Dodaj do ulubionych

Główka kapusty..

28.11.22, 08:14

Do tej pory kroiłam nożem w kostkę ale strasznie długo to trwa i bałaganu wiele,korci mnie żeby potraktować toto szatkownicą,da się?uprzedzam głowa będzie duża🤒🤒🤒
Obserwuj wątek
    • kochamruskieileniwe Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 08:25
      Szatkownica, miedzy innymi, do szatkowania kapusty służy wink

Dużą kapustę szatkuję przy użyciu szatkownicy elektrycznej. Kawałek kapusty na dwuosobowa surówkę, w zależności od humoru - nożem lub na tarce (z otwore, a w zasadzie rowkiem do szatkowania).
    • pepsi.only Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 08:44
      Chyba nie rozumiem pytania.... big_grin
      Przecież nie musisz od razu szatkować całej główki.
      Z drugiej strony- zszatkuj całą główkę i trochę zużyj na bieżącą surówkę, a resztę ukiś.
      Taka swoja kiszona kapustka jest prze-pysz-na! smile
      • ajaksiowa Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 09:02
        Dzięki,nie wiedziałam do czego ten rowek na tarce służy,nie wiem czemu tak się zafiksowałam na ty dyndoleniu tej kapuchy nożem,dodałyście mi odwagi,jeszcze raz Dzięki👍
        • kochamruskieileniwe Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 09:34
          tylko pamietaż, że w wiekszości tarek on jest ostry "od drugiej strony tarki. Tak, by był slizg. Oczywiście dotyczy takich tarek:
          https://static4.e-nava.pl/pol_pl_Tarka-kuchenna-plaska-stalowa-z-trzema-ostrzami-do-warzyw-owocow-sera-7681_1.jpg

W tych wielokątnych jest na to osobna ścianka.
          • kochamruskieileniwe Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 09:35
            pamietaj miało być big_grin
    • asia.sthm Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 09:09
      > Do tej pory kroiłam nożem w kostkę ....

Umieram ze zdziwienia. W zyciu nawet nie widzialam kapusty w kostke big_grin
      • arthwen Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 09:51
        Ja też! Chcę zdjecie, bo nie wierzę!
        • banicazarbuzem Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 09:57
          Ja też się zastanawiam do czego wykorzystuje się kapustę w kostkę?
          • berber_rock Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 11:24
            Wykorzystuje to wykorzystuje.
            bardziej pragne zobaczyc liscie pokrojone w kostke smile
            • ajaksiowa Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 11:46
              Kostka kostce nierówna,z liści to jest akurat chuda kostkawink wink
              • kk345 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 11:49
                Ale skąd kostka? Przecież to bardziej nitki wychodzą, jak kroisz, że uzyskujesz kostkę? Może dlatego to takie kłopotliwe i bałagani? 🤣🤣
                • asia.sthm Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 12:23
                  > kłopotliwe i bałagani

Ajaksiowa kwadraciki w pocie czola wycina i zostaja te skrawki i ścinki porozrzucane big_grin
            • primula.alpicola Re: Główka kapusty.. 29.11.22, 19:59
              berber_rock napisała:

> Wykorzystuje to wykorzystuje.
              > bardziej pragne zobaczyc liscie pokrojone w kostke smile

Może sam głąb w tę kostkęwink
          • jasnoklarowna Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 20:47
            Ja wykorzystuję do koreańskie potrawy jajangmyeon. Ta kapustę się dusi z mięsem oraz ziemniakami i cebulą też w kostkę. Taka zszatkowana by zginęła po uduszeniu.
        • mava1 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 12:30
          >Ja też! Chcę zdjecie, bo nie wierzę!

nie rozumiem zdziwienia...a jak kroisz kapuste na tzw jarzynkę, zasmażaną czy jak tam?
          bo ja zawsze w kostkę. Kroję ćwiartke kapusty wzdłuż na jakies 3 paski a potem w poprzek. Tak kroi się dużo szybciej niż szatkownicą ale ten sposób nie nadaje się na surówki czy kiszoną, właściwie tylko na zasmażaną.
          • asia.sthm Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 12:42
            Piekny widok, pieknie pokrojone. Normalnie sie napawam big_grin

Chyba zrobie zasmazana, bo musze wyprobowac ten styl krojenia skoro latwiejszy.
          • banicazarbuzem Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 13:27
            Nie robię zasmażanej kapusty 🤦
            • mava1 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 13:35
              ja w zasadzie też nie ale młodej kapuscie, z dużą iloscią koperku, nie mogę się oprzeć.
          • arthwen Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 14:34
            Nijak nie kroję na zasmażaną, bo nie lubię takiej wink A na młodą kapustę z kiełbasą kroję normalnie, w paseczki wink
            Ale przyznaję! Całkiem zgrabna kostka kapuściana big_grin
            • mava1 Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 22:53
              >A na młodą kapustę z kiełbasą kroję normalnie, w paseczki wink

za to ja nie lubie mlodej kapusty z kiełbachą. Obojetne czy w paseczki, czy w kostke.
              Kiełbacha bleee...
          • kk345 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 14:46
            >.a jak kroisz kapuste na tzw jarzynkę, zasmażaną czy jak tam?

Ja ćwiartki w poprzek, na paski i już. Po co się kopać z kostkami dodatkowo, życia szkoda...
            • mava1 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 22:38
              >Ja ćwiartki w poprzek, na paski i już. Po co się kopać z kostkami dodatkowo, życia szkoda...

a co tu jest do kopania? kapuche nacinasz wzdłuż x 3 (załóżmy, zalezy od wielkości) a potem kroisz paski w poprzek. "Kostki" same wychodzą, na co tu "szkoda zycia"? nacięcie wzdłuż (przed krojeniem poprzecznym) to raptem 30 sek urwane z życia.
              Podobnie kroje pekińską, wzdłuż na paski a potem w poprzek.
              Istotne to zeby nie naciać całkowicie (głąba) i żeby mieć dużą deskę - unikamy bałaganu. Ale ja mam z kilkanaście desek, róznych wielkosci wiec to nie problem.
              • kk345 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 23:50
                Ale po co? big_grin Pierwszy raz w zyciu widzę kapustkę w kostkach big_grin
                • mava1 Re: Główka kapusty.. 29.11.22, 10:18
                  >Ale po co?

np. po to, ze ja jakos nie widze kapusty, gotowanej, duszonej,, w cienkich paskach.
                  z szatkownicy. Raz, ze taka kapusta rozgotowuje sie szybko na breję. Dwa, że duzo gorzej jednak jeść długie paski niż małą kostkę. Juz widze te zwisajace 10cm "nitki" z widelca...chyba ze jesz jak spaghetti?
                  Po to.
                  • kk345 Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 00:46
                    mava1 napisał(a):

> >Ale po co?
                    >
                    > np. po to, ze ja jakos nie widze kapusty, gotowanej, duszonej,, w cienkich pask
                    > ach.
                    > z szatkownicy. Raz, ze taka kapusta rozgotowuje sie szybko na breję. Dwa, że d
                    > uzo gorzej jednak jeść długie paski niż małą kostkę. Juz widze te zwisajace 10c
                    > m "nitki" z widelca...chyba ze jesz jak spaghetti?
                    > Po to.

Jakie 10 cm? Główkę kroisz na ósemki wzdłuż i potem w paski, jakiej średnicy miałaby być ta kapusta, żeby z niej przy tym wyszło spaghetti 10 cm?
                    Oczywiście nikt nie broni kroić choćby w gwiazdki, co kto lubismile Mi osobiście byłoby szkoda życia, ale to mi.
                    • mava1 Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 22:40
                      >Mi osobiście byłoby szkoda życia, ale to mi.

"Ci" szkoda zycia, naprawdę? chyba "tobie" powinnam napisać = w efekcie, "mnie osobiscie..." a nie "mi osobiscie. Jednym słowem MNIE!
                      Krojenie kapuchy najpierw na ósemki a potem na paski, całkowicie nie zmienia czasu operacji czy, potem, efektu koncowego,ze sposebem "na kostke".. Teraz wyobraź sobie, że ja kroje nie na ósemki tylko na 16-tki, bo wlasnie na tym polega krojenie "w kostke".
                      Przy czym moj sposób wydaje mi sie robiacy mniej balaganu i prostszy w obsłudze, w rezultacie.
                  • eliszka25 Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 01:38
                    Nigdy mi się kapusta nie rozgotowała na breję. Nie wiem jak ty sobie wyobrażasz krojenie kapusty, ale zapewniam, że nie wychodzą paski długości spaghetti.
                    • mava1 Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 22:41
                      za to już wiesz, jak pokroić ja "w kostke".
          • primula.alpicola Re: Główka kapusty.. 29.11.22, 20:00
            Ładna kostka!
      • eliszka25 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 20:53
        Ja też nie i nie wiedziałabym nawet, jak tę kapustę w kostkę pokroić 🤔
        • mava1 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 23:05
          tu jest pekinska (innej nie znalazłam a nie chce mi sie dalej szukać) ale metoda dokładnie ta sama

a tu zdjęcie kapusty białej
          naprawdę nie rozumiem problemu, jakiś dziwaczny choc to przecież podstawy w kuchni
          • kk345 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 23:52
            >naprawdę nie rozumiem problemu, jakiś dziwaczny choc to przecież podstawy w kuchni

Podstawy mówisz? Jak widzisz wiekszość kroi w paski i styknie big_grin
          • arthwen Re: Główka kapusty.. 29.11.22, 16:41
            Przecież ta pekinska to właśnie jest krojona w paseczki, tylko krótkie. Owszem, tak też robię. Nie kroję całości główki, tylko dzielę na na mniejsze i nacinam, ale potem kroję paski, a nie kostkę.
            • mava1 Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 22:48
              >ale potem kroję paski, a nie kostkę.

ale to przeciez zalezy w jakiej odległosci umiescisz (przesuwasz) nóz. Jesli kroisz co kilka milimetrów to wyjda paski, Ja kroje co kilka centymetrów bo jak chcę paski (na surówke czy kiszona) to wyciagam szatkownice.
              Naprawdę, nie rozumiem problemu...
          • eliszka25 Re: Główka kapusty.. 29.11.22, 20:23
            Jak by nie patrzeć, kapusta pekińska dość mocno różni się od twardej, okrągłej główki białej kapusty.
            • mava1 Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 22:51
              >Jak by nie patrzeć, kapusta pekińska dość mocno różni się od twardej, okrągłej główki białej kapusty.

dlatego napisałam wcześniej, UWAGA, "metoda dokładnie ta sama".
              Aż chciałoby sie napisać ulubione emamuskowe "czytaj ze zrozumieniem".
          • mondovi Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 01:44
            Też tak robię i jakoś było to dla mnie oczywiste, co innego kiszenie.
    • luderka Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 09:57
      https://www.garneczki.pl/galeria/1000x/s/z/szatkownica-do-kapusty-drewniana-kapusniaczek-44-x-15-cm.jpg

Taką szatkuję, od zawsze
      • snakelilith Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 10:48
        Czy to jakaś konkretna marka? Sprawdza się długoterminowo, znaczy zachowuje ostrość i w ogóle dobra jakość? Szukam solidnej szatkownicy.
        • 1012ja Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 11:11
          Mam taką z rączka u góry. Chyba lepiej bo wygodniej złapać. Mam już kilka lat i wciąż ostra. Kupiłam na odpuście w Poświętnym.
        • emateczka Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 13:32
          Boerner, li i jedynie. Tylko uważaj na palce!
        • luderka Re: Główka kapusty.. 29.11.22, 19:31
          Kupiona lata temu na jakimś bazarku. chyba w czasach kiedy rzeczy się produkowało na lata a nie na sezon smile Dewniana, właściwie ciut inna niż na tym zdjęciu - bo ma jeszcze po bokach niewielkie listewki robiące brzeg który powoduje, że kapusta się nie rozsypuje na boki tylko trzyma nadany jej kierunek.
      • ajaksiowa Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 11:47
        luderka napisała:

> https://www.garneczki.pl/galeria/1000x/s/z/szatkownica-do-kapusty-drewnia
> na-kapusniaczek-44-x-15-cm.jpg
        >
        >
        >
        >
        >
        >
        > Taką szatkuję, od zawsze

Ale dziabiesz jeszcze później nożem?
        • eliszka25 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 20:55
          Ale w jakim celu chcesz poszatkowaną kapustę działać nożem? 😳
          • eliszka25 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 20:56
            *dziabać
          • kk345 Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 00:42
            No dla tych kostek przecież! big_grin
            • eliszka25 Re: Główka kapusty.. 30.11.22, 01:38
              Aaaa, no tak!
    • asia.sthm Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 10:05
      Ajaksiowo, pozwól się podpiáć bo też mam dylemat.
      Kupiłam obieracza tylko z powodu jego nieziemskiej urody. Nie za bardzo wygodny do ręki ale pieruńsko ostry.
      Do czego używać oprócz marchewki?
      • mebloscianka_dziadka_franka Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 11:05
        Najwygodniejszy do wszystkich podłużnych warzyw: pietruszka, cukinia, ogórek. Ziemniaki też tym obieram, jak są duże i podłużne, bo takie pyrtki okrągłe to wolę jednak nożem.
        • senin1 Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 11:12
          Ja taka obieraczka zolty ser kroje, bo lubie cienkie plastry sera.
      • sajgonetka Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 11:17
        Oprócz warzyw to do sera żółtego - wychodzą super plastry.
        I do mrożonego masła, żeby szybciej odtajało.
        • asia.sthm Re: Główka kapusty.. 28.11.22, 12:19
          Dzieki wszystkim!

Do sera to my mamy specjalne do sera (patrz Ikea), ale na krojenie masla sama bym nie wpadla, zacmienie czy cus big_grin
      • migafka357 Re: Główka kapusty.. 29.11.22, 00:50
        Ale fajowy obierak, ja też taki chcę! Gdzie go kupiłaś?
        • asia.sthm Re: Główka kapusty.. 29.11.22, 09:29
          migafka357 napisała:

> Ale fajowy obierak, ja też taki chcę! Gdzie go kupiłaś?

W second hand w Sztokholmie. Sam mi wpadł w ręce i całe 5 koron wybuliłam.
      • la_felicja Re: Główka kapusty.. 29.11.22, 17:59
        A ja właśnie takim obierakiem szatkuję kapustę na surówkę. Przekrajam główkę na pół lub na cztery i jadę po kancie. Środek zostawiam, szatkuję nożem jużgrubiej, do łazanek.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka