Dodaj do ulubionych

Jak zdać o biodra

28.09.22, 09:04
Kolejna osoba z otoczenia idzie na operacje bioder. Co robić żeby dbać o biodra i wieku 60 lat nie iść pod nóż? 40 na karku. Nie mam nadwagi, regularnie się ruszam ( nie biegam ze względu na kolano ale codziennie albo pływam albo chodzę 6-8 km, wakacje spędzamy aktywnie.
Obserwuj wątek
    • berdebul Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:10
      Wizyta u fizjoterapeuty, ale jak masz skłonności po przodkach to psu na budę.
      • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:34
        Nie mam. Tzn nikt w rodzinie nie miał takich problemów. Babcie mi dożyły prawie 90, ich siotry kuzynki podobnie bez takich problemów. Chyba nikt w rodzinie nie miał
    • chococaffe Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:10
      Profilaktyczne rehabilitację plus dalsze instrukcje do domu. W Warszawie super , imho, jest centrum medycyny sportowej.
      • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:38
        Ale ze juz teraz maja 40 mam się rehabilitować? W rodzinie nikt nie miał. Ale znajomi moich rodziców co chwila idą z tego powodu do szpitala. Jedna aktywna babeczka, bez nadwagi teraz bardzo podupadła psychicznie po takiej operacji. Dobiło mnie to
        • daszka_staszka Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:47
          Ja rehabilituje biodra od dziecka i żyje. Chodzę bez kul i praktyczne nie widać problemu mimo że chód mam odrobinę specyficzny. Ja bylam mała to lekarze mówili, że e będę co najmniej utykać
        • chococaffe Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 12:55
          Napiszę wieczorem.
        • chococaffe Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 18:03
          Piszę, bo generalnie uważam, że warto pomyśleć o profilaktyce. Kilka lat temu miałam mały wypadek – rentgen, poza urazem, wykrył też początki zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa. Coś czego w ogóle nie czułam, nic mnie nie bolało, nie uwierało, nie ograniczło ruchów itd. Czyli gdby nie uraz, nigdy bym się pod tym kątem nie badała (przynajmniej na tamtym etapie). Ortopeda powiedział mi, że jeśli chcę uniknąc operacji „na stare lata” powinnam regularnie stosować rehabilitację/fizjoterapię itd. Regulanie tzn najlepiej raz w roku jakiś pakiecik plus potem w domu właściwe „zwyczaje” i ćwiczenia.

Po pierwszym pakiecie czułam się jak nowonarodzona, ewentualnie jak 20 latka. Wychodziałam z ośrodka niemal unosząc się nad ziemią. A przecież „nic mi nie było” (naprawdę nie odczuwałam żadnych dolegliwości). Mój pakiet to były masaże, terapia manualna, krioterapia, laser, ultradźwięki i ćwiczenia. Mam wrażenie, że najbardziej pomagałą terapia manualna. Ale każdemu może pomóc/zaszkodzić coś innego. IMHO idź do dobrego ortopedy i powiedz mu o tym problemie – powinien coś „przepisać”

• picathartes Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 18:20
            > wykrył też początki zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa. Coś czego w ogóle nie czułam, nic mnie nie bolało, nie uwierało, nie ograniczło ruchów itd. Czyli gdby nie uraz, nigdy bym się pod tym kątem nie badała (przynajmniej na tamtym etapie).

W wieku 35 lat 30% ludzkości ma zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa. W wieku 60 lat 90% naszej populacji ma tam zwyrodnienia, często poważne.

Bardzo mądrze Ci ortopeda powiedział. Wiesz, najprawdopodobniej żadna wielka terapia nie była Ci potrzebna. Po prostu chodzi o to, by o dolny odcinek kręgosłupa dbać i ćwiczyć mięśnie core, bo to "kolumna" która chroni kręgosłup przed urazami podczas codziennych czynności.

Osoby niećwiczące mają podobne zwyrodnienia kręgosłupa do tych ćwiczących. Różnica jest taka, że niećwiczące bardzo często cierpią na bóle kręgosłupa i sobie kręgosłup nadwyrężają, ćwiczące - bardzo sporadycznie.

> potem w domu właściwe „zwyczaje” i ćwiczenia.

I tak trzymaj smile
            • chococaffe Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 18:27
              Najbardziej mnie zaskoczyło:

terapia manualna (nie mylić z masażem) - potęga

fakt jak bardzo jestem nierozciągnięta (tutaj mi pokazał kilka podstawowych ćwiczeń - i jeżeli w ogóle ćwiczę to są to dla mnie najprzyjemniejsze ćwiczenia)

i to jak skrupulatnie pilnował, że poprawnie wykonuję ćwiczenia (to było zupełnie inne uczucie "w ciele" niż to kiedy wykonywałam "na oko", bez kontroli)
          • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 20:01
            Ok czyli wracam do mojego rehabilitanta od kolana. Przy okazji rehabiltuje mi stopy...moze i biodra.
    • gryzelda71 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:29
      Nie bardzo wiem, co można robić. Dziwne pytanie.
      • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:39
        No może dziwne. Interesuje mnie profilaktyka. Bo jak już sie te biodra popsują to po ptokach, tylko operacja i trudna rehabilitacja.
        • gryzelda71 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:44
          A co operują u tych twoich znajomych, że rehabilitacja trudna.
        • madame_edith Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 10:58
          Akurat endoprotezoplastyka stawu biodrowego to jest bardzo popularna operacja i wraca sie po niej do formy szybciej niz po artroskopii. I przynosi ogromną ulgę w zasadzie od razu.
          • gryzelda71 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 11:08
            Dlatego pytam cóż to za operacje ioder z trudna rehabilitacją.
            • madame_edith Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 11:13
              Podpinam sie pod Twoje pytanie zatem
            • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:40
              Widocznie nie kazdy 60 czy 70 latek tak szybko dochodzi do siebie. Mam w otoczeniu 65 kobietę. Całe życie była sprawna, wysportowana, szczupła. Tu sama operacja nie jest winna xle napisałam. Rozwalone stawy i oczekiwanie na operacje unieruchomiły ją na jakiś czas. Teraz jest po zrobieniu jednego biodra, za pół roku drugie...z kobiety zycie uchodzi. W sensie psychicznym
              • gryzelda71 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:44
                Jej psychiatra może pomóc.
                • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:55
                  Moze i moze. Sprawna aktywna osoba przestała byc sprawna i aktywna, nie dziwi ze sie posypała
                  • gryzelda71 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:58
                    Dlatego doradź jej psychiatrę. Ona ma depresję.
                  • picathartes Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 14:02
                    > Moze i moze. Sprawna aktywna osoba przestała byc sprawna i aktywna, nie dziwi ze sie posypała

I tak i nie. Po operacji biodra możesz wrócić do niemalże poprzedniej sprawności. Dziewczyny mają rację, tam potrzebna jest terapia.
                    • gryzelda71 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 14:19
                      Dajcie spokój z terapiami. Pani ma obniżone na maksa samopoczucie co tu przepracowywać, trzeba dotrwać do następnej operacji.
              • m_incubo Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 16:56
                Oczywiście, że rozwalone stawy to problem i masa cierpienia. Operacja rozwiązuje to właściwie w 100 %.
                To że nie wszyscy w jednakowym tempie wracają do pełnej sprawności to raczej oczywista oczywistość i dotyczy nawet dzieci.
                Nie wiem, jak chciałabyś zapobiegać, bo zwyrodnienia bioder mają różne przyczyny.
                • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 20:04
                  Nie wiem więc pytam właśnie. Pisąłam rodzinnego obciązenia nie mam ale praca siedząca. I cudownie, ze kolejna rzecz dla ciebie taka oczywista i weszłaś tu napisac mi jedynie to ze to oczywiste. Świat musi być bardzo nudny jeżeli cały jest dla ciebie taki oczywisty
                  • berdebul Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 20:59
                    Na czym siedzisz? Dobre siedzisko, na zmiane z piłką i pracą na stojąco dużo dają.
                  • m_incubo Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 21:28
                    Dobrze się czujesz?
                    Tłumaczą ci tu, skoro nie wiesz i głupio piszesz, że to nie jest żadna trudna rehabilitacja, to wyskakujesz, że nie każdy 60 latek szybko dochodzi do siebie (serio? Eureka. Ale większość jednak dochodzi do siebie szybko) a ktoś kogo znasz podupada psychicznie. Co to ma wspólnego z rehabilitacja i operacja? Ktoś o chlebie, ty o niebie.
                    Weszłam tu też napisać co innego, i napisałam, ale mimo znajomości pięciu języków nadal masz duże problemy w kumaniu polskiego, więc nie będę się wysilać.
          • rosapulchra-0 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 16:47
            I tylko to mnie pociesza, gdy sobie przypomnę, że czekam w kolejce na swoją operację. Teraz chodzenie bez laski nidyrydy sad
        • m_incubo Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 16:54
          Dlaczego trudna?
          Mojej matce w wieku 78 lat wstawiono endoporotezę, doszła do siebie szybciej, niż ja po ostatniej cesarce.
          • senin1 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 22:24
            ja majac 64 lata mialam operacje na oba biodra, odbyly sie w odstepie 6-ciu tygodni. ( a mogla to byc operacja na oba biodra rownoczesnie, z pewnych wzgledow nie byla)
            po miesiacu chodziam bez laski, po dwoch, prawie normlnie, mimo iz na fizjoterapie bylam zbyt leniwa.Teraz zapomnialam ze mialam jakiekolwiek problemy z biodrami. Smigam nawet w butach na wysokm obcasie.

takze ten, nie badz az tak przerazona wizja operacji... Po co ci stres zamartwiania sie na zapas.?
            Choc oczywiscie , jak mozna uniknac to taniej wychodzi wink
    • aqua48 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:31
      Dbać o dietę, wagę i ćwiczyć usprawniając stawy, akurat samo chodzenie chyba nie jest najlepsze w tym wypadku. Nic więcej nie zrobisz.
      • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:36
        Ja dużo pływam (co drugi dzien jestem na basenie) ale jak nie idę na basen to idę na szybki marsz 8km po okolicznym lesie ( bo lubie). Przez kolano (2 operacje) nie moge uprawiać każdego sportu. Właśnie się zastanawiam jaki jest zdrowy dla bioder.
        • madame_edith Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 10:59
          Dla bioder najzdrowsze są sporty odciążające ten staw, pływanie i rower.
        • picathartes Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 12:23
          Zdecydowanie dołożyłabym rower.
          Oraz brakuje mi u Ciebie treningu siłowego, który wzmacnia mięśnie wokół bioder. Nie wiem, na czym polega Twój problem z kolanem - możesz robić przysiady i wykroki? Jeśli tak, zdecydowanie powinnaś zacząć je trenować.
          Jeśli tego Ci nie wolno, jest sporo ćwiczeń z taśmami które możesz robić nie obciążając kolana - ćwiczenia na czworaka, na leżąco lub siedząco.
          • picathartes Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:33
            Jeszcze mi przyszło do głowy, że warto by Cię profilaktycznie obejrzał fizjoterapeuta. Problem z kolanem często przekłada się na problem z przeciwnym biodrem, bo "zdrowa" noga jest silniejsza i jest przez to nadużywana. Słabszą nogę warto ćwiczyć, by wyrównać mięśnie po obu stronach.

No i się nie martw w ogóle. Tych bioder w wieku 60 lat nie wymienia się wcale tak często; raczej dopiero po 70; a i wtedy można sporą sprawność wciąż mieć.
            W ostatnich kilku latach zaliczyłam kilka trzytysięczników z osiemdziesięciolatkiem po wymianie obu bioder; w zeszłym roku jeździliśmy jeszcze na nartach off piste 😜
          • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:54
            Rowerem jeżdze dużo. Basen i chodzenie mam codziennie (zimą też), rowerem jeżdzę od wiosny do jesieni, zimą rowerek stacjonarny.
            Nie mam łekotki, plus jedna spaprana operacja więzadeł spowodowały ze odpadają narty, snowboard ale tez dłuższe bieganie czy np niektore ćwiczenia z jogii, pilatesu.
            • picathartes Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:59
              > Rowerem jeżdze dużo. Basen i chodzenie mam codziennie (zimą też), rowerem jeżdzę od wiosny do jesieni, zimą rowerek stacjonarny.
              Nie mam łekotki, plus jedna spaprana operacja więzadeł spowodowały ze odpadają narty, snowboard ale tez dłuższe bieganie czy np niektore ćwiczenia z jogii, pilatesu.

Wszystko dobrze robisz, ale koniecznie dołóż trening siłowy zakończony rozciąganiem.
              Nie wiem, jaki u Ciebie jest problem, ale trenowałam jedną kobietę ze spapraną operacją więzadeł i ona nie mogła nogi w kolanie zgiąć dalej niż 90 stopni. Większość kluczowych ćwiczeń dało się obejść modyfikacjami smile
    • skumbrie Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:35
      ale codziennie albo pływam albo chodzę 6-8 km, wakacje spędzamy aktywnie.

Jesteś na dobrej drodze do wymiany biodra.
    • alpepe Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:36
      Czytałam, że siedzenie jest zabójcze.
      • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:41
        NO ale taką mam pracę. O tyle plus ze na spacer wychodzę zazwyczaj koło 11 czyli robie sobie wtedy przerwe w pracy i siedzeniu
        • alpepe Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:50
          Jeśli to praca przy komputerze, to rozważ pulpit, przy którym się pracuje na stojąco, może się tak da zrobić. Częsta zmiana pozycji jest ważna. Akurat osoby, które znam, które miały problem z biodrami, były otyłe, nie z nadwagą, a otyłe.
        • princesswhitewolf Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 22:15
          Ja tez ale robie przerwy i na elpitycznym 10 min a potem znow godzine pozniej itd
    • daszka_staszka Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:38
      Utrzymywać prawidłową wagę, nie nosić wysokich obcasow, zadbać o mobilność stawów i rozciągnie ćwiczenia pokaze co fizjoterapeuta. Żadne bieganie biodra go nie lubią.
      • daszka_staszka Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:39
        Zapomniałam, nie siedzieć droga na nogę a po chłopsku z rozstawionymi nogami
    • ardiss1 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 09:55
      mi ortopeda powiedział ze żadne chodzenie czy bieganie. Rower- to usprawnia stawy biodrowe, cała waga ciała siedzi na siodełku a stawy pracują.
      • alpepe Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 10:56
        Mnie po piętnastu minutach rowerkowania bolą kolana i wychodzę z tego bólu przez miesiąc.
        • snakelilith Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 11:21
          To ktoś musiałby spojrzeć na ten twój rower i jak się na nim ruszasz. Albo masz źle ustawioną wysokość siodła, albo skręcasz kolana na wewnątrz/zewnątrz, co obciąża nieprawidłowo stawy. Akurat na rowerze można to dobrze kontrolować/skorygować, przy chodzeniu trudniej. Ja zalecenie roweru dostałam po operacji kolana i chyba tylko dzięki niemu schodzę od lat po schodach bez bólu.
          • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:57
            MI rower też wspomógł bardzo powrót do formy po operacji. Ale ja musiałam wzmocnić miesnie aby przejeły troche funkcje łekotki której juz nie mam. Jak ktoś ma zwyrodnienia stawu kolanowego rower moze szkodzić
        • picathartes Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 12:24
          > Mnie po piętnastu minutach rowerkowania bolą kolana i wychodzę z tego bólu przez miesiąc.

Masz źle dobrany (lub ustawiony) rower.
    • mandre_polo Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 10:35
      Długiego siedzenia nie naprawi spacer. Trzeba robić przerwy, ćwiczenia na lędźwie, biodra, masaże, spacery, dbanie o stała wagę

Lekarz powiedział mi że dolegliwości związane z wiekiem nie zniknęły, ma osoby które przychodzą z chorobami z 19 wieku. Ważna jest profilaktyka. Dostęp do rehabilitacji na NFZ i prv jest i trzeba korzystać. Ludzie z prv pakietem medycznym nie robią nawet badań laboratoryjnych profilaktycznych ani na NFZ
      • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 10:54
        Co do tej dostępności doi rehabilitacji na NFZ mam nieco inne zdanie ale ok
        • mandre_polo Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:14
          Można czekać rok jeśli to prewencja
    • abecadlowa1 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 10:42
      Praktykować słowiański przykuc nazywany w klubie fitness głębokim przysiadem, a w szkole jogi malasaną.
      • mandre_polo Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 10:52
        O ogóle gimnastyka srodlekcyja realizowana kiedyś w szkole powinna być praktykowana wśród dorosłych😃
    • wapaha Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 10:58
      1. Nie nadużywać noszenia szpilek i butów na obcasie ( skrócenie achillesa)
      2. Podczas siedzenia nie nakładać nogi na nogę ( jaworowicz to ewenement tongue_out )
      3. Spać z klinem/poduszką między nogami ( we właściwy sposób ustawia miednicę, wplywa na krążenie)
      4. Przed każdą aktywnosc stosowac rozgrzewkę a po aktywności rozciąganie
      • wapaha Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 11:04
        p.s. biodra- to całokształt- nie można rozpatrywać jakiejś części ciała w oderwaniu od całości - to stopy, kolana, kręgosłup, to cała taśma od czubka głowy po pięty, itd
    • babsee Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 11:20
      generalnie wg znajomego osteopaty, kazda pani, ktora rodziła obowiazkowo powinna pójść do osteopaty lub fizjoterapeuty, żeby biodra ustawić. W Polsce sie o tym nie mówi, nie wiem czemu bo to powinno byc tak obowiązkowe jak wizyta u gina po porodzie.
      Ja poszłam do prywatnej poradni fizjo, zapłaciałam 150 zl za tzw trening medyczny i pani w godzine mi pokazala cwiczenia na biodra i kolana(u mnie w rodzinie genetycznie słabe kolana)I od 2 lat ćwicze dwa razy w tygodniu. Kolana przestały "strzykać" i nie bolą już jak schodzę z gór. Biodra mnie nie bolały nigdy więc nie wiem jak ale zakładam, że obecnie są w równie świetnej formie jak kolana smile
      • mandre_polo Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:21
        Rzeźbić mięśnie jest na proposie ale ćwiczenia relaksacyjne, rozciąganie już nie ma rozgłosu.

Jeśli ktoś ma już stany zapalne to spacery tylko pogorsza a nie pomogą. Trzeba ćwiczyć to w czym jest problem
        • picathartes Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:27
          > ale ćwiczenia relaksacyjne, rozciąganie już nie ma rozgłosu.

Hę? Jak to nie ma?
          Wiesz jak trudno jest znaleźć ćwiczenia dla kobiet w ciąży i tuż po ciąży, które nie są jogą, rozciąganiem albo pilatesem?
          I tak jak rozciąganie jest ważne, trening siłowy jest równie ważny. Nie mniej, nie więcej, tylko tak samo.
          • mandre_polo Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 15:18
            Mówię że są uważane za niższej rangi
      • picathartes Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:25
        > W Polsce sie o tym nie mówi, nie wiem czemu bo to powinno byc tak obowiązkowe jak wizyta u gina po porodzie.

Pierwsze słyszę smile
        Co to znaczy "ustawić biodra" ???

Rodziłam w UK i w Szwajcarii; niczego takiego nie było.

Owszem, przy problemach konieczny jest fizjoterapeuta.
        Owszem, ważne jest by po porodzie doprowadzić muskulaturę i ciało do porządku, inaczej problemy wyjdą prędzej czy później w postaci bólu pleców, nietrzymania moczu czy nieprawidłowej postawy - możesz sobie sama ćwiczyć, z trenerem czy na zajęciach. Wsio ryba gdzie jak i z kim, ważne by tych treningów na start trochę odbębnić i doprowadzić się do porządku.

Ale że osteopata? To chyba tylko osteopata mógł powiedzieć 😜
    • bei Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:32
      No cóż, od 40 lat jestem bardzo aktywna- stawy są w ruchu, i to w zdrowym ruchu. Nigdy nie miałam nadwagi, od dziecka odżywiana dobrze, bez nałogów- i co? Stawy biodrowe czasem mnie bolą. Czyżby ta magiczna 60tka?
    • bei Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 13:36
      Biurko z regulacją wysokości blatu- elektryczne, i część pracy siedzącej zamień na stojącą.
    • ykke Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 14:05
      A co z twoim kolanem? Czy przez to nie chodzisz/chodziłaś ciut inaczej, próbując nawet nieświadomie odciazać to bolące kolano? Mogło to pozostać w nawyku, co po jakimś czasie poskutkowało nieprawidłowym ruchem w stawie biodrowym i jego zużyciem. Nawet niewielkie wady stóp, schorzenia kręgosłupa mogą po czasie sprawić problem biidrami. I tak- rehabilitacja i ćwiczenia specjalistyczne juz w tym wieku, bo pózniej, to musztarda. Na szczęście cały you tube pęka od fajnych rehabilitantów. Warto.
      • hanusinamama Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 20:14
        Nie. Bo kolano mam wreszcie naprawione jak trzeba (tyle ze łękotki nie mam, więzadła krzyżowe jednak nie do konca ok). Poprzednia operacja spaprana o czym nie wiedziałam i w efekcie jego stan się pogarszał. Cały czas jednak wtedy byłam aktywna sportowo. Chodzę poprawnie. Byłam rehabilitowana przez świetnego faceta pół roku po operacji. Rehabilitował mi kolana, stopy, biodra też (bo chodzenie o kulach 8 tygodni zrobiło też swoje)
        Nie bolą mnie biodra, nie mam z nimi problemów, nie mam obciązenia w rodzinie. Zwyczajnie wśród znajomych rodziców masa ludzi czeka lub jest po operacji bioder. Tam często była nadwaga, brak ruchu itd. Ale teraz taka przyszywana ciocia. Całe życie aktywna sportowo, nawet pół kg nadwagi nigdy nie miała i oba biodra do wymiany. Przeraziłam się...chyba czas wrócić do rehabilitanta
      • bei Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 22:00
        Masz rację, ze to może być od kolana. Stwierdziłam, ze dopóki kolano daje radę, to nie będę tej łąkotki wywalać.
    • jowita771 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 17:42
      Miałam bóle biodra przy dłuższym chodzeniu, nawet przez jakiś czas pod obserwacją poradni guzów kości. Guzów nie mam, na bóle lekarz zalecił mi ćwiczenia rozciągające i masaże biodra piłką tenisową. Regularnie ćwiczę m.in. jogę, biodra już mnie nie bolą.
    • ulla_cebulla Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 20:13
      Według mnie basen co drugi dzień to już super profilaktyka, może dodaj po pływaniu 10 min na tę grupę mięśni w, wodzie i juz.
    • mikams75 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 20:18
      Ale co z tymi biodrami mają, że operują? Bo pewnie przypadłości to jest wiele i kazda wymaga innego traktowania.
      • anvalley Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 21:57
        Ogólnie coś często NFZ chce endoprotezy wstawiać. Teściowa już miała w ręku skierowanie (77 lat) - ale doradziliśmy żeby najpierw spróbowała jeszcze fizjoterapii. Bardzo pomogła i teściowa uwierzyła że może obejdzie się bez operacji. Potem przez przypadek trafiła do ortopedy, który był jej dobrym znajomym sprzed lat, ten bardzo dokładnie przeanalizował wyniki USG i porobił inne badania - okazało się że to nic co wymaga endoprotezy, tylko jakieś nerwobóle - zalecenie: masaże, rehabilitacja. Teściowa już 2 lata od momentu skierowania na operację śmiga bez bólu i dziękuje losowi, że się na nią nie zdecydowała.
        W związku z tym i podobnymi historiami mam ograniczone zaufanie do konieczności wstawiania endoprotezy co trzeciej osobie z bólami w okolicach bioder...
    • trampki_w_kwiatki Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 21:55
      Ja chodzę na takie ćwiczenia dla kręgosłupa i zdrowych bioder. Znajdziesz na jutjubie zestawy takich ćwiczeń. Fajne to i pomaga mi walczyć z bólami, które mnie swego czasu dopadła. Możesz też poszukać jogi na biodra.
    • nangaparbat3 Re: Jak zdać o biodra 28.09.22, 21:58
      Nie zakładać nogi na nogę. Ćwiczyć tai chi.
      Przed zakładaniem nogi na nogę przestrzegają wszyscy ortopedzi i fizjoterapeuci. A ćwiczenie tai chi działa jakoś tak, jakby Ci naoliwiono stawy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka