Dodaj do ulubionych

Nowa praca

15.07.22, 10:30
Od paru dni pracuję w nowym miejscu.
Mam trochę rzeczy do zapamiętania, nauczenia się. I tu jest problem bo wszystko co usłyszę wylatuje mi zaraz z głowy.
Koleżanki tłumaczą, powtarzają a ja...niemota...nic nie zapamiętuję.
Dlaczego tak się dzieje? Staram się skoncentrować kiedy ktoś mi coś pokazuje ale nie potrafię. Mam wrażenie, że to wszystko przelatuje mi przez głowę i ucieka.
Nie wiem czy to przez stres czy już za stara jestem na nowości czy co innego.
W momencie kiedy ktoś mi coś objaśnia, ja już martwię się, że nie dam sobie rady a to powoduje, że jestem wyłączona i kompletnie nie przyswajam nowej wiedzy.
A inni tłumaczą i ich cierpliwość też ma granice...
Jak radzić sobie w nowym miejscu??
Obserwuj wątek
    • tonik777 Re: Nowa praca 15.07.22, 10:33
      Może po prostu sobie zapisuj to co mówią i wtedy łatwiej będzie odtworzyć.
    • kk345 Re: Nowa praca 15.07.22, 10:35
      Dlaczego nie robisz notatek?
    • tilijka123 Re: Nowa praca 15.07.22, 10:37
      Rób notatki i pracuj z nimi.
      Nauczysz się.
    • mamkotanagoracymdachu Re: Nowa praca 15.07.22, 10:40
      Nie wiem, ale spróbuje podać zupełnie rewolucyjne rozwiazanie - ZAPISUJ, CO MÓWIĄ?
    • arista80 Re: Nowa praca 15.07.22, 10:41
      Może być to spowodowane tym, że za bardzo chcesz się wykazać przez i zżera się stres. Ja miałam podobnie w ostatniej pracy, bardzo mi zależało, więc, zamiast skupiać się na nauce, dopytywaniu, zrozumieniu, myślałam, jak się pokazać jak z najlepszej strony. Owocna okazała się rozmowa z jedną z pracujących dziewczyn, która przede wszystkim poradziła dopytywanie się i podobnie jak dziewczyny wyżej, robienie notatek. Potem robiłam tak, że dzień wcześniej czytałam notatki, mentalnie przygotowywałam się na to co mnie czeka i jak mam postąpić w określonych sytuacjach. Z czasem weszło mi to "w krew". Aha, i nie bój się popełniać błędów. Ważne, by umieć wyciągnąć z nich wnioski.
    • vivi86 Re: Nowa praca 15.07.22, 10:44
      Jesteś tam parę dni. spokojnie. Wyluzuj u zapisuj sobie te wskazówki. załapiesz.
    • ewa_mama_jasia Re: Nowa praca 15.07.22, 10:46
      Najprostsze rady: Notuj sobie, dokładnie, instrukcje. I staraj się robić samodzielnie. Jak zrobisz raz, drugi, trzeci - nauczysz się. Poproś koleżanki, żeby dawały Ci robotę, którą później sprawdzą.
    • joaaa83 Re: Nowa praca 15.07.22, 11:02
      Rób notatki!!
    • mamkotanagoracymdachu Re: Nowa praca 15.07.22, 11:04
      Serio, jak ktoś w nowej robocie nie robi notatek, to dla mnie jest to powód do nieprzedłużenia umowy.
      • bezabsurdu [...] 15.07.22, 12:34
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • cisco1800 Re: Nowa praca 15.07.22, 13:52
          może faktycznie za ostro napisane, ale jest w tym trochę racji. Ja na poprzednim stanowisku na przestrzeni 8 lat wzięłam pod skrzydła spora ilość nowych kolegów i koleżanek. I tak, osoby robiące od razu notatki czy zadające pytania na bieząco, od razu były uznawane (nie tylko przeze mnie ale i przez grupę) za bardziej rokujące. I zazwyczaj te osoby właśnie osoby zachodziły dalej i szybciej. Nie licząc osób, które pojmowały wiedzę w lot i bez notatek, ale to była mniejszość
          • moze_sprobowac_inaczej Re: Nowa praca 15.07.22, 14:26
            Zgadzam się.
            Nie bardzo sobie wyobrażam, że jeden pracownik ma tłumaczyć to samo drugiemu pracownikowi po raz 14sty, bo "nowy" nie jest w stanie tego zapisać. I zajmuje czas mojemu dobremu i ogarniętemu pracownikowi.
            Też bym nie przedłużyła umowy.
        • mamkotanagoracymdachu Re: Nowa praca 15.07.22, 18:56
          bezabsurdu napisała:

> Brawo ty .Masz podejście pedagogiczne do nowej koleżanki. Żałosne

Jakie pedagogiczne podejście?
          Jestem w stanie tłumaczyć do skutku, nie mam problemu z tym, ze ktoś czegoś nie rozumie, ale jeśli NIE PAMIETA, BO NIE CHCIAŁO MU SIĘ ZAPISAĆ, to sorry, ale nie mam czasu ani ja, ani moi pracownicy żeby powtarzać to samo kilka razy. Szanujmy się.
          • georgia.guidestones Re: Nowa praca 15.07.22, 18:58
            Zabrzmiali tak, jakbys spuszczała na drzewo ludzi, ktorzy za pierwszym i jedynym razem nie zrozumieli, albo podczas jedynego razu w ogóle śmieli o coś zapytać. Szefowa koszmar.
            • georgia.guidestones Re: Nowa praca 15.07.22, 18:58
              georgia.guidestones napisała:

> *Zabrzmiało
            • mamkotanagoracymdachu Re: Nowa praca 15.07.22, 19:01
              georgia.guidestones napisała:

> Zabrzmiali tak, jakbys spuszczała na drzewo ludzi, ktorzy za pierwszym i jedyny
              > m razem nie zrozumieli, albo podczas jedynego razu w ogóle śmieli o coś zapytać
              > . Szefowa koszmar.

Nie, jest dokładnie odwrotnie. Zachęcam ludzi, żeby pytali kiedy tylko potrzebują, najlepiej od razu jak jest problem, żeby się nie blokowali na szukaniu rozwiązania, kiedy jeszcze nie maja doświadczenia. Zazwyczaj nie ja tłumacze, ale przydzielam kogos z zespołu do wdrożenia nowego, ale zawsze gadam i wspieram do obrzydzenia. Ale wymagam, żeby notować to, co się słyszy. Bo to często są rzeczy, których nie ma szans zapamiętać (jakieś procedury krok po kroku, gdzie kliknąć w programie, itp), a nikt nie będzie tej samej mechanicznej czynności tłumaczyć 7x. Jak się komuś nie chce zrobić minimum wysiłku i ZAPISAĆ albo zadać pytanie, to sorry, ale żegnam się z taka osoba.
          • annaboleyn Re: Nowa praca 16.07.22, 17:43
            To przecież taniarada, on chyba wrzuca do kapelusza dziesięć słów na krzyż i wyciąga randomowo wink Coś jak dadaiści, tylko bez tego uroku i myśli artystycznej wink
    • abecadlowa1 Re: Nowa praca 15.07.22, 11:05
      Zapisuj.
    • inna.268 Re: Nowa praca 15.07.22, 12:07
      No tak. Dzisiaj zabiorę notes. Ja po prostu wstydziłam się zapisywać bo jak to tak...
      • laura.palmer Re: Nowa praca 15.07.22, 12:18
        Koniecznie zapisuj, wstydem jest nie zapisać i później nie pamiętać. Szczerze, to szlag by mnie trafił, gdybym musiała nowozatrudnionej osobie powtarzać w kółko jedno i to samo, bo sobie nie zapisała.
        • aamarzena Re: Nowa praca 15.07.22, 12:23
          O to to. Lepiej na początku zrobic wolniej, ale zapisać, zapytać raz, dwa razy, dopytać. Poprosić o nadzór przy wykonywaniu nowej czynności i zapisać od razu uwagi niż po raz setny zawracać komuś głowę tym samym problemem.
          • bezabsurdu Re: Nowa praca 15.07.22, 12:36
            Jeśli ci pracownicy to koło zamknięte to ciężko Ci będzie. Jedynie to staraj się być miła .
      • kira02 Re: Nowa praca 15.07.22, 18:51
        Chyba żartujesz? Dlaczego wstydzisz sie robic notatki?
      • leosia-wspaniala Re: Nowa praca 16.07.22, 18:33
        Niby czemu się wstydziłaś??? Zawsze zapisuję, dodatkowo zadaję mnóstwo pytań, bo lubię rozumieć wszelkie procesy - łatwiej się wtedy nauczyć, bo rozumiesz po co coś robisz. Jak coś ci wyjaśniają, to się jeszcze upewniaj, że zrozumiałaś. Ktoś ci pokazuje A, B i C, to potem podsumuj i upewnij się, że ABC, a nie CAB.
    • szmytka1 Re: Nowa praca 15.07.22, 12:12
      Zapisuj sobie krok po kroku to co masz do zapamietania
    • aamarzena Re: Nowa praca 15.07.22, 12:20
      Notatki.
      Jeśli to spotkania online i ktoś pokazuje ci cos np w systemie, zapytaj, czy możesz to nagrać.
      Spróbuj odtworzyć to co ktos ci tłumaczył od razu i niech patrzy ci na ręce i podpowiada w momentach, kiedy robisz coś źle, albo się 'zatniesz'. Jeśli tylko patrzysz na to co inni pokazują bez próby odtworzenia, to szybko wylatuje z głowy. Szczególnie, jeśli to dużo nowych rzeczy w którym czasie.
    • lauren6 Re: Nowa praca 15.07.22, 12:33
      Normalne. Na początku zostajesz zasypana informacjami, których nikt nie jest w stanie spamiętać na raz. Koniecznie rób notatki.
      • bezabsurdu Re: Nowa praca 15.07.22, 12:38
        Najprostsze to dyktafon .Tylko by ktoś się nie obraził że nagrywa.Życie to ciągła udręka .
    • georgia.guidestones Re: Nowa praca 15.07.22, 13:27
      Hej, pisalas tu jakis czas temu, jako dunia z niskim IQ i nadwagą,a potem jako matka dziecka na pograniczu normy intelektualnej?
      Fajnie, że zdobylas pracę. O ile nie jestes fejkiem.
      Nie martw sie, zacznij notowac, potem też zagladac w swoje zapiski.
      • inna.268 Re: Nowa praca 15.07.22, 13:52
        Od Duni jestem jakieś 25 lat starsza...a więc...
        • georgia.guidestones Re: Nowa praca 15.07.22, 14:04
          Od matki dziecka diagnozowanego w PPP możesz byc i starsza, i mlodszawink forum przyjmie każdą kreację 🤣
    • cisco1800 Re: Nowa praca 15.07.22, 13:44
      Stres plus duża ilość nowych informacji.
      Z czasem i nabytym doświadczeniem łatwiej jest odsiewać informacje najważniejsze od mniej ważnych. Lub nadawać im priorytety. Będąc osobą zupełnie nową wydaje ci się, że wszystko jest tak samo bardzo ważne, chcesz koniecznie to zapamiętać, przez co mózg czasem po prostu odmawia posłuszeństwa.
      Notatki to podstawa tak, jak piszą przedpiścy.
      Jestem teraz podobnie jak ty na zupełnie nowym stanowisku. Jestem wzrokowcem, więc mam w notatniku porysowane mapki pamięci, odnosniki, pozakreślane kolorami itd. I naprawdę zanim zapytam czasem po raz kolejny o to samo, sprawdzam najpierw czy nie mam tego juz zapisanego. Polecam
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Nowa praca 15.07.22, 14:21
      Zeszyt i zapisywać, zawsze tak robię. Nawet w obecnej pracy, jakbym miala zapamiętać co kto mówi do mnie przez godzinę a często tak jest to bym zachowywala się jak kierownik sąsiedniego wydzialu, który nie przekazuje pracowniką co maja zrobić a potem ich jeb....., że nie zrobili.
      Chyba nie muszę pisać, że jest nie popularny wśród swoich pracowników.
      • georgia.guidestones Re: Nowa praca 15.07.22, 21:31
        Bym zachowywala si
        > ę jak kierownik sąsiedniego wydzialu, który nie przekazuje pracowniką co maja z
        > robić a potem ich jeb....., że nie zrobili.

Pracowniką? Spułczuje twoim kierowniką i kolegą😊
    • berdebul Re: Nowa praca 15.07.22, 14:24
      Zapisuję. I staram się nie stresować, człowiek zestresowany ma problemy z zapamiętywaniem. Nowych pracowników, czy wracających po długiej przerwie też najpierw odstresowuję i tłumaczę po kilka razy.
    • la_bonne_cusine Re: Nowa praca 15.07.22, 14:34
      Od paru dni pracuje z nami nowa dziewczyna, którą wdrażamy w podstawy. Niestety , nie wiem czy to tylko stres czy coś innego bo:
      1 nie potrafi podliczyć kilku pozycji;
      2 nie stosuje interpunkcji;
      3 nie odróżnia paragrafu od ustępu
      I dużo innych niuansów.
      Szczerze, to miała nas odciążyć ( z CV wynikało, że kompetencje posiada), a absorbuje czas i uwagę prze co mamy zaległości.
      Nie pyta, sama coś robi co do niczego się nie nadaje i trzeba poprawiać.
      Jest na 3 miesięcznym okresie próbnym. Nie mamy wsparcia w niej więc.
      To już nie te czasy, w których wdrażało się miesiącami.

• leosia-wspaniala Re: Nowa praca 16.07.22, 18:34
        >2 nie stosuje interpunkcji

Hehe, przeczytaj jeszcze raz swój wpis.
      • saszanasza Re: Nowa praca 16.07.22, 19:45
        la_bonne_cusine napisał(a):

> Od paru dni pracuje z nami nowa dziewczyna,

Ty też się w parę dni wdrożyłaś na tyle, by wykonywać pracę całkiem samodzielnie?

> Szczerze, to miała nas odciążyć ( z CV wynikało, że kompetencje posiada), a abs
        > orbuje czas i uwagę prze co mamy zaległości.

To chyba jednak coś z waszą organizacją szwankuje, skoro jedna nowa pracownica, która pracuje od kilku dni powoduje w kilkuosobowym zespole zaległości.

A co z tego CV wynikało? Każdy pracownik niezależnie od tego, co ma wpisane w CV potrzebuje czasu, by zaznajomić się z funkcjonowaniem firmy, z zakresem swoich obowiązków i specyfiką pracy. No chyba, że jest to praca w Januszexie z pracownicami, co wyżej srają niż dupę mają.

> Nie pyta, sama coś robi co do niczego się nie nadaje i trzeba poprawiać.

A wystarczy nie dawać jej pracy, do której nie została przeszkolona.

> Jest na 3 miesięcznym okresie próbnym. Nie mamy wsparcia w niej więc.

> To już nie te czasy, w których wdrażało się miesiącami.
        >
    • greatbarrierreef Re: Nowa praca 15.07.22, 14:46
      Zapisuj, nagrywaj, rób screeny- wszystko na co zezwala pracodawca, a co pomoże ci mieć dane pod ręką.
    • siedemkropek82 Re: Nowa praca 15.07.22, 21:39
      Sama jestem juz miesiac w nowej pracy i moj zeszyt rozlatuje sie od notatek a komputer ma parę stron w Wordzie
    • nuka_2 Re: Nowa praca 16.07.22, 18:12
      Tak jak ematki radzą, konieczne notatki. Ja pracuję w zawodzie ponad 20 lat, w obecnym miejscu pracy parę lat i do tej pory zdarza mi się notować, jak wchodzi jakiś nowy system, dowiem się czegoś na szkoleniu itp. Ja notuję w telefonie, bo dla mnie nowości nie ma tak dużo. W moim miejscu pracy jest nowa pracownica, ma zeszyt, gdzie zapisuje wiele rzeczy, robi zdjęcia. Jak czegos nie wie zagląda. Po miesiącu spokojnie radzi sobie na pojedynczej zmianie.
      • saszanasza Re: Nowa praca 16.07.22, 18:57
        nuka_2 napisała:

> Tak jak ematki radzą, konieczne notatki. Ja pracuję w zawodzie ponad 20 lat, w
        > obecnym miejscu pracy parę lat i do tej pory zdarza mi się notować, jak wchodzi
        > jakiś nowy system, dowiem się czegoś na szkoleniu itp. Ja notuję w telefonie,
        > bo dla mnie nowości nie ma tak dużo. W moim miejscu pracy jest nowa pracownica,
        > ma zeszyt, gdzie zapisuje wiele rzeczy, robi zdjęcia. Jak czegos nie wie zaglą
        > da. Po miesiącu spokojnie radzi sobie na pojedynczej zmianie.

🙈 no nie wiem, czy tak spokojnie🤣
        • nuka_2 Re: Nowa praca 16.07.22, 19:08
          Serio, radzi sobie spokojnie. Tzn. może wewnętrznego spokoju nie ma, bo się stresuje, ale daje radę.
    • kaki11 Re: Nowa praca 16.07.22, 18:43
      weź sobie kartkę i zapisuj. Czy to hasłowo procedury aby sobie móc przypomnieć czy kolejne kroki w systemie na którym pracujesz do wykonania jakiejś tam czynności.
      Szybciej zapamiętasz, a nie będziesz musiała pytać koleżanek co chwilę. A za kilka dni/tygodni pożegnasz się z tymi notatkami. Przypuszczam, że masz zwyczajnie natłok tych nowych rzeczy do zapamiętania i dlatego ci nie idzie. A z czasem się nauczysz!
    • saszanasza Re: Nowa praca 16.07.22, 18:52
      Z perspektywy pracownika z niespełna dwumiesięcznym stażem🙈 Zapisuj. Na początku będziesz miała chaos w notatkach, bo informacji będzie tak dużo i tak różnych, że i w nich się pogubisz, ale z czasem zaczniesz je porządkować.
      Mózg człowieka nie jest w stanie ogarnąć wszystkich, zwłaszcza szczątkowych informacji naraz, dlatego na początku będzie bardzo trudno, po prostu będzie „wybierał to” co uzna za ważniejsze od pozostałych.
      Ja jestem „stara baba” i pracuję z młodzieżą, która tego nie robiła dlatego dziwią się, że do pracy przychodzę „z zeszycikiem”, ale trudno. Mnie te notatki pomagają i czuję się bezpieczniejsza. Nadal popełniam błędy, ale już je przynajmniej zauważam. Ba, zaczynam je już sama korygować. Na początku miałam wrażenie, że robię coś, czego zupełnie nie ogarniam, nie widziałam powiązań, nie znałam procedur. Dodatkowo jak już się bardzo zestresowałam, to wylatywało mi z głowy wszystko, nawet to, co wydawało mi się, że potrafię. W sumie nadal nie jestem przygotowana na pewne scenariusze, bo to praca „na żywym organizmie”. Problem musi się pojawić, żeby ktoś nauczył mnie go rozwiązać. Niestety już zostaję sama na zmianie więc czasami improwizuję, albo proszę osobę, by ponownie przyszła, gdy zmiany będą się nakładały. Nadal jestem wolniejsza niż pozostali, myślę wolniej, pocieszające, że już zaczynam analizować i przetwarzać to, co usłyszę. W pierwszych tygodniach nawet nie potrafiłam poprosić kogoś o radę, bo nie rozumiałam, co „petent” w ogóle do mnie mowi, o co mu chodzi🙈 No ale jest lepiej😅

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka