Dodaj do ulubionych

Pandrioszka

17.09.22, 16:29
Emama czytała?
Słucham od rana audiobooka. O Rosjanach, o życiu w Rosji, o ich pokręconej filozofii życiowej, o ich romantycznej rozdartej duszy. Napisana ponad 20 lat temu bo dzieje się pod koniec rządów Jelcyna, ale sporo wyjaśnia dlaczego Rosja jest właśnie taka jaka jest.
Obserwuj wątek
    • szare_kolory Re: Pandrioszka 17.09.22, 16:36
      Właśnie słucham audiobooka. Ciekawy, choć wiele z tego i tak już znamy. Jednak jakoś zawsze trzeba o tym przypominać.
      • sueellen Re: Pandrioszka 17.09.22, 16:50
        Ja też niby rosyjski studiowałam, niby wiedziałam, niby znałam ale jakoś wtedy nic mnie to tak naprawdę nie obchodziło. Niby od zawsze się mówiło, że Rosja to stan umysłu, ale teraz te książkę czyta / słucha się zupełnie inaczej.
        • alpepe Re: Pandrioszka 17.09.22, 16:55
          Trzeba być naiwnym, by nie wiedzieć, że podobną przypadłość mocarstwowych dążeń ma i Ukraina. Tam też jest stan umysłu. Co nie znaczy, że mi nie żal Ukrainy.
          • szare_kolory Re: Pandrioszka 17.09.22, 18:19
            Mój partner mawia, że Rosja jest dzika a Ukraina półdzika. Oczywiście, Ukraińcy mają silne poczucie własnej tożsamości i wynika to z ich historii. Ja szanuję te ich postawy, choć wychowana byłam w nieufności do tego narodu.
            Co do ruskich natomiast i tej ich duszy. Zauważcie, że Zachód zachwyca się rosyjską literaturą, np. Mistrz i Małgorzata. Że to taka fantazja, poezja, wyobraźnia. Ale przecież to szczera prawda. To żadna fantazja, żadna poezja. Tak wygląda ruska dusza: pijackie rozedrganie, fałszerstwa, kłamstwo, które wszystko oblepia, zabójstwa, szalone rajdy. Wieczorem będą z Tobą biesiadować, pić, okażą szeroki gest. A rankiem brutalnie poderżną Ci gardło. Dostojewski, Gogol, Bułhakow, Czechów i inni opisywali całą prawdę. A Zachód nadal myśli, że to fantazja i ten naród taki dobry, tylko carzy źli.
            • kryzys_wieku_sredniego Re: Pandrioszka 19.09.22, 00:33
              Właśnie miałam pisać, że w literaturze mamy ładny obraz rosyjskiego społeczeństwa.
              Ale z drugiej strony jeśli to co mówi liteatura jest czystą prawdą to szwedzi są zbokami, pedofilami i mordercami.
              • szare_kolory Re: Pandrioszka 19.09.22, 05:57
                A o tych Szwedach to wnioskujemy z kryminałów czy z Dzieci z Bullerbym albo Pippi Langstrumpf?
                Chodzi raczej o całość kultury, wspólną cechę, coś co wszędzie się pojawia. Dla mnie w soczewce to jest obraz Ilii Riepina Car Iwan Groźny. Oczywiście malarz nie był Rosjaninem, to Ukrainiec. Ale na obrazie masz i strach, i rozpacz i szaleństwo, i nieobliczalność. I oczywiście zbrodnię. Dla mnie to jest sedno tej rosyjskiej duszy-nieobliczalność.
    • alina460 Re: Pandrioszka 17.09.22, 16:42
      Nie, nie mam ochoty na nic co ruskie. Już do końca życia.
    • kochamruskieileniwe Re: Pandrioszka 17.09.22, 17:15
      Proponuję Listy z Rosji. Te z 19 wieku. Autor A. de Custine
      • kochamruskieileniwe Re: Pandrioszka 17.09.22, 19:35
        O jest do sciagniecia pdf. Jest i audiobook. Porażające obserwacje z 1839 r. Aktualne do dziś. Niemal 200 lat i wiele się nie zmieniło.
        • heca7 Re: Pandrioszka 17.09.22, 23:06
          Ja do tego proponuję Wspomnienia Szlachetnie Urodzonej. Przerażający obraz rosyjskiej szlachty. Makabryczna więc pustota, okrucieństwo, dzicz i brak empatii. Brud, ubóstwo umysłowe itd. Wszystko opisane przez szlachciankę, Wodowozową.
      • tanebo001 Re: Pandrioszka 19.09.22, 06:16
        A ja Iwana Turgieniewa. Wg mu współczesnych Puszkin i Tołstoj mogli mu buty czyścić...
    • chicarica Re: Pandrioszka 17.09.22, 19:26
      Chcę takiego jak Putin też podobne. Przypomniała mi się jedna forumka, która kiedyś twierdziła że Putin jest całkiem, całkiem.
      • iwoniaw Re: Pandrioszka 17.09.22, 23:18
        chicarica napisała:

> Chcę takiego jak Putin też podobne. Przypomniała mi się jedna forumka, która ki
        > edyś twierdziła że Putin jest całkiem, całkiem.
        >

Jedna? Toż ich był cały zastęp! Co dziwniejsze, w innych wątkach raczej się odżegnują od fascynacji kurduplami, a tu im nie przeszkadzał kurdupel psychopata.
    • chebellacosa92 Re: Pandrioszka 18.09.22, 00:16
      Ja słucham nałogowo Krystyny Kurczab - Riedlich.
      • sueellen Re: Pandrioszka 18.09.22, 09:09
        Bardzo lubię kobietę. Świetne wywiady z zychowiczem na YouTube. Mam też jej drugą książkę Wieś. Zaczęłam czytać ale jakoś nie mam cierpliwości do Putina, choć pisze bardzo ciekawie. Zastanawiam się tylko skąd ona zna te szczegóły np o portrecie Stalina na drzwiach?
        • sueellen Re: Pandrioszka 18.09.22, 09:09
          Drugą książkę Wowa oczywiście
    • sueellen Re: Pandrioszka 19.09.22, 00:18
      Jestem 5 godzinie audiobooka. Rozdział o torturach który opisuje "strach śmiertelny genetycznie zakodowany" u Rosjan. Generalnie, nie było takiego pokolenia Rosjan które miało spokojne życie, ludzie nie byli poddawani upodleniu, torturom, zmuszani do rzeczy strasznych.. i jakie ma to konsekwencje dzisiaj. Temat niezwykle aktualny.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka