Dodaj do ulubionych

Kierowca po udarze

21.10.21, 15:37
Dziewczyny, może się orientujecie, jak sprawa wygląda. Zwróciła się do mnie z problemem starsza osoba i pyta, co robić. Otóż ta osoba ma w rodzinie pana, który przeszedł trzy lata temu udar. Pan bardzo chce kierować samochodem, lekarz mówi, że na razie absolutnie nie, ale pan znalazł sprzymierzeńca w innym panu w rodzinie, który go podpuszcza, żeby jeździł. Ten drugi pan jest z tych, co wiedzą najlepiej i nie dadzą sobie powiedzieć, że nie mają racji i tak razem się nakręcają na głupie baby, co to chciałyby ograniczać. Pan po udarze ma niesprawną rękę i nogę. Czy orientujecie się, jak to wygląda prawnie? Uważam, że przy takiej poważnej sprawie, jak udar, prawo jazdy powinno być zawieszone i dopiero pozytywna opinia lekarza powinna odwieszać uprawnienia. Raczej marne szanse, że pan sam zrezygnuje z pomysłu, czy można jakoś zadziałać, żeby uniemożliwić mu kierowanie samochodem? Samochodu fizycznie nie ma, ale panowie wpadli na pomysł kupienia, skoro "baby nie dają".
Obserwuj wątek
  • ichi51e Re: Kierowca po udarze 21.10.21, 15:41
   zawiesić chyba się nie da - nie wiem jak w wypadku zgody lekarza... może należałoby auto przystosować dla niepełnosprawnego jeśli problemem jest reka i noga jedynie?
  • geez_louise Re: Kierowca po udarze 21.10.21, 15:42
   Z niesprawną jedną ręką i nogą spokojnie można jeździć automatem. Są auta dostosowane do jeszcze bardziej niepełnosprawnych.

   Najważniejsza jest głowami ogólna orientacja. Nie wyobrażam sobie, żeby mi ktoś zabraniał jazdy chociaż technicznie byłoby to możliwe. Miałabym gnić w domu?
     • jowita771 Re: Kierowca po udarze 21.10.21, 16:36
      Nie wiem, jakie ma, ale chyba na jakiejś podstawie panu powiedział, że nie, przy czym, zdaniem żony, "na razie" było przez lekarza dodane po usilnym truciu pacjenta, że "on bardzo chce, bo jeździ od szesnastego roku życia". Ale to tez nie jest tak, że tylko ręka i noga, a reszta sprawna, bo facet ani nie mówi ani nie kojarzy normalnie. Jak siedzi, to co chwilę przysypia też. Ręka i noga są widoczne na pierwszy rzut oka, nogą powłóczy, a rękę ma cały czas zaciśniętą i w ogóle jej nie używa.
   • koronka2012 Re: Kierowca po udarze 21.10.21, 16:12
    geez_louise napisała:

    > Najważniejsza jest głowami ogólna orientacja. Nie wyobrażam sobie, żeby mi ktoś
    > zabraniał jazdy chociaż technicznie byłoby to możliwe. Miałabym gnić w domu?

    I dlatego na ulicach jest masa staruszków którzy tracą orientację za kierownicą i nie mają za grosz refleksu…. No ale ręce i nogi teoretycznie mają sprawne… mój wujek po ciężkich neurologicznych problemach ledwo chodził ale uważał za kierownicą jest jak młody bóg 🙄
  • triss_merigold6 Re: Kierowca po udarze 21.10.21, 16:03
   Nijak nie wygląda, przerabiałam. Teoretycznie lekarz POZ może, na podstawie zawiadomienia od np. rodziny, złożyć wniosek do Wydziału Komunikacji. Wydział skieruje kierowcę na badania lekarskie w ośrodku dla kierowców (nie wystarczy kupiony kwit od lekarza).
   Policja nie może zrobić nic dopóki chory/senior nie spowoduje wypadku.
   Jeśli auta jeszcze nie ma, starać się uniemożliwić zakup.
  • koronka2012 Re: Kierowca po udarze 21.10.21, 16:09
   Pozostaje postraszyć panaodpowiedzialnością finansową i karną, Bo jeśli jego niesprawności jest widoczna (zakładam że tak jest)to przypadku dowolnej stłuczki nawet nie z jego winy, będzie wszystko opłacał na koszt własny bo ubezpieczenie się wypnie. Jeśli wypadek będzie ostrzejszy to z pewnością dotrą również do historii leczenia i jeśli się okaże że działał wbrew zaleceniom lekarza to będzie miał grubo
  • alpepe Re: Kierowca po udarze 21.10.21, 17:26
   Nie wiem, ale życzę panu, by kupił sobie to auto i się rozwalił koncertowo na jakimś starym słupie np. telefonicznym, bo dzięki temu już nikogo by nie zabił, a w tej sytuacji, kiedy widać, że pan ma z głową, jak mu się wydaje, że jest w stanie prowadzić auto, najlepiej byłoby, gdyby pan się zabił, niż miałby zabić kogoś.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka