Dodaj do ulubionych

Książkowo

28.10.22, 10:28
Jak tam najnowszy Twardoch? Któraś już czyta?
Byłam najwierniejszą fanką. Po "Pokorze" (zwłaszcza od drugiej połowy) zaczęłam myśleć, że mi ulubionego autora podmienili.
Przy "Byku" brwi mi prawie powędrowały na plecy ze zdumienia. Niezbyt miłego.
Teraz boję się otworzyć "Chołod", choć mam od dnia premiery.
Strach jest.
Obserwuj wątek
    • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 10:35
      W zasadzie to oczekuję jakiegoś: "Bierz! Czytaj! Jest doskonale, coś pomiędzy "Drachem", a "Królestwem!" wink
      • daniela34 Re: Książkowo 28.10.22, 10:38
        Tak! Poproszę Krolestwo 2.0.
        • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 10:43
          Prawda?? Zawsze mnie ujmuje, jak - w porównaniu z "Królem" autor przestał stroszyć pióra...
          • daniela34 Re: Książkowo 28.10.22, 10:47
            😃 doskonale określenie
        • extereso Re: Książkowo 28.10.22, 12:50
          Tak samo.
          • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 12:55
            Tak samo stroszy? Czy tak samo Cię ujmuje?
            • extereso Re: Książkowo 28.10.22, 13:10
              Raczej ujmuje, bawi i uruchamia jakąś damsko- męska nutkę, coś jakby: tak, wiem, że to ściema, ale mnie to bierze.
              • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 13:14
                Ja też się na to łapię, prawie zawsze smile
                • extereso Re: Książkowo 28.10.22, 13:16
                  😁.
    • daniela34 Re: Książkowo 28.10.22, 10:36
      Dołączam się do pytania Anny. U mnie "Chołod" czeka na półce. Albo będzie dobrze, albo będzie źle.
      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 10:56
        A jak będzie źle, to będzie smutno sad
        • daniela34 Re: Książkowo 28.10.22, 11:06
          Dlatego tak chodzę wokół tej książki, jak lisek koło drogi. Bo trochę się lękam, że jednak będzie źle.
          • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 12:06
            Ale przecież Sz.T. się nie mógł zepsuć na stałe. Nie ma opcji, prawda?
            • daniela34 Re: Książkowo 28.10.22, 12:10
              Mam nadzieję, że to było przejściowe!
              • extereso Re: Książkowo 28.10.22, 12:55
                Ja po krolu i królestwie nic jego nie czytam. Wiem że mi minie, ale na razie słucham wnętrza; jak poczuję że znów zapragnęłam wejść w jego świat, to wtedy. Anna, fajnie określiłaś to stroszenie piórek. Ja czytałam króla z olbrzymią przyjemnością. Trochę tak jak się patrzy na rozkołysany testosteronem krok mężczyzn z niektórych sfer społecznych ( no dobra, w okolicach melin to bardziej popularne): bawi mnie i uwielbiam to jednocześnie. Z królem czułam też coś takiego.
                • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 12:59
                  Tak! No i warsztat tam był mistrzowski. I wiedział o tym.. Ale "Królestwo" - do dziś się nie pozbierałam.
    • gris_gris Re: Książkowo 28.10.22, 10:40
      Nie pomoge, bo dla mnie cala jego tworczosc to humbug. Nawet mi troche zal, bo fajnie by bylo ja lubic- duzo pisze, grube ksiazki smile No ale nie.
      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 10:43
        Dwie książki temu bym Cię jeszcze nawracała! A co czytałaś, że Cię tak zraził??
        • gris_gris Re: Książkowo 28.10.22, 10:52
          Drach; probowalam Krol; poza tym to, co publikowal w gazetach. No nie moge i juz, nie podoba mi sie. Nie lubie epatowania przemoca w ksiazkach, nie podoba mi sie powierzchownosc w analizie aktualnosci itd.
          • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 10:56
            "Drach" jest niewdzięczną lektura. Co do felietonów - zgadzam się, nie znoszę ich. Nie mogę zrozumieć, że pisarz, którego tak cenię jest tak nie podchodzącym mi felietonistą. Mówię o tych w Wyborczej, bo te onetowskie uwielbiałam.
            • gris_gris Re: Książkowo 28.10.22, 10:58
              annaboleyn napisała:

> "Drach" jest niewdzięczną lektura. Co do felietonów - zgadzam się, nie znoszę i
              > ch. Nie mogę zrozumieć, że pisarz, którego tak cenię jest tak nie podchodzącym
              > mi felietonistą. Mówię o tych w Wyborczej, bo te onetowskie uwielbiałam.

Bo pisanie felietonow to sztuka i tam wychodzi prawdziwy kunszt pisarza. No i nie kazdy ma po prostu kompetencje do komentowania i analizowania rzeczywistosci.

• annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 11:02
                No, nie każdy jest Vargą. Zgadzam się, że felietony to osobna sztuka, ale ja w warsztat Twardocha bardzo wierzę. I w kunszt. Nadal. Nie wiem co tam zaszło na łamach Wyborczej, zwłaszcza wobec uroczych onetowych dokonań. Może gorszy czas, może ja jestem za głupia na to...
    • homohominilupus Re: Książkowo 28.10.22, 10:45
      O, ja też jestem ciekawa jak się czyta.
      Trochę obawiam się drastycznych opisów.
      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 10:57
        Myślę, że niebezpodstawnie się obawiasz. Choć mnie on najbardziej stargał w tych momentach, gdzie niby wcale nie było drastycznie...
        • daniela34 Re: Książkowo 28.10.22, 11:05
          Mnie tak "Królestwo" naprawdę "stargało" wcale nie opisami przemocy. Wręcz przeciwnie nawet.
          • homohominilupus Re: Książkowo 28.10.22, 11:13
            Czasem lubię jak mnie starga. Ale drastycznych opisów tortur i mordowania po prostu nie jestem w stanie czytać a tym bardziej oglądać.
            Z tego powodu nie obejrzałam serialu Król.
            • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 11:17
              Nic nie straciłaś. Bardzo spłycony, w zestawieniu z książką. Ogromne rozczarowanie, choć role świetne.
              • merces Re: Książkowo 28.10.22, 22:40
                Muszę się zgodzićwink. Książka świetna, serial kompletnie położony. Wielka szkoda, bo można było z tego zrobić coś naprawdę kapitalnego.
                • annaboleyn Re: Książkowo 29.10.22, 00:22
                  Tak, byłam strasznie rozczarowana. Bardzo czekałam na ten serial, obsada i jawne zaangażowanie autora plus duuże pieniądze - sporo obiecywały. Co więcej - ci ludzie świetnie zagrali to, co było do zagrania. No i Gajos, co to był za popis.
                  Nie wiem, może nie dało się tej treści upchnąć w serial, mimo starań. Wyszedł western.
    • sumire Re: Książkowo 28.10.22, 11:19
      Mam, ale jeszcze nie zaczęłam.
      "Byk" mi się podobał, ale zaznaczam, że nie czytałam, widziałam tylko wersję sceniczną i myślę, że brawurowe wykonanie tytułowej roli mogło dużo zmienić w moim odbiorze.
      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 11:21
        Cholera, może nie powinnam była tego czytać. Może spróbuję zobaczyć! A inscenizację "Króla" widziałas, podobała się?
        • sumire Re: Książkowo 28.10.22, 12:24
          No właśnie nie widziałam.
          Zobaczyć "Byka" spróbuj, Talarczyk jest wybitny w tej roli, a to przedstawienie dość dużo jeździ po Polsce.
          • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 12:39
            Pewnie, że zobaczę, zachęciłas mnie. "Króla" bardzo polecam też, o ile jeszcze grają.
            • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 12:40
              Sama sobie odpowiadam - grają! smile
              • daniela34 Re: Książkowo 28.10.22, 12:45
                Odczuwam potrzebę nawiedzenia kuzynki w Stolicy 😁
                • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 12:47
                  Niespokrewnieni tez zapraszają! Serrrdecznie smile
                  • daniela34 Re: Książkowo 28.10.22, 12:49
                    😘
                    • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 12:51
                      Serio, serio. Spektakl się może podobać, albo nie, ale to fenomenen, co Strzępka z Demirskim zrobili, "Byk" był przeznaczony, ale "Król" wydawał mi się niemożliwy do teatru, tadam!
                      • daniela34 Re: Książkowo 28.10.22, 13:11
                        Właśnie tak z niedowierzaniem czytałam, że przenoszą to na scenę. Pomyślałam, że trzeba będzie jechać zobaczyć, ale mi tak schodziło.
                        • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 13:22
                          Trzy godziny z hakiem, ciężkie dla fana z pęcherzem małego kotka...
                          • annaboleyn Re: Książkowo 29.10.22, 13:31
                            O, jeszcze chciałam dodać, że podziwiam Seweryna. Ma krzepę, to jednak jest też fizyczna praca, a tyle godzin takiego napięcia...
    • taniarada Re: Książkowo 28.10.22, 11:20
      Fajna książka o tolerancji i wyrozumiałości .Pięknie się czyta .Warto ją mieć .Zdrowy rozsądek i czyny .Kiedyś ktoś nas rozliczy z tego .Czy byliśmy dobrzy dla drugiego człowieka .I nie ważna jest wiara w co wierzymy. Przykre że teraz nikt nie zauważa . natuli.pl/pl/p/Niebieska-niedzwiedzica/21316
      • zona_mi Re: Książkowo 28.10.22, 12:51
        "Niebieska niedźwiedzica" istotnie jest bardzo dobrą książką, jak i inne Joanny M. Chmielewskiej.
        Ale zasadniczo jej odbiorcy to dzieci w wieku 4-6 lat, więc z poleceniem w tym wątku to trochę jak kulą w płot.
        • taniarada Re: Książkowo 28.10.22, 13:10
          To było celowe .Bo niektórzy na tym forum zachowują się jak dzieci ,a nie dorośli .Przykre że ktoś musi przez kogoś płakać ,dorosły człowiek ,a już rozgoryczony ..To jest przykre .Ale książkę warto polecić dzieciom .Pozdrawiam .
          • zona_mi Re: Książkowo 28.10.22, 13:17
            taniarada napisał:

> niektórzy na tym forum zachowują się jak dzieci ,a nie dorośli .

Tak. Wydrukuj to sobie i powieś przy monitorze.
            • taniarada Re: Książkowo 28.10.22, 13:38
              Już dawno mam wydrukowane .Zmarła siostra to mi mówiła .Ja nie doprowadzam ludzi do płaczu ,wręcz odwrotnie .Staram się pomagać ,a moich przyjaciół nie zostawiam w potrzebie .Zawsze mogą na mnie liczyć .Warto poczytać o tolerancji i hejcie .Ktoś wychowany na zachodzie ma inne poglądy i zachowanie .I nie jest przyzwyczajony do tego by go ośmieszać .Człowieka oceniamy po czynach nie po wpisach .W Polsce nie do ogarnięcia .
              • zona_mi Re: Książkowo 28.10.22, 14:22
                taniarada napisał:

> Warto poczytać o tolerancji i hejcie .

I o stalkowaniu.
                I o manipulowaniu.
                • boguslaw_bogus [...] 28.10.22, 15:30
                  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                  • taniarada Re: Książkowo 28.10.22, 15:34
                    Możesz to usunać . No właśnie .Kto teraz kogo stalkuje .Ile razy o tym rozmawialiśmy.Krótka pamięć .Już nie pamiętam ile .Ktoś się czuje pewnie na tym forum i może sobie pozwalać na więcej. To jest cnota nad cnotami trzymać język za zębami i jeszcze takie w cudzym oku źdźbło, a w swoim belki nie widzi - ja znam takie smile
              • arthwen Re: Książkowo 28.10.22, 15:18
                Doprowadzasz. Zawsze jak widzę twoje posty, to chce mi się płakać.
                • zona_mi Re: Książkowo 28.10.22, 18:32
                  arthwen napisał(a):

> Doprowadzasz. Zawsze jak widzę twoje posty, to chce mi się płakać.
                  >

Ciesz się, że nie dostajesz (jeszcze) maili...
                  • iwoniaw Re: Książkowo 28.10.22, 19:52

>
                    > Ciesz się, że nie dostajesz (jeszcze) maili...
                    >
                    Prawda, zwłaszcza maili nt. prywatnych spraw osób trzecich (prawdopodobnie z urojeniami pomieszanymi z faktami); czlowiek ma dylemat, czy rojenia wariata olać, czy jednak ostrzec ludzi (zwłaszcza tych, ktorzy ostrzegani byc nie chcą) 🤦‍♀️
                    • taniarada Re: Książkowo 28.10.22, 20:45
                      To samo ciągle bredzisz nie mając zielonego pojęcia o niczym .Wspierasz koleżanki które tu hejtują i gonią wszystkich .Zwłaszcza kobiety wykształcone z zagranicy. Nie znasz innych relacji na priv .Jedno i to samo .od roku .Wystarczyło napisać to nie ja. Polski zaścianek i kobiety które mają mnóstwo czasu na popychaniu pierdół .Nie pierwszy raz usuwasz wpisy Princessy .a inne sobie wiszą. W realu to inaczej wygląda i inny imicz. ile można klepać bzdury. .
                      • zona_mi Re: Książkowo 28.10.22, 20:56
                        taniarada napisał:

> ile można klepać bzdury. .

No, ile?
                      • iwoniaw Re: Książkowo 28.10.22, 21:12
                        taniarada napisał:

(...)

Człowieku, przestań wypisywać bzdury. A jesli chcesz przekazać jakąś mysl, to buduj zdania z podmiotem i orzeczeniem, bo te brednie powyżej sa tragiczne po prostu.
                        • arthwen Re: Książkowo 28.10.22, 22:19
                          No mówię, do płaczu! A wcale nie jestem polonistką!
                      • kosztownaporada Re: Książkowo 31.10.22, 17:19
                        taniarada napisał:

> To samo ciągle bredzisz nie mając zielonego pojęcia o niczym .Wspierasz koleżan
                        > ki które tu hejtują i gonią wszystkich .Zwłaszcza kobiety wykształcone z zagran
                        > icy. Nie znasz innych relacji na priv .Jedno i to samo .od roku .Wystarczyło na
                        > pisać to nie ja. Polski zaścianek i kobiety które mają mnóstwo czasu na popycha
                        > niu pierdół .Nie pierwszy raz usuwasz wpisy Princessy .a inne sobie wiszą. W r
                        > ealu to inaczej wygląda i inny imicz. ile można klepać bzdury.

.Aleś walnął .Sama klasa w sobie .Nie masz argumentów to rzucasz
                        bluzgami .Mały człowieczek za ekranem kompa ,z niskim ego, co nie ma
                        swojego życia tylko cudzym tyłek obrabiać .Do tego z mnóstwem kompleksów
                        .Żałosne .
                  • taniarada Re: Książkowo 28.10.22, 20:57
                    Wiesz dobrze zona_mi bo bywasz na innych forach i często na moderacji że inaczej to wygląda .Tu tylko zachowanie pewnych kobiet to skandal .Znasz moje relacje z innymi kobietami to dlaczego się tak piszesz. Solidarność z tymi co tu wszystkich gonią .Żałosne by kobieta z zagranicy musiała się chować po kątach bo mała grupka znudzonych osób ją hejtuje .Na tym polega ta solidarność .,że jedni mogą więcej .Żal pl .
                    • zona_mi Re: Książkowo 28.10.22, 21:24
                      Przestań się zachowywać jak jakiś cholerny Don Kichot.
                      Nikt nie wymaga twojej obrony, jeśli ktoś ma problem, sam pisze do moderatora lub administracji.
                      Tak, wiem, co robisz na innych forach, dokładnie to samo, co tutaj - pleciesz bzdury, "ratujesz kobiety", które niejednokrotnie wyraźnie sobie tego nie życzą albo jest im to obojętne, "doskonale znasz się na psychice kobiet" i obiecujesz, że już nigdy więcej nie będziesz tam pisał, po czym wracasz pod kilkoma nickami - nie zdradzam tajemnic moderatorskich, nie kryjesz się z tym.
                      Nie muszę dodawać, że innym doradzasz uczciwość, dyskrecję, takt, dystans do forum i snujesz wiele złotych myśli, które najlepiej, żeby sam stosował.
                      I nie chrzań o solidarności - bo nie masz o niej pojęcia.
                  • arthwen Re: Książkowo 28.10.22, 22:18
                    zona_mi napisała:

> arthwen napisał(a):
                    >
                    > > Doprowadzasz. Zawsze jak widzę twoje posty, to chce mi się płakać.
                    > >
                    >
                    > Ciesz się, że nie dostajesz (jeszcze) maili...

Trudno by było, bo nie mam aktywnej skrzynki na gazecie wink
                    • taniarada Re: Książkowo 29.10.22, 00:17
                      A kogo to obchodzi .Nie powinnaś zabierać głosu ,który ciebie nie dotyczy i nie masz zielonego pojęcia o tym .Może idź wyżej i napisz coś o książkach .Ludzie wtykają nos w nie swoje sprawy byle zaistnieć .
                      • daniela34 Re: Książkowo 29.10.22, 00:25
                        "Nie powinnaś zabierać głosu ,który ciebie nie dotyczy i nie masz zielonego pojęcia o tym"

Jeśli arthwen zabiera głos, to to jest jej głos (tobie go nie zabiera), więc jej dotyczy i zapewne ma ona o swoim głosie pojęcie.
                        • taniarada Re: Książkowo 29.10.22, 00:40
                          Twoja stronniczość nie jest uwzględniana.Bo ktoś dzisiaj cierpiał jak w małej grupce kogoś wyśmiewano .Tak postępuje prawnik .Mój zięć by ci napisał że pomyliłaś zawód z powołaniem .Zgodność nie godność .Polskie piekiełko .

• daniela34 Re: Książkowo 29.10.22, 00:58
                            Argumentum ex auctoritate zięcium taniumradum średnio mnie przekonuje. Może gdybyś był w stanie choć jeden post napisać poprawnie po polsku, to byśmy mogli podyskutować, a tak to nie wiadomo, o co ci chodzi.
                      • arthwen Re: Książkowo 29.10.22, 01:11
                        taniarada napisał:

> A kogo to obchodzi .Nie powinnaś zabierać głosu ,który ciebie nie dotyczy i ni
                        > e masz zielonego pojęcia o tym .Może idź wyżej i napisz coś o książkach .Ludzie
                        > wtykają nos w nie swoje sprawy byle zaistnieć .

Owszem, powinnam. I będę. A ty możesz tylko sobie pobrzdękać analfabeto wtórny.
                        • taniarada Re: Książkowo 29.10.22, 06:40
                          Aleś mi dokopała .Sama klasa w sobie .Nie masz argumentów to rzucasz bluzgami .Mały człowieczek za ekranem kompa ,z niskim ego, co nie ma swojego życia tylko cudzym tyłek obrabiać .Do tego z mnóstwem kompleksów .Żałosne .
                          • taniarada Re: Książkowo 29.10.22, 06:48
                            Wyzwiskami .Brawo ty .Klasa sama w sobie .W sumie parę osób zdominowało to forum Swoje rodzinne frustracje przenosząc je tu .Takie jak ty to omija się łukiem bo i porozmawiać nie ma oczym .Zbędna gadka .
                            • daniela34 Re: Książkowo 29.10.22, 08:35
                              Ano zbędna. To jej zaniechaj, bo nie da się zrozumieć tych fantazyjnych konstrukcji w stylu: "parę osób zdominowało to forum Swoje rodzinne frustracje przenosząc je tu ."
                            • kosztownaporada Re: Książkowo 31.10.22, 17:20
                              taniarada napisał:

> Wyzwiskami .Brawo ty .Klasa sama w sobie .W sumie parę osób zdominowało to foru
                              > m Swoje rodzinne frustracje przenosząc je tu .Takie jak ty to omija się łukie
                              > m bo i porozmawiać nie ma oczym .Zbędna gadka .

Nie da się ciebie czytać, jakieś złe emocje tobą targają . Porzuć luksusy i żyj z naturą jak ci . "Niewielki domek, którego ściany są zbudowane ze słomy i gliny. Bez dostępu do wodociągów, kanalizacji i podłączenia do wody.Za wszelką cenę chcesz coś udowodnić ,ale po co ?
                          • arthwen Re: Książkowo 29.10.22, 14:37
                            Brzdękaj, brzdękaj, analfabeto. Tylko nie pij przy tym, bo i gramatyka i ortografia nie zniesie już większej ilości błędów i jeszcze ci klawiatura wybuchnie.
    • bywalec.hoteli [...] 28.10.22, 12:19
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 12:53
      Chciałam zaznaczyć, że to chyba pierwszy raz, kiedy wątek o książkach skusił bywalca, vel białegohenia. Niestety, nie zdążyłam przeczytać, co napisał, bo wyleciał sad A była to być może jedyna okazja na ukulturalnienie bywalca.... sad(
      • hanusinamama Re: Książkowo 28.10.22, 13:40
        Mnie tez zastanawia jakiego to bąka puścił na forum ten tytan intelektu
        • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 13:55
          Ja się zastanawiam, co można kontrowersyjnego napisać na TAKI temat. Nie wiem, "Szczepan jest Polakiem"? wink
          • hanusinamama Re: Książkowo 28.10.22, 18:08
            Ojesu....bywalec potrafi.
            • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 18:09
              Z drugiej strony - z miejscowych, eee... kontrowersyjnych nicków to ten wątek tylko jego przciagnął. Nie jest źle wink
    • koko8 Re: Książkowo 28.10.22, 13:06
      Do moich ulubionych cały czas należą psychodeliczna i rozedrgana Morfina i feeryczny Król. Od Królestwa zaczęła sie równia pochyła. Pokory nie dokończyłam. Chyba jestem uprzedzona, bo prostu prestałam lubić Twardocha jako człowieka.
      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 13:12
        Dlaczego nie dokończyłas? I dlaczego przestałas lubić?
        • koko8 Re: Książkowo 28.10.22, 13:51
          Nie dokończyłam Pokory, bo nużyła mnie niemiłosiernie Poniekąd interesowała mnie Wielka Wojna, natomiast sceneria fabularna i peregrynacje Alojzego nie zaciekawiły na tyle, żebym po odłożeniu książki na chwilę, całkiem o niej nie zapomniała.
          Przeszkadza mi otwarty konsumpcjonizm Twardocha.
          Nie śledzę jego wypowiedzi jakoś specjalnie, ale zdarzy się, że otrę się o jakaś "afertkę" czy "awanturkę" w mediach, i widzę jaki nadęty bufon z niego, kompletnie bez dystansu do siebie. Bardzo utalenowany literacko pozer.
          • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 13:53
            Och, a ja tak walczyłam po jego stronie, kiedy go zaczęli jechać za konsumpcjonizm! Normalnie byłam w pierwszym szeregu, serio.
            Też mam czasem problem z tym, co mówi jako człowiek, sporo w tym pogardy, więcej niż dystansu. Ale jednocześnie nie umiem nie docenić warsztatu, wielkiej erudycji, ogromu pracy.
            • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 14:31
              W sensie - autentycznie mi go było żal, jak go Dunin-Wąsowicz zjebał za reklamę mercedesa. Czytałam sobie jego (Twardocha) wspomnienia i z nich się wyłaniał potwornie wrażliwy, potwornie inteligentny chłopak, który nigdy nie cieszył sie specjalną popularnościa, powodzeniem, ani kasą. I nagle taki dzieciak dostaje - nie, nie dostaje, zarabia, ciężką pracą - ogromną kasę, wszyscy o nim mówią, kłócą się o niego. Może sobie kupić vintage samochody, garnitury od Zaremby, z nieatrakcyjnego, zakompleksionego nastolataka - jest, przynajmniej dla mnie - szalenie przystojny, doskonale ubrany, wielki, męski chłop. Który dodatkowo został właśnie okrzyknięty odkryciem literackim - a przecież jego pierwszy sukces, "Morfina", to była która, jedenasta jego książka? A D-W mu w imię IDEAŁÓW PISARZA tego wszytstkiego odmawia. Splendoru, forsy, fajnych rzeczy i jeszcze go zrypali, że wyglada jakby dbał o siebie. Serio, dobry pisarz musi wyglądać jak niepościelone łóżko? To było masakrycznie niesprawiedliwe, no.
              • koko8 Re: Książkowo 28.10.22, 15:45
                Przepraszam, że tak pobieżnie odpisuję, ale jestem dziś wyjątkowo dręczona w pracy.
                Podpisuję sie pod każdym twoim słowem, ALE - czuję podskórnie jakąś subtelną różnicę między upodobaniem i prawem do korzystania z dóbr luksusowych a epatowaniem nimi. Nie ujmuję mu talentu(geniuszu?), zachwycają mnie jego niektóre książki, jednak Twardoch w swym zadęciu jest bardziej celebrytą niż Mistrzem. Gardzi "polskim ineteligentem" (w opozycji do"inteligenta śląskiego), nadając z pokładu luksusowego jachtu lub kokpitu rzemieślniczo złożonej Alpiny.
                • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 16:13
                  Tak, rzeczywiscie, w pewnym momencie zaczął balansowac na tej granicy celebryctwa. Wydaje mi się w tym bardzo młody, chociaż to pan po 40 przeesz. Ale mam ciepłe miejsce w serduszku dla takich nieatrakcyjnych kaczątek, które się tak ładnie własną pracą wywindowały w łabędzia.
                  Z drugiej strony - nie mogę mu wybaczyć tej gówniarskiej pogardy dla naszych protestów, marszy, itp. Tego pucowania się, że jego protesty "warszafki" nic nie obchodzą. Dude, ja wiem, że nie masz córek, ale jednak. No i jak czytam: "Nocując w śpiworze na rosyjskich dworcach, byłem bardzo blisko jakiejś podstawowej substancji życia" to muszę wziąć głęboki oddech i przypomnieć sobie, że typ napisał przynajmniej kilka książek, których nigdy nie zapomnę. Może muszę bardziej odróżniać twórcę od tworzywa po prostu.
                  • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 18:12
                    ALE uczciwie przyznaję - może moja hojna tolerancja bierze się częściowo z tego, że mnie się te jego stylówki, buty, garnitury, nawet rękawiczki samochodowe - strasznie podobają, big_grin
                    • koko8 Re: Książkowo 28.10.22, 21:36
                      Jednak mokasyny i podwinięte chinosy jakoś mnie odstręczaja. Muskularny brodacz z pretensjami powinien szerokim łukiem omijać obuwie typu loafers.
                      Przyzam, że ma jednak pewien urok...
                      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 21:40
                        No tak, czasem mnie ta stylówka rozwala, ale stylu jej odmówić nie można. Jak pozowal do zdjęć w tych trzyczęściowych garniturach, albo w skórze i z fajkiem, to jednak robiłam HYYYYY. No, trzeba przyznać, że i pisarsko, i wizerunkowo przeszedł dłuuuugą drogę wink
          • homohominilupus Re: Książkowo 28.10.22, 15:14
            koko8 napisała:

> Nie dokończyłam Pokory, bo nużyła mnie niemiłosiernie Poniekąd interesowała mni
            > e Wielka Wojna, natomiast sceneria fabularna i peregrynacje Alojzego nie zaciek
            > awiły na tyle, żebym po odłożeniu książki na chwilę, całkiem o niej nie zapomni
            > ała.
            > Przeszkadza mi otwarty konsumpcjonizm Twardocha.
            > Nie śledzę jego wypowiedzi jakoś specjalnie, ale zdarzy się, że otrę się o jaka
            > ś "afertkę" czy "awanturkę" w mediach, i widzę jaki nadęty bufon z niego, kompl
            > etnie bez dystansu do siebie. Bardzo utalenowany literacko pozer.

Zgadzam się z Tobą, z tym co powyżej piszesz ale również w kwestii ulubionych powieści Sz.T.
            • annaboleyn Re: Książkowo 29.10.22, 08:41
              No, tylko pytanie, jak wiele człowieka dajemy radę wybaczyć (ulubionemu) pisarzowi smile
      • mae224 Re: Książkowo 28.10.22, 21:11
        Tak samo!
        • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 21:15
          Tez przez "celebryctwo"?
          • mae224 Re: Książkowo 28.10.22, 22:05
            poznałam parę szczegółów z życia prywatnego, chyba tak, można to nazwać celebryctwem.
    • andaba Re: Książkowo 28.10.22, 13:25
      Przeczytałam z polecania foruma "Króla" i raczej resztę sobie podaruję.
      Nie moje klimaty, nie moja epoka.
      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 18:12
        Przynajmniej nie masz dylematu wink
      • sophia.87 Re: Książkowo 28.10.22, 19:23
        Podpisuje się pod tym wpisem
        • annaboleyn Re: Książkowo 29.10.22, 13:30
          No i co ja mam z Wami zrobić smile Sophia, poprzekonywać Cię? wink
    • hanusinamama Re: Książkowo 28.10.22, 13:45
      Mnie się Pokora bardzo nie podobała. Ale...mój mąż zaczął od Pokory, potem przeczytał Morfina, Król i Królestwo . Nie wiem czy to nie tak, ze pierwsze 3 powieści były tak świetne, ze Pokorę czyta się źle bo się ma porównanie.
      Byka sobie odpuściłam właśnie po przeczytaniu komentarzy...może źle.
      Przycupnę i poczekam na opinie o najnowszej.
      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 13:54
        "Pokora" nie wiem, ma w sobie jakiś fałsz, nie wierzę tej postaci, ani w nią. Nie wiem.
        • homohominilupus Re: Książkowo 28.10.22, 15:17
          annaboleyn napisała:

> "Pokora" nie wiem, ma w sobie jakiś fałsz, nie wierzę tej postaci, ani w nią.

O to, to
          • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 15:21
            O, już wiem! Oczekiwałam, że mi zdrowo zryje beret, że nie będę mogła jej wyrzucić z głowy. No nie. Nie zryła. Wyrzuciłam, zapomniałam. Oczekiwałam literackiego łomotu wink
            • hanusinamama Re: Książkowo 28.10.22, 18:19
              Moj mąz czytał Pokorę. Był troche zdziwiony, ze mnie tak twórczośc Twarodcha zachwyca...wiec sięgnął po Morfinę. Czytał Morfinę zaraz po Pokorze...powiedział, ze tam sporo jest jakby fragmentów zaciągnietych z Morfiny. Jakby Twordoch nie wiedział co napisac, troche zmienił i przepisał fragmenty z Morfiny. Jakby kalki.
              Ja tego nie zauważyłam - więcej czasu minęło i i książek miedzy obiema pozycjami.
        • hanusinamama Re: Książkowo 28.10.22, 18:16
          Mnie rozczarowało to ze mnie nic a nic nie interesowały okoliczności w jakiś żył główny bohater. Temat Śląska byłby ciekawy...ale właśnie nie był.
          Za to mój mąż mi powiedział, ze on faktycznie Króla bardziej polubił, lepiej się czytało. Nie miał porównania z poprzednimi powieściami tego autora. Jak to powiedział: "Pokora nawet, nawet, nie była zła ta książka. Natomiast Król to zupełnie inny poziom".
          • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 18:20
            Tak. Tak. Oraz - tak smile
            A jednoczesnie lubię jak Twardoch pisze o Śląsku, rozumiem i szanuję jego walke o śląskość, rozumiem nawet, dlaczego prowokuje. Tam - nic mnie nie ruszyło. Nie obchodzili mnie ci ludzie. Nawet się z tym zle czułam wink
    • afro.ninja Re: Książkowo 28.10.22, 13:45
      Czytałam tylko jego opowiadanie i zupelnie mi nie przypadl do gustu jak pisarz. Za to Jakub Żulczyk juz tak. Zabieram się za jego prozę, mam nadzieję, ze nie będę rozczarowana.
      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 13:51
        Żulczyk to fenomen, z każdą książką lepszy. Które opowiadanie Twardocha czytalaś?
        • koko8 Re: Książkowo 28.10.22, 14:09
          Tak jest, Żulczyk to fenomen. "Informację zwrotną" czytały?
          I w nawiązaniu do mojej poprzedniej wypowiedzi w tym wątku, Żulczyk to porządny gość, lubię go nie tylko za "idiotę";p
          • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 14:15
            Za "debila" smile
            Oczywiscie, czytalam, doskonała rzecz. Od "Wzgórza psów" zaczął dojrzewać jako pisarz w imponującym tempie.
        • afro.ninja Re: Książkowo 28.10.22, 15:08
          Pożądanie. Antologia opowiadań milosnych.
          • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 15:22
            Ooo, tak, to było STRASZNIE słabe. Zwłaszcza, że inne były całkiem niezłe. Ja tu będę lobbować, nie zrażaj się tym opowiadaniem!
    • koraleznasturcji Re: Książkowo 28.10.22, 14:35
      Jestem w połowie. Nie jest to Królestwo ani Morfina, ale czyta się dobrze, podoba mi się bardziej niż Pokora. Dużo czarnego humoru, parę razy parsknęłam śmiechem, sama historia jest raczej drastyczna, trzeba się nastawiać na zimne, beznamiętne opisy okrucieństwa, ogólny brak nadziei i bezsens egzystencji.

Ostrzeżenie. Książka byłaby oznaczona na czerwono w serwisie "does the dog die com".
      • annaboleyn Re: Książkowo 28.10.22, 14:39
        smile Bardzo mnie zachęciłaś, zwłaszcza odróżnieniem od "Pokory", doceniam też ostrzeżenie!
        ŚMIAŁAŚ SIĘ ?? CZYTAJĄC TWARDOCHA?
        Nie wiem, co się dzieje, na ostatnim swoim videowywiadzie, reklamowanym na Insta - ON SIĘ UŚMIECHA.
        Ciepło. Z rozbawieniem.
        Innego końca świata nie będzie.
    • daszka_staszka Re: Książkowo 28.10.22, 22:15
      Jejku Pokory nie mogłam zmęczyć. Poszłam potem na nią do teatru i sztuka była o niebo lepsza bo wywalili wszystkie dłużyzny
      • annaboleyn Re: Książkowo 29.10.22, 00:20
        Najwidoczniej Twardoch sie dobrze przenosi na scenę, bo wychodzi, że to już trzeci co najmniej dobry spektakl z niego. Choć ja dłużyzn u niego nie widze, w "Pokorze" przeszkadzało mi całkiem co innego.
    • annaboleyn Re: Książkowo 14.11.22, 15:48
      Przeczytałam sam wstęp i troszkę i już po wstępie trafił mnie przekosmiczny szlag. A myślałam, że umiem oddzielać twórcę od tworzywa. Ugh.
      Na pewno będę czytać dalej, ale - ugh,

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka