Dodaj do ulubionych

Religia- ćwiczenie myślowe

08.03.21, 13:23
Tak mnie natchnął wątek o chrzczeniu dzieci - jak myślicie co by się stało z liczbą wiernych w Polsce gdyby w przedszkolu nie było lekcji religii, w szkole też lub ew. tylko i wyłącznie na pierwszej i ostatniej lekcji, a w każdej gminie byłby cmentarz komunalny, a zakłady pogrzebowe miałyby w swej normalnej ofercie godny pogrzeb świecki? Bo coraz częściej mam wrażenie, że ten polski katolicyzm trzyma się już wyłącznie na konformizmie i braku alternatyw ( np. pogrzeb) i obawą przed mitycznym społecznym ostracyzmem.
Obserwuj wątek
    • abecadlowa1 Re: Religia- ćwiczenie myślowe 08.03.21, 16:59
      runny.babbit napisał(a):

> gdyby w przedszkolu nie było lekcji religii,

W przedszkolu teraz jest religia? To ja już mam bardzo stare dzieci, chodziły do przedszkola, gdy religia tam jeszcze nie dotarła.

w szkole też lub ew. tylko i wyłącznie na pierwszej i ostatniej lekcji,

Wystarczy nie zapisywać dziecka na religię.

>a w każdej gminie byłby cmentarz komunalny,

Jak nie ma komunalnego, to pogrzeby świeckie muszą być umożliwione

a zakłady pogrzebowe miałyby w swej normalnej ofercie
      > godny pogrzeb świecki?

Zakład pogrzebowy zorganizuje wszystko, co klient zażyczy, byle było zgodne z prawem. Przegrzeb świecki to normalny standard, a nie żadne dziwactwo.

Bo coraz częściej mam wrażenie, że ten polski katolicyzm trzyma się już wyłącznie na konformizmie i braku alternatyw ( np. pogrzeb) i
      > obawą przed mitycznym społecznym ostracyzmem.

Zauważasz u siebie taki konformizm? Wszyscy religijni ludzie, któch znam korzystają z usług kościelnych, bo mają taką potrzebę. Nie słyszałam by ktoś organizował dziecku komunię tylko dlatego, że "co ludzie powiedzą".

• runny.babbit Re: Religia- ćwiczenie myślowe 09.03.21, 08:22
        Mało słyszałaś najwyraźniej. U siebie nie zauważyłam tego konformizmu i wiesz co często słyszę? jacy to my jesteśmy odważni, czy się nie boimy co inni powiedzą, że będą dzieci szykanować etc. Ja wiem że to pic na wodę te lęki, ale i to właśnie mi chodziło- co by było gdyby sytuacja nie wymuszała na ludziach testowania własnego konformizmu. Gdyby nie trzeba było się zastanawiać co ludzie powiedzą bo religii w szkole by nie było.
    • cegehana Re: Religia- ćwiczenie myślowe 08.03.21, 17:13
      Budżet państwa by zyskał a poza tym to moim zdaniem niewiele. Nośnikiem religii są rodziny, te chrzciny, białe sukienki, co babcia pomyśli itd. W szkole od starszych klas religijność jest bardziej obciachem, jeśli komuś służy do budowy relacji rówieśniczej to na pozaszkolnych oazach, pielgrzymkaach itd. a nie na obowiazkowych lekcjach religii.
    • a2-a Re: Religia- ćwiczenie myślowe 09.03.21, 10:25
      runny.babbit napisał(a): Religia- ćwiczenie myślowe

Skoro w temacie jest ćwiczenie myślowe, to zapytam: czemu na przykład takiemu Stalinowi bardzo zależało, żeby w życiu publicznym religii nie było?
    • rosie Re: Religia- ćwiczenie myślowe 09.03.21, 14:20
      nikt na siłę na religię nie każe chodzić. Na nauczaniu zdalnym katechetka nie planowała lekcji na teams. Po pewnym czasie na wyraźną prośbę rodziców lekcje odbywają się na platformie. W drugiej szkole religia z księdzem, nie ma zdalnie, nawet maila nie wysyła jakie katechezy przerobić. Obydwie szkoły na prowincji, rodzice wierzacy i w 90% praktykujący. Są też dzieci wypisane z religii. Nikt palcami nie wytyka i nie obgaduje.
    • milupaa Re: Religia- ćwiczenie myślowe 09.03.21, 15:09
      Polski katolicyzm jest w znakomitej większości "niepraktykujący". Ot taki zwyczajowy, wrosniety w kulturę, bez przemyśleń i zrozumienia po co i na co. Mysle że jesteśmy świadkami dużych zmian, mam nadzieje ze młodsze pokolenia skutecznie kiedyś zepchną katolicyzm tam gdzie jego miejsce, na margines życia społecznego. I religia nie będzie miała żadnego wpływu na prawo i rządy w Polsce. Takie ot marzenie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka