wiek robi swoje tak czy tak.
    • tereso Re: JOga efekty 07.02.21, 12:58
      Ja w ciele tak naprawdę poczułam jogę po trzech czterech latach 2 g w tygodniu 1 sesja. Dopiero wtedy ją polubiłam przedtem z uporu chodziłam. Teraz ćwiczę już chyba prawie 20 lat nawet już nie myślę co mi daje. Ale od marca ćwiczę sama z 2-3 w tygodniu po jakieś 45 minut.
    • joanna05 Re: JOga efekty 07.02.21, 14:20
      Podziwiam, że wam się chce jogować i zupełnie nie rozumiem fenomenu.
      Próbowałam, nie zdzierżyłam, dla mnie to koszmarna, niewyobrażalna wprost nuda. Jestem na to jeszcze pewnie z 10 lat za młoda, może na emeryturze znów spróbuję?
      Z zajęć "w typie" - pilates albo półgodzinny stretching mi się podobały, jako uzupełnienie po mocnym kardio, fajne zwłaszcza elementy z równowagą. Ale joga sama w sobie jest zupełnie nie dla mnie - to zamieranie w pozach, ta pseudoklimatyczna muza, o nie, nie. Pewnie trafiłam też na jakiś nudny rodzaj, ale po tej mojej po 15 min miałam ochotę wiać z krzykiem, cudem dotrwałam do końca.
      • tereso Re: JOga efekty 07.02.21, 14:26
        Jak piszesz to, staje się dla mnie jasne, że się zmieniłam przez te lata - też kiedyś tak miałam teraz potrafię cieszyć się chwilą, czuciem ciała w danej pozycji, trwaniem. Tylko czy zmieniła mnie joga czy czas i doświadczenie tego się już nie da stwierdzić.
    • blokersowa Re: JOga efekty 07.02.21, 15:01
      Mam siedzaca prace i joga swietnie rozciaga zastałe miesnie, sciegna. Lubie taka lekka, wersja dla kregosłupa. Jak jestem rozkrecona to troche klasycznej hatha jogi lub vinyasa. Cwicze nieregularnie. Ostanie 2 lata rzadko. Wczesniej bardziej regularnie, wraz z innymi treningami np body art i pilates oraz basen. I od tygodnia wrocilam na mate bo zaczely mi strzelac kolana, bolec stopy. Po tygodniu i 4 sesjach jest lepiej, stopy rozmasowane, z wieksza mobilnoscia, bez bóli, kolana tez OK, uda rozciagniete. W jodze, jak w kazdej aktywnosci, widac efekty przy regularnych cwiczeniach. 1-2 x w tyg to za malo. Efekty osiaga sie przy 3-4 x. Schudniecie - w moim przypadku zadna aktywnosc, nawet regularne wybiegania i przygotowania do polmaratonu (wiec 3-4 x tygodniowo 7-10 km) nie dalo zmniejszenia masy (no moze pol kilo) za to daja duza moc, mase miesniowa i mobilnosc.
    • swiezynka77 Re: JOga efekty 07.02.21, 15:10
      od min 10 lat z przerwami. prawie natychmiastowy efekt - brak bólu kręgosłupa od siedzącej pracy. po jakimś czasie - uspokojenie umysłu, gonitwy myśli. po dłuższym czasie widoczne postępy w niektórych asanach, zaczęłam stać na głowie bez ściany, na rękach też na trochę w balansie. duża świadomość ciała, tego jak wszystko jest połączone od palców u stóp po czubek głowy i jak niewielki ruch w jednej części ciała zmienia wszystko w innej. jak jestem zmęczona czy zdrętwiała, czuję co powinnam zrobić aby to zmienić.

nie oczekuję schudnięcia ani wyglądu modelki. po takie efekty to gdzie indziej.
    • fragile_f Re: JOga efekty 07.02.21, 19:42
      Żeby zauważyć faktyczne efekty wizualne musisz ćwiczyć przez rok, 3-4x w tygodniu przez minimum godzinę. Joga raczej wydluza miesnie, zwieksza elastyczność, rzezbi, ale nie spodziewaj sie spektakularnego przyrostu masy mięśniowej jak po silowni.

Z plusów- zniknal mi calkowicie bol kregoslupa, towarzyszacy mi od okresu dojrzewania, zrobilam sie o wiele silniejsza, po 2 latach robie juz bardziej zaawansowane pozy i czuję, ze mam "coś" inaczej w plecach. Wyleczylam bol biodra od biegania.

Ale dla ujedrnienia pupy i nog 2-3x w tygodniu biegam albo chodzę po gorach. To chyba najlepsze połączenie - 1-2x w tygodniu joga po 60 minut, 2x sport typu bieganie czy spinning.
    • alba27 Re: JOga efekty 07.02.21, 20:36
      Chodzę na jogę 2,5 roku dwa razy w tygodniu. Po pierwsze przestał mnie boleć krzywy kręgosłup, a po drugie przestałam mieć problem z kolanem, który miałam po wypadku. Zauważyłam też że stałam się bardziej uważna a mój oddech jest bardziej świadomy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka