Dodaj do ulubionych

Licencjat a studia

24.06.26, 11:01
Czy ktoś po licencjacie może mówić że jest po studiach?
Znaczy się, mówić może ale czy to jest prawda?
Obserwuj wątek
    • angazetka Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:03
      Nie, tylko mu się zdaje, że ma papier potwierdzający wykształcenie wyższe I stopnia.
      • chybagupi Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:18
        angazetka napisała:

        > Nie, tylko mu się zdaje, że ma papier potwierdzający wykształcenie wyższe I sto
        > pnia.
        >


        No właśnie.
        Jedna pani na moim prywatnym forum, oznajmiła że jest po studiach socjologicznych.
        Sprawdziłem i okazało się, że zrobiła tylko licencjat.
        • angazetka Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:27
          No i?
      • ju8 Re: Licencjat a studia 24.06.26, 14:22
        Bo ma. Licencjat to SA STUDIA WYŻSZE.
    • iwles Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:17

      Znowu pijesz?
      • chybagupi Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:19
        iwles napisała:

        >
        > Znowu pijesz?
        >
        >
        >

        A ty nie?
        • iwles Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:24

          Nie.
    • fogito Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:20
      W Stanach większość studentów robi tylko licencjat. 4 lata. I tak. Są po studiach.
      • chybagupi Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:23
        fogito napisała:

        > W Stanach większość studentów robi tylko licencjat. 4 lata. I tak. Są po studia
        > ch.


        Ale mnie chodzi o polskie licencjaty.
        • iwoniaw Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:25
          Czy inżynier z dyplomem polskiej uczelni jest po studiach czy mu się wydaje?
          • chybagupi Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:34
            iwoniaw napisała:

            > Czy inżynier z dyplomem polskiej uczelni jest po studiach czy mu się wydaje?

            Inżynier po licencjacie?
            • angazetka Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:36
              Jedno i drugie to studia wyższe pierwszego stopnia.
              • alpepe Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:41
                No, ale to przecież oznacza, że jest skończył studia wyższe zawodowe/pierwszego stopnia. To jest już wykształcenie wyższe zawodowe.
                • qrka Re: Licencjat a studia 25.06.26, 14:07
                  Licencjat to studia wyższe zawodowe/pierwszego stopnia. I dają wykształcenie wyższe zawodowe. A od inżynierki różnią się tym, że nie wszystkie kierunki mogą być realizowane w formie studiów inżynierskich, bo nie mają np. charakteru praktycznego.
              • chybagupi Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:44
                angazetka napisała:

                > Jedno i drugie to studia wyższe pierwszego stopnia.
                >


                Całkiem możliwe że tak jest.
                Ja jezdem po zawodówce i nie orientuję się w tym za bardzo
            • evee1 Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:44
              Dawno temu były studia inżynierskie, a potem magisterskie, więc to co jest obecnie chyba odpowiada temu właśnie.
            • iwoniaw Re: Licencjat a studia 24.06.26, 12:58
              chybagupi napisał:

              > iwoniaw napisała:
              >
              > > Czy inżynier z dyplomem polskiej uczelni jest po studiach czy mu się wyda
              > je?
              >
              > Inżynier po licencjacie?


              Po 3-letnich studiach I stopnia, identycznie jak licencjat.
              • arwena_111 Re: Licencjat a studia 24.06.26, 13:20
                Inżynierskie chyba 3,5 teraz
                • little_fish Re: Licencjat a studia 24.06.26, 13:35
                  Tak, 3.5. No ale to nadal nie 5 lat i brak tytułu magistra. 😉
                  Natomiast co do meritum - tak, po licencjacie jest się po studiach.
    • zosia_1 Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:31
      Tak, to prawda, ukończenie licencjata i obrona oznacza ,ze na się studia wyższe. Jeśli przeszkadza Ci t i czujesz se ze swoim tym mgr lepiej od tego z licencjatem pytaj, " A czy masz tyt. Mgra?" Kodejs pracy również uważa licencjat za wyższe wykształcenie
    • lisa_56 Re: Licencjat a studia 24.06.26, 11:49
      To myslenie ze wyższe wykształcenie jest tylko jak sie ma tytuł magistra to pozostałość z dawnych lat. Jak ja studiowałam to były tylko studia 5 letnie magisterskie (tzn większosc 5 letnie, bly chyba roznice), potem zaczęły pojawiać się prywatne uczelnie, nie wiem jaki one dawały tytuł, ale wielu ludzi patrzyło na to bez zaufania. Potem w Polsce normalnie wprowadozno studia dwustopniowe. Początkowo też utrzymywala sie ta nieufność czy po pierwszym stopniu to na pewno wyzsze wykształcneie ale myslalam ze już ludzie sie przyzwyczaili do tego.
      • arwena_111 Re: Licencjat a studia 24.06.26, 12:02
        Zawsze były też studia kończące się tytułem inżyniera - 4 lata, a potem 2 lata magister.
        Obecnie bardzo niewiele studiów jest jednolitych - prawo, psychologia, medycyna. Reszta ma podział na studia I i II stopnia.
        • leyla76 Re: Licencjat a studia 24.06.26, 13:20
          arwena_111 napisała:

          > Zawsze były też studia kończące się tytułem inżyniera - 4 lata, a potem 2 lata
          > magister.
          > Obecnie bardzo niewiele studiów jest jednolitych - prawo, psychologia, medycyna
          > . Reszta ma podział na studia I i II stopnia.

          W Szwajcarii medycyna tez jest 2 stopniowa. Po 3 latach jest bachelor, tyle, że i tak nic po tym nie da sie zrobić i aby zostać lekarzem trzeba kontynuować. Nie wiem po co to rozgraniczanie.
          • iwoniaw Re: Licencjat a studia 24.06.26, 13:42
            Nie wiem po co to rozgraniczanie.

            Moze chodzi o to, żeby móc uczestniczyć w systemie bolońskim? I np zrobic magisterium nie z medycyny, ale z jakiegos kierunku pokrewnego po licencjacie? (W PL akurat medycyna i prawo pozostaly jednolitymi studiami magisterskimi 5-letnimi, ale przeciez można to tez inaczej rozwiązać)
        • little_fish Re: Licencjat a studia 24.06.26, 13:37
          Jeszcze pedagogika specjalna i przedszkolna/wczesnoszkolna
    • 71tosia Re: Licencjat a studia 26.06.26, 05:00
      System boloński z trzy stopniowymi studiami działa w blisko 50 krajów, które chcą zachowac porównywalny systemu edukacji. W systemie bolońskim przyjętym też w Polsce przez większość uczelni, obiwiazuja 3 stopnie: licencjat, magisterium i doktorat. Więc gdy ktoś skończył studia 1wszego stopnia to studia skonczyl.
    • rb_111222333 Re: Licencjat a studia 26.06.26, 06:12
      Kiedyś słyszałam jeszcze określenie studia wyższe niepełne na tytuł licencjata czy inżyniera. Osoby z tymi tytułami mogą legalnie o sobie mówić, że mają wykształcenie wyższe.
      • weronika_ozankowa Re: Licencjat a studia 26.06.26, 08:46
        rb_111222333 napisała:

        > Kiedyś słyszałam jeszcze określenie studia wyższe niepełne

        Określenie zupełnie nieprawidłowe. Licencjat to studia „pełne”. Niepełne to miał ( chciał mieć) Kwaśniewski.
    • natalia.nat Re: Licencjat a studia 26.06.26, 08:39
      Oczywiście że tak.
      Każdy absolwent z dyplomem ukończenia studiów licencjackich posiada wykształcenie wyższe i może mówić że jest po studiach.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka