Dodaj do ulubionych

1 maja giną leki

22.05.21, 14:04
1 maja z listy leków refundowanych zniknęły preparaty stosowane przy agresywnym raku piersi HER2. Onkolodzy nie mają czym leczyć pacjentek z przerzutami do układu nerwowego. Kobiety błagają o pomoc. HER2-dodatni to szczególnie agresywna postać raka piersi, która szybko się rozwija i daje przerzuty, m.in. do mózgu.
HER2 to białko biorące udział w normalnym wzroście komórki. Występuje ono w zwiększonych ilościach na niektórych typach komórek nowotworowych (HER2-dodatnich), w tym na niektórych komórkach nowotworów piersi. W tych HER2 dodatnich rakach piersi, zwiększenie ilości tego białka przyczynia się do wzrostu komórek nowotworowych i ich progresji.
Rok temu na listę leków refundowanych trafiły Kadcyla i Lapatynib i Kapecytamina, które dawały szansę kobietom, u których nie zadziałała tradycyjna chemioterapia. Substancje dostarczają lek do miejsca nowotworu aby zmniejszyć guz, spowolnić postęp choroby i przedłużyć życie. Leczenie tymi preparatami jest bardzo kosztowne, ale i skuteczne.Co za k.. www.salon24.pl/newsroom/1137049,po-raz-pierwszy-odkad-zachorowalam-bardzo-sie-boje-kobiety-z-rakiem-piersi-zostaly-bez-lekow
Obserwuj wątek
  • berdebul Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 14:09
   Dobrej zmianie brakuje kasy, skądś muszą wziąć. Leczenie kobiecych nowotworów i tak mamy bardzo mało skuteczne, w porównaniu z np. Niemcami, teraz będzie jeszcze gorzej. uncertain
   • arwena_11 Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 16:02
    Nie pieprz głupot. Lista zmienia się co 2 miesiące. Pamiętam jak nagle z listy zniknęły zastrzyki jakie brał mój teść na raka prostaty. Cena poszybowala w górę niebotycznie. Wtedy też zniknęły jakieś leki na raka piersi. I nie nie było to za wpisu a w 2011 czy 2012 roku.
     • arwena_11 Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 17:19
      Nie, nie czuje. Wkurza mnie święte oburzenie, że jak to zabrano refundację. Jak PiS mógł to zrobić.
      Nie przypominam sobie podobnego oburzenia na forum wtedy.
      A tak jest co dwa miesiące. Coś się pojawia na liście, coś znika. Jedni się cieszą, dla innych to tragedia.

      • iwles Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 17:30

       Jako kobieta powinnaś czuć, że to tragedia. Dla ciebie, twojej mamy i twojej córki. Wtedy na pewno nie napiszesz "jedni się cieszą, dla innych tragedia".
       Tym bardziej, że jest tak, jak napisalam: herceptyna to podstawa podstaw. Nie żaden wynalazek.
       • bistian Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 17:41
        iwles napisała:

        > Jako kobieta powinnaś czuć, że to tragedia. Dla ciebie, twojej mamy i twojej có
        > rki. Wtedy na pewno nie napiszesz "jedni się cieszą, dla innych tragedia".
        > Tym bardziej, że jest tak, jak napisalam: herceptyna to podstawa podstaw. Nie ż
        > aden wynalazek.

        A dużo tańszy odpowiednik, na który w 2018 wygasła umowa licencyjna?
        pl.wikipedia.org/wiki/Trastuzumab
        Może ktoś coś wie na ten temat?
       • arwena_11 Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 18:14
        Wiesz, gdyby do apteki poszła wtedy Moja teściowa a nie ja, to wyszła by bez leku. Zamiast chyba 150 trzeba było zapłacić prawie 1000. Nie przypominam sobie żeby ktoś się solidaryzowal. Wrzawa była wtedy o leki na raka piersi. Te zastrzyki hormonalne dla teścia wróciły na listę po 2 miesiącach
        Bo wcześniej się podobno nie dało. A kasy nikt nie zwracał.
         • n4rmoorr Re: 1 maja giną leki 23.05.21, 08:36
          iwles napisała:

          >
          > Bo widzisz, wrocil po 2 miesiącach. Mojego leku cena nie wróciła do dziś, musi
          > ałam brać non stop przez 5 lat.
          >
          >
          Niedzielski podkreślił, że każda lista leków refundowanych jest poddana konsultacjom, a ministerstwo wcześniej nie otrzymywało takich sygnałów ani od konsultantów krajowych ani wojewódzkich, ani też z ośrodków onkologicznych czy organizacji pacjenckich. - Zidentyfikowaliśmy, że w skali kraju to dotyczy mniej więcej 80 kobiet, ale oczywiście przywrócimy możliwość refundacyjną w związku z tymi sygnałami - powiedział.

          Wiceminister Miłkowski zapewnia, że przy okazji kolejnej nowelizacji listy leków refundowanych, czyli od 1 lipca, leki potrzebne w terapii HER2 wrócą na listę. - A jeżeli jakiekolwiek pacjentki wcześniej wymagać będą leczenia, to ustalimy z ośrodkami, że i tak będą mieć za nie zapłacone. Chodzi o pacjentki, które mają mieć podany lek po raz pierwszy. Z szacunków, jakie dostajemy może chodzić prawdopodobnie o ok. 80 osób rocznie w skali kraju - powiedział w rozmowie z cowzdrowiu.pl.Dobrodzieje
        • 35wcieniu Re: 1 maja giną leki 23.05.21, 08:25
         Jprdl.... No jak kiedyś było źle to już zawsze trzeba dążyć do tego żeby było jeszcze gorzej żeby arwenka i jej podobne nie miały poczucia że ktoś ma lepiej. Jesteś wyjątkowo podłą kreaturą.
         • zerlinda Re: 1 maja giną leki 23.05.21, 11:50
          Ja też pamiętam jak cena leku na prostatę nagle poszybowała w górę. Tak, wtedy inna partia była przy władzy. Osobiście uważam, że nie ma znaczenia, kto akurat rządzi. Każdy myśli tylko o własnych korzyściach. A ochrona zdrowia i pacjenci są na samym końcu priorytetów rządzących. Jakoś to będzie. Coronawirus po prostu przyspieszył upadek ochrony zdrowia. Wszystko się sypie. Będzie tylko gorzej. I prywatne ubezpieczenie ematki wąskiej specjalistki i jej rodziny okaże się zupełnie bez znaczenia w przypadku ciężkiej choroby. Bo katarki i rwę można leczyć prywatnie. Gorzej z zawałem czy nowotworem.
        • memphis90 Re: 1 maja giną leki 23.05.21, 11:57
         >Nie przypominam sobie żeby ktoś >się solidaryzowal
         No to Twój problem, że sobie nie przypominasz uncertain Lek nie wrócił na listy sam z siebie, bo tak wypadło w losowaniu, tylko dlatego, że ktoś zwrócił uwagę, że jest niezbędny, a niedostępny.
           • snajper55 Re: 1 maja giną leki 23.05.21, 13:25
            iwles napisała:

            > Ale wróciło. I nigdy nic więcej z leków ratujących życie, spaść nie powinno. TA
            > lista powinna się tylko wydłużać, a nie odwrotnie.

            Nie powinno ale spada. I nie jest to jakaś nowość. Ja musiałem zmieniać leki immunosupresyjne niezbędne po przeszczepie, bo spadały z listy refundowanych. Zresztą raz było o tym głośno, choć mówiło się tylko o dzieciach, a problem dotyczył także dorosłych.

            S.
  • taniarada Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 14:15
   Lekarze, z którymi rozmawiałam, nie potrafią wyjaśnić, dlaczego tak się stało - mówi w rozmowie z medonet.pl Nikola Jennek, dyrektor ds. relacji zewnętrznych Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.Co j
   - Prawdopodobnie jest to jednak pomyłka ministerstwa. Wydaje się niemożliwe, żeby te leki zabrali, bo jest to standard leczenia. Nie mamy informacji zwrotnej, czy zostaną przywrócone, czy nie. Liczymy na to, że chodzi jednak o klasyczną pomyłkę – ktoś nie zauważył, nie dopilnował. Nie było żadnych rozmów na ten temat, żeby tych leków miało zabraknąć na najnowszej liście - dodaje.
  • alicia033 Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 15:27
   Nie dziwi nic.
   Ze dwa miesiące temu pisałam tu o obciąciu środków na programy lekowe noale większość tu to kowidianie i inne choroby się nie liczą.
   konkret24.tvn24.pl/zdrowie,110/programy-lekowe-chemioterapia-psychiatria-na-co-bedzie-mniej-pieniedzy-z-nfz,1044402.html
   • gama2003 Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 15:56
    A nie można chcieć jednego i drugiego ?
    Czyli zabezpieczenia leczenia wszystkich chorób ? Czemu są kraje w których po pierwszej chaotycznej fali zabezpieczono leczenie wszystkiego ?

    Czy ten nowy ład nie może tego zapewnić obywatelom ? Wiem, że wyszło im, że trza cisnąć przedsiębiorców i wtedy kasy wystarczy na partyjność, tu się utnie, tam wykreśli tu obieca coś co od dawna jest, tylko z inną nazwą i jakoś styknie ?

    • snajper55 Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 16:37
     gama2003 napisała:

     > A nie można chcieć jednego i drugiego ?
     > Czyli zabezpieczenia leczenia wszystkich chorób ? Czemu są kraje w których po
     > pierwszej chaotycznej fali zabezpieczono leczenie wszystkiego ?

     Pokaż mi taki kraj, gdzie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego refundowane są wszystkie leki i wszystkie procedury medyczne.

     S.
  • n4rmoorr Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 15:53
   Niedzielski podkreślił, że każda lista leków refundowanych jest poddana konsultacjom, a ministerstwo wcześniej nie otrzymywało takich sygnałów ani od konsultantów krajowych ani wojewódzkich, ani też z ośrodków onkologicznych czy organizacji pacjenckich. - Zidentyfikowaliśmy, że w skali kraju to dotyczy mniej więcej 80 kobiet, ale oczywiście przywrócimy możliwość refundacyjną w związku z tymi sygnałami - powiedział..Niech się facet określi kurza twarz .A nie pier**** bez sensu.Przepraszam za jeden wpis .
   • alicia033 Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 16:03
    n4rmoorr napisał(a):
    > Przepraszam za jeden wpis .

    ależ nie krępuj się.
    Jak wyżej pisałam - to są absolutne planowe działania bo NFZ obciął wydatki na programy lekowe.
    A niedzielski będzie teraz rżnął takiego głupa za każdym razem, gdy dostanie pytanie czemu preparat "x" wyleciał z listy leków refundowanych czy dany program kliniczny, w ramach którego pacjenci otrzymywali preparat "y" nie został przedłużony.
   • livia.kalina Re: 1 maja giną leki 22.05.21, 17:43
    >Dam gazu na auto i się zabiję

    Jezu, nie pisz proszę takich rzeczy. Jesteś pod opieką psychologa? Presja ma sens. Oni myśleli, ze im się to upiecze ale im więcej ludzi się dowie, tym szybciej będą się musieli z tego wycofać. Trzymaj się!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka