Dodaj do ulubionych

Szpital 😵‍💫

21.09.22, 22:28
Moja matka spędzi kolejny miesiąc w szpitalu. Musi przejść do końca dożylną antybiotykoterapię. Fizycznie jest dobrze, natomiast psychicznie szkoda gadać. Ma wsparcie psychologa, codzienne wizyty, stosy książek, telefony. Brak możliwości na kontynuowanie hobby w warunkach szpitalnych. Co można robić kolejny miesiąc w szpitalu i nie zwariować? Macie jakieś pomysły?
Obserwuj wątek
    • berdebul Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 22:52
      Wiek? Zainteresowania? Tablet, konsola, druty i włóczka, szydełko (może jakieś charytatywne wzory typu ośmiornice dla wcześniaków?)?
      • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:00
        70. Nieinternetowa. Zero praktycznych zainteresowań, w domu robi witraże. Ostatnio złożyła zamówienie na książki s-f ale w tym temacie jestem zielona sad
        • berdebul Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:09
          Malowanie na szkle jako namiastka? Tylko będziecie odbierać do wypalenia, ale zawsze to jakaś rozrywka.
          Jak będą marudzić w szpitalu to markery Sharpie zostają na ceramice, nie śmierdzą, nie kapią, wypalać można w zwykłym piekarniku.
          • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:16
            Super! Jutro kupię. Dzięki nawet nie wiedziałam, że takie coś istnieje. Szkło, takie zwykłe będzie się nadawało do malowania?
            • berdebul Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:23
              Farby + konturówka na szkle (nawet można robić coś na kształt witraży wtedy), markery lepiej wychodzą na białej/jasnej ceramice (kubki, talerzyki…może kubki na święta dla rodziny?). Później trzeba wypalić w piekarniku dla utrwalenia i można używać, przezywają nawet zmywarkę.
              • berdebul Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:24
                Spójrz jeszcze na markery do kropek/pisaki z farbą akrylową do mandali/malowania na kamieniach. Kropkami ciężko nabrudzić, a efekty są super.
              • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:32
                Bardebulu. To mnie przerasta logistycznie, napisz mi proszę co ja mam konkretnie kupić, najlepiej z linkami. Na chwilę obecną nie jestem w stanie dokonać racjonalnych wyborór+ to, że się na tym kompletnie nie znam. Czy najtańsze, białe talerze i kubki z ikea będą ok?
                • panna.nasturcja Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:43
                  Przede wszystkim zapytaj w szpitalu czy jest taka opcja. Zapach farb może przeszkadzać innym chorym na sali, rozłożenie tego całego majdanu może przeszkadzać także pielęgniarkom w pracy. To nie jest włóczka i szydełko.
                  • sol_13 Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:45
                    Też mi się wydaje, że szpital to nie miejsce na tak szeroko zakrojone projekty. Nie może po prostu książek poczytać?wink
                    • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:50
                      To nie będzie problem. Matka, ze względu na bakterię ma salę VIP. Jednoosobową, z własną łazienką.
                    • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:57
                      Czyta. Trzeci miesiąc czyta, im więcej czyta, tym bliżej szaleństwa. Żąda s-f
                      • sol_13 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 00:00
                        To może jednak tablet i nauczyć podstawowej obsługi internetu, to ją powinno zająć na trochę.
                        • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 00:05
                          sol_13 napisała:

> To może jednak tablet i nauczyć podstawowej obsługi internetu, to ją powinno za
                          > jąć na trochę.
                          Niestety, to nie ten typ. Gardzi internetem i mainstreamem.
                          • buldog2 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 00:57
                            W Internecie jest nie tylko mainstream. Daleko nie tylko on.
                          • jednoraz0w0 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 01:56
                            Ale nie musi internetu tam używać, może wystarczy jakiś program graficzny
                      • aqua48 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 11:33
                        Kup kredki akwarelowe i blok rysunkowy, Niech robi projekty witraży. Ja w szpitalu spotkałam panią która podczas chemioterapii pięknie haftowała, może mama też by zechciała spróbować?
                        • jednoraz0w0 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 15:15
                          Albo pisaki, takie z końcówka jak pędzelek, nie trzeba wody do nich.
                • berdebul Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 16:21
                  Tak, białe talerzyki/kubki co tam ma ikea są ok.
                  Sharpie media.prusaprinters.org/media/prints/3924/pdfs/3924-nozzle-changer-tool-20-prusa-edition-2d650f8a-f5b1-4bcf-a11d-27acf22dc30c.pdf
                  Zależnie od budżetu. W Biedronce były fajne, duże zestawy w rozsądnych cenach, ale nie wiem czy się coś uchowało ze szkolnych. Ewentualnie Allegro. Po wypaleniu wytrzymują mycie.
                  • berdebul Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 16:24
                    Miał być ten link www.sharpiesklep.pl/zestawy-kreatywne-markerow

• raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 17:22
                      Dzięki 😚
          • turzyca Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 00:18
            A co ją bawi w witrażach?
            Może jej przypasować dekupaż czyli wyklejanie papierkami przedmiotów? To też taka dłubanina, malutkie kawałki, które składa się w całość.
            Trochę podobnie - kolaże.
            Przywieź jej od razu pudełko na ten kram.

Może puzzle? Tu przydałaby się mata do zwijania, żeby odłożyć na bok, ale na początek może mniejszy rozmiar i taca?
            Może malowanie? Kredki akwarelowe? Akwarele też mogą być w zestawie przenośnym.

Tzw. haft kamyczkami?

Może podrzuć jej karty pasjansówki?

I w ogóle nastaw się, że przy ekstraordynarnej bakterii będzie trzeba to wszystko zostawić w szpitalu.
            • arthwen Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 15:11
              No nie, dekupażu w szpitalu to sobie nie wyobrażam, przecież to musisz lakierować i szlifować, samo naklejanie wzoru to jest 5% może całej roboty wink
        • buldog2 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 00:39
          Książki s-f?
          🆗Postaraj się o Lema Solaris i Powrót z gwiazd.
          Tu: u.pcloud.link/publink/show?code=XZ25qhVZMVSSb1DPzEmXYHGav8oanVbAygOX
          są dwa opowiadania i dwie książki.
          Opowiadania są w konwencji s-f.
          Cechą wartościowej fantastyki nie jest epatowanie pomysłami na tematy wymyślonych technologii, ale stawianie człowieka w sytuacjach niemożliwych do zaistnienia w naszym świecie, "Pieśń dla Lyanny" i "Koncert nieskończoności" są przykładami takiej roboty, oczywiście obie książki Lema też. "Koncert..." utrzymany jest w konwencji fantasy, ale poza wszystkim innym jest tam mnóstwo psychologii ""w działaniu".
          "Uczeń domokrążcy" dobrze się czyta.

W archiwum jest jeszcze "Prorok" Khalila Gibrana, oczywiście credo gnostyka to nie s-f, dodałem tę książeczkę dlatego że, moim zdaniem, wyjątkowo scala (integruje, bardziej modne słowo) człowieka, może spodobać się z tego powodu.

Dobrze byłoby, gdybyś przed przekazaniem mamie (wydruk), do każdej pozycji zajrzała sama.🌺
    • panna.nasturcja Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 22:58
      Sprawdźcie czy nie ma innej opcji.
      Moją matkę chcieli tak leczyć, w każdy piatek miała by przyjmowana na zastrzyk i leżeć do poniedziałku i tak 9 miesięcy, bo tak się szpitalowi najbardziej opłacało, że 3 doby były za każdym razem
      Dało się w przychodni, ale musiała za leczenie zapłacić prywatnie.
      • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 21.09.22, 23:02
        Ona już jest w szpitalu 3 miesiąc. Od tygodnia ma celowany nadantybiotyk, który musi być podawany 3x dziennie, dożylnie. Sprawdzałam
        • berber_rock Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 15:29
          Co to jest nad-antybiotyk?
          Chodzi o cuda na super-bakterie? Typu ciprofloxacin?
      • hanusinamama Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 18:08
        Szpitale bardzo niechętnie dają dają antybityki dożylne w przychodni. Wiele z tych antybiotyków nie mzona kupić w aptece. Ja miałam taki tylko do podania szpitalnego, też cudowałam zeby to podawać inaczej ( moje leżenie w szpitalu polegało na podawaniu raz dziennie antybiotyku przez 10 dni i tyle). Strata mojego czasu, łózka szpitalnego i kasy z NFZ...ale nic się nie dało zrobić.
        • berber_rock Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 20:33
          hanusinamama napisała:

> Szpitale bardzo niechętnie dają dają antybityki dożylne w przychodni. Wiele z t
          > ych antybiotyków nie mzona kupić w aptece.

Ależ oczywiście że ich się nie kupuje w aptece. W końcu rzadko który pacjent potrafi sobie sam w domu założyć wenflon.
          Tutaj działa to tak, że dostajesz receptę, ustalasz do której przychodni/szpitala będziesz codziennie przychodził i ta przychodnia zaopatruje się na Twoje potrzeby w X dawek specyfiku Y na okres Z.
    • mia_mia Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 00:02
      Pokaż jej internet😀
      • buldog2 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 00:44
        Fajnie by było, gdyby się udało. Może być opór psychiczny, tym bardziej w warunkach szpitalnych, samo poznawanie systemu operacyjnego na pierwszy rzut oka może odpychać.
    • daisy Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 00:44
      Niech słucha radia internetowego z całego świata?
      Niech ogląda filmy, netfliksy, seriale?
      Dać jej dobre kredki i szkicownik, niech rysuje projekty tych witraży?
      Niech wykleja je z papieru?
    • princesswhitewolf Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 01:05
      Ematka? 😆

Zawsze fantazjuje o tym ze czesc pisze z psychiatryka
      • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 01:22
        Moja matka? Gdyby była ematką pewnie byłaby taką prawdziwą Jolką 🤦‍♀️
      • grazyny Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 02:49
        Hihigihi
        Też sie zasranawiam nad tym masz racje te egrazyny pisza z Psychiatryka
        Jejku jejku niektore z nich Zostana tak na zawsze,
    • dziadumila Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 04:29
      Polecam "Haft diamentowy"
      • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 09:17
        Dzięki ale nie. Szpital, kroplówki, badania, wkurviona matka i milony diamencików. To nie może się skończyć dobrze.
    • kochamruskieileniwe Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 05:29
      Kredki i kolorowanki dla doroslych? Skomplikowane lub takie, ktore potem można przerobic na wotraż? No takie projektowanie...
      Pewnie kredki kakieś ciut lepsze niż bambino. Widzialam w action takie zestawy np niebieski- rozne odcienie. Niedrogie, wiec nie wiem jak z jakościa. Mam podejrzenia, ale mogę się mylić. Moze na doraźnie wystarczą.
      • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 09:19
        Dzięki 😘
    • daniela34 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 09:27
      A jakby malowała ozdoby świąteczne? W tych wszystkich Tedi/Action/Kikach powinny być już styropianowe lub papierowe bombki itp. Do tego flamastry pędzelkowe i matka jedzie! Trzyma się w rękach, nie trzeba odkładać nigdzie do wysuszenia, bo schnie szybciutko. Moja maluje pisanki-nie w szpitalu wprawdzie- i jest zachwycona tymi flamastrami, bo są bardziej precyzyjne niż farby i pędzle.
      • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 17:19
        Tak. To jest dobry trop, te wszystkie dziwaczne flamastry, kredki, pędzle. Tylko świat materiałów plastycznych to jest dla mnie kosmos. Zupełnie nie wiem, co konkretnie kupić.
        • daniela34 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 17:29
          Flamastry pędzelkowe możesz na początek kupić najtańsze. Ja mamie kupiłam po prostu w Lidlu, z tym że teraz nie sa dostępne. Jakiekolwiek kupisz- na początek będą ok.

www.lidl.pl/p/zestaw-pisakow-akwarelowych/p346074
    • berber_rock Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 15:26
      Przede wszystkim:
      - przy dozylnej antybiotykoterapii nie trzeba byc w szpitalu.
      - instaluja ci "motylka" w zyle reki czy jakiejkolwiek innej i lazisz z tym motylkiem przez miesiac, codzinnie odwiedzjajac pielegniarke, ktora serwuje ci antybiotyk.

No ale rozumiem, ze PL ma tak bogata sluzbe zdrowia, ze trzymanie kogos przez miesiac w szpitalu nikomu nie przeszkadza. No za glowe sie zlapalam to przeczytaniu tego. Serio ...

(Chyba ze jest inny powod ku temu trzymaniu w szpitalu, to wtedy inna historia).
      • raphidophora_tetrasperma Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 17:30

> (Chyba ze jest inny powod ku temu trzymaniu w szpitalu, to wtedy inna historia)
        > .
        Niestety. Tutaj to jest grubsza sprawa, bakteria, antybiotyk, wkłucie centralne to takie wisienki na torcie
    • dorota_g1972 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 15:39
      Zdaje się Twoja mama jest osoba dorosłą. A osoba dorosła nie wymaga zabawiania, nawet gdy jest chora i dotknięta niedogodnością w postaci 3 miesięcznej hospitalizacji.
      W salach VIP są telewizory - niech oglada. Do woli. Czasem trzeba za to płacić, ale trudno.
      Niech czyta - książki, gazety, kolorowe bzdury.
      Ma telefon niech rozmawia z rodzina i przyjaciółmi.
      O internecie nie wspomnę, chociaż nie wierzę, żeby osoba 70 letnia nie była wstanie oglądać wiadomości np. na onecie , gdy ma nastawione.
      Niech się cieszy ( a Ty razem z nią), że macie tylko takie problemy tj, szpitalną nudę.
      P.S.
      A co mają powiedzieć kobiety, które przez cała ciążę muszą leżeć, niekoniecznie w salach VIP.
      • anilorak174 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 15:42
        No tak, nie marudź, bo dzieci w Afryce głodują.
        🤦‍♀️
      • lily_evans011 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 15:45
        Serio? Dożylna antybiotykoterapia i super antybiotyk przez tak długi czas umęczy każdego fizycznie i psychicznie. 3 miesiące antybiotyków. No faktycznie drbniusi problem zdrowotny.
        • dorota_g1972 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 15:54
          Nie jest to drobniusi problem zdrowotny, ale bez przesady. Pani się nudzi ........Wyobraź sobie, że ludzie leżą miesiącami po udarach, po urazach, nie mogą się ruszyć, bo ciąża jest zagrożona. Trudno. Dorosły człowiek potrafi sobie zagospodarować czas- tym bardziej, ze ma możliwości oglądania tv, czytania.
          A co mają powiedzieć osoby , które straciły wzrok?
          Koleżanka przeleżała prawie cała ciążę. Nawet nie mogła wyjść do ubikacji i nie histeryzowała, byla szczęśliwa, że mija kolejny dzień.
          I rozróżnijmy problem zdrowotny od nudy i chęci zwrócenia na siebie uwagi.
          • cosmetic.wipes Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 16:00
            Ale co ciebie tak boli, że obca kobieta się nudzi? Jak komuś kotlet nie smakuje, to też mu wypierdujesz, żeby nie marudził, bo dzieci w Afryce głodują?

Ja się jej nie dziwię, po tygodniu w szpitalu chciałam wszystkim poprzegryzać tętnice.
          • daniela34 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 16:08
            Phi, przeleżała ciążę. A na Ukrainie jest wojna. A ludzie sa na wózkach. A moja mama ma raka i miała piąty zabieg i czeka na wynik histo. No i co z tego?
            Tak, pani się nudzi. O ile mi wiadomo nie wygłasza tekstów o nudzie twojej koleżance w ciąży (przebijam, moja koleżanka przeleżała dwie!) tylko co najwyżej córce. A córka nas nie udręcza i się nie żali tylko pyta o pomysły i podpowiedzi. Czy od tego ubywa koleżankom w ciąży, że my podpowiemy co jeszcze można zrobić i córka pani przywiezie do szpitala te flamastry?
        • berber_rock Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 17:05
          lily_evans011 napisała:

> Serio? Dożylna antybiotykoterapia i super antybiotyk przez tak długi czas umęcz
          > y każdego fizycznie i psychicznie. 3 miesiące antybiotyków. No faktycznie drbni
          > usi problem zdrowotny.

Bez przesady.
          Bralam takowy antybiotyk przez 3 miesiace (pierwszy miesiac w zyle, potem doustnie). W tym czasie w miare nprmalnie chodzilam do opracy (na poczatku na pol etatu, potem juz 8h dziennie).
          • turzyca Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 17:24
            >Bralam takowy antybiotyk przez 3 miesiace (pierwszy miesiac w zyle, potem doustnie). W tym czasie w miare nprmalnie chodzilam do opracy (na poczatku na pol etatu, potem juz 8h dziennie).

No ale to nie w Polsce. Polska nie umie się zorganizować na tyle, żeby dało się podawać pacjentowi wlewy trzy razy dziennie bez położenia go do szpitala. Serio. Sporej części hospitalizacji dzieci dałoby się uniknąć, gdybyś dało się rozwiązać takie problemy.
            • berber_rock Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 18:25
              turzyca napisała:

> No ale to nie w Polsce. Polska nie umie się zorganizować na tyle, żeby dało się
              > podawać pacjentowi wlewy trzy razy dziennie bez położenia go do szpitala.
              No i to jest glupie na maksa. Bo w sluzbie zdrowia kasy brakuje, a brakuje wlasnie przez takie rzeczy. Przeciez doba szpitalna to sporo wiecej kasy niz wizyta w zabiegowym w celu podania antybiotyku. Nie mowiac juz o kosztach spolecznych (w moim przypadku ja bylam aktywna, nawet jesli nie w pelni zawodowo, to w innych dziedzinach tak; pacjent szpitalny dla budzetu jest kosztem).

Seri
              > o. Sporej części hospitalizacji dzieci dałoby się uniknąć, gdybyś dało się rozw
              > iązać takie problemy.
              No akurat z dzieckiem to bym chyba metody "na motylka" nie praktykowala.

• bzdety2019 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 16:08
      Pieśń ognia i lody jako PDF czytała moja znajoma po ciężkiej operacji, mówi ze te książki uratowały jej życie bo są wciągające nawet dla osób które nie lubią fantastyki
    • palacinka2020 Re: Szpital 😵‍💫 22.09.22, 21:34
      Lezalam w szpitalu 2 tygodnie nie robiac nic, zadnych lekow, jedynie czekalam na zabieg. Myslalam, ze tam skisne. Szpital zadowolony, bo zadnej pracy a kasa z nfz splywa. Pielegniarki zadowolone. Zmieniajace sie wspollokatorki tez zadowolone, bo z nudow im pomagalam. Tylko ja wsciekla. Wspolczuje mamie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka