Dodaj do ulubionych

Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczna?

17.05.21, 19:55
Potrzebuje porady lekarskiej (tak, tak, z lekarzem będę rozmawiała w czwartek).
Mam zmiany skorne - sino- czerwone plamy na ramionach. Wyglądam jakbym byla poparzona przez słońce ale to nie słońce - cała zimę tak miałam. Naczyniowa skóra na twarzy.
Od kilku tygodni bolą mnie dłonie. Puchną i drętwieją palce.boli mnie tez prawa stopa, czasem kolana.
Leczę się u psychiatry - stany lekowe, stany depresyjne.
Mam alergię wziewną, astmę, czasem duszności.
Mam nadciśnienie - od dwóch lat biorę leki.
Podsumowując - od dwoch lat czuje ze się sypię, ciagle coś się dzieje, czuje się jakbym miała 20 lat więcej niż mam…
Ostatnio zmieniłam dermatologa - lekarka kazała mi zrobić morfologię (praktycznie wszystko w normie) i przeciwciała przeciwjadrowe ANA. No i te przeciwciała mi wyszły dodatnie, ale z niewielkim mianem (1:100).
Mój spanikowany mózg uruchomił tryb: toczeń! Ale może to nie to? Może jakoś inaczej da się to wszystko wytłumaczyć? Nie schudłam, wręcz przeciwnie - w ciągu ostatnich 2 lat przybralam prawie 20 kg uncertain i nie mogę zgubić…
Powiedzcie, doradźcie, chociaż podpowiedzcie jakie badania zrobić bo wymiękam ostatnio… większość lekarzy którzy widzieli moje ramiona mówili ze taka moja autora albo ze mam alergie na słońce..
Obserwuj wątek
  • mamtrzykotyidwa Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 17.05.21, 20:43
   A czy to nie jest skutek brania leków od psychiatry?
   Kiedy robiłaś testy skórne pokarmowe?
   Czy w związku z astmą stosujesz dietę wykluczającą alergeny?
   Na co masz alergię wziewną?
   Czy wiesz o tym, że stany depresyjne i lękowe mogą być wywoływane przez alergię pokarmową?
   Czy wiesz o tym, że alergia wziewna zawsze idzie w parze z alergią pokarmową i że najpierw u dziecka zawsze jest alergia pokarmowa, a dopiero potem dołącza się alergia wziewna?
   Czy możesz wrzucić zdjęcia tych plam?
   Czy jesz/pijesz mleczne wyroby?
    • nightdream Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 17.05.21, 22:00
     na nadciśnienie - nebilet
     od psychiatry - escitalopram
     astma - zenano + fostex wziewnie
     alergia wziewna potwierdzona testami na roztocza, brzozę i olszę. W pokarmowych nic nie wychodzi (wziewne robiłam w zeszłym tygodniu, pokarmowe robiłam ostatnio 2 lata temu).
     Co dziwne - w testach wychodzi mi niewielka ilość przeciwciał na alergeny a ja bez leków nie daję radny funkcjonować...
     z mlecznych wyrobów jem jogurty, sery, mleko piję tylko bez laktozy. Nie stosuję diety wykluczającej - jem wszystko.
     • mamtrzykotyidwa Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 17.05.21, 23:30
      Skoro piszesz o ilości przeciwciał, to znaczy, że robiłaś testy z krwi na przeciwciała IgE, a skórne testy robiłaś?
      Gdybyś była uczulona tylko na brzozę i olchę (roztocza to wszystkim alergikom wychodzą, nie ma ich co brać pod uwagę, dopóki nie wychodzą w 5-6 klasie w testach z krwi IgE) to miałabyś dolegliwości w okresie luty(czasem już styczeń) - maj, pozostałą część roku byłabyś całkiem zdrowa, no może czasem byś kichała od roztoczy przy sprzątaniu bardzo zakurzonych miejsc. Czy tak jest?
      Jeśli stale musisz używać leków antyalergicznych, to twoja alergia jest znacznie szersza niż uczulenie na dwa drzewa brzozowate i roztocza.
      Czemu jesz mleko bez laktozy?
      Nebilet - przy astmie beta-blokery, to nie najlepszy pomysł, może zwiększać skurcz oskrzeli, a poza tym zwiększa wrażliwość na alergeny. Czy lekarz, który ci to przepisał widział, że masz astmę? Porozmawiaj o zmianie na przykład na Lozap 50.
      Tyć możesz od sterydów, wziewne też działają niekorzystnie, ale skoro masz tak duże dolegliwości, to nie możesz ich na razie odstawić.
      Czy przez cały rok bierzesz leki na alergię? Czy jest taki czas w roku, że mogłabyś ich nie brać przez miesiąc, albo chociaż dwa tygodnie?
      • nightdream Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 18.05.21, 08:24
       Testy skorne robiłam 2 lata temu. Wyszły tylko roztocza, nic więcej. Teraz przymierzalam się do odczulania ale nie jestem w stanie funkcjonować bez leków - dlatego zrobiłam tylko testy z krwi, bez odstawienia leków.
       Leków na alergie nie odstawiałam od 4 lat. Jeśli ich nie biorę to kicham, smarkam, łzawią mi oczy, są czerwone - to reakcja od razu (wystarczy ze wezmę leki 1-2h później i tak to wyglada). Po dwóch dniach nie brania leków zaczyna mnie wszystko swędzieć i jestem lekko spuchnięta.
       Kardiolog od nebiletu wiedział ze mam astmę.
       Mleko bez laktozy pijemy bo mąż się złe czuje po zwykłym, ja nie widzę różnicy między zwykłym a bez laktozy.
       • bib24 Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 18.05.21, 08:34
        uczulenie swoją drogą, ale jest inny temat - uzależnienie od tabletek na uczulenie. parę lat temu odstawiałam takie, które brałam kilka lat. i wchodziło mi takie swędzenie, że myślałam, że zwariuję. ile ja się naodstawiałam (co z tego jak w sezonie pylenia muszę brać znowu). schodziłąm po połówce, raz na kilka dni brałam... ale w końcu przeszlo i to chyba było od tabletek. teraz jak nie biorę czasem mnie trochę poswędzi ale to jest nic.

        także swędzenie niekoniecznie jest od uczulenia, może to być normalny skutek odstawienia.
       • mamtrzykotyidwa Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 18.05.21, 11:43
        A w tych testach skórnych były też pokarmy?
        Kto i na co cię chce odczulać, skoro masz mało przeciwciał?
        Przy małej ilości przeciwciał odczulanie nie ma raczej sensu.

        Czyli generalnie nie ma jak ci zrobić testów ani skórnych, ani płatkowych które mogły by coś wykazać. Teoretycznie mogłabyś zrobić testy z krwi typu Alcat, ub MRT ale to drogie jest i na dodatek przez oficjalną alergologię uznane za niewiarygodne, więc w sumie kicha.

        Możesz ewentualnie zrobić z krwi test transformacji blastycznej, jesli znajdziez gdzie go zrobić - wiem, że w Warszawie robią takie dzieciom dla mleka i glutenu w Instytucie Matki i Dziecka na Kasprzaka, ale gdzie robią dorosłym nie mam pojęcia. Ale to też tylko dwa alergeny, innych nie robią.

        Jedyne wyjście dla ciebie to dieta eliminacyjna.
        Tu są dwa sposoby: odstawiasz wszystko od razu, zostawiając sobie do jedzenia trzy składniki, które są uznane za bardzo rzadko uczulające np.ryż, olej ryżowy, mięso indyka, sałata i woda do picia i jesz tylko i wyłącznie to przez co najmniej dwa tygodnie, aż do ustąpienia objawów.
        Jest tu ryzyko, że objawy nie ustąpią, bo akurat będziesz uczulona na te składniki, które zostawiłaś i jest duże prawdopodobieństwo, że przy odstawieniu wszystkich alergenów na raz po 3-4 dniach diety po pierwsze zaczniesz się bardzo źle czuć (zespół odstawienia, objawy, jak u alkoholika, czy narkomana odstawiającego używkę), możesz się nawet rozchorować, a po drugie jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że tak bardzo będzie ci brakować alergenu, że nie wytrzymasz i zjesz, no i cała zabawa na nic, trzeba zaczynać od nowa.

        Drugi sposób, to ostawianie kolejnych alergenów po trochę, aż do uzyskania całkowitej poprawy stanu zdrowia.
        Zaczyna się od najgorszego alergenu, na który są uczuleni prawie wszyscy alergicy, czyli mleko i spółka tzn. wszystko, co chodzi od krowy, kozy, owcy: mleko, sery, jogurty, kefiry, masło, mięso i wszystkie gotowe wyroby, które w składzie mają coś z tych rzeczy a mogą one być we wszystkim, więc trzeba czytać skład wszystkiego, co się je.
        Metoda znacznie dłuższa, ale łatwiejsza, bo na ogół nie ma etapu złego samopoczucia(z wyjątkiem bardzo silnych alergenów) i łatwiej zapanować nad chęcią zjedzenia jednaj rzeczy, niż wszystkich na raz. Dodatkowo poprawa stanu zdrowia zwykle już po tygodniu diety zachęca do dalszych eksperymentów.W następnej kolejności należało by u ciebie odstawić spółkę alergenów krzyżowych dla brzozy.
        I jeszcze jedna ważna rzecz, jeśli chcesz odkryć, na co jesteś uczulona, musisz założyć zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystko, co zjadłaś i wypiłaś i na koniec każdego dnia jak się czułaś.
  • srubokretka Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 17.05.21, 20:58
   Moga byc to skutki uboczne lekow, ktore w twoim przypadku moga dzialac jak trucizna podawana w malutkich ilosciach. Leki potrafia blokowac przyswajanie np vit. Mineralow wtedy bedziesz coraz bardziej sie rozsypywac.
   Nic wiecej nie napisze, bo znowu sie zleca i beda wyzywac od switow, a tobie zaczna wmawiac raki itp.
   Powodzenia i wspolczuje. ( poczytaj o niedoborach jodu).
  • bertie Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 17.05.21, 21:00
   Ten kawałek:
   "Od kilku tygodni bolą mnie dłonie. Puchną i drętwieją palce.boli mnie tez prawa stopa, czasem kolana."
   - u mnie dostał rozpoznanie RZS (reumatoidalne zapalenie stawów).
   Jak doda się do tego zmiany skórne, to wygląda jednak na ŁZS (łuszczycowe zapalenie stawów).
   Czyli moja porada to kierować się do reumatologa.
    • asfiksja Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 18.05.21, 09:01
     Idź z wynikiem czynnika reumatoidalnego (RF). Na miejscu będziesz miała usg i pełną diagnozę.
     Jeśli chodzi o astmę i zaburzenia lękowe to czy alergolog/pulmunolog i psychiatra wiedzą o sobie nawzajem i współpracują? Pytam, bo bardzo często ataki paniki u astmatyków do złudzenia (dla chorego) przypominają napady astmy. A to są zupełnie inne "duszności" i zupełnie inne leki na nie pomagają. W zasadzie dobrze leczona astma (systematycznie steryd w odpowiedniej dawce, doraźnie beta-mimetyk, doraźnie leki przeciwhistaminowe) nie powinna dawać duszności.
     Jeśli chodzi o nadwagę/otyłość, bóle kolan i nadciśnienie to najbardziej wygląda to na problem "cywilizacyjny" (czyli warto zadbać o dietę, ruch, sen itd.).
  • bib24 Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 17.05.21, 22:42
   sprawdź cukier i koniecznie insulinę na czczo, bo wiele z twoich objawów są klasycznie powodowane przez wysoką insulinę. insulina na czczo powinna być do 3 a maks do 5. jak ci wyjdzie 10, albo 20 to masz winowajcę. może się okazać, że jak ją obniżyć to ci polowa albo więcej z tego zejdzie.
    • bib24 Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 18.05.21, 08:22
     nie wiem co było 2 lata temu w twojej literaturze. ale robię eksperyment na żywo. biorę kalkulator homa-ir, który optymalnie ma pokazywać mniej niż 1, mniej optymalnie mniej niż 1,5 a powyżej 2 pokazuje już insulinooporność. i wstawiam 10 insulina i cukier 80, 90 i 100 (zrobimy 3 obliczenia)

     wyniki
     dla 80 (mało prawdopodobne w tym wieku) - 1,98 - w zasadzie już piękna insuliooporność a na pewno nie dobry wynik
     dla 90 - 2,22
     dla 100 - 2,47

     może 10 to nie cukrzyca, ale to nie jest dobry wynik.
     • kiddy Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 18.05.21, 08:51
      Hej, ale ja tylko pytam, nie atakuję cię. Jakoś środowisko lekarskie nie może się zebrać i wspólnie ustalić zakresów prawidłowych i nieprawidłowych. Nawet nie są w stanie się dogadać, czy to HOMA-IR ma być poniżej 1, 2 czy 2,5. Przez to spora liczba osób nie jest leczona wcale albo zaczyna leczenie późno. Sama mam takie doświadczenia. W listopadzie insulina 9, lekarz nie zaleca leczenia mimo słabych wyników po obciążeniu. 3 miesiące później insulina 11, wyniki po obciążeniu jeszcze gorsze. Inna sprawa, że u mnie po 2 latach leczenia metforminą w za małych dawkach insulina na czczo nieco spadła, za to po obciążeniu przekracza 100...
      • bib24 Re: Problem zdrowotny - choroba autoimmunologiczn 18.05.21, 08:59
       no toż wydawało mi się, że zareagowałam nieagresywnie smile
       na wysoką insulinę to nie za bardzo są leki, to się leczy dietą - zdecydowanym obniżeniem węgli + if (koniecznie, bardzo dużo daje). tego się nie da sprzedać, a szczególnie nie da się sprzedać if (są jakieś próby, bulion sprzedają w usa itp), nie ma magicznej tabletki. insulina 9, albo 11 to jest za dużo. normalnie proces wygląda tak, ze w ciągu wielu wielu lat insulina na czczo pozostaje w normie ale jest coraz wyższa po posiłkach i coraz wolniej spada. Potem rośnie na czczo. Więc jak masz rano 10 to na 99% masz za dużo po posiłku. Jak masz rano 5 to też możesz mieć za dużo po posiłku, ale tu już trzeba zrobić badanie obciążenia glukozą, które w sumie jest okropne (kto pił to wie).

       autorka ma kilka objawów wprost wskazujących na wysoką insulinę, np niemożność schudnięcia, wysokie ciśnienie, często zmiany skórne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka